Hibe Kredi

Engellilere Kredi Veren Bankalar (Faizsiz Ziraat Bankası KOSGEB)

En az %40 engelli raporunuz olması durumunda finansal anlamda da bazı haklara kavuşursunuz. Bu haklardan belki de en göze çarpanı İŞKUR ile KOSGEB tarafından iş yeri açmanız durumunda sağlananlardır. Böylelikle hazırladığını iş planı onaylanırsa ister 300.000 TL faizsiz kredi alırsınız. Hibe desteği istiyorsanız da 2023de en az 65.000 TL geri ödemesiz teşvik alabilmektesiniz. Ticari faaliyet hibe destekleri haricinde bir de bankalarda olan haklarınız vardır. Faiz indirimli kredi olanağını ise belli dönemlerde daha çok Ziraat bankası sağlar. Başvuru yapabilmeniz için ise 2022 engelli maaşınızın olması ve bu emekli maaşınız mutlaka Ziraat bankasından almanız gerekir. Ziraat bankası üzerinden emekli maaşı almıyorsanız faiz indirimi kredi kullanamazsınız.

Engellilere Kredi Veren Bankalar (Faizsiz Ziraat Bankası KOSGEB)

%40 engeli raporum var ama emekli maaşı almıyorum bankalardan nasıl kredi çekebilirim diyorsanız da o zaman şartlar biraz değişir. Bu şartların neler olduğu ve başvuru için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini de aşağıda bula bilirsiniz.

2022 Maşına Sahip Engellilere Bankalardan Kredi Müjdesi

2022 maaşına sahip engellilere bankalardan kredi müjdesi geldi. Findeks KKB notu oluşması durumunda böylece engelli vatandaşlarımıza bankaların vereceği kredi miktarları belli oldu. 36 ay vade için en çok 50.000 TL alabilirlerken 24 ay geri ödemeli ise 100.000 TL kadar ihtiyaç kredisi kullana bilecekler. Emekli maaşını PTT den almaları durumunda PTT & Aktif bank iş birliği haricinde engellilerimize kredi veren bu bankalar hangileri diyorsanız.

 1. Akbank
 2. Garanti BBVA
 3. QNB Finansbank
 4. TEB
 5. Türkiye İş Bankası

Siz engellilerimiz için önerdiğimiz ilk 5 bankamızdır. Findeks KKB notunuz engelli maaşı almanıza rağmen oluşmadıysa da 6 ayda nasıl en az 1300 puana çıkaracağınızı da sizin için başka bir sayfamızda anlattık.

Engellilere kredi veren bu bankalar içinde size en düşük faiz uygulayan bankamızın yararlanacağınız imkanları ise aşağıda yer almaktadır.

 • Kredini notunuz oluşması durumunda evraksız, kefilsiz ve şubeye dahi gitmeden ihtiyaç kredisi çekmeniz için tavsiye edeceğim banka Akbank olmaktadır. Bankamızın Temmuz 2023 için belirlemiş olduğu faiz oranı ise şu şekildedir.
AKBANK 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%2.23 %2.26

36 ay vadeli farklı rakamlar için geri ödemeniz ise şu şekilde olacaktır.

Miktar (TL) Vade Aylık Ödeme Toplam Maliyet
10.000 36 446,16 TL 16.061,56 TL
20.000 892,31 TL 32.123,38 TL
30.000 1.338,47 TL 48.184,88 TL
40.000 1.784,63 TL 64.246,57 TL
50.000 2.230,78 TL 80.308,24 TL

Peki diyelim ki Findeks KKB notunu var yada yukarda bağlantıdaki içerikteki gibi oluşturdunuz. Akbank üzerinden gelir belgesiz olarak bu krediyi nasıl kullanacaksınız? İşte bunun cevabı da kanıtları ile birlikte Akbank 100 Bin TL 24 Ay Vadeli Gelir Belgesiz Kredi Veriyor sayfamda. Sadece 2 dakikanızı ayırın girin bir bakın, siz de ne kadar haklı olduğumu göreceksiniz.

KOSGEB Engelli Hibe Desteği Nedir?

Bankaların engellilere vermiş olduğu kredi imkanlarından bahsettikten sonra şimdi kendi işletmesini kuracak olan engellilere bir müjdemiz var! KOSGEB engelli desteği ile sizlere fazladan 10.000 TL hibe vermektedir. Üstelik artık hem başvuru yapmak hem de eğitimlerini almak çok daha kolay. İnternet ortamında hiç evinizden çıkmadan sadece e-Devlet şifresi ile eğitim alabilir, kurumun desteklerin den yararlana bilirsiniz. Pekala, KOSGEB engellilere sağlamış olduğu destekler nelerdir, ne kadardır.?

✔ ”İleri Girişimcilik Destek Programı”  kapsamında 270.000 TL

✔ ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” kapsamında ise 65.000 TL

Hibe kuracağınız işletme için vermektedir.! Şayet sizde,

 1. 18 yaşından büyük
 2. En az %40 engelli raporuna sahip
 3. Herhangi bir suç örgütü mensubu değilseniz
 4. KOSGEB ‘den hibe almadıysanız.
 5. Okur, yazar iseniz,

Bu hibe miktarlarından milyonlarca girişimci gibi istifade edebilirsiniz.

KOSGEB Engelli Hibeleri Almak İçin Ne Yapmalısınız?

KOSGEB tarafından işletme kuracak olan engelli hibeleri başvuruları için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Ama, ilk olarak hibe almak için yol haritanızı belirlemek için ”İş Fikrinizin” hangi kategoride yer almadığını bilmeniz gerekmektedir. Buna göre eğer ki;

 • İş fikriniz ”İMALAT” sektöründe yer alıyor ise hem ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” hem de ”İleri Girişimcilik Destek Programı” başvurusu yapabilir.
 • Eğer ki sadece ”Geleneksel Girişimcilik NACE kodu” içerisinde yer alıyor ise sadece ”Geleneksel Girişimcilik Destek Programı” dan yararlana bilirsiniz!

İş fikrinizin hangi NACE kodu içinde olduğunu bulmak için de ayrı bir sayfa hazırladık. KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? de bunu bulabilirsiniz. Bulamazsanız dahi ilgili sayfadan şayet yorumlar da iş fikrinizi sorarsanız, operatör arkadaşımız en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır. İş fikrinizin hangi sektör içerisinde yer aldığınızı öğrendikten sonra ise buna bağlı olarak ”Uzaktan Eğitim” sitemi üzerinden ”Girişimcilik Sertifikası” almanız gerekmektedir. Uzaktan eğitim sistemi üzerinden sertifika almak için ise e-Devlet şifreniz şayet varsa şu adımları yerine getirmeniz yeterlidir.

KOSGEB Engelli Girişimcilik Kursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Daha önceleri engelliler dahil olmak üzere bütün girişimcilere ”Girişimcilik Sertifikaları” sadece ”Örgün Eğitim” üzerinden verilmekteydi. Yani, dersliklere gitmeniz şarttı. Bunun özellik ile engellilere bir çok zahmeti bulunmaktaydı. Bunlar nelerdir?

 1. Zorunlu olarak eğitim düzenlenen kurumun vermiş olduğu adrese gitmeniz şarttı.
 2. Eğitim başvurusu yapmadan önce eğitim almak istediğiniz il yada ilçede eğitimin düzenlenmesini beklemeniz gerekmekteydi.
 3. Eğitim hakkına sahip olmak için ön mülakata girmeniz gerekmekteydi.
 4. Eğitimleri aldıktan sonra ”Girişimcilik Sertifikasını” almak için ilgili kuruma gitmeniz gerekmekteydi.

Ama artık bunlar tamamen tarih oldu. Şimdi bu formalite ve eziyete katlanmadan ”Uzaktan Eğitim” imkanlarından yararlanarak ” Girişimcilik Belgesi ” sahibi olabilirsiniz. Teki yapmanız gereken ise şunlardır.

