KOSGEB Kredi

Sınavsız KPSS’siz Engelli Memurluk Başvurusu Nasıl Yapılır? (2021 Şartları)

Sınavsız KPSS’siz Engelli Memurluk Başvurusu Nasıl Yapılır? (2021 Şartları)

Herkesin de bilmiş olduğu üzere kamu kurum ve kuruluşlarına engelli yada normal memur alımları genel olarak KPSS ile yapılmaktadır. 2021 yılında engelliler için kamu personel seçme sınavına dahil olmadan sınavsız yani KPSS’siz kura sistemi ile engelli memurlar alınacağının duyurusu yapılmıştır. Üstelik lise ve yüksek okul şartı aranmadan ilk öğretim dahi olsanız başvuruda bulunabilirsiniz. Kamu ve kuruluşlara engelli memur olabilmek için başvuru formu ile birlikte Devlet Personel Başkanlığına müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Tabi ki başvuru esnasında ve kura sistemine dahil olabilmek için sizlerden istenilen bazı şartlar be belgelerde bulunmaktır.

Sınavsız Engelli Memur Alımları Nasıl Olur?

2021 yılında Sınavsız engelli memur alımı nasıl olur diye merak eden arkadaşlarımız. Sizlere bu durumu kısaca anlatmamız gerekir ise, kamu kurum ve kuruluşlar engelli alımı yapacakları zaman kadro eksikliğini ve diğer istemiş olduğu koşulları Devlet Personel Başkalığına bildirim yapmaktadır. Bu bildirim dahilinde nitelik kod kılavuzuna göre değerlendirilmektedir.

Sınavsız-Engelli-Memur-Alımları-Nasıl-Olur

Başvuru yapan engelli vatandaşlarımız sınava tabii tutulmadan noter huzurunda yapılan kura sistemine dahil olmaktadır. Kura sonucunda adı açıklanan engelli arkadaşlarımız. Memur olarak atanabilmektedir. Kurumların personel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, talep edilen personellerin verilen nitelik şartlarına uyum sağlamış olması gerekmektedir. Eleman açığı olan kadroya alınacak olan personelin,

 • Eğitim durumuna
 • Tecrübesi
 • Öncelik durumu
 • Cinsiyetine
 • Bir meslek üzerine varsa eğer sertifikalarına
 • Yeterlilik belgesinin olup olmadığına

bakılmaktadır. Kısacası kadroda ihtiyaç duyulan personelin, belirlenmiş olan şartlara uyum sağlaması gerekmektedir. Bu doğrultuda kamu kurum ve kuruluşlar ihtiyaç duydukları farklı alanlarda da engelli devlet memuru alınmaktadır. Alınan engelli memurlarda atandıkları kadro dahilinde uygun görülen işler verilerek çalıştırılmaktadır.

 • Ayrıca engelli arkadaşlarımıza verilen imkanlar arasında PTT Engelli Kredisi de bulunmaktadır. Daha iyi bir gelecek için kredi imkanlarından yararlanıp birikim yapabilirsiniz. Bu devirde yaşamış olduğumuz zorlu hayat şartlarından dolayı bırakın birikim yapmayı karnımızı doyurabildiğimize şükrediyoruz. En azından uygun imkanlar doğrultusunda kredi çekersek ödemem zorunluluğumuz olduğu için gereksiz harcamalar yapma gereği duymayız.

Peki kimler verilen bu haktan yararlanıp sınavsız engelli memuru olabilir diye merak edenler için gerekli bilgiler yazımızın devamında bulunmaktadır.

Kimler Sınavsız Engelli Memur Olabilir?

2021 yılı engelli memur alımları için KPSS şartı aranmadan sınavsız kamu kurum ve kuruluşlarında engelli memuru olabilecekler. Nasıl mı? Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere gerekli görülen açık kadroya göre başvurular değerlendirilmektedir.

Kimler-Sınavsız-Engelli-Memur-Olabilir

657 sayılı devlet memuru kanunlarına göre kamu kurum ve kuruluşlar, çalışan personel kadrolarında %3 oranında engelli arkadaşlarımızdan çalıştırmak zorundadır. Sınava tabii tutulmadan memurluk yapmak isteyen arkadaşlarımız kura sistemi uygulanan personel alımlarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Peki kimler sağlanan bu haktan yararlanmış olacaktır derseniz,

