KOSGEB Kredi

Kadın Girişimcilere 50, 65 Bin TL KOSGEB’den Hibe


Kadın Girişimcilere 50, 65 Bin TL KOSGEB’den Hibe

Kendi işini kuracak olan kadınlar girişimciler her yıl olduğu gibi 2021 yılında da daha şanslıdır. Çünkü, Devletimiz bu senede KOSGEB üzerinden verdiği hibe destekleri yine ayrıcalıklı olarak vermektedir. Böylece 18 üstü tüm ev kadınları iş yeri açmak için diğer girişimlere nazaran en az 10 bin TL daha avantajlı olarak iş hayatına atılabilirler. Tabi, kendi işini kuracak ev hanımlarına devlerimiz sadece hibe bazlı destek vermekle de kalmaktadır. Bununla birlikte iş yeri açarken en çok yaşadıkları sermaye sorununa da çözüm getirmiştir. Getirilen sermaye çözümünü de HALKBANK üzerinden sağlamaktadır. Böylece de işletmelerini kurmadan önce 50.000 TL, kuranlara ise 100.000 TL kadın girişimci kredisi verilmektedir. Üstelik verilen bu kredi tam 6 ay ödemesizdir.

Türkiye Halk Bankası kadın girişimcilere 6 ay ödemesiz kredi vermekle de kalmamaktadır. Bununla birlikte KOSGEB ile imzaladığı protokol 30 yaş altı genç kadın girişimci olmanız durumunda tam 100 bin TL faizsiz kredi almaktasınız. Ustalık belgesine sahip iş kokunuz üzerinde iş yeri açıp en az 1 yıl faaliyet göstermeniz halinde ise bu faizsiz kredi miktarı 225.000 TL kadar da çıkmaktadır. Peki, KOSGEB ve Türkiye Halk Bankası üzerinden verilen hibe ile faizsiz kredilerin başvuru şartları nedir? Sizlere burada bahsedeceğim, bunun için de ilk olarak KOSGEB’den başlıyoruz.

KOSGEB’den Kadın Girişimcilere 10 Bin TL Avantajlı Hibe!

Daha önceleri sizlere komşularınızla birlikte bir araya gelerek evinizde yapacağınız başlangıç aşaması işler için nasıl mikro kredi alabileceğinizden bağlantımda bahsetmiştik. Şimdi ise KOSGEB tarafından verilen işletme kurma desteğinden bahsedeceğim. Buna başlamadan önce ise KOSGEB kadın girişimcilere sağladığı avantajların neler olduğuna ilk olarak değinmek istiyorum.

 1. Kadın girişimciler KOSGEB üzerinden kuracakları yeni iş yerleri için diğer girişimcilere göre 10.000 TL daha avantajlı olarak yararlanmaktadır. 2009 yılının başında yapılan düzenleme ile yeni açacağınız iş yeri için 50.000 TL değil, şayet bu içeriği sonuna kadar dikkatli bir şekilde okur iseniz 65.000 TL kadar hibe alabilirsiniz.
 2. Kadınlara yönelik destek verilen iş kolu faaliyet alanları daha fazla genişletilmiştir.

Yeni iş yeri açacak olan, kadın girişimcilere sağlanan tüm avantajlar bu şekildedir. Peki, bu avantajlar kapsamında nasıl iş yeri açabilirsiniz? Buna da değinmeden evvel, sizlere verilen tüm hibe destek miktarlarını bir görmemizde fayda olacaktır.

Kadın Girişimcilere KOSGEB Ne Kadar Hibe Veriyor?

KOSGEB bütün yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için bir destek programı oluşturdu. Bu destek programının adı daha önceleri ”Girişimcilik Destek Programı” olarak da bilinmektedir. Şu an için bu programın adı ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” olarak yer almaktadır. Program genel olarak yeni işletme kuracaklara hibe vermek adına kurulmuştur. Program kendi için de 2 destek programına ayrılmaktadır. Doğal olarak yeni iş yeri kuracak kadınlar için de vereceği hibe miktarı da yine 2 şekilde verilmektedir. Bu alt programın isimleri ise şunlardır.