 1. Doğrudan https://lms.kosgeb.gov.tr/login/login_page/index.html sayfasına girelim.
 2. ”E-devlet İle Giriş” yap diyelim ve e-Devlet girişimizi yapalım. Sayfa bizi doğrudan ”Uzaktan Eğitim Kursu” sayfasına yönlendirecektir.
 3. Sayfanın en altına inelim. Orada ”Öne Çıkan Eğitimler” de ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” almak için ”Eğitime Başla” diyelim.
 4. Bizi karşılayan 10 videoyu izleyip sonundaki testleri çözelim.
 5. Eğer ki iş fikriniz ”İleri Girişimcilik Destek Programı” imkanlarından da yararlanmak için uygun ise bu eğitimleri aldıktan sonra ”Öne Çıkan Eğitimler” sayfasından ”İleri Girişimcilik Eğitimi” sayfasına gidip oradaki videoları aynı şekilde izleyelim ve testleri çözelim.

Bu adımlar sonrasın sistem anında ”Girişimcilik Sertifikası” oluşturacaktır.!

KOSGEB Engellilere Sağladığı Ayrıcalık Nelerdir?

Daha öncede belirtmiş olduğum gibi KOSGEB’in oluşturmuş olduğu hibe desteğinden engelliler 10.000 TL daha fazla istifade etmektedir. Kurum bu ayrıcalığı ”Geleneksel Girişimcilik Destek” programında göstermektedir. Engellilere sağlanan bu ayrıcalığı göstermek için ilk olarak destek programına ait tabloyu sizler ile paylaşmak istiyorum.

blank

KOSGEB-Engellilere-Sağladığı-Ayrıcalık-Nelerdir

Destek tablomuzda sizlerin de göreceğiniz gibi bazı rakamlar mevcuttur. Peki, bu rakamlar ne anlama geliyor.!

 1. Kuruluş desteği kapsamında 5.000 TL hibeyi hemen alabilirsiniz.
 2. 1. Performans dönemi olan işletmenin kurulduğu 1 ile 12 ayları arasından en fazla çalıştırdığınız çalışan prim gününü yakalamanız durumunda 20.000 TL hibe alırsınız. Aynı dönem sonunda engelli girişimci olduğunuz için +5.000 TL daha hibe almaya hak kazanırsınız.
 3. 2. Performans dönemi olan 12 ile 24 aylar içerisinde yine prim gün sayısını yakalarsanız 20.000 TL hibe alırsınız. Aynı ayın sonunda ise bu kez yine engelli girişimci olduğunuz için + 5.000 TL daha hibe almaya hak kazanırsınız.

Başvuru yapmak için ise, işletmenizi kurmadan ”Girişimcilik Sertifikası” aldı iseniz.

 1. e-Devlet üzerinden ”KOBİ Beyannamesi” doldurmanız.
 2. Destek programı başvurusunu yapmanız
 3. İlgili dokümanları kendi kurumunuza elden teslim etmeniz.
 4. KOSGEB İş Planı Projenizi sunmanız yeterli olacaktır.

Sonrasında ise zaten kurumda görevli ilgili memurunuz size yardımcı olacaktır.

Tavsiye Edeceğim Bağlantılar:

Konu hakkında sormak istediğiniz farklı soruları da istediğiniz vakit bizlere yorumlarda ilete bilirsiniz. 24 saat içinde geri dönüş sağlanacaktır.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 5 Ortalama: 4.6]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 129 YORUM
 1. yalçın kılıç dedi ki:

  Ne yapacagım bikemıyorum %.94 engelli raporum var ama ne yapsam devlet herşeyi engellıyor ve vergi kdv stopaj gelir vergisi
  Aldıgımız ne veriçekleri belli olmayan bir paranın yorumlarını yapıyoruz. Danışmanlık sahıs şirketim var ama boştayım napcam bilemıyorum..?????

 2. şaban dedi ki:

  merhaba %40 engelliyim…. iş yerimi kurdum..maliye kaydım yapıldı. nasıl kredi veya hibe alabilirim. teşekürler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Esnaf kefalete odasına kaydınız oldu mu?

1 11 12 13