Hibe Kredi

2022/2. Dönem İŞKUR Engelli Girişimci Hibe Desteği Başvurusu Yapma

Kendi işini kurmak yada hayvancılık için İŞKUR’dan hibe almak isteyen engelli girişimciler. Sizlere bir müjdeli haberimiz var. İŞ-KUR hibe desteği ne zaman başvuruları başlayacağı belli oldu. Yapılan duyuruya göre bugün itibarıyla 2022/2. dönem destek başvuruları e-Devlet üzerinden dolduracağınız proje forumu ile sağlaya bilirsiniz. Son başvuru tarihi ne zaman diyorsanız? 10 Haziran 2022 kadar vaktinizin olduğunuzu bilmenizi isterim. Nasıl başvuru formunu doldurabiliriz? İŞKUR engelli hibe desteğine kimler başvuru yapar? Hangi işlere ne kadar hibe çıkar gibi diğer merak edilenleri ise aşağıda tüm şartlarıyla bulabilirsiniz.

2022/2. Dönem İŞKUR Engelli Girişimci Hibe Desteği Başvurusu Yapma

Değerli engelli girişimciler. Kendi işinizi kurmak için size en iyi seçenek olan İŞKUR hibe destekleri yılın belli ayları içinde başlamaktadır. Bu tarihlerin hangileri olduğunu da sizlere bu içerik içinde belirlendiği gibi duyurmaktayız. Başvuru için şartların şuana kadar değişmediğini bilmenizi isterim. Bu nedenle başvuru tarihi daha İŞKUR için açıklanmadıysa bile şartların neler olduğunu bir göz atmadan gitmeyin derim. Böylece en azından başvuru şartları size uygun mu olup olmadığını görmüş olursunuz.

(2023 için 1. dönem başvuruları başladığı zaman sizlere bu içerik üzerinden bilgilendirilme yapılacaktır. Lütfen bu nedenle sitemizin bildirimleri kabul edin.)

İŞKUR’dan Hibe Almak İsteyen Engelli Girişimcilerin Bu Şartlara Uygun Olması Gerekmektedir!

2022/2. dönem İŞKUR engelli girişimci hibe desteği başvuruları başladı. 10.06.2022 tarihide İŞKUR tarafından sosyal medya aracılığı ile bu müjdeli haber duyuruldu. Kendi işini kuracak olan engelliler için başlatılan hibe desteği başvuruların şartlarında ayrıca çok bir değişiklik yapılmadı. Geçtiğimiz yıllar içinde aynı olan İŞKUR engelli hibe desteği başvuru şartları şuan içinde nerede ise aynı olduğunu gözlemledik. Aranan bu şartların neler olduğu bilmiyorsanız, kurum tarafından paylaşılan son hali ile listeyi aşağıda bulabilirsiniz.

 1. Bedensel yada zihinsel olarak en az %40 oranında engelli raporuna sahip olması.
 2. İŞKUR’a engelli kayıtlı olarak olmak.
 3. 18 yaşını tamamlamış olmanız.
 4. Her ne sebeple olursa ise olsun EMEKLİ OLMAMIŞ OLMANIZ!
 5. İŞKUR’a herhangi bir borcunuzun bulunmuyor olması.
 6. Kendinize ait bir işletmeniz olmaması gerekir.
 7. İş yerini kuracağınız il sınırları içerisinde ikametgah da bulunmanız.
 8. Kuracağınız iş yeri için istenilen ustalık sertifikası, diplomaya sahip olmanız.
 9. Kendisine vasi tayini yapılmamış olması.
 10. Herhangi bir icra dosyasının olmaması gerekir. Bunun sorgulamasını https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama adresinden yapabilirsiniz.
 11. Büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği projesinden yararlanmak isteyenlerin Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği belgesine sahip olması gerekir. Arıcılık projesinden destek almak isteyenlerin ise MEB yada Üniversite onaylı Arıcılık Belgesine sahip olması gerekmektedir.

Hayvancılık haricinde hibe desteğinden yararlanacak girişimcilerin son olarak Girişimcilik Belgesi alması gerekmektedir. KOSGEB uzaktan eğitim ile bu sertifikanın nasıl alacağınız bilmeyenler için aşağıda gerekli bilgileri verdik. Hatta bunu sadece yazılı olarak paylaşmakla kalmadık. Sizin için nasıl Girişimcilik Belgesi alınacağını anlatan harika bir de video çektik.