 1. Geleneksel Girişimci Desteği => 65.000 TL
 2. İleri Girişimci Desteği => 65.000 TL + 270.000 TL

Kadın girişimciler bu her iki programdan diğer girişimcilere göre en az 10.000 TL daha avantajlı bir şekilde yararlanarak iş yeri kurabilmektedirler. Buraya kadar tamam isek, şimdi de bu her iki programın sizlere sağlamış olduğu avantajlı imkanlarından herkesin anlaşabileceği şekilde anlatımına geçebiliriz.

1- KOSGEB Kadın Geleneksel Girişimci Desteği

İlk olarak 10.000 TL daha fazla bir şekilde hibe alabileceğiniz destek programı olan ”Geleneksel Girişimci Desteği” programından sizlere bahsedeceğim. Bu program daha önceleri iş yeri kuracaklara almış oldukları yeni makine ve işletme giderleri (kira, işçi) için hibe veriyordur. Önceleri bu programın en kötü yanı almış olduğunuz makineleri en az 2 yıl kullanmak zorundaydınız. Şimdi ise bu şart kalktı. Artık sadece açılış giderleriniz ve çalıştırmış olduğunuz işçilerin prim ödemlerine göre hibe alabilmekte siniz. Programdan yararlana bilmek için ise iş fikrinizin ilk olarak KOSGEB Desteklenen Sektörler içerisinde yer alması gerekir. Daha sonra ise Geleneksel Girişimcilik Eğitimi almanız yeterli olacaktır. İş fikri NACE kodlarında yer alan, girişimcilik sertifikası iş yeri açan kadınlara verilen hibe miktarı ise şu şekildedir.

 

Destek tablomuzda görüldüğü gibi bir kuruluş desteği, bir de performans desteğinden bahsedilmiştir. Peki bunlar ne anlama geliyor?

Kuruluş Desteği: Burada kuracağınız işletme şayet ”Gerçek Kişi Statüsü” içerisinde yer alıyor ise bir defaya mahsus 5.000 TL kuruluş desteği alırsınız. Eğer ki iş yeriniz limitet gibi sermaye şirketi üzerine kurulacak ise o zaman 10.000 TL hibe kuruluş desteği alırsınız. Kadın girişimci olduğunuz için ama bu her iki miktara +10.000 TL daha fazla alırsınız. Böylece en fazla 20.000 TL kuruluş desteğini iş yerinizi kurduğunuz ilk aylarında alabilirsiniz.

Performans Desteği: Bu destek tamamen çalıştırmış olacağınız işçi sayısı ile alakalıdır. 1. performans dönemi ile 2. performans dönemi olarak ikiye ayrılmaktadır. 1. performans dönemi iş yerinin kurulduğu 1. ayı ile 12. ayı arasındaki geçen süredir. 2. performans dönemi ise iş yerinin kurulduğu 12 ay ile 24 ay arasındaki geçen zamandır. Bu zaman dilimde çalıştıracağınız işçi sayısına göre alacağınız hibe miktarının hesaplaması da şu şekilde yapılır.

1. PERFORMANS DÖNEMİ

 • Bir yılda ortalama 249 iş günü olduğunu var sayarsak. Şayet bir işçi çalıştırsanız, sizden istenilen 180 ile 539 prim gün sayısını yakalayacağınız için ilk yılın sonunda sadece 5.000 TL daha hibe alırsınız.
 • Şayet 2 ile 3 işçi çalıştırır iseniz o zaman ilk yıl sonunda 10.000 TL
 • 4 ile 5 çalışanın primini öder iseniz o zaman 20.000 TL hibe alırsınız.

Böylece bizim yapmış olduğumuz hesaplamalara göre, ilk sene 5 çalışanın primini öderseniz 20.000 TL daha hibe alırsınız.

