KOSGEB Kredi

40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir?


40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir?

Engelliler sıfır alacakları araçlar için KDV ve ÖTV indirimlerinden yararlana bilmektedirler. En az %40 engelli raporuna sahip iseniz şartlara uygun sıfır araç alımı yapabilirsiniz. %90 üzerinden engelli bir yakınına sahip iseniz de yine KDV ve ÖTV indirimli olarak sıfır yerli ve yabancı araç alımı yapabilirsiniz. En az %32 varan indirimler ile araç almak isteyen engelli ve özürlü yakınları özellik ile yıl sonlarında araçlarda uygulanan kampanyaları kaçırmayın derim. Son olarak yapmış olduğunuz talep doğrultusunda mesajla bizlere iletilen araç bedelleri için ÖTV indirim hesaplama işlemini de sizler için gün içinde yaptığımızı belirtmek isterim.

Engelli Araç Alım Şartları 2021’da Değişmedi!

TOKİ engelli başvuru şartları nedir den sonra engelli araç alım şartları da sizler ile paylaşmak istedik. Ancak araç alımlarında bu şartlar rapordaki orana göre değişiklik göstermektedir. Vergi avantajları ile %32 varan indirimler ile sıfır araç alacakların bu şartlara mutlaka riayet etmesi gerekmektedir.

Engelli-Araç-Alım-Şartları-2021’da-Değişmedi

Şartlar Resmi Gazete Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebligata göre %40 engelli ve %90 olarak engelli raporuna sahipler için 2 şekilde yer almaktadır. Talep edilen bu şartlar da ortak maddeler şunlardır.

 • Aracı alacak olan vatandaşın 18 yaşından büyük olması
 • Sıfır olarak araç satın alınması
 • Alınacak olan sıfır aracın en az 5 yıl boyunca satılmaması
 • Tam teşekküllü hastaneden engelli raporuna sahip olması
 • 1.6 motor üzerinde sıfır araç satın almıyor olması

aranan ortak şartlardır. Engelli raporunuz ister %90 ve üzeri olsun ister ise %40 ve üzeri olsun bu ortak şartlara uygun biri olmanız ve alım sağlamanız gerekmektedir.

%40 Engelli Araç Alım Şartları Nedir?

Yukarıda ana şartlar da belirtmiş olduğumuz gibi ÖTV ve KDV indirimden yararlanarak indirimli araç alacak engelliler de aranan şartlar 2 kısma ayrılmaktadır. Bunlar tamamen engelli vatandaşın engelli raporundaki orana göre belirlenmektedir. Şayet en az %40 ve en fazla da %89 oranında bir engelli raporuna sahip iseniz biraz önce belirmiş olduğumuz ana engelli alım şartları 2021 da yer alan maddeler şu şartları da eklemeniz gerekmekte siniz.

-Engelli-Araç-Alım-Şartları-Nedir

 • Sıfır alınacak olan aracın mutlaka engelli vatandaşın üzerine yapılması
 • Engelli sürücünün H sürücü belgesine sahip olması. (Ehliyetinde özel tertibatlı engelli aracı kullana bilir ibaresinin yer alması )
 • Engelli aracının engelli vatandaşın engelli durumuna göre özel olarak dizayn edilmesi
 • Kesinlik ile özel olarak tertibat edilmiş olan engelli aracın başka bir kişiye sürmek amaçlı olarak dahi vermemesi
 • %40 engelli kişinin uzuv kaybının olması gerekir!

Gerekmektedir. Fakat  mutlaka olması gereken ise, almış olduğunuz araç üzerinde, doktorun belirtmiş olduğu duruma göre raporda yazılan  aparat olması gerekmektedir. Eğer doktor engelli ama otomatik vites araç kullanabilir diye raporda belirtmiş ise işte o zaman herhangi aksana veya aparata gerek duyulmaz. Yani bu işlemi kısacası doktor belirliyor. Vermiş olduğu rapor doğrultusunda araç hazırlanıyor. %40 ile %89 arasında engelli olan vatandaşlar için engelli ÖTV %26.3 uygulanır iken KDV ise %15.24 olarak uygulanmaktadır. Hesaplama işlemlerinin nasıl yapılacağını ise aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz. PTT Engelli Kredisi Veriyor Mu? sorusunun yanıtı da yine kredi kullanmak isteyen engelli bireyler için daha öce ilgili bağlantıda yer verdim.

%90 Üzeri Engelli Sıfır Araç Alma Şartları Nedir?

%90 ve üzerin engelli için şartlar biraz daha farklıdır. Bu arada şayet %90 ve üzeri engelli bir yakına sahip iseniz sıfır araç alırken bu alınacak olan aracı kendi üzerinize alabilirsiniz. İster anneniz isterse babanız yada herhangi bir 3 kuşak akrabanız olsun bu imkanlardan yararlana bilirsiniz.

-Üzeri-Engelli-Sıfır-Araç-Alma-Şartları-Nedir

Kanun sizi engelli yakını şoförü olarak tanıyacağı için hem ÖTV hem de KDV indirimden yararlanarak sıfır araç satın alabilirsiniz. Üstelik %90 ve üzeri için ÖTV indirimi çok ama çok daha fazladır. Buna göre %90 yada üstü bir engelli üzerinden alacağınız sıfır araç için %0 olarak ÖTV ödersiniz. KDV indirimi ise yine %40 ile 89 arası engelli raporlu ile aynı olup %15.24 civarlarındadır. Peki %90 ve üzerin engelli raporluları için şartlar nelerdir.?

 • %90 ve üzerinde engelli raporuna sahip olduğunu gösteren sağlık raporu
 • Ağır engelli teşkil ettiği için herhangi bir sürücü belgesi istenilmez.!
 • Mutlaka araç satım işlemleri sırasında aracı engelli yerine kim satın alacak ise trafik tescilde belirtilmesi
 • Aracı engelli yerine satın alacak kişinin ehliyetli olması
 • Vasi tayini istenilmektedir

Vasi nedir ? Vasi Tayini Nasıl Yapılır ? Videomuz da

yeterlidir. Ayrıca çok sorulan bir sorunun yanıtını da buradan vermek istiyorum. Soru şu, %90 engelli çocuğumun üzerinden araç alabilir miyim. Cevap ise şayet çocuğunuz 18 yaşından küçükse evet alabiliyorsun. Eğer ki büyük ise mahkeme kararı ile satın alabilmekte siniz.

Engelli Araç Alımı Hesaplama 2021 Yılında Nasıl Yapılır?

Engelli sıfır araç alımları için hesaplama işlemi aslında oldukça basittir. Yalnız bu hesaplama işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken yine engelli raporunun oranıdır. Daha önce de belirmiş olduğum gibi %90 ve üzeri için yapılan KDV ve ÖTV indirimi %40 ile 89 arası için yapılan ile aynı değildir.

Engelli-Araç-Alımı-Hesaplama-2021-Yılında-Nasıl-Yapılır

Dolayısı ile sıfır araç alımı için engellilere yapılacak olan fiyat indirimi 2 kısmıma ayrılmaktadır. ÖTV miktarı hesaplama yapılır iken bir de göz önünde bulundurmanız gereken aracın mutlaka 1.6 motora sahip olması gibi fiyatıdır. Türkiye’de sıfır araçlarda ÖTV hesaplama işlemi bu iki özellik göz önüne alınarak yapılmaktadır. Buna göre ÖTV oranları 1.6 motor için şu şekildedir.

1.6 Motor Sıfır Araç ÖTV Oranı
70.000 TL Kadar 30%
70.000 TL İle 120.000 TL Arası 35%
120.000 TL Üzeri Araçlarda 60%

Bu ÖTV miktarı %90 ve üzeri için %0 olduğu için çok fazla bağlayıcı değildir. Ama %40 ile 89 arasındaki engelli için uygulan indirim %26.3 olduğu için baya bağlayıcıdır. Engelli araç KDV ve ÖTV indirimi göz önüne alır ise hesaplaması şu şekilde yapılmalıdır.

%90 Üzeri için ÖTV Hesaplama

 • 70.000 TL araç ÖTV indirimi 21.000 TL araç 70.000 – 21.000 = 49.000 TL gelir. Buna %3 de KDV indirimi uygulanır ise 7.300 TL oradan düşer ve araç 49.000 TL – 1.470 = 47.530 TL gelecektir.
 • 100.000 TL bir sıfır araçta %35 ÖTV indirimi uygulanır araç 75.000 TL olur. Buna birde yine %3 de KDV indirimi uygulandı zaman bu miktar 11.250 indirim daha gelir fiyat bu kez 75.000 TL – 2.250 = 72.750 gelecektir.
 • 150.000 liralık bir araç için ÖTV indirimi %60 olacaktır. Buda aracın fiyatın direk ÖTV indirim sonrası 60.000 TL düşmesi anlamına gelir. Buna yine KDV indirimi %3 de eklenir ise bu kez fiyatı 58.200 TL gelecektir.

Pahalı araç alan çok daha az ödüyor 😊 Engellilere Kredi Veren Bankalar 50.000 TL Destek! alarak araç satın alabileceğinizi lütfen unutmayınız.!

%40 ile %89 Arası Engelli Araç Hesaplama

2021 yılına göre ÖTV indirimden yaralanmış olduğunuzda en fazla 330 bin 800 TL’yi aşmayan tüm araçları alma hakkınız bulunmaktadır. Belirlenmiş olan bu miktarı geçmeyecek şekilde istediğiniz ve dilediğiniz arabayı alma hakkınız vardır. Bu oranlar için uygulanan ÖTV indirimi sabit %26.3 olmaktadır. Yani aracın fiyatı 50.000 TL de olsa 100.000 TL de olsa bu ÖTV indirimi ile yine KDV indirimi uygulanmaktadır. Hesaplama işlemi ise şu şekilde yapılır.

 • 100.000 TL araç ÖTV indirimi ile 73.700 TL olacaktır. KDV indirimi olarak %15 uygulanarak normalde %18 den 3 puan daha az olacağı için araç bu kez 71.489 olacaktır.
 • 150.000 TL araç ÖTV indirimi ile 111.000 TL olacaktır. KDV indirimi sonrasında ise fiyatı 107.700 olacaktır.

Farklı rakamlar ile hesaplama yaptırmak isteyenler bizlere yorumlarda bunu iletebilirler. Son olarak sizlere bilgisini vermek istediğim konu yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi 5 yıl içerisinde satmamak şartı aranmaktadır. ÖTV sini ödeyip satmış olsanız dahi 5 yıllık süreyi doldurmadan yeni araç alma imkanınız yok. Yani ÖTV indirimden yaralanamazsınız. Her 5 yılı doldurduğunuz taktirde, aracınızı değiştirip ÖTV indirimin den tekrar yararlanabilir istediğiniz aracı, dilediğiniz şekilde alabilirsiniz.

"40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir?" - 489 YORUM
 1. blank ertan dedi ki:

  Merhaba, İltihaplı romatizma hastasıyım. aynı zamanda hipertansiyonum var. Raporlu ilaçlar kullanıyorum. Engelli raporu alırsam indirimli araçtan yararlanabiliyor muyum?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   %90 üzeri alırsanız ancak alabilirsiniz bu şartlarda.

 2. blank Selam dedi ki:

  Merhabalar efendim bizde araba satın almak istiyoruz ama raporumuz yüzde 45 eğer bu raporla alabiliyorsak madem nasıl alabiliriz yardımcı olabilir misiniz

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Uzuv kaybını var ise o rapor ile alabilirsiniz.

 3. blank Ülkü dedi ki:

  İyi aksamlar kızımın özel gereksinimi vardır yazan rapora araç verilirmi ayrıca 30 tl pesinata araç alma şansımız olurmu

 4. blank levent dedi ki:

  mrb annem yüzde 46 engelli raporu var epilepsi hastası onun adına araç alabilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Üzgünüm ama vergi indirimli alamazsınız.

 5. blank zeynep dedi ki:

  Merhaba iç organlarda uvuz olarak sayılıyor mu? örneğin mesanenin alınması %60 engelli raporu olunca kendisi araç alabilir mi ve ötv indirimi ne kadar olur mesela 200 liralık araba da

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır, sayılmıyor.

 6. blank Eyyüp dedi ki:

  %45 raporum var indirim oranı ne kadar oluyor?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hiç olmuyor Eyyüp bey.

 7. blank Mine dedi ki:

  Merhaba kalp kapağı protezi olan ve Gut hastalığından dolayı engelli raporunda ortapedik kısmı onaylı olan %61 engelli biri ötv indiriminden yararlanır mı?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır, benim bildiğim kadarı ile çok üzgünüm.

 8. blank Mahmut dinç dedi ki:

  Merhabalar eşimin %76 engelli raporu var üzerine kayıtlı olan araç için Motorlu taşıtlar vergisi indirimi oluyor mu

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bildiğim kadarı ile hayır.

1 22 23 24
KOSGEBKrediler.Com