İŞKUR engelli girişimcilik desteği başvurusu yapmadan önce muhakkak alınması gerekilen bu belgenin anlatımından sonra, hibe miktarların ne kadar olduğunu, nasıl başvuru yapılacağınızı da göre bilirsiniz.

Engelliler Girişimcilik Sertifikası Nasıl Alabilir?

İŞKUR engelli hibe desteği almak için yukarıda belirtmiş olduğumuz ilk 10 şartta uygun olmanızın yanı sıra bir şart daha aranır. Bu şart ise Girişimcilik Sertifikası alınmasıdır. Şayet, büyük yada küçükbaş veya arıcılık hibe desteği başvurusu yapmayacaksınız, muhakkak bu belgeyi almanız gerekir. Engelli durumunuzdan dolayı bu belgeyi nasıl alacağınız yönünde de bir endişeniz varsa da bence içiniz çok rahat olsun. Çünkü, artık Girişimcilik Sertifikası almak engelliler için çok kolay hale geldi. Daha önceleri sadece dersliklerde verilen eğitimlere artık ”UZAKTAN EĞİTİM” uygulaması ile verilmektedir. Uzaktan eğitimler nasıl bu belgeyi alacağınız diyorsanız da size bunu hem yazılı hem de videolu olarak aşağıda anlattım.

 1. Öncelik ile bir e-Devlet şifrenizin olması şart.
 2. Eğer ki bir e-Devlet şifreniz mevcut ise ilk olarak https://lms.kosgeb.gov.tr adresine girelim.
 3. Daha sonra ise sağ üsten ”GİRİŞ YAP” diyelim.
 4. Karşımıza direk e-Devlet giriş gelecektir. Şimdi şifremizi girelim..
 5. Sistem bizi direk aynı eğitim sayfasına yönlendirecektir. Buradan sayfayı aşağıya indirerek ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” sayfasına geçiş yapalım.
 6. Sayfada yer alan 10 videoyu izleyerek video sonrasındaki testleri çözelim.
 7. En son video testinden sonra girişimcilik sertifikanız oluşacaktır.

İŞKUR engelli hibe desteği için istenilen tüm başvuru şartlarını gördük. Sıra geldi gerekli duyulan evrakların neler olduğuna. Buna da yer verdikten sonra ne kadar hibe alacağınızı, sonrasında da nasıl başvuru yapacağınızı anlatacağım.

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Başvurusu İçin İstenilen Evraklar Nelerdir?

İŞKUR engelli hibe desteği 2022/2. dönem başvurularında gerek duyulan evraklarda değişiklikler olduk. Bu değişikliğin tek nedeni ise artık başvuruların İŞKUR üzerinden şahsen alınmıyor olmasıdır. Kendi işini kuracak, yada büyük/küçükbaş hayvancılık ile arıcılık için hibe desteği almak isteyen engelli girişimciler den istenilen evraklar peki şuan için nelerdir?

 1. Girişimcilik Sertifikası. (Nasıl alınacağını ⇑ da videolu dahi anlattık.)
 2. Adli sicil kaydı sorgulama belgesi.
 3. Vergi dairesinden hibe destek başvursun dan bir ay önce alınmış vergi mükellefiyet durumunu gösteren belge.
 4. Kuracağınız iş fikri için zorunlu olarak istenilmesi durumunda, bu işe ait diploma.
 5. Tarım, Ormancılık yada Balıkçılık sektöründe hibe desteği başvurularında bulunması durumunda ”İşletme Belgesi” bu belgenin de nasıl alınacağını ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Gerekli Belgeler Nelerdir? de bahsettim. Not: Hayvan işletmesi olmayanların, son bir sene içinde olmadığını gösteren yazı. Pasif işletmesi olanların ise yine 1 yıl içinde hayvan hareketinin olmadığını gösteren yazılı belge.
 6. Büyükbaş/küçükbaş hayvancılık için Sürü Yönetim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği belgesi. Arıcılık için ise de MEB yada Üniversite onaylı Arıcılık Belgesi.
 7. Emekli olmadığını gösteren belge.

İŞKUR engelli girişimcilik hibe desteği başvuru evrakları da bunlardır. Peki, bu bahsettiğimiz şartlara ve evrakları hazırlayanlara İŞ-KUR 2022/2. dönem için ne kadar hibe desteği veriyor.

İŞKUR Engellilere Verilen Hibe Miktarları Ne Kadardır?

İŞKUR tarafından engellilere verilen hibe miktarları parçalar halinde verilmektedir. Toplamda en fazla bu yıl için bu oran 65.000 TL olmaktadır. Parçalar halinde 12 ay süren destek programı kapsamında verilecek olan hibe miktarlarına ait kalemler ise şunlardır.

✅ Resmi işlemler, sigorta masrafları için en fazla 5.000 TL verilir. Bu desteğe kuruluş desteği de denilmektedir.

✅ İşletme giderleri 12 ay boyunca elektrik, su, kira ve ısınma gibi faturalandırılmış olanlar için en fazla 15.000 TL. Buna ise işletme gider desteği denilmektedir.

✅ Kuruluş desteği olarak ise yine 1 yıl boyunca makine alımları, yazılım ve donanım gibi giderler için ise en fazla 45.000 TL kadar destek hibe olarak verilir.

Toplamda proje kapsamında 65 bin TL hibe yeni açılacak olan işletme için verilmektedir. Bu destekleri alan engelliler işletmelerini en az 3 yıl boyunca faaliyet göstermeyi taahhüt edeceklerini de ayrıca buradan belirtmek isterim.

Verilen hibe miktarları, aranan şartlar bunlar. Peki, 2022 yılındaki 1. dönem İŞKUR engelli hibe desteğine nasıl başvuru yapabilirsiniz.

İŞKUR Engelli İş Yeri Kurma Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır? (e-Devlet Formu)

2022/2. dönem İŞKUR engelli hibe destek başvuruları sadece e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. e-Devlet üzerinden İŞKUR engelli hibe başvurusunun nasıl yapılacağını sizlere anlatacağız. Anlatıma başlamadan önce ise bilmenizi istediğimiz önemli bir kaç husus var. Bu nedenle e-Devlet üzerinden nasıl İŞKUR engelli hibe başvurusu yapılır? Başlamadan önce bunlardan bahsetmek istiyoruz. Bunlardan 1. olanı, muhakkak İŞKUR kaydınızın daha önce olması gerektiğidir. 2- Başvuru için girilen evrakların eksiksiz ve güncel olarak sisteme girilmesidir. 3- Sistem yüklenen belgelerin asılları sözleşme imza aşamasında iken il müdürlüğüne elden teslim edilmelidir. 4- Projeniz kendinize ait olmalı ver herhangi bir kopya olmaması gerekmektedir.

e-Devlet üzerinden İŞKUR engelli hibe desteği başvurusu yapmadan önce bu önemli hatırlatmaları da yaptık. Şimdi hazırsak e-Devlet üzerinden hibe destek başvurumuza başlaya biliriz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-is-iskur-engelli-hibe-destegi-basvurusu adresine girelim.
 2. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan Yeni Başvuru diyelim. blank
 3. İŞKUR kayıt bilgileriniz güncel değilse İş Arayan Üyelik bölümünden güncelleyiniz. blank
 4. Sayfanın altında yer alan iki soruyu cevaplayın. Sonra Devam Et diyelim. blank
 5. Emekli yada hali hazırda aktif bir işletmeniz yok ise kişisel verilerin onayını veriniz. blank
 6. Telefon ve e-mail adresinizi giriniz. blank
 7. Engelli durumunuzu giriniz. Birden fazla engeliniz de bulunuyorsa bunu da belirtiniz. blank
 8. Engelli durumunuz hakkında açıklamanızı yazarak giriniz. blank
 9. Meslek bölümünde durumunuza uygun meslek seçimini yapınız. Kuracağınız işi belirtmenizi öneririz. blank
 10. Düzenli olarak sosyal yardım alıp almadığınızı belirtiniz. blank
 11. Hanenizin toplam gelirini ne kadar belirtiniz. Girdikten sonra Kaydet ve İlerle deyiniz. blank
 12. Kendiniz hariç hanenizde kalan kişileri giriniz. Birden fazla ise EKLE diyerek ekleme yapınız. blank
 13. Hanede kalan kişi bilgilerini girdikten sonra da Kaydet ve İlerle deyiniz. blank
 14. Proje adınızı yazınız. blank
 15. Projenizin sektör ve faaliyet alanını belirleyiniz. blank
 16. Seçmiş olduğunuz faaliyet alanındaki çalışmanızı kapsamlı bir şekilde açıklayınız. blank
 17. Sektör olarak Tarım, Ormancılık ve Balıkçılık seçilmesi durumunda, pasif olarak bir işletmeniz var mı sorusunu yanıtlayın. blank
 18. Projenizin amacını 20 karakterden az olmayacak şekilde yazalım. blank
 19. Projenizden beklediğiniz sonucu yine en az 20 karakter olacak şekilde giriniz. blank
 20. Proje kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetleri en az 20 karakter olacak şekilde giriniz. blank
 21. İŞKUR hibe desteği sonrasında projenizi nasıl devam ettireceğinizi belirtiniz. blank
 22. Kendiniz haricinde kaç kişiye istihdam sağlayacağınızı belirtin. blank
 23. İstihdam sağlayacağınızı beyan etmeniz durumunda gelen ikici soruyu da seçerek cevaplayınız. blank
 24. Projenizi araştırdınız mı? Cevap evet ise açılan pencereden projenize uygun olanları seçiniz. blank
 25. Projeniz için daha önce tecrübenizin olup olmadığını belirtin. blank
 26. İş birliği içinde olacağınız kurum yada kuruluşlar var mı? Cevap evet ise bunları da seçiniz. blank
 27. Kurulacak olan iş için mevzuatta zorunlu belge isteniliyor mu girelim. Sonra Kaydet ve İlerle diyelim. blank
 28. Hibe desteği başvuru için Tarım ve Orman İl/İlçe Müdürlüklerinden aldığınız, istenilen belgeleri yükleyiniz.  Yüklendikten sonra da Kaydet ve İlerle deyin. blank
 29. Pasif bir durumda işletmeniz var sorusuna evet demeniz halinde son bir yıla ait hayvan hareket raporunu ekleyiniz. blank
 30. Sürü yönetim elemanı/hayvan yetiştiriciliği belgenizi ekleyiniz. blank
 31. Mevzuatta zorunlu olan belge isteniliyor mu? Cevap evet olması halinde bunu da resimde gösterdiğimiz alandaki yere ekleyin. blank
 32. Girişimcilik sertifikanızı ekleyin ve Kaydet ve İlerle deyin. blank
 33. Vergi mükellefiyet belgesini ekleyin. Kaydet ve İlerle deyin. blank
 34. Emekli olmadığını gösteren SGK otomatik olarak yüklenir. Kaydet ve İlerle değinerek geçilir. blank
 35. Adli sicil belgesi otomatik olarak sistem üzerinden sorgulama yapılarak yüklenir. Kaydet ve İlerle denip bir sonraki bölüme geçilir. blank
 36. Otomatik yüklenen belgeler sil denilir. blank
 37. Sitemizde belirtmiş olduğumuz bütçe miktarları girilir. Kayıt edilerek devam edilir. blank
 38. Bütçe bilgilerinin girişi onaylandığı görüldükten sonra değişiklik yapmayacaksanız, devam et denilir. blank
 39. Tüm bütçe bilgileri görülür. Güncelleme yapılmak istenilir ise buradan yapılır. blank
 40. Bilgiler doğru ise sayfanın sonundaki kutucuk işaretlenir ve BAŞVUR denilir. blank

Daha sonra göndermiş olduğunuz proje İŞKUR tarafından değerlendirilir. Size eksik belge olması durumunda bir SMS ile bilgilendirme yapılır. Son başvuru tarihine kadar eksik olan bilgi ve evrakları yeniden elektronik ortamda girmeniz istenilir. Aynı zamanda başvuru durumuzu yine aynı 1. maddede yer verdiğimiz bağlantımızdan da takip edebilirsiniz.

İŞKUR Destek Hattı:

TEL: 444-75-87 & 0-312-435-15-65 yada 0-312-430-10-31 telefon numaralarını arayabilirsiniz veya da adresinden bulunduğunuz vilayetin İŞ-KUR iletişim adresine erişim sağlayabilirsiniz.

Kendi İşini Kuracak Engelliler İçin İŞKUR Mu? KOSGEB Mi?

Kendi işini devlet destekleri ile kuracak engelli girişimcilerin en çok merak ettiği bir soruyu cevaplamak istedim. Bu soru iş yeri açmak için KOSGEB mi yoksa İŞKUR mu daha avantajlıdır? Bu sorunun yanıtı iki şekilde vermek istiyorum. Bunun nedeni ise tamamen kuracağınız iş fikri ile alakalıdır. Buna göre şayet kuracağınız iş bakkal, manav, market gibi perakende üzerine satış yapacaksanız İŞKUR daha avantajlıdır. Eğer ki üretim üzerine konfeksiyon, makine parçası yada elektronik bir ürün üretecekseniz de KOSGEB sizin için çok daha avantajlıdır. Peki neden?

Perakende Satışı Yapacaklar İçin Neden İŞKUR Daha Avantajlı?

Perakende satışı üzerine iş yeri açacaklar için kesinlikle İŞKUR siz engelli girişimciler için çok daha avantajlıdır. Bu avantajı KOSGEB elinden destek programı 2 kısma ayırmasıyla İŞKUR’a teslim etmiştir. Çünkü, KOSGEB artık yeni iş yeri kuracak olan engellilere perakende üzerine satış yapacakları işletmeler için kuruluş desteği olarak en fazla 15.000 TL hibe vermektedir. Kalan, 40.000 TL hibe desteğini ise şayet yanınızda birini çalıştırılsanız onun üzerinden ödeyeceğiniz pirim gün sayısına göre verir. Ama, İŞKUR doğrudan açacağınız işletmenin kuruluş ve makine alımları için 65.000 TL hibe desteği sağlar.

Üretim Yapacaklar İçin KOSGEB Çok Daha Avantalıdır, Çünkü! 

KOSGEB üretim yapacaklar için yeni bir destek programı oluşturmuştur. Bu destek programın adı ise ‘İLERİ GİRİŞİMCİLİK DESTEK PROGRAMI’ olmaktadır. İş fikri NACE kodu bu program içinde yer alanlara da alacakları makine ve yazılımlar için 300.000 TL giderlerine karşın 270.000 TL kadar hibe sağlamaktadır. Bu nedenle şayet üretime dair bir işletme kuracaksanız mutlaka iş fikrinizin bu programa ait NACE kodları içinde yer alıp almadığını sorgulamalısınız. Nasıl sorgulayacağız diyorsanız da tek yapmanız gereken KOSGEB Desteklenen Sektörler sayfamız ziyaret etmeniz olacaktır.

Banka Kredisi Kullanarak Engelliler de İş Yeri Artık Kurabiliyor!

Yeni iş yeri kuracakların artık 1 numaralı tercihi bankalardan alınacak olan ihtiyaç kredileri oldu. Bunun en büyük nedeni ise 2022 engelli maaşına dahi kredi veriyor olması tır. Faiz oranlarından düşmesi ile bir çok engelli girişimci işletmesini bu imkanlar ile hayata geçiriyor. Sizler de faiz tablomuzda yer alan bankalardan herhangi birini tercih ederek işletmenizi hayata geçire bilirsiniz. Bu amaç ile PTT Engelli Kredisi Veriyor Mu? (5 Bankadan Müjde) yer vermiş olduğum özel bir bankayı sizler ile tanıştırayım.

blank

Banka-Kredisi-İle-Engelliler-İş-Kurma

Bu özel bankamız Aralık ayı içinde 12 aya kadar vadeye %2.19 tır. 24 ay için %2.19 ve kalan 36 aya kadar %2.25 ile finansman sağlayan ALBARAKA bankamızdır. Özellik ile son zamanlarda esnafa düşük faizli olarak kredi vermesi ile kendini ön plana çıkaran bankamız girişimcileri de desteklemektedir. Düşük kredi notu değeriniz olsa dahi ALBARAKA ile hayalinizdeki işletmeyi aşağıdaki kar payı oranları ile kurup hayata geçire bilirsiniz.

ALBARAKA 24 Ay Kar Paylı Engellilere Özel Kredi
Miktar Aylık Ödeme Toplam Maliyet
20.000 TL 1.147,81 TL 27.547,36 TL
30.000 TL 1.721,71 TL 41.321,06 TL
35.000 TL 2.008,66 TL 48.207,90 TL
40.000 TL 2.295,61 TL 55.094,71 TL
45.000 TL 2.582,56 TL 61.981,58 TL
50.000 TL 2.869,51 TL 68.868,41 TL

Ödeme koşulları hesabınıza uygun ise başvurunuzu hemen buradan kolaylık ile yapabilirsiniz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 231 YORUM
 1. Nilüfer dedi ki:

  Mrb ben bayan kuaförü yüm iş yeri açmak istiyorum ancak bırıkımım yok hibe destegıne basvurmak istiyorum ancak önce işyeri açıp eşya alıp faturalandırmak mı gerek geri ücret almak için önce ödenek verılmıyormu

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Şuan yeni destek başvuruları için bu sayfayı güncelliyorum. Lütfen yarın yeniden aynı sayfaya bakalım. Dikkatlice okuyalım sonra yine sorunuzu sora bilirsiniz.

1 14 15 16