2.PERFORMANS DÖNEMİ

 • 360-1079 arasında pirim ödemesi olursa 5.000 TL
 • 1080-1439 gün aralıklarındaki pirim ödemelerine 15.000 TL
 • 1140 ve üstünde pirim ödemelerine ise 20.000 TL

Böylece, kuruluş desteği en fazla 20.000 TL ve 1. ile 2. dönem pirim destek ödemeleriyle toplamda kadın girişimcimiz 60.000 TL hibe alır. İş fikri tehlikeli işler sınıfında yer alıyorsa da 5.000 TL daha sertifika desteği alarak en çok 65.000 TL KOSGEB’den hibe alabilmektedir.

2- KOSGEB Kadın İleri Girişimci Desteği

Yine bu program yeni iş yeri kuracak olan girişimciler için kurulmuş olan bir destek programıdır. Program daha önceleri yoktu. Şimdi ise içeriğinde 270.000 TL kadar bir hibe ile geldi. Bu harika 😉 Bu program da yukarıda bahsetmiş olduğumuz ”Geleneksel Girişimci Desteği” tablosunda yer aldığı şekilde kadın girişimcilere 65.000 TL hibe sağlar. Anacak ”İleri Girişimci Desteği” programın farkı ise kurulan işletme için alınacak olan makine ve yazılım alımlarında ortaya çıkmaktadır. Böylelikle iş fikriniz KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodlarında İleri Girişimcilik NACE kodlarında ise, teknoloji faaliyetinize göre aşağıdaki hibeleri alırsınız. İş fikrinizin İleri Girişimcilik NACE kodları içinde mi? içinde ise hangi teknolojik faaliyet dahilinde olduğunu da BURADAN öğrene bilirsiniz.

Tablo da sizin de görmüş olduğunuz gibi, makine ve yazılım alacaklara,

 1. Düşük Orta” Teknoloji düzeyi iş fikrinde yer alanlar 100.000 TL hibe verildiği belirtilmiştir. Bu miktar yapacağınız harcamayı temsil eder. Böylece 10.000 TL harcama yaparsanız Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının YERLİ MALI tebligatına uygun olması durumunda %90 olarak 90.000 TL geri alırsınız. Yurt dışı için ise %75 olarak 75.000 TL hibe alırsınız.
 2. Orta Yüksek” düzeyde bir iş fikrine sahipseniz, 200.000 kadar alım yapabilirsiniz. Yine bununda yerli olması durumunda %90 olan 180.000 TL geri alırsınız. Yurt dışı olması durumunda ise %75 olan 150.000 TL hibe miktarını alırsınız.
 3. Yüksek Teknoloji Düzeyi” bir iş fikri içerisinde iseniz. En çok 300.000 TL kadar gider karşılığı hibe desteği alırsınız. Bunun da yeri olması halinde %90 olan 270.000 TL geri alırsınız. Ülke dışı üretim olması durumunda da 225.000 TL miktarını geri alabilmektesiniz.

KOSGEB kadın girişimci her iki destek programı kapsamında verilen hibe miktarları bu şekildedir. Peki, bu miktarlardan yararlanmanın şartları nelerdir?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Şartları Nelerdir?

KOSGEB tarafından verilen hem ”Geleneksel Girişimcilik Desteği” hem de ”İleri Girişimcilik Desteği ” programından yararlana bilmeniz için şartlara uygun olmanız gerekir. Aksi taktirde kurum her iş yeri açacağım diyen bayanlara bu desteği vermez. İstenilen şartlar nelerdir? diyenler için de bir liste oluşturduk. Bu şartlara uygun iseniz de yukarıda bahsetmiş olduğum hibe tutarlarını almaya hak kazanırsınız.

 1. Mutlaka iş fikrinizin KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alması.
 2. Girişimcilik sertifikası sahibi olmanız. (NACE kodunuza göre İleri Girişimcilik Sertifikası dahil)
 3. Daha önce KOSGEB üzerinden hibe almamış olmanız.
 4. 18 yaşından büyük olmanız. (üst yaş sınırı yoktur)
 5. PKK, FETÖ gibi herhangi bir yasa örgütü ile bağınızın olmaması
 6. Okur yazar olmanız yeterlidir.

Genel olarak KOSGEB kadın girişimci desteği alacaklar için aradığı şartları bunlardan oluşmaktadır.! Bu şartlara sahipseniz de başvurunuzu aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

KOSGEB’den Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

İş fikriniz şayet destek alıyorsa, KOSGEB kadın girişimci kredisinin almanın ilk şartı eğitim almaktan geçer. Eğitimlerin alınması da artık inanın ki geçmiş senelere nazaran çok daha basit hale geldi. Şimdi artık hiç sıra beklemeden İnternet üzerinden ”Uzaktan Eğitim” uygulaması ile alabilirsiniz. Üstelik bu eğitimleri İnternet bağlantısı olan bütün teknolojik aletler üzerinden alabiliyorsunuz. Ömür boyu geçerliliğe sahip olan bu sertifikanın nasıl alınacağını da aşağıdaki adımlarımızı takip ederek gerçekleştire bilmektesiniz.

 1. İlk olarak PTT şubelerinden bir e-Devlet şifresi alınız.
 2. Daha sonra https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapınız.
 3. Sayfaya aşağıya indirdiğinizde ”Öne Çıkan Eğitimler” bölümünden ”Geleneksel Girişimcilik Eğitimi” bölümünden ”Eğitime Başla” deyiniz.
 4. Sizi karşılayan 10 tane videoyu sırası ile izleyin ve video sonrasındaki testleri cevaplayın. (bu arada alacağınız puan hiç önemli değil 😉  )
 5. Video ve testler sonrasında girişimcilik belgesi talep et diyerek e-Devlet üzerinden belgenizin çıktısını alabilirsiniz.

Açılacak olan iş yeri İleri Girişimcilik NACE kodlarında yer alıyorsa, aynı şekilde sayfada yer alan İLERİ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROGRAMI tamamlanması gerekilir. Eğitimleri tamamlayan kadın girişimciler, hibe alabilmek için bir sonraki adıma geçebilir.

Bu adım ise iş yerinin kurulmasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise kuracağınız işletmenin Türk Ticaret Kanunu kapsamında kurulmasıdır. Kendi öz sermayenizle kanun ve nizamlara uygun kurduğunuz iş yeriniz için daha sonra hibe başvurusunda şu şekilde sağlaya bilirsiniz.

 1. İlk önce KOSGEB’e kayıt olmanız gerekir.
 2. Daha sonra KOBİ Beyannamesi Formu doldurmalısınız.
 3. Sonra e-Devlet üzerinden https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/TumHizmetler adresine giriş yapınız. Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’na bir kere tıklayınız. Açılan pencerede ”Geleneksel Girişimci Desteği Başvurusu” bölümüne girerek gerekli işlemleri sağlayınız. (Resimde gösterdiğim yerden)

Tüm bu işlemler sonrası almış olduğunuz çıktılar ile birlikte KOSGEB İl Müdürlüğünüze başvuruda bulunmanız gerekir. Şayet evraklarınız tam ve eksiksiz ise kurum size iş planı sunumu yapmak için size herhangi bir gün tayin eder. O gün geldiğinde kurula iş planınızı sunar ve onaylatır iseniz desteklerden yararlanırsınız. İş planınızı nasıl hazırlayacağınızı da bilmiyorsanız, videomu izlemeniz yeterlidir.

KOSGEB’den hibeyi aldık. Ama, almak için de bahsetmiş olduğum gibi kendi sermayenizle iş yerinizi kurmanız gerekmektedir. Peki, ya sermayeniz yok ise? Bunu yine devlet desteği ile nasıl tedarik edebilirsiniz?

Halk Bankası Kadın Girişimci Kredisi İle Tanışın!

Kendi işini kurmak istiyor ama sermaye sıkıntısı mı çekiyorsunuz. Yada işinizi kuralı 6 ay oldu işletme kredisine mi ihtiyacınız var? HALKBANK siz kadın girişimcilere tam 6 ay ödemesiz olarak bunun için 100.000 TL kadar kredi vermektedir. Türkiye Halk Bankası tarafından kadın girişimcilere verilen kredi üstelikte sadece bu da değildir. Haricinde, KOSGEB ile yapılan protokol anlaşması kapsamında 30 yaş aldı genç kadın girişimcilere 100.000 TL faizsiz kredi verilir. İşini sahibi olduğu melek sertifikası kurmuş olanlara ise bu miktar 225.000 TL kadar çıkmaktadır. Bu iki şekilde vermiş olduğu kadın girişimcilere kredinin detayları ise şu şekildedir.

Kadın Girişimci Kredisi:

İlk defa iş yeri açmış yada açacak olan kadın girişimcilerimiz için oluşturulmuş olan bir kredi paketidir. Bu paketin detayları ise şu şekildedir.

 1. İşini kuran kadın girişimcilere kredinin miktarı 100.000 TL olmaktadır. Yeni iş kuranlara ise bu miktar 50.000 TL olmaktadır. (6 ay şartı yeni iş yeri kuracaklardan aranmaz, vergi levhası çıkartmaları halinde başvurularını yapabilirler)
 2. Kadın girişimci kredisi 6 ay ana para ödemesiz 36 ay vadeli olarak verilir.
 3. 6 ay sonra taksit ödemeleri ayda bir olarak sağlanır
 4. Kredi geri ödeme süresi boyunca bankacılık işlemlerinden ücret alınmaz
 5. 5 bin TL en az limitli PARAF kredi kartı verilir. PARAF Esnaf Kredi Kart Başvuru Sayfası da bu harika kartın özelliklerini görebilirsiniz

Sıfır Faizli Kredi:

 1. KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi tamamlamanız, iş planınızı da onaylatmanız durumunda 30 yaş altı iseniz 100.000 TL verilir.
 2. En az  1 senelik 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında aldığınız ustalık belgenizle kurduğunuz işletmeyi çalıştırıyorsanız da 225.000 TL faizsiz kredi verilmektedir.

HALKBANK, KOSGEB iş birliği ile kadın girişimcilere özel olarak sağlanan kredi destekleri bu şekildedir. Başvuru yapmaları içinde özel bir hat kurduğunu da söylemek isterim.

HALKBANK Kadın Girişimci Kredisine başvuru yapmak istiyorsanız https://www.halkbankkobi.com.tr/tr/biz-sizi-arayalim.html buradaki formu doldurmanız yeterlidir.

Bunun haricinde iş yeri açıp, finansman desteğine ihtiyacı duyanlara KOBİ Finansman Destek Programı da sağlanır. Bu programda ise 70.000 TL faiz desteği, 36 ay vadeli olarak verilir. Kredinin geri ödeme planını ve faiz oranlarını ise KOBİ Destek Kredisi sayfamızda başvuruların nasıl yapılacağı ile birlikte bula bilirsiniz.

İş Yeri Açacak, Kadın Girişimcilere Gelir Belgesiz Kredi Fırsatı!

Kadın girişimcilerin işletme kurarken en sık rastladığı sorun maddi yetersizliktir. Her ne kadar kıyıda köşede biriktirdikleri için hayalindeki işletmeyi kurmaya yeltenseler de mutlaka bir noktada maddi yetersizlik önlerine engel olarak çıkmaktadır. Bu büyük gibi gözüken aslında hiç de büyük olmayan sorunu bankalar ile çözüme kavuşturabilirsiniz. Biliyorum, hemen gelir belgem yok! yada kefil veya ipotekten bahsedeceksiniz. 4 işlemle ENPARA’dan gelir belgesiz kredi alabilirsiniz de bahsetmiş olduğum gibi tüm bunlara gerek kalmadan kredi alabilirsiniz. Evet çok doğru duydunuz ENPARA dan hiç evinizden dahi çıkamadan kolaylık ile gelir belgesiz olarak ev hanımları kredi alabilmektedir. Üstelik bankanın kredi faiz oranları da sizin de tabloda görmüş olduğunuz gibi gerçekten bir harika!

 • ENPARA ağustos 2021 için mevduat hesabı olan müşterilerine aylık %1.71 faiz oranında kredi sağlamaktadır. En fazla 36 ay vadeli olarak verilen kredinin geri ödeme tablosu aşağıda olduğu gibidir.
EN PARA GELİR BELGESİZ KREDİ ÖDEME TABLOSU
Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
30.000 TL 28 1.419,20 TL 39.737,75 TL
30 1.349,09 TL 40.472,86 TL
33 1.260,32 TL 41.590,55 TL
36 1.186,84 TL 42.726,09 TL

Önemli Not: Kadın girişimcilerimiz son yıllarda özellikle ev yemekleri, organik köy ürünleri yada geleneksel giyim, çeyiz gibi eşya üretimleri için nasıl hibe alabileceğini Organik Yöresel Doğal Ürün Satışına Devlet Desteği de geniş olarak açıkladığımı belirtmek isterim.

"Kadın Girişimcilere 50, 65 Bin TL KOSGEB’den Hibe" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Kadın Girişimcilere 50, 65 Bin TL KOSGEB’den Hibe" - 805 YORUM
 1. blank Nalan erdoğan dedi ki:

  Ben 40 yaşında ev hanımıyım 3 çocuk annesiyim ve çiçekçi dükkanı açmak istiyorum hibe almam mümkün mü

 2. blank isimsiz dedi ki:

  merhaba 22 yasındayım kendıme salon açmak istiyorum yeni girişimciyim hiç desteğim yok hibe alabilirmiyim dükkanımı tutup yapmam lazım

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ne salonu açacaksınız?

 3. blank Sevda dedi ki:

  İneklerin var ama alanım küçük büyütmek istiyorum hibe desteğe alabilir miyim 26 yaşındayım çoğaltmak istiyorum

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Tarım Müdürlüklerinin projeleri ile bunu %50 hibeli olarak sağlaya bilirsiniz.

 4. blank Sevda dedi ki:

  Hayvancılık yapmak istiyorum destek alabiliryim 26 yaşındayım

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Alabilirsiniz ama ipotek ve kefil şartı içe işletme belgenizin olması istenilir.

 5. blank halime dedi ki:

  iç çamaşır üzerine dükkan açmak istiyorum.nasıl bir destek alabilirim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Üretim mi yapacaksınız, perakende satışı mı?

 6. blank siğnem dedi ki:

  23 yaşında ailemin yanında çiftçilik yapmaya çalışıyorum birkaç inek alıp köyde üretmek istiyorum mezunum iş bulamıyorum bende bu işe yöneldim herhangi bir gelirim yok 5 inek alacak kadar hibe alabiliyor muyum araştırma yapıyorum bilgi alabilir miyim bu konuda ?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Şuan için canlı hayvan alımlarına hibe alamazsınız ne yazık ki

 7. blank emine dedi ki:

  merhaba sosyete pazarında satış yapmak istiyorum .satışını yapacağım ürünleri almak ve pazarda tezgah kiralamak veya almak için hibe alabilirmiyim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   O şekilde hibe alamazsınız Emine hanım..

 8. blank Reyhan dedi ki:

  Grafikerim. Dijital baski tasarim ve reklam alaninda kendi isimi kurmak istiryorum. Yasim 36. halkbank da ust yas siniri 30 gorunuyor. nasil destek alabilirim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bireysel ihtiyaç kredilerinden yararlana bilirsiniz

 9. blank FATMA YURDUSEVER dedi ki:

  Merhaba ben 2012 yılında kosgeb kadın girişimci programına katıldım ve sertifikamı aldım fakat hamilelik nedeni ile iş yerini açamadım alanım tarım makinaları imalatı yine aynı alanda kadın ileri girişimci desteğine baş vursam yeniden programa katılıp sertifika mı almam lazım yoksa bu sertifika geçerli midir? Teşekkür ederim.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   O sertifkanın geçerlilik süresi geçti, arıca, geçmese dahi ileri girişimcilik sertfikasıda almanız gerekiyordu. Kısacası hem geleneksel hemde ileri girişimcilik eğitimlerine şuna katılmanız gerekiyor.

1 38 39 40
KOSGEBKrediler.Com