Hibe Kredi

2024 Nisan Ayı SED Yardımı Yattı Mı? Yatan İller Burada!

Ocak 2024 tarihinde memur maaşlarına gelen zam miktarı ile birlikte yeni SED yardımı miktarları da belli oldu. Memur maaşlarına gelen zam sonrasında yeni SED yardımının kaç TL olacağını ise sizlere aşağıda tabloda hesaplama yaparak paylaştık.

2024 Nisan Ayı SED Yardımı Yattı Mı? Yatan İller Burada!

Yeni geