Hibe Kredi

Devletin Engelli Vatandaşlara Sağladığı Yeni 11 Yardım Paketi/Hakları Nedir?

Devletimiz engelli (Özürlü) vatandaşlara sağladığı bir çok özel ayrıcalıklar vardır. Bunların en başında ise engelli maaşları gelir. Engelli durumuna göre böylece her 6 ayda 1 memur maaş zamlarına göre artan aylık bağlanır. Bu aylık miktarı ise 2023 senesinin ilk 6 ayı için %40 ile %69 engelliler için %1.738 TL tir. %70 ve üzeri engelli raporu olanlar için ise 2.609 TL olmaktadır.

Devletin Engelli Vatandaşlara Sağladığı Yeni 11 Yardım Paketi/Hakları Nedir?

Devletimiz üstelik sadece engelli vatandaşlarımıza maddi ve manevi haklar sağlamakla kalmamaktadır. Engellilerimizin bakıcılarında bir çok haklar tanır. Engelli ve bakıcılarına tanınan tüm bu haklar neler diyorsanız, sayfamızın devamını dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Tabi devlet yardımlarından yararlanmak istiyorsanız.

1- Yaşlılık Aylığı Bağlanmaktadır

Engelliğinden dolayı herhangi bir işte çalışamamış ve  dolayısıyla emekli olamayanlara 65 yaş aylığı verilir. 2023 yılında memur maaşlarına gelen zam ile birlikte bu maaş miktarı da 2.610 TL çıkmıştır. 65 yaş maaşı olarak bilinen bu aylığı engelli vatandaşımızın alabilmesi için emekli olmamak haricinde aşağıdaki diğer şartları da sağlaması yeterlidir.

 • 65 yaşını doldurmuş olması.
 • Nafaka bağlanmamış ve nafaka bağlanma ihtimali olmayan.
 • 2828 sayılı konun kapsamından devletten harçlık almayan.
 • SGK/BAĞKUR/Emekli Sandığı üzerinden aylık almayan. Yani emekli olmayan.
 • Uzun süreli olarak sigorta kollarından çalışmayan olan.
 • Kendisi ile eşi göz önünde bulundurarak aylık gelirleri net olarak asgari ücretin 3/1 geçmeyenler yararlana bilmektedir. (Muhtaçlık sınırından az geliri olan.)

Bu şartlardaysanız 65 yaş aylığı alabilirsiniz.

2- Engelli Raporunuza Göre Maaş Alabilirsiniz!

Yine Sosyal Yardım Genel Müdürlüğü tarafından engelli oranı %40 ile %69 arasında olan vatandaşlara maddi yardım yapılmaktadır. Aylık %40 ile %69 arası için 1.738 TL olarak ödenen yardım parasını alabilmesi için engelli vatandaşın şu şartları taşıması gerekir.

 • En az 18 en fazla ise 65 yaşında olması gerekmektedir.
 • Heyetten en %40 ile %69 arasından engelli raporuna sahip olması gerekir.
 • Nafaka bağlı olmaması ve nafaka bağlanma ihtimali olmayan
 • 2828 konun kapsamında cep harçlığı almıyor olmalı.
 • SGK üzerinden gelire sahip olmaması.
 • Talep etmesine rağmen herhangi bir işe yerleştirilemeyen.
 • Hane içinde kişi başına düşen net gelir asgari ücretin 3 de 1 geçmeyecek şekilde olmasıdır.

Hemen bu son maddeye açıklık getirmem gerekir ise diyelim ki asgari ücret 8.506 lira bu rakamın 3 de 1 yaklaşık olarak 2.835 lira filan yapar. Hane de şayet eğer 4 kişi varsa kişi başına bu 2.126 TL demektir. Dolayısı ile 3/1 kısmına girmeyeceği için bu imkanlardan istifade edebilir!

3- %70 Üzerinde Engellilere Verilen Yardım Parası Daha Fazla

T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde il/ilçe kaymakamlıklarında faaliyet gösteren Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından engellilere sağlanan yardım parasında son madde %70 engelli raporuna sahip olanları ilgilendirmektedir. Şayet heyet tarafından %70 üzerinde bir engelli raporuna sahip ve aşağıdaki niteliklere uygun iseniz devletimiz den aylık 2.609 lira maaş alabilirsiniz.

 • 18 yaşından büyük ve %70 yada üzerinden engelli raporuna sahip.
 • Nafaka bağlanmamış 2028 kanun kapsamında harçlık almayan.
 • SGK ‘dan gelire sahip olamayan ve hane içinde kişi başına düşen gelir asgari ücretten 3/1 az olan

engelli vatandaşlarımıza sağlanmaktadır.

4- Engellilere Bakanlara Evde Bakım Maaşı Verilmektedir

2828 konunun EK 7 maddesi hükmü ve mevzuatı gereğince yürütülen evde bakım yardımı kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından şartlara uygun engelli ailelerine aylık maaş bağlanır. Evde bakım maaşı olarak da bilinen bu aylığın miktarı ise şu şekildedir. 1 engelli bakan için ⇒ 4.335 TL, 2 engelli bakan için ⇒8.669 TL tir. Memur maaş zammına göre 6 ayda bir artan engelli evde başım maaşı alınabilmesi için ise şartlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

 1. Engelli raporu. (Mutlaka devlet hastanelerinden alınmış.) Raporu alacak olan kişi 18 yaşından küçükse ÇÖZGER raporunda ”ÖZEL KOŞUL GEREKSİNİMİ VARDIR” (ÖKGV) ibaresinin mutlaka işaretli olması gerekir. 18 yaş üstü olanların alacakları engelli raporunda da TAM BAĞIMLI kısmının işaretli olması gerekir.
 2. Muhtaçlık sınırına takılmıyor olmalısınız. Bunun içinde engellinin hane geliri toplandığı zaman kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3/2 sinden fazla olmaması gerekilir. Bu miktar ise 2.835 TL tir.
  • Örneğin; Hanede 5 kişi var diyelim. Hane geliri de toplamda 6.000 TL olsun. 6.000/5= 1.200 TL yapar. 2.835 TL altında olduğu için muhtaçlık sınırına takılmıyor olur.
 3. Engelliye en az günde 8 saat bakıyor olması gerekir. Aynı ikametgahta ise bu saat şartı aranmaz.
 4. Bakıcının herhangi bir yerden maaşı olmaması gerekir.
 5. Engelli tarafından vasi tayin edilmiş olmalı. (Aynı ikametgah için istenilmez.)

Evet, engellilere bakanlara evde bakım maaşı miktarı ve şartları da bu şekildedir.

Engellilere tanınan haklar peki sadece bu kadar mı? Elbette hayır! O zaman devam ediyoruz.

5- Toplu Taşımalardan Ücretsiz Yararlanırsınız

4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun kapsamında toplu taşımalardan ücretsiz olarak yararlanabilmektesiniz. Böylelikle şehir içi Belediye otobüsleri, Metro seferleri, TCDD ve Deniz Yollarını gibi toplu taşımalara ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Ağır engelli vatandaşların bakıcıları da üstelik bu kanundan yararlanmaktadır. Böylelikle ağır engelliyle seyahat eden bakıcısı da ücretsiz olarak toplu taşıma imkanlarından yararlanabilir.

Yararlanmak İçin:,

 • Engelli İçin ⇒ Engeli Kimlik Kartı
 • Bakıcı İçin ⇒ Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden alacakları “Refakatli’’ ibareli Engelli Kimlik Kartı gerekir.

Engelli vatandaşlar şehir içi toplu taşıma haricinde şehirler arası taşımacılıklarda da indirimli olarak yararlanabilmektedirler.

6- Engellilere KOSGEB’den Dev Ayrıcalık!

Şimdi sıra geldi kendi işini kuracak olan engelli girişimcilere yönelik KOSGEB’in sağladığı dev ayrıcalıktan bahsetmeye. Bilindiği gibi KOSGEB kendi iş fikrini olan yeni tüm girişimcilere hibe imkanlarını ”GİRİŞİMCİLİĞİ GELİŞTİRME DESTEK PROGRAMI” kapsamında sağlamaktadır. Programda verilen hibe miktarları en az %40 engelli raporu olan girişimcilere fazladan 10.000 TL olarak yansımaktadır. Tabloda sizlerin de görmüş olduğunuz gibi verilen bu destekler ise şunlardır.

blank

 • Kuruluş desteği gerçek kişi için 5.000 TL, sermaye şirketi kuranlara 10.000 TL olmaktadır. Bu miktar engelli girişimciler için ise gerçek kişi olarak işletme kurarsa 10.000 TL, sermaye şirketi olarak kurması halinde 15.000 TL olarak uygulanır.
 • Her iki dönem için toplan 40.000 TL performans desteği

Engellilerin bu fırsattan yararlanması için kısaca izlemeleri gereken yol şu şekilde oluşmaktadır.

 1. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini alması şarttır!
 2. KOSGEB’e kayıt olması gerekir.
 3. Sisteme giriş yaparak  e-devlet) Girişimcilik Destek Programı başvurusunda bulunması
 4. KOBİ beyannamesi ve bilgi dokümanı ile hibe başvurusunda bulunması
 5. İşletmesini kurduktan sonra KOSGEB iş planı projesi hazırlatıp onaylatması

gerekmektedir.

7- İŞ-KUR Tarafından Engellilere Sağlanan Hibe

Hazır iş yeri kurma konusuna değindiğimiz için İŞKUR tarafından engelli vatandaşlarımıza sağlanan olanaklarına da es geçmemek gerek. İŞKUR da engelli vatandaşlarımıza hibe imkanı sağlamaktadır. Kurum tarafından iş planı olan engellilere sağlanan imkanlar tamamen hibe yani geri ödemesiz olarak verilir. Bu olanaklardan yararlana bilmeniz için de,

 1. İŞKUR kaydınız olması şarttır.
 2. KOSGEB tarafından onaylı İş planı projenizin olması gerekir.
 3. 18 yaşından büyük olmalısınız.
 4. Kuracağınız iş yeri için ustalık belgesi sahibi olmanız gerekmektedir.
 5. En az %40 engelli raporuna sahip olmalısınız.
 6. Emekli olmamış ve herhangi bir yer çalışmıyor olmalısınız
 7. Adınıza açılmış herhangi bir icra dosyanızın bulunmuyor olması

Gerekmektedir. Geçtiğimiz yıl 50 bin TL olan hibe miktarı bu sene ise 65.000 TL çıkartılmıştır. Yılda iki defa projelerin hazırlanması ile birlikte kabul edilen desteğin detaylarını İŞKUR Engelli Girişimci Hibe 65 Bin TL Oldu da bulabilirsiniz.

8- Kamu Kurumlarına Giriş Hakları

%40 üzerinde engelli olup, engeli kartına sahip tüm engeli vatandaşlarımıza bir çok devlet hizmeti ücretsiz yada indirimli olarak sağlanır. Bunlar,

 1. Hızlı tren yada TCDD hizmetlerinde var olan ulaşım hizmetlerinden indirimli olarak istifade ederler.
 2. Tüm müzelere girişlerde indirim yada ücret ödemezler.
 3. Milli parklara indirimli olarak girerler.
 4. Devlet tiyatrolarına indirimli olarak yararlanırlar.
 5. Büyük şehir (Ankara/İstanbul) gibi özellik ile belediye ulaşımlarını (Metro, metrobüs vb.) ücretsiz olarak kullanırlar.

9- Engellilere Özel Şirketlerden de İndirim Var!

Engellilere sadece devlet kurumlarında indirim uygulanmaz. Özel sektör işletmelerinde de indirimler uygulanmaktadır. Bunlar,

 • PTT alanında yer alan İnternet, telefon ve posta gibi,
 • THY ulaşımları,
 • Şehirler arası ulaşım (Otobüs)

10- Vergi Muafiyeti Hakları Vardır

Konuttan dan sıfır araç alımlarına kadar vergiler den muaf tutulurlar. Buna göre ise;

 1. Konut alımlarında 200 m2 den aşağı olması halinde
 2. 1600 cc motor altında otomobil, her türlü engelli taşıt alımlarında.

vergi ödemezler. Ticaret Bakanlığı tarafından tüm sıfır olmak kaydı ile alacakları motorlu taşıtlarını vergisiz  (KDV) olarak alırlar. %40 ile %90 arasından engelli vatandaşların uzuv kaybı olması durumunda %90 ve üzeri engellilerin ise herhangi bir ekstra şart aranmaksızın sağlanan bu imkan için bütün soruların cevaplarını 40, 90 Engelli Üzerinden Araç Nasıl Alınır? Şartlar Nedir? de cevap verdiğimi belirtmek isterim.

11- Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Kontenjan Hakkı Verilir!

Ucuza ev sahibi olmak isteyenler için TOKİ kuşkusuz en iyi seçenektir. Kaliteli, çevre dostu ve kullanışlı mimarisiyle de ön plana çıkan TOKİ evleri, hepimizin bildiği gibi kur’a ile hak sahipleri belirlenir. Hak sahiplerin belirlenmesi için çekilen bu kur’a da ise engellilere özel olarak kontenjan ayrılır. Böylelikle diğer vatandaşlara nazaran engelli vatandaşların konut sahip daha kolay olabilmesinin önü açılır.

 

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 36 YORUM
 1. Sultan tekce dedi ki:

  Engelli oğlum var onla ilgileniyorum doğumda kolunu sakat bıraktılar ve raporunda geri düşürdüler yüzde 40 ihtiyacı olanlar almıyor gerek görmeyenler alıyor sürekli fizik ve amaliyat olur 6 kere oldu daha var..

 2. Meliha dedi ki:

  Merhaba benim kizim 7 yasinda ve % 99 ağır engelli raporu var ben sadece evde bakim maaşı alıyorum başka nasil bir yardim alabilirim esim sigortasız

 3. Arzu cakir dedi ki:

  4 yaşında ağır engelli kızım var evde bakim maasi disinda hangi haklara sahip olduğunu öğrenmek istiyorum

 4. Didem dedi ki:

  Engelliyim paraya çok ihtiyacım var lütfen yardım edin maaş almıyorum

 5. Eylem dedi ki:

  6 numara bebek bezi, ıslak mendil, süt ihtiyacım var. Para istemiyorum. Allah rızası için destek olurmusunuz? muhammetmustafaninannesi@gmail.com

1 4 5 6