 • Tam teşekküllü hastaneden engelli raporu olanlar
 • Fiziksel yada zihinsen rahatsızlığını gösteren raporun üzerinde hangi derecede olduğu belirlenen engelli arkadaşlarımız
 • ilköğretim, ortaöğretim, lise ve dengi okullarından mezun olan

bütün engelli arkadaşlarımız kura sistemine başvuruda bulunabilirler. Ama bu hakkak bir eğitim durumu olması gerekmektedir. Noter huzurunda yapılan kura çekimi sonrasında kurada çıkan engelli arkadaşlarımız ihtiyaç duyulan boş kadroya göre atamaları gerçekleştirilmiş olmaktadır. Sınavsız engelli memur alımlarının nasıl olduğunu ve kimlerin sınavsız engelli memur olabileceğini öğrendiğimize göre şimdi gelelim engelli raporunun nasıl ve nereden alındığına.

Engelli Raporu Nasıl, Nerden Alınır?

Engelli arkadaşlarımız devlet tarafından verilen haklardan ve yardımlardan yararlanmak istiyorlarsa öncelik olarak elinde sağlık kurulu raporu olması gerekmektedir. Devlet yardımları demişken sizlere önemli bir bilgi vermek istiyorum. Devletimiz Devletin Engelli Vatandaşlara Sağladığı 11 Yardım Paketi Nedir? sağlamış olduğu yardım paketleri bulunmaktadır. Bu paketlerden yararlanmak için, elinizde ne kadar engeliniz olduğuna dair Sağlık Kurulunun Vermiş olduğu rapor gerekli görülmektedir. Engelli raporunun nasıl alındığına gelecek olursak,

 • Engelli raporunu vermek için Sağlık Bakanlığı tarafından yetkisi verilmiş olan tam teşekkülü devlet hastanelerine müracaatta bulunmanız gerekmektedir.
 • Fiziksel engeli olan arkadaşlarımız
 • Zihinsel engeli olan arkadaşlarımız
 • Kurumlara dilekçe yazarak başvuruda bulunması gerekmektedir.
 • Yetkisi olan doktorlar tarafından gerekli görülen tahliller, tetkikler ve muayeneler yapılarak
 • Çıkan sonuçlara göre ve rahatsızlığının türüne göre, rapor oranı hesaplanır.
 • Sonucunda rahatsızlığınıza göre karar verilerek % oranı ile birlikte raporunuz çıkmış olur.

Engelli raporunu almak isteyen arkadaşlarımız, eğer ciddi derecede engeli bulunuyor ise, başvurularını kendilerinden hariç vasisi verilmiş kişiler veya raporu isteyen kurum tarafından başvurusu gerçekleştirilebilmektedir.

Engelli-Raporu-Nasıl,-Nerden-Alınır

Dilekçe yazarak başvurunuzu gerçekleştirdiğinizde, gitmiş olduğunuz hastane sizi ilgili birimlere yönelterek tetkik ve muayenelerinizi istemektedir. Engelli raporunu çıkarttırırken, engelli arkadaşlarımızdan bir takım belgelerde istemektedirler. Gerekli görülen belgeler ise,

 • Başvuruyu yaparken rahatsızlığınıza dahi yazılmış olan dilekçe
 • Kimlik kartınızın aslı ve fotokopisi
 • Son 6 ayda çektirmiş olduğunuz 5 adet vesikalık fotoğraf

istenmektedir. Hazırlamış olduğunuz bu belgeler ile yapmış olduğunuz başvuru sonucunda, görevli olan heyet toplanır. Yapılan tahlilleri tetkikleri ve muayeneleri inceler. Sonrasında kurul tarafından sizin yüzde kaç oranında engelli olduğunuza dair karar verilir. Engellilik oranınız %40 ve üzeri olması dahilinde çalışıyor olabileceğinizi belirten yazı yazması gerekmektedir. Ve imzalayarak başvuruda bulunan kişiye teslim edilmektedir. Almış olduğunuz bu rapor sayesinden bir çok imkanlardan yararlanabileceğinizi de biliyor muydunuz? En önemi imkanlardan biri ise  uygun şartlarda araca sahip olabilirsiniz. Bu konu hakkındaki daha detaylı bilgiler 40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir? adresin içeriğinde mevcut bulunmaktadır. Size tavsiyem bu fırsatı kaçırmamanız.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı Nedir? Nasıl Olur?

