Hibe Kredi

Engelli Yakını, Evde Bakim Parası Maaşı Nasıl Alınır? Kaç TL Oldu? (Nisan) Yatan İller!

Kendi hayatlarını tek başına idam ettiremeyecek olan engelli, yaşlı yada hasta vatandaşlarımızın bakıcılarına evde bakım parası maaş olarak verilmektedir. Tabi evde bakım maaşı verilen kişilerin sadece bakıma muhtaç birine bakmanız yeterli değildir. Bunun yanı sıra evde bakım maaşı almanın da 4 tane daha şartı vardır. Bu şartlar neler diye merak ediyorsanız en ince detayına kadar sayfamızın devamında görebilirsiniz. Evde bakım maaşı alma şartlarını taşıyorsanız da nasıl alacağınızı da hemen alt başlığında sizler için anlattık.

Engelli Yakını, Evde Bakim Parası Maaşı Nasıl Alınır? Kaç TL Oldu? (Nisan) Yatan İller!

Engelli yakını, evde bakım maaşı şartları nedir? Nasıl alınır? Nereye başvuru yapılır gibi soruların yanıtların yanı sıra diğer merak edilen bir çok soruyu da ayrıca yer verdik. Bunların en başında ise, özellikle evde bakım maaşı alanların, ödemelerin ne zaman yapılacağı? Yatan illerin hangileri olduğu dur. Bu soruyun da yanıtını sayfamızın yorum bölümünü forum olarak kullanarak geri gelen bildirimlere istinaden bir tablo halinde sizlerle paylaştık. Tabi 1 yada 2 kişilik dahil olmak üzere 6 ayda bir (Aralık ve Temmuz) memur maaş zamlarına göre evde bakım maaşı ne kadar oldu bunu da 2023 senesi için güncel olarak paylaşmadan da geçemedik.

Son olarak sizlerden gelen yoğun soruya istinaden ”Evde engelli maaşı hangi durumlarda kesilir?” bunun da yanıtı ilave ettiğimiz bir başlık altında yer verdik arkadaşlar.

Evde Bakım Parası Maaşı Nedir?

Evde bakım parası maaşı nedir? İlk olarak bunu doğru bir şekilde görelim istedim. Çünkü, bir çok kişi evde bakım parası maaş nedir olduğu eksik yada yanlış bilmektedir. Evde bakım maaşı; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kendine bakabilecek durumda olmayan engelli, yaşlı ve hastaların bakıcılarına verilen bir yardım parasıdır. Bir çok kişi evde bakım parasını sadece engellilere veriliyor olarak bilmektedir. Yada sadece yatalak hastalara olarak bilmektedir. Hayır arkadaşlar. Evde bakım maaşı kendi ihtiyaçlarını (temizliğini, tuvaletini, yemeğini vb.) gideremeyen herkese verilmektedir. Çünkü bu durumda olanlar zaten birer engelli olarak tıbben görülür.

Evde Bakım Parası Maaşı Alma Şartları Nelerdir? Kimlere Verilir?

Evde bakım parası maaşı şartları nelerdir. Kimlere verilir? İlk olarak bu konuya şunu özellikle söyleyerek başlamak istiyorum. Evde bakım parası maaşı engelliye bakan bakıcıya verilir. Yani bu para ödeneği engelliye ödenmez. Engelli maaşı değildir. Evde bakım parası maaşı alma şartları nelerdir? Bunu da maddeler halinde yer verelim. Sonra kimlere verilir sorunu yanıtlamaya geçelim.

Evde Bakım Parası Maaşı Alma Şarları:

 1. Devlet hastanesinden alınmış engelli raporu.
  1. Raporu alacak olan kişi 18 yaşından küçükse ÇÖZGER raporunda ”ÖZEL KOŞUL GEREKSİNİMİ VARDIR” (ÖKGV) ibaresinin işaretli olması gerekir.
  2. 18 yaş üstü olanların alacakları engelli raporunda da TAM BAĞIMLI kısmının işaretli olması gerekir.
 2. Muhtaçlık sınırına takılmıyor olmalısınız. Bakıma muhtaç engellinin hane geliri toplandığı zaman kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3’te 2 sinden fazla olmaması gerekilir. Örneğin; hanede 6 kişi var 2 kişi çalışıyor ve asgari ücret 8.506 TL alıyorlar. İkisinin maaşlarının toplamı 8.506*2= 17.012 TL yapar. Hanede 6 kişi olduğuna göre 17.012/6= 2.835 TL kişi başı gelir yapar. Asgari ücretin 3’te 2’side 5.670 TL olduğundan dolayı bu kriteri sağlamış olursunuz. (Bu hesaplamayı yapamayanlar bize yorumlarda gelirlerini ve hanede yaşayan kişi sayısını belirtsinler gün için de bizler muhtaçlık sınırı hesaplamasını yapalım.)

