Hibe Kredi

Boşanmış Dul Kadına Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı

Ne yazık ki ülkemizde milyonlarca boşanmış yada eşi vefat etmek sureti ile dul kalmış kadınlarımız vardır. Bu kadınlarımızın bir kısmı herhangi bir yerde çalışıyor iken bir çoğu da çalışmıyordur. Özellik ile çocuklu dul kalan kadınlarımızın çalışamaması devletten sosyal yardım adı altında maddi para yardımı 2022 yılında da almaya hak sahibi yapmaktadır.

Boşanmış Dul Kadına Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı

Her ne sebep den ötürü eşinizden ayrılan bir bayan olursanız olun devletin bu desteklerinden sizlerde başvuru yapmanız halinde yararlana bilirsiniz. 2022 yılında aylık 450 TL ve 2 aylık periyotlar halinde 900 TL olarak verilen dul aylığı nasıl alınır? İşte formaları ile birlikte cevabımız yazımızın içeriğinde mevcuttur.

Boşanmış Kadınlara Sosyal Yardımlar Genel Müdürlükleri Tarafından Yapılan Yardımlar

Eşi vefat etmiş sureti ile dul kalmış olan kadınlara yönelik başlatılan bir yardım projesidir. Devletin engelli vatandaşlara sağladığı yardımlar gibi dul kalan kadınlara da bazı haklar sağlanmıştır. Bu yardımlar ile eşi vefat etmiş sureti ile dul kalan kadınlara aylık 325 lira 2022 yılında da verilmektedir. 2010 yılında eşi vefat etmiş dul kalan kadınlar için nakit sosyal yardım fonu projesi İstanbul Boğaz İçin Üniversitesi ile yürütülen bir çalışmanın sonucudur.

blank

Sosyal-Yardımlar-Genel-Müdürlüğü-Dul-Aylığı-Başvuruları-Nasıl-Yapılır

Bu çalışmanın neticesi ile de 29.12.2011 tarihinde 2011/8 Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma fonu kurularak eşi vefat eden kadınlara para yardımı verilmeye başlatılmıştır. Eşi vefat eden kadınlara 2 ayda bir PTT üzerinden yapılacak olan 650 lira yardım parasından istifade edilebilmesi için şu şartları dul kalan bayanın taşıması gerekir.

 • 3294 sayılı kanun kapsamında eşini kaybetmiş olan kadınlar.
 • Hiç bir sosyal güvencesi olamayan kadınlar
 • Fakir ve ihtiyaç sahibi durumunda olan bayanlar
 • Resmi nikahlı eşini kayıp etmiş olan kadınlar

yararlana bilmektedir. Yardıma muhtaç kişilere her türlü yardım yapılması söz konusudur. Daha kapsamlı ayrıntılı bilgileri Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  tarafından öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Dul Aylığı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Yukarıda yer alan şartlara uygun dul kadınlar başvurularını şahsen olarak yapmaları gerekir. Başvuru işlemleri için nüfus daireleri tarafından güncel hürriyetleri ile başvuruda bulunabilirler. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlükleri il ve ilçe müdürlüklerinin adreslerini => https://www.nvi.gov.tr/il-mudurlukleri buradan bulabilirsiniz. Eşi vefat etme sureti ile dul kalmış olan kadınlarımız başvuruları ise ikametgah ettikleri il ve ilçelerde kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) vakıflarına yapmaları gerekir.

blank

Yapılan başvuru sonrasında vakfın mütevelli heyeti tarafından alınan karar sonrasında eşi vefat etmiş dul kadın, muhtaçlık durumu devam ettiği sürece bu yardımları almaya devam etmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü ”MUHTAÇLIK AYLIĞI” Nedir?

Anne ve babası olmayan yetim kalan çocuklara verilen bir yardım parasıdır. Konumuz ile bağdaştığı için bu konuya da kısaca yer vermek istedim. Yardım almak isteyen kişi nüfus cüzdanı ile vakfa gelerek bildirim yapmanız gerekmektedir. Muhtaçlığı heyet kararı ile sabit olanlar bu yardımdan faydalanabilirler. İlçe sınırları içinde bağlı olduğunuz kaymakamlık binasına müracaat ettiğiniz taktirde verilmiş olan yardım imkânlarından sizlerde faydalanabilirsiniz. Muhtaçlık sınırı, evde bakım yardımı olarak 1460 TL olarak verilmektedir. Ayrıca bu aylık %40 engelli raporuna sahip muhtaç çocuklara da verilmektedir. Aylık 914 lira olarak 2022 yılında verilen bu yardım parasından yararlanacak olan çocuğun şu şartları taşıması gerekir.

 1. Hiç bir sosyal güvencesinin olmaması
 2. Herhangi bir gelir ve aylığının olmaması
 3. Mahkeme kararı yada kanun kapsamında bakım altına alınmış olması
 4. Herhangi bir gelir getirici taşınır / taşınmaz mala mülke sahip olmaması

gerekmektedir. Bu şartlardaki çocuklarımız başvurularını;

Engelliler ayrıca engelli durumunu gösteren belge ile Vakıflar Genel Müdürlükleri‘ne başvuruda bulunması gerekmektedir. Kaymakamlık sosyal dayanışma fonu talebinizi değerlendirerek şartlara uygun olmak koşulu ile size maddi yardımda bulunabileceklerdir.

Dünya geneli yaşamış olduğumuz Covid -19 hastalığı nedeni ile kaymakamlığa müracaat eden, durumları kötü olan, hiç bir güvencesi olmayan, eşi ölmüş yada boşanmış dullara  1000  TL devlet yardımları yapıldı.

Ayrıca devletimizin belirli kurumlar tarafından kış aylarında odun kömür yakacak yardımı da yapılmaktadır. Bu yardımlardan öncelik olarak maddi durumu kötü eşi ölmüş dul, ve boşanmış dul kalmış bayanlarımız faydalanmaktadır.

blank

Vakıflar-Genel-Müdürlüğü-”MUHTAÇLIK-AYLIĞI”-Nedir

Bunun yanı sıra barınma yardımları da var. Dul kalmış bayanlarımızın yaşadıkları ev kötü ise bildirim yaptığı taktirde evin tadilatı ve içine gerekli olan tüm ihtiyaçlar karşılanmaktadır. Eşya ve giyim yardımı da yapılmaktadır. Avrupa Komisyonu Türkiye delegasyonu gibi kurumlardan destek alarak faaliyetin sürdüren Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı kadınlarımıza barınma imkanları sağlamaktadır. Kötü bir şekilde boşanmış olan, sonrasında yaşanacak şiddet ve sıkıntılara karşı Mor Çatı kadınları yaşadığı il ve ilçeler dışında farklı bir illere yerleştirerek güvence altına almaktadır. Ancak burada başvuruda aranan şart kadının şiddete maruz kalması durumudur.

SGK Üzerinden Dul Aylığı Alabilirsiniz!

Eşi vefat etmiş dul kalan kadın SGK üzerinden de aylık alabilmektedir. Eşi 4/1-c kapsamında emekli maaşını SGK dan alırken vefat ederek dul kalan kadın aylık maaş alabilmektedir. Bu maaşının alınması için başvuruları dul kalan kadın İnternet üzerinden sağlaya bilmektedir. PTT şubelerinden alacakları 2 TL bir e-devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-olum-yardimi-ve-dul-yetim-ayligi-talebi buradaki adres üzerinden SGK dul aylıkları için başvuruda buluna bilirler. SGK üzerinden eşinin maaşını alan dul kadın, ancak aşağıdaki hallerden sonra bu maaşları alamazlar.

 • Resmi olarak başka biri ile evlenmesi
 • Herhangi bir yerde SGK olarak çalışması

SGK tarafından bağlanılan aylık ölen eşinin maaşının %50 oranındadır. Ancak ölen kişinin dul kalan eşinin aylık maaş bulunmayan çocuğu olmaması durumunda ise bu oran %75 çıkmaktadır. Buda;

 • 1.000 liralık bir maaş da %50 oranında iken 500 TL eder.
 • 1.000 TL maaş alan SGK çalışanın dul eşinin çocuğu yoksa %75 den bu da 750 TL yapmaktadır.

Bütün bunların yanı sıra eşi ölen dul kadınlara da devlet maaş yardımı yapmaktadır. 5434 sayılı  Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu Hükümlerinde Yetim aylık yüzdeleri ise şu şekildedir.

 • Dul eş %75
 • Memur olan ve memur emekliği aylığı alan dul eş %50
 • Dul eş %60 bir çocuk %30
 • Dul eş %50 iki çocuk %25
 • Dul eş , 3 ve daha fazla çocuk, eş aylığının yarısı %50 çocuklarda kalan yarısını eşit miktarda paylaşmaktadır.
 • Tek çocuk %50
 • 2 çocuk % 40
 • 3 ve daha fazla çocuk %100 geçmemek şartıyla eşit bir şekilde paylaşmaktadırlar.

Anlaşmalı boşanma sonrası ayrıldığı eşi ile aynı evi paylaşıp yardımlardan faydalanmasının tespit edilmesi halinde, denetimlere tabii olurlar. Bulundukları durum anlaşıldığında ise bağlanmış olan aylık kesilir ve aldığı aylık maaşları geri ödemekle yükümlü olur. Cumhuriyet savcılığına nitelikli dolandırıcılık hakkında bildirim yapılır. Ve sonucunda 3 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası söz konusudur. Bütün bu haklar eşinden boşanmış olan dul kadınlar için değil de eşi vefat etmiş olan dul kadınlar için devletin bağladığı dul ve yetim aylığı olmuş olacaktır.

SGK Tarafından ”ÖLÜM AYLIĞI” Alabilirsiniz!

Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) tarafından dul kalan kadınlara sağlanan haklardan bir tanesi de ölüm aylığı adı altında verilen yardım parasıdır. Dul kadının ölüm aylığı alabilmesi için şu şartlara uygun olması gerekir.

 1. En az olarak 1800 gün ölüm sigortası girilmesi gerekir, yada..
 2. 4-1 (A) sigortalılar için borçlanma süresi hariç 5 seneden beri sigortalı olarak çalışması, toplamda 900 gün ölüm pirimi yatmış olması gerekmektedir.
 3. Yaşlılık aylığı yada vazife malullüğü iken aylık bağlanmaya hak kazanmış kişilerin eşlerine
 4. Yada bağlanmış olan yaşlılık ve vazife malullüğü aylıklarının çalışma esnasından dolayı kesilmiş olan eşin vefatı sonrasında da dul kadına maaş bağlanılır.

Dul Kadınlara Belediye Yardımları Nedir?

Eşinden herhangi bir nedenden ötürü boşanmış kadınlara belediyeler de yardım elini uzatmaktadır. Şiddetli geçimsizlik nedeni ile eşlerinden ayrılan dul kadınların gerçekten muhtaç olması durumda belediyeler maddi ve manevi desteklerini kurdukları Ak, Beyaz veya Pembe masalar ile sağlamaktadır. Bu imkanlar ile dul kadına,

 • Gıda yardımı
 • Sıcak yemek yardımı
 • Yakacak kömür yardımı
 • Maddi para yardımı
 • İş bulma imkanları

sağlanmaktadır. Mağdur olduğunuz tespiti halinde  kimlik tespiti, ikametgah adresi muhtaçlık belgesi gibi araştırmaları yaparak nakit yardım yapılması da söz konusudur. Özellikle büyükşehir belediyelerinde Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü adı altında kurulan birimler mağdur kalmış, ihtiyaç sahiplerine yönelik çok çeşitli hizmetler sunmaktadır. Belediyeler tarafından kadınların sosyal hayatta daha aktif olması için, kadın istihdamı artırıcı, ticari faaliyetlerini genişletici kurs ve kermesler düzenlemektedir. Bunlarla birlikte iş imkanı vermektedir.

Boşanmış Aile Çocuğuna Devlet Yardımı

Boşanan anne ve babaların çocukları 18 yaşına girene kadar mahkemenin uygun gördüğü eşe çocuğun velayeti verilmektedir. Sonrasında devlet tarafından boşanmış olan ailelerin çocuklarına aylık olarak mahkemenin vermiş olduğu karar ile nafaka ödemekle yükümlüdür. Bu nafaka belirlenmesi veren kişinin gelir durumuna bakarak belirlenir. İlerleyen zamanlarda ise nafaka veren kişinin maddi durumuna göre verilecek miktar değişir, sabit kalmaz.

blank

Boşanmış-Aile-Çocuğuna-Devlet-Yardımı

Eşi ölen kadınlara devlet tarafından maaş bağlanması durumunda, ailede kaç çocuk bulunuyorsa verilmiş olan para oranlar üzerinden değerlendirilerek, çocuk veya çocuklar  18 yaşına girene kadar maddi olarak yardımlar devam eder. Eğer 18 yaşından sonra okul hayatları devam edip eğitim alıyorlarsa 25 yaşına kadar maaş devam eder. Okul bittikten sonra SGK ya başvuru yaparak maaş annesine aktarılır. Sigortalı olup eşi ölmüş olan çocuklara ise devlet tarafından yetim aylığı bağlanır. Dul ve yetim aylıkları TÜİK verileri baz alınarak verilecek yardıma zam oranları yansıtılmaktadır. 2022 yılında dul aylığı 587 TL yetim aylığı ise 293 TL olarak ihtiyaç sahibi kişilerimize yatırılır.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalama: 4]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 64 YORUM
 1. Çiğdem yanlız dedi ki:

  Benim eşim benden boşandı ıkı çocuğum var çalışamıyorum eski eşim 75 m borç ve hacizleri bıraktı üzerime nafakamızı ödemiyor hapise girmiş oglum 8 kızım ise 4. Ne yeni girecek bnm sormak istediğim oğlumun adına sed yardımı alıyorum 1281 lira kızım içinde alma şansım olur mu ıkı çocuktan da yararlanabilir miyim cevap verirsenız çok sevinirim

 2. Semiha Polat dedi ki:

  İki çocuğumla yaşıyorum boşanma aşamasındayım çocuklarıma bakmiyo nafakada vermiyo

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   https://www.kosgebkrediler.com/kaymakamlik-sosyal-yardim-basvuru-sartlari-nelerdir/ buradaki yardımlardan boşandığınız zaman yararlana bilirsiniz. https://chat.whatsapp.com/JJgDQVf7nBbH6aDoE2XK3Z bu sayfamızda da bulunmanızı öneririm.

1 6 7 8