Evet arkadaşlar şimdi gelelim EKPSS nedir? Bazı kurum ve kuruluşlar engelli personel alımlarından EKPSS‘ yi şart koşmaktadır. Yani Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı engelli arkadaşlarımızın devlet memuru olabilmesi için yapılan bir sınavdır. Tıpkı KPSS sınavı gibi yalnız bu engelli arkadaşlarımıza yönelik olan bir sınav türü olmaktadır. Yapılan bu sınava,

 • Doğuştan engelli olan arkadaşlarımız
 • Sonradan geçirmiş olduğu kaza yada hastalık sonucunda engelli olan arkadaşlarımız
 • Ruhsal engeli olanlar
 • Bedensel engeli olanlar
 • Zihinsel engeli olanlar
 • Sosyal engeli olan

arkadaşlarımız bu sınava girebilirler. Engel oranlarının en az %40 ve üzerinde olması gerekmektedir. Fakat %40 raporu dahilinde çalışıyor durumda da olması gerekmektedir. Yani raporunda doktorlar tarafından belirlenmiş ve sonucunda çalışabilir ibaresinin yazması muhakkak gerekmektedir. EKPSS sınavına kimlerin girebileceğini öğrendiğimize göre şimdi gelelim bu sınavın nasıl olduğuna ve kimler tarafından hazırlandığına.

 • Devlet Personel Başkanlığı
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)

tamamı ile birlikte yapılan protokol eşliğinde ÖSYM tarafından sınav sorularının hazırlandığı ve engelli arkadaşlarımıza uyguladığı sınava göre engelli devlet memuru olunabilmektedir. Engelli arkadaşlarımız devlet kamu ve kuruluşlarında engelli kadrosunda yer alabilmek için eğitimleri göz önüne alınarak sınıflandırılmalar yapılmaktadır. ilköğretim ve düzeyinde okul okuyan engelli arkadaşlarımız sınava tabi tutulmadan kura ile engelli devlet memuru atamaları gerçekleştirilmektedir. Lise ve dengi okullar, Ön lisan ve Lisans mezunu olan engelli arkadaşlarımız EKPSS sınavı şart koşularak engelli devlet memuru atamaları gerçekleştirilmektedir. Yapılan EKPSS sınavı iki sene bir yapılmakta ve geçerlilik süreside 2 sene olmaktadır.

Engelli-Kamu-Personeli-Seçme-Sınavı-Nedir-Nasıl-Olur

Kurumların devlet personel başkanlığına talepleri doğrultusunda açık olan kadrodaki engelli personel sayısına göre atamaları yapılmaktadır. EKPSS sınavına girmek isteyen engelli arkadaşlarımız 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Fakat meslek veya sanat okulu bitiren engelli arkadaşlarımız 15 yaşını doldurduğunda başvuru yapabilmektedirler. 65 yaşına kadar engelli olan bütün vatandaşlarımız EKPSS sınavına başvuru yapabilirler. Önemli bir bilgiye unutmamak gerekir ise, sınava girdiğinizde yanınızda muhakkak Sağlık Kurulu Raporunuz ve TC Kimlik kartınız olması gerekmektedir. Eğer bu belgeler yanınızda olmazsa sınava girmeniz mümkün olmamaktadır. Sınava girdiniz başaralı oldunuz ve atamanız gerçekleşti. Yada kura ile atamanız gerçekleşti çalışmaya başladınız. Peki engelli memur emekliliğini merak edenler için bilgiler aşağıda mevcuttur.

Engelli Memur Emekliliği Nasıl Olur?

Bir kurumda yada kuruluşta engelli kadrosunda memur olarak çalışmaya başladınız. V e aradan epey bir zaman geçti emekliliğinizi merak etmeye başladınız. Aslında bu normal şartlar da da her çalışan için geçerli olan bir duygudur. Herkes bir gün emekli olacağım hayali ile çalışma hayatlarına bir şekilde devam eder. Bu hayatın gerçeği ve yaşam şarttı sanırım. Yani benim düşüncem öyle. Herkes belli bir yaşa kadar önlerine ne kadar zorluklar çıksa da sonucunda emekli olacağım ümidi ile günlerini ve primlerini doldurmaya çalışır. Hmmm birde yaş çıktı dimi onu unuttuk bak. Tabi şimdiki şartlara göre ömrümüz varsa eğer bir gün emekli olabileceğiz inşallah😊

Engelli-Memur-Emekliliği-Nasıl-Olur

Konumuza dönecek olursak eğer aslında engelliler bu durumda çok şanslılar. Çünkü engelli arkadaşlarımızın sağlık nedenlerinden dolayı diğer normal insanlara göre daha erken emekli olmaktadırlar. Kısaca engelli memur emekliliğin şartlarından bahsedecek olursak.

