Hibe Kredi

İşyeri Açma Kredisi (2022 Ekim Ayı Özel Hibe Desteği)

Yeni iş yeri açmak için kredi ve hibe almak isteyen genç, kadın tüm girişimciler. 2022 Ekim ayında yine ayrıcalıkları yaşamaya devam etmektesiniz. Çünkü; 1- KOSGEB 30 yaş altı olmanız durumunda doğrudan 10.000 TL perakende dükkanı dahi açsanız hibe verilmektedir. 2- Türkiye Halk Bankası 300 bin TL kadar krediyi 6 ay ana para ödemesiz faizsiz sağlamaktadır. 3- Senelik 75.000 TL kadar gelir vergilerinden muaf hala tutulmaktasınız. 4- İlk defa yeni iş kuracak kadın girişimci iseniz de 50.000 TL 6 ay ödemesiz aylık %1.06 faizli kredi alabiliyorsunuz.

İşyeri Açma Kredisi (2022 Ekim Ayı Özel Hibe Desteği)

Tabi yeni iş kuracak girişimcilere sağlanan Devlet destekleri sadece bu 3 tane ile de sınırlı değildir. Haricinde isterseniz sizlerde özel bankalardan da en az 3 ay ödemesiz 36 ay vadeli 50.000 kadar belgesiz kredi çekebilmektesiniz. Tüm bunlar nasıl mı alınıyor? Hepsini aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz. Ayrıca, merak ettiğiniz soruları da bizlere yorumlar da iletebilirsiniz. Gün içinde sizlere muhakkak dönüş yapacağımızdan hiç bir kuşusunuz olmasın.

KOSGEB İş Yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

2022 itibarı ile KOSGEB yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için hibe miktarını 50 bin TL den 65 bin TL çıkardı. Hatta imalat sektöründe yer alacak olan girişimciler için bu oran tam 225.000 TL olmaktadır. Önceleri ”Girişimcilik Destek Programı” olarak verilen bu hibe imkanları şimdi ki adı ile ”Girişimciliği Geliştirme Destek” programı olarak verilmektedir. Girişimciliği Geliştirme Destek programı ise altında 2 tane destek programı ile az önce bahsetmiş olduğumuz hibe imkanlarını yeni iş yeri açacaklar için vermektedir. Bu programlar ve sağlamış olduğu hibe olanakları ise;

 1. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı → 65.000 TL hibe (tehlikeli iş kollarında olması durumunda sertifika desteği ile)
 2. İleri Girişimcilik Destek Programı → 270.000 TL hibe

imkanı sağlamaktadır. Yeni iş yeri açacak olan girişimciler için oluşturulan bu her iki programın detaylarını gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

1- 65 Bin TL Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB üzerinden yeni iş yeri kuracaklara en fazla 65.000 TL hibe olarak verilecek olan destek programının adıdır. Programdan yararlana bilmeniz için ilk olarak şu şartları yerine getirmeniz  yeterli olacaktır.

 1. Uzaktan Eğitim ile ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” alarak girişimcilik sertifikası almanız.
 2. Kuracağınız iş fikrinin mutlaka KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alması!

Bu iki şartı ve adımı sağlamanız halinde aşağıdaki tabloda yer alan ”Geleneksel Girişimcilik Destek” programı olanaklarından istifade edebilirsiniz.

blank

60-bin-TL-KOSGEB-Geleneksel-Girişimcilik-Destek-Program-Tablosu

Tabloda yer aldığı gibi bütün ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” dan yararlanacak olanlar iş yerini kurması ile ”Kuruluş Desteği” olarak  5.000 TL ile 10.000 TL hibe alır. Bu;

 • Gerçek kişiler için 5.000 TL
 • Sermaye şirketi kuranlar için 10.000 TL

olarak belirlenmiştir. Bunun haricinde birde performans desteği verilmektedir. Bu destek ise iş yerinin açılması ile 1 ile 12 ay arası için 1. performans dönemi. İş yerinin 12 ile 24 ay sonu içinde 2. performans dönemi olarak 2 şekilde yer almaktadır.

 1. Performans Dönemi: Bu dönem içinde 1 yıllık iş günü yaklaşık 250 gün olarak ele alır isek. Şayet 1 çalışana sahip olursanız yıl sonunda + 5.000 TL hibe alırsınız. Aynı dönem içinde eğer ki 2 ile 3 işçi ortalamasında bir çalışana sahip olur ve primlerini öderseniz bu kez 10.000 lira. Eğer ki aynı dönemde 4 ile 5 çalışan için prim ödemesi yaparsanız bu kez en üst destek miktarı olan 20.000 lira hibe alırsınız. Böylece iş yerinizin ilk kuruluşun da en fazla 10.000 lira kuruluş desteği, 20.000 lirada prim ödemelerine karşın performans desteği olmak kaydı ile 30.000 TL hibe alırsınız. Şayet 30 yaşından küçük bir girişimci iseniz yada engelli, kadın, yada gazi veya şehit yakını iseniz +5.000 TL daha hibe alarak toplam bu sefer ilk sene 35.000 lira hibe alırsınız.
 2. Performans Dönemi: İkinci performans dönemi de aynı 1. performans dönemin de olduğu gibi prim sistemine göre en fazla 20.000 TL hibe vermemektedir. İş yerinin 12 ile 24 ayı arasında tabloda yer alan 1440 ve üstü prim gününü yakalamanız durumunda 20 bin TL hibeyi alırsınız. Ayrıca yine 30 yaşını geçmemiş girişimci, gazi, engelli, kadın ve şehit yakını iseniz bu dönem sonrasında +5.000 TL daha hibe alır toplamda 25.000 TL hibe alırsınız.
 3. Sertifika Desteği: İş kolunuz tehlikeli işler sınıfında olması durumunda +5.000 TL alırsınız.

24 ay süren program sonrasında toplam da elinize 60.000 TL hibe geçer. Şayet hiç bir çalışana sahip olmayan normal bir girişimci iseniz sadece 5.000 TL hibe alırsınız. Yine, hiç bir çalışana sahip olmayan gazi, engelli, kadın yada şehit yakını bir girişimci iseniz bu kez 24 ay sonrasında elinize 15.000 TL hibe geçecektir.

2- 270 Bin TL İleri Girişimci Destek Programı

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı adı altında yer alan ”İleri Girişimcilik Destek Programı” 270.000 TL kadar yeni açılan iş yerine hibe vermektedir. Programın süre zarfı 2 senedir. Bu programdan yararlanmak isteyenlerin ilk etapta şu şartlara uygun olup, yerine getirmesi gerekmektedir.

 1. İlk olarak ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” daha sonra ise ”İleri Girişimcilik Eğitimi” almanız gerekmektedir.
 2. İş fikriniz ”İMALAT” kategorisinde yer alan ve BURADAKİ listede yer alması gerekmektedir.

Bu iki şartı ve istenilen iş fikrine sahip iseniz işletmenizin faal olarak 24 aylık süre zarfında ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” imkanlarından bire bir yararlanırsınız. Ayrıca bu süre zarfı içerisinde de aşağıdaki tabloda yer alan desteklerden ”Resmi Gazete Yerli Malı Tebliği” içerinde bulunan teknolojik almanız halinde hibe alırsınız.

blank

KOSGEB-ileri-girişimci-destek-programı-hibe-tablosu

Destek oranı yapılan harcamanın yurt dışı makine alımlarında %75 oranında olduğu için, aşağıda yer alan harcamalara göre hibe alabilirsiniz.

 • Teknoloji seviyesi düşük olan işletmeler makine alımlarının 100.000 lira için 75.000 TL hibe
 • Orta ve Yüksek Teknoloji seviyesi olan işletmeler 20.000 bin TL makine alımları için 150.000 TL hibe
 • Yüksel Teknoloji seviyesinde bulunan iş fikirleri ise 300.000 liralık makine alımlarına 225.000 lira hibe alırlar.

Resmi gazete yerli malı tebligatına uygun makine alımlarında ise bu oran %90 olarak belirlenmiştir. Bu şekilde yapacağınız harcama miktarına göre geri alacağınız hibe miktarı ise şu şekildedir.

TEKNOLOJİ DÜZEYİ MİKTAR YERLİ ÜRETİM
DÜŞÜK- ORTA- DÜŞÜK 100.000 TL 90.000 TL
ORTA-YÜKSEK 200.000 TL 180.000 TL
YÜKSEK 300.000 TL 270.000 TL

Bu hibelerden yararlanmak için ileri Girişimcilik Eğitimi ve Geleneksel Girişimcilik Eğitimi nasıl alınır hepsi ”Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” seti içerisinde yer almaktadır. Peki buraya kadar her isteneni yerine getirdik, iş yerimizi de kendi öz sermayemiz ile kurduk. Başvurumuzu nasıl yapmalıyız?

 1. İlk olarak KOSGEB’e kayıt olmamız gerekir. Veri tabanına kayıt olarak isimlendirilen işlemi e-Devlet üzerinden HİZMETLER bölümünde sağlaya bilirsiniz.
 2. KOBİ beyannamesi doldurmanız gerekir
 3. Yine e-Hizmetler bölümünden ‘Geleneksel yada İleri Girişimcilik Destek Programı’ başvurusunu yapalım.
 4. Başvuru da almış olduğunuz form ve işletme giderlerini gösteren harcama faturaları ile kendi kurumunuza müracaat ediniz.
 5. Size verilen gün geldiğinde işletmenize özel hazırladığınız yada hazırlattığını iş planı projenizi sunum yapın ve onaylatınız.

Genel olarak başvuru bu şekilde sağlanır. Başvuru rehberini indirip daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Faizsiz İşyeri Açma Kredisi KOSGEB’den Nasıl Alınır?

Girişimciliği Geliştirme Destek programları bilindiği gibi artık iki şekilde sağlanmaktadır. Biri Geleneksel bir diğeri ise İleri Girişimcilik Destek programı olmaktadır. Bu her iki destek programının içeriğini yukarıda incelediyseniz şayet içlerinde faizsiz kredi ile alakalı tek bir kelime yer almamaktadır. Neden yer almadığını ise inanın bende anlamış değilim. Peki, o zaman KOSGEB yeni iş yeri açanlara faizsiz kredi vermiyor mu? Cevabını hemen vereyim, veriyor arkadaşlar. Ama faizsiz olarak vermiş olduğu kredi desteğini başka bir program üzerinden sağlıyor. Bu programın adı ise KOBİ Finansman Destek Programı olmaktadır. Programda yeni iş yerini KOSGEB Girişimciliği Geliştirme Destek Programlarından herhangi biri üzerinde kuranlara sağlanan faizsiz kredi tablosu ise aşağıda olduğu gibidir.

blank

KOBİ Finansman Desek Programına ait ‘Destek Unsurları’ tablosunda sizlerin de görmüş olduğunuz gibi ‘Girişimci İşletmeler’ için 50.000 TL kadar faizsiz kredi verilmektedir. Verilen kredinin vadeleri ise başvuru yapılma amacına göre değişiklik gösterir. Buna göre;

 1. İşletme Kredisi: 18 ay vadeli
 2. Makine Teçhizat Kredisi: 36 ay

vadelidir. 50.000 bin TL olarak faizsiz verilen kredi ayrıca;

 • 1. derecede Şehit yakını olmanız halinde
 • %40 Engelli raporuna sahi olmanız durumunda
 • 30 yaş altı girişimci iseniz
 • Herhangi yaşta kadın girişimci iseniz

70.000 TL kadar çıkmaktadır. Bu desteğin başvurusunun yapılması için de yine başvuru sahibinin şua adımlarını sağlaması gerekir.

 • KOSGEB veri tabanına kayıt olmanı gerekmektedir. KOSGEB veri tabanına nasıl kayıt olacağınızı resimli olarak buradan gerçekleştirebilirsiniz.
 • e-Devlet üzerinden sistemine giriş yaparak ”KOBİ Finansman Destek” başvurusunda bulunur.

Başvurusu HALKBANK ve kurum üzerinden değerlendirilen girişimciye kredisi onay alması durumunda hesabına yatırılır. Detayları, videomuzda da bulabilirsiniz.

Devletimizin yeni iş yeri açacaklara sağladığı destekler sadece hibe ile de sınırlı olmadığını da bilmenizi isterim. Bunun haricinde yeni iş yeri açanlara vergi ve BAĞKUR ödemeleri alanında da bir çok muafiyet sağlanmaktadır. Sağlanan bu vergi ile SGK imtiyazı ise şu şekildedir.

Yeni İşyeri Açanlara Vergi BAĞ-KUR Muafiyeti Ne Kadar?

Yeni işyeri açacaklara bir destek de GİB ile SGK kurumlarından geldi. Böylelikle Sosyal Güvenlik Kurumu yeni iş açan girişimciden 12 ay boyunca BAĞKUR ödemesi almayacak. Bu miktar ise TL vurulduğunda tam 26.784 TL tekabül etmektedir. Böylece her ay ödemeniz gereken en az 2.232 TL cebinizde kalacaktır. İndirimli olarak ise 1.908 TL ödeyecekler için ise ceplerinde kalacak miktar 22.896 TL olmaktadır. BAĞKUR pirim desteği alabilmeniz için en fazla 29 yaşında olmanız yeterlidir. Yeni iş yeri girişimcilere sağlanan sağlanan bir diğer destek ise Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) den gelmektedir. GİB tarafından sağlanan destek ise tam 3 yıl boyunca sürmektedir. Desteklerden tam olarak yararlana bilmeniz için ise 27 yaşında olmanız yeterlidir. Böylelikle 30 yaşına kadar ödemeniz gereken senelik gelir beyanından yıllık 75.000 TL kadar muafiyet olursunuz. Bu destekten yararlanarak da toplamda 300.000 TL daha az vergi ödemiş olacaksınız.

 • BAĞKUR desteği başvurularını SGK birimlerine bildirmeniz yeterlidir. Vergi indirimi içinde bağlı olduğunuz Vergi Dairesine bildirimde bulunmanız yeterli olacaktır.

Yeni iş yeri açan girişimcilere sizlerin de görmüş olduğunuz gibi İŞKUR, KOSGEB haricinden BAĞKUR ve GİB tarafından da destek çıkılmaktadır. Bu desteklerin hepsi hibe olarak sağlandığını bir kez daha belirtmek isterim. Bunların haricinde yine kendi işini kuracak olan girişimcilere bir destek projesinden daha bahsetmek istiyorum. Bahsedeceğim bu destek projesiyle yeni iş yeri kuracak olan girişimciler böylelikle işletmelerini kurarken en çok ihtiyaç duydukları sermaye gereksinimlerini de çözmüş olacaklar.

Halkbank Girişimci Kredisi 2022’de Ne Kadar? Hesaplama Yaptım

İş yeri kurduktan sonra sermaye sıkıntısı çekenle kadınlar. İşletmeniz 6 aylık bir faaliyet içerisinde ise 150.000 TL krediniz HALKBANK da sizi bekliyor. İşletmeniz 6 ay dan daha yeni ise 1, 2 aylık dahi olsanız Türkiye Halk Bankası bu kez 50.000 TL kadar 36 ay vadeli sizlere kredi imkanını 6 ay ana para ödemesiz olarak vermektedir. HALKBANK girişimci kredisi fırsatları daha bitmedi. Bununla birlikte, KOSGEB iş ortaklığıyla yeni iş yeri açacaklar 100.000 TL faizsiz kredi verilmektedir. Aynı programla ayrıca, tahsili olduğunuz meslek dalına ait iş yeri kurup 1 sene başvuru yapmanız durumunda ise 225.000 TL kadar faizsiz kredi imkanlarından yine yaralanabilmektesiniz. HALKBANK girişimci iş yeri açma kredileri elbette bunlarda sınırlı değildir. Diğer kalan tüm sağladığı kredi olanları ve şartları ise şu şekildedir.

HALKBANK Tüm Vermiş Olduğu Yeni Girişimci Kredileri
Kredi Programın Adı Şartları, Kimler Alabilir ve Destek Miktarı
HALK Girişimci Kredisi
 • En az ilk mezunu
 • 45 yaşını aşmamış (Gazi, Engelli, 1. Derece Şehit yakınını 55 yaş şartı)
 • Kendi işini kurmak isteyen yada kuranlara
 • 150.000 TL (Gazi, Engelli yada Şehit yakını olursa 200.000 TL)
 • Eşit taksitli 12 ay ana para ödemesiz 5 sene geri ödemeli
Genç Girişimci Kredisi
 • 35 yaşınız aşmamış
 • Üniversite mezunu olup, tahsili üzerine iş yeri kuracak olan
 • En az 200.000 TL
 • 12 ay ana para ödemesiz, 5 yıl geri vadeli ödemeli
Cesur Girişimci Kredisi
 • Üniversite mezunu
 • Tahsil olduğu bölümde 2 sene deneyim kazanmış
 • 45 yaşını aşmayanlar
 • 250.000 TL kadar kredi
 • 12 ay ana para ödemesiz, 60 ay vadeli ayda bir taksit geri ödemeli
Usta Girişimci Kredisi
 • İlk okul mezunu
 • Mesleki kuruluşlardan sertifikası olan
 • Sertifikası üzerine kendi işini açmak isteyen
 • 3 sene deneyim sahibi olduğu ispatlayan
 • 45 yaşını aşmamış
 • Kredi üst limiti 175.000 TL
 • 12 ay ana para ödemesiz 60 ay vadeli eşit taksit ödemeli
Tekno Girişimci Kredisi
 • Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde faaliyet gösteren girişimciler
 • Bilişim yada yazılım alanında faaliyet gösterenler
 • KOSGEB, TUBİTAK yada Bakanlık kurumlarından hibe almaya hak kazananlar
 • 300.000 TL üst limitli
 • 12 ay ödemesiz eşit taksitli 60 ay vadeli
Bayilik Alma Kredisi
 • Bayilik alacaklar
 • 6 ay ödemesiz 60 ay vadeli
 • İş yeri kuruluş harcamalarının %75
 • Teminat mektubu vermelerde
 • Vergi ve SGK ödemeler
Kadın Girişimcilere Dijital Kredi
 • 6 Ay ana para ödemesiz 36 ay vadeli.
 • Aylık eşit taksit ödemeli
 • 145 bin TL nakit kredi
 • 5 bin TL ticari kredili mevduat hesabı
 • 5 bin TL de limitli paraf esnaf kart
 • İşletmesini 1 yıllık faaliyetini doldurmuş kadınlara, son yıl cirosunun 3.000.000 TL aşmaması halinde verilir.
KOSGEB KOBİ Finansman Kredisi
 • En az 50.000 TL (kadın, 30 yaş altı genç, engelli veya gazi yada 1. derece şehit yakınına 70.000 TL)
 • Veri Tabanına Kayıtlı
 • Bilgi Beyannamesi Dolduran
 • Girişimcilik Destek Programlarıyla işini kurmuşlara
 • 36 Ay vadeli
 • Eşit taksit ödemeli
 • Senelik cari faiz oranı -10 puan faiz indirim desteği uygulanır.
Kadın Girişimci Kredisi
 • İş yeri 6 ay yada daha fazla faal olan kadın girişimcilere 100.000 TL
 • 6 aydan daha az süre vergi levhasına sahibi kadınlara en fazla 50.000 TL
 • 6 ay ana para ödemesiz 36 ay vadeli kredi verilmektedir.
Kadın Girişimcilere 0 Faizli Kredi imkânı
 • 30 yaş altı olup Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alanlara 100.000 TL (İş Planı Onay Alan)
 • 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında 1 Senelik ustalık belgesi olup, belgesi üzerine en az 12 ay resmi bir şekilde faaliyet gösterene 225.000 TL

Tabloda yer alan faizsiz kredinin hesaplama işlemini yapmamıza gerek yok zannedersem. Çekmek istediğiniz kredi miktarını, geri ödeme yapacağınız vadeye direk bölerek aylık taksit ödemenizi öğrene bilirsiniz. Diğer kalan KOSGEB KOBİ finansman destek programı haricindeki kredilerin faiz ve aylık taksit ödemelerini HALKBANK Esnaf Kredisi Başvuruları Başladı! sayfamızda bulabilirsiniz. KOBİ finansman kredisinin faiz ve geri ödeme planı ise bu ay için şu şekildedir.

 • HALKBANK Ekim da yıllık cari faiz oranını olarak %12.75 uygulamaktadır.
  • KOSGEB KOBİ finansman desteği kullanacaklara -10 puan indirim uygulandığında senelik %2.75 faiz oranına düşmektedir. Aylık ise bu oran /12= %0.22 olur.
  • Kadın girişimciler için ise faiz indirimsiz olarak aylık %1.06 olarak verilir.

Belirlenen senelik cari faiz oranına göre, yukarıda tabloda bahsi geçen girişimcilere verilen kredilerin aylık ödemeleri ise aşağıda 3 tablo halinde hesaplanmıştır.

150 Bin TL KOSGEB KOBİ Finansman Desteği Geri Ödemesi (%0.22)
Miktar Vade (Ay) Aylık Taksit Toplam Maliyet
150.000 TL 12 12.724,56 TL 152.694,74 TL
18 8.552,74 TL 153.949,24 TL
28 5.573,40 TL 156.055,17 TL
34 4.627,29 TL 157.327,77 TL
36 4.382,04 TL 157.753,49 TL

200.000 TL Olarak Engelli, Gazi, Kadın ve 30 Yaş Altına ve 1. Şehit Yakınına Verilen Kredi Geri Ödemesi (%1.06)
Miktar Vade (Ay) Aylık Taksit Toplam Maliyet
200.000 TL 12 18.136,71 TL 217.640,53 TL
18 12.561,83 TL 226.113,07 TL
28 8.596,28 TL 240.695,92 TL
34 7.344,74 TL 249.721,30 TL
36 7.021,54 TL 252.775,40 TL

İşyeri açma ve işletmenizin finansman ihtiyaçları için krediyi sayfamızda böylelikle çözdüğümüzü de düşünüyoruz. Tabloda yer alan şartları sağladığınız zaman başvuruları doğrudan HALKBANK KOBİ yada Girişimcilik departmanlarına yapmanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

Müşteri hizmetleri hattına bilgi alacağınızı sanıyorsanız da yanılacağınızı bilmenizi isterim. Çünkü onlarda doğrudan sizleri ilgili şube departmanlarına yönlendirme yapmaktadır.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 36 Ortalama: 2.1]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 762 YORUM
 1. canan dedi ki:

  Merhaba eşim imalat üzerine sanayide atölye açmak istiyor hibe olarak veya kredı olarak nelerden faydalanabılırız nasıl bır yol izleyebiliriz. bizi yönlendirebilir misiniz?

 2. Zeliha dedi ki:

  Merhaba ben ilk iş yeri açmak istiyorum 21 yaşındayım kimden bilgi alabilirim

 3. Bekir demir dedi ki:

  Hepsi masal bunların ben iş yerimi kurdum 4 aydır bu reklamlara güvendim ama boş çıktılar en az 1 yılı doldurmam gerekiyor dediler halk bank antalya kepez şubesinden dım dızlak sermayesiz kaldım ki allahtan çevrem var ki borçla falan 4 aydır çeviriyoruz aylık yakıtmasrafım dahi 8 bin tl gelde şimdi bu masala inan kosgepden genç girişimci belgemle vergi açtırmış olmama rağmen gitmeme rağmen hiç bir destek alamadım hepside ama hepside milletin keyfine göre paşa gönülleri isterse veriyor istemezse öteleyip oyalayıp duruyorlar kendi akrabaları olunca yağdırıyorlar böyle devletde millet de yok oöup gitmeye mahkumdur kimse k. Bakmasın

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   İş planınızı onaylattınız mı?

 4. Emin dedi ki:

  İşimi kurmak ve atölyeye makina almak istiyorum ama şuan hiç param yok nasıl yapabilirim nasıl bir yol izleyebilirim bana iş kurmamda ve makina almamda yardım edebilirmisiniz ayrıca faizsiz kredi sağlayabilirmisiniz şimdiden teşekkür ederim

1 51 52 53