Evde Bakım Parası Maaşı Kimlere Verilir:

 • Yukarıdaki şartlara uygun engelliye günde en az 8 saat bakacak olan. (Aynı ikametgah edenlerden aranmaz)
 • Herhangi bir yerde maaşlı çalışmayan.
 • Engelli tarafından vasi tayin edilmiş. (İkametgahı aynı evde olan bakıcılar için gerekmez)

Evde bakım parası maaşı alma şartları ve kimler alabilir bu şekilde arkadaşlar.

Bu şartlara uygun bir engelliniz varsa, engelli bakım maaşı başvurusunu da aşağıda anlatmış olduğum şekilde yapabilirsiniz.

Evde Bakım Maaş Parası İçin Nereye Nasıl Başvuru Yapılır? Gerekli Belgeler Neler?

Evde bakım maaşı parası için nereye başvuru yapılır diyorsanız bunu il ve ilçe de ikametgah edenler için iki yer ile cevaplayacağım. Sonrasında evde bakım maaş parası başvuru yapacağını adrese de aşağıdaki götürmeniz gereken gerekli evrakların neler olduğunu listeleyeceğim.

 • İL: Şehirlerde ikametgah edenler; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne
 • İLÇE: Kasabalarda ikametgah edenler; Sosyal Hizmet Merkezlerine

Evde bakım maaş parası için başvuru yapabilirler. Başvuruyu engellinin vasisi yapabilir. Başvuru için ise aşağıdaki evraklar istenilir.

Gerekli Evraklar:

 • Engelli kişiye ait engelli raporu
 • Engelli aylığı başvuru dilekçesi
 • Bakıcı ve engelliye ait kimlik fotokopisi ve aslı
 • Hanede kimlerin kaldığını gösteren belge. İkametgah belgesi
 • Hanede yaşayanlara ait gelir belgeleri
 • Varsa kira ve mal varlığını gösteren belgeler
 • Engelli kişiye ait yakın vakitte çekilmiş 2 adet fotoğraf
 • Engelli okuyorsa tahsil belgesi
 • Engelli için vasi kararı var ise vasi belgesi
 • Anne babası ayrı ise mahkeme kararı

Engelli bakım maaşı başvuru yapılacak olan adresler ve gerekli belgeler bunlar. Başvurular bu belgelerle ilgili adreslere yapıldıktan sonra süreç değerlendirme heyetinin haneye ziyaret etmesiyle başlar. Heyet yapmış olduğu değerlendirmede bakıma muhtaç olduğuna kanaat getirse rapor hazırlanır. Gerekli belgelerin tanzimiyle içinde bulunan ay itibarıyla engelli bakım maaşı bağlanır.

Yeni Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu? (1 2 Kişilik Hesaplama)

Evde bakım maaşı ne kadar olduğu? Bunun hesaplamasını 2023 Ocak ve Temmuz YEayında yeni yapılan memur maaş zamlarına göre yaptık. Yeni evde bakım maaşı kaç lira olduğunun hesaplamasını da sadece 1 engelli bakan için yapmakla da kalmadık. Buna ilaveten evde 2. bir engelliye bakanlar için de yaptık. Bu hesaplama sonrasında son olarak da engelli bakım maaşı hesaplamasının nasıl yapıldığının da formülünü merak edenler için paylaştık.

ENGELLİ EVDE BAKIM MAAŞI MİKTARLARI
ENGELLİ BAKIM SAYISI ESKİ YENİ
1 4.335 TL 5.100
2 8.669 TL 10.194

6 aylık memur zammına göre yeni evde bakım miktarlarını sizler için hesaplama yaptım arkadaşlar.

Not: Engelli bakıcı maaşı miktarının kaç lira olacağı ”Memur maaş katsayısına göre hesaplanır” Hesaplama formülü ise;

Memur Maaş Kat Sayısı x 1000 =?

Şuan memur maaş kat sayısı 4 TEMMUZ ÖNCESİ ⇒ 0,4336839  Buda yukarıda yapmış olduğumuz hesaplamaya göre 0,4336839 x 1000 = 4.335 TL yapmaktadır. 4 ocak 2023 sonrasında gelen %17.60 zam sonrasında ise bu oran 0,5100122664 olmaktadır. Bu da 0,5100122664 x 1000 = 5.100 TL yapar.

Evde Engelli Bakıcı Maaşı Hangi Durumlarda Neden Kesilir?

Evde engelli bakıcı maaşı hangi durumlarda neden kesilir? Bu sorunun yanıtının yanı sıra engelli aylığı alanların mutlak suretle bilmesi gerekilen tam 37 adet konuyu sizlere burada açıklık getireceğiz. Engelli aylığı alanların daha sonra istem dışı bir hadiseyle baş başa kalmaması için bana kalırsa mutlaka bunları da bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden de bu başlıklara yer veriyorum.

 1. Engelli raporunuzun süresi bitmeden kesinlikle yeni rapor yetkililere ya teslim edilmeli yada bilgi verilmeli, aksi taktirde engelli bakıcı maaşı kesilebilir.
 2. Yenilenen engelli raporunda ”Ağır Engelli” ibaresi kalkarsa, bakıcı maaşınızın kesilir.
 3. Hane gelir artışı yaşanırsa bakıcı maaşı kesilir. Hanede iş başı yapan olursa, bilgi vermenizi tavsiye ederim.
 4. Maaş kesilmesinin nedeni ortadan kaybolursa, yeni den engelli bakıcı maaş başvurusu yapılmalıdır.
 5. Acil engelli bakıcı başvurularına öncelik tanınmaktadır.
 6. Engellinin vefatı durumunda en çok 15 gün içinde kuruma bildirim yapılmalıdır.
 7. Adres değişikliği yaşanması durumunda mutlaka kuruma bilgilendirme yapınız.
 8. Maaş kesintisinde nedeni öğrenmek için muhakkak yazılı olarak başvur da bulunarak sorgulama yapın.
 9. Aylık ödeme miktarı zamlı memur maaş katsayısın 1000 ile çarpımı ile bulunmaktadır.
 10. Bir hanede en fazla 2 tane Ağır Engelli Raporlu bakımı için maaş bağlanır.
 11. Eşinden ayrı yaşayanlarda hane gelirine tabi tutulur.
 12. Otomatik olarak engelli bakıcı maaşları Ziraat bankasına yatmaktadır. Farklı bankalarda almak isteyenler bunu yetkililere bildirmesi gerekilir.
 13. Engellinin çocuğunun özel okula devam etmesi engelli bakıcı maaş alınmasına mani olmamaktadır.
 14. Herhangi bir durumda engellinin hastaneye yatması durumunda bunu yetkililere bildirmeniz gerekir.
 15. Yetkililerin ev ziyaretin engellinin bakıcısının olmadığı gözlemlenirse maaş kesilir.
 16. Bakıcı değişimi yapılması durumunda bildirim yapılmalıdır.

2023 AĞUSTOS Evde Bakım Maaş Parası Yatan İller Hangileri?

2023 Ağustos evde bakım maaş parası yatan iller hangileri? Öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki engelli evde bakım maaş parası ödemeleri muhtemelen artık her aynın 15 den sonra hesaplara geçecek. Yatan iller hangileri diyorsanız da bunu eğer SED ödemesi sayfam gibi bir birlikteliği burada kurarsak sizlerin geri dönüşleri ile oluşturacağız.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü sadece evde bakım maaş parası vermiyor. Bunla birlikte bir çok yardım parasını ihtiyaç sahibi ailelere vermektedir. Bunlardan bir tanesi de SED yani Sosyal Ekonomik Destek ödeneğidir. Bu ödeneği de evde bakım parası gibi binlerce alan vardır. SED ödeneği de aynı evde bakım parası gibi Türkiye genelinde tüm illere farklı tarihlerde yatmaktadır. Bu nedenle daha önce Devletten Öğrencilere SED Yardımı (DESTEK FORMU) diye bir sayfa kurdum. O sayfada SED parası hesaplarına yatanların geri dönüşlerine göre bir tablo oluşturdum. O sistemin aynısını nasip olursa artık sizler için de hayata geçiriyoruz. Tablomuz aşağıda sizin dönüşlerinizi anlayacağınız Aralık ayı için bekliyor 🙂

Ağustos 2023 Evde Bakım Parası Yatan İller Hangileri
Yatış Tarihi Yatan İller Bildirim Yapan (TEŞEKKÜR LİSTEMİZ)

e-Devlet üzerinden başvurunuzu https://www.turkiye.gov.tr/ashb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu bu adresi takip ederek sorgulama yapabilirsiniz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 2 Ortalama: 1.5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Hümeyra sare dedi ki:

  Merhabalar Annem emekli fakat yatalak onun bakımı için evde bakım maaşı alabiliryim ALLAH rızası için cvp birde sed alıyordum yeni başvurum kabul edilmedi eşimle ayrıyız 2 çocuğuma ben bakıyorum nafaka almıyoruz bir yıla yakın sed aldık bu sene daha fakiriz ama kesildi anlamadın inşallah bakım parası verirler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Şartların neler olduğunu içerikte yazmışım. Hane geliri dahil diğer şartlara uygunsanız alabilirsiniz. SED parası hane gelirine girmediğini bir daha daha hatırlatmak isterim.

 2. Hümeyra sare dedi ki:

  Peki bakılan yaşlı hastanın emekli olması engel teşkil edermi bakım parasına