 • %40 ve %49 oranı arasında engelli olan devlet memuru arkadaşlarımız 18 yıl çalıştıklarında 4.680 prim günü ödemeleri dahilinde emekli olabilmektedirler.
 • %50 ve %59 oranı arasında engelli olan devlet memuru arkadaşlarımız 16 yıl çalıştıklarında 4.320 prim günü ödeneğini yaptıklarında emekli olmaya hak kazanmış olacaklardır.
 • %60 oranı ve üzeri engelli memur arkadaşlarımız ise 15 yıl çalıştıklarında 3.960 prim günü ödeneğini tamamladıklarında emekli olabilmektedirler.

Sizlerin de görmüş olduğu üzere engelli arkadaşlarımızın bizlere göre çok daha erken emekli olabilme imkanları sağlanmaktadır. İmkan demişken Engellilere Kredi Veren Bankalar da bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımıza sunulan bu imkanlar sayesinde hayatlarını en güzel şartlarda yaşayabilirler. Hatta kendi iş yerlerini açıp kendi işlerinin patronu dahi olabilirler. Engelli memur alan kurumlara gelecekler olursak.

Engelli Memur Alan Kurumlar

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere yasalara göre kurum ve kuruluşların personel kadrosunda %3 oranında muhakkak engelli arkadaşlarımız çalıştırmak zorunluluğu bulunmaktadır. Bu kanunlar doğrultusunda PTT ve Belediyelerde olmak üzere bir çok kamu ve kurumlar engelli arkadaşlarımızı işe almaktadır. 2021 yılında 6.000 engelli memur alınacağının bilgisi verilmiştir.

Engelli-Memur-Alan-Kurumlar

Alımlar İŞKUR üzerinden gerçekleştirilmektedir. Engelli arkadaşlarımızın kamu ve özel sektörlerde iş sahibi olmaları için site üzerinden sürekli olarak duyurular ve bildirimler yapmaktadır. Engelli bireylerimizin daha çabuk iş imkanına sahip olabilmeleri için İŞKUR’ a kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca engelli vatandaşlarımız için bir çok teşviklerde bulunmaktadır.2021 İŞKUR Engelli Girişimci Hibe Desteği 65 Bin TL Oldubu desteklerden yararlanmak için vermiş olduğumuz adres üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. Sizler için gerekli olan tüm bilgilere sahip olabilirsiniz.

Engelli Devlet Memuruna Ne Gibi İşler Verilir?

Kuraya tabi olan 2021 yılında sınavsız engelli devlet memuru olan arkadaşlarımız kamu kurum ve kuruluşları alacak oldukları kadronun özelliklerine göre iş imkanı sağlanmaktadır. Bazı koşullarda ise Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanan nitelik kod kılavuzuna göre yapacakları iş belirlenmektedir. Kurum ve kuruluşluların ihtiyaçları doğrultusunda talep edilen personellerin istenilen şartları taşımaları gerekmektedir.

Engelli-Devlet-Memuruna-Ne-Gibi-İşler-Verilir

Açık olan kadro sayısına alınacak olan personelin eğitim durumu göz önünde bulundurularak cinsiyetine tada varsa tecrübesine bakılmaktadır. İhtiyaç duyulan karoya belirtilen şartlara uyum sağlayabileceği düşünülür ise ataması oraya yapılır. Kamu kurum ve kuruluşlar farklı alanlarda da görevler verebilmektedir.

 • Hizmetli
 • Kontrol işletmeni
 • Memur
 • Müezzin
 • Veri hazırlama
 • Mühendis
 • İşletme
 • Kayıt açma
 • Tahsis yapma

gibi daha bir çok işler engelli arkadaşlarımıza verilmektedir.  engelli arkadaşlarımızın engel oranına ve engel durumu göz önünde bulundurularak mesleki yeterliliğinin uygun olduğu işler verilmektedir. Kurumların hangi personele ihtiyacı varsa eğer, bu ihtiyaçlara göre kadro sayıları tamamlamaktadır. Atamaları olan engelli arkadaşlarımız bu kadroya uyum sağlayan işler verilmektedir. Kısacası engelli arkadaşlarımızda bir çok işi yapabilmektedir. Sizlere engelli arkadaşlarımız için son olarak önemli bir bilgi verecek olursak eğer TOKİ’den de çok iyi imkanlar ile yararlanabilmektedirler. TOKİ Engelli Başvuru Şartları Nedir? (MÜJDE 2021 İNDİRİMLİ FIRSAT)çok güzel indirim fırsatları bulunmaktadır. Yine söylüyorum kaçırmamanızı tavsiye ederim. Gerçekten sizlerin yararına olmaktadır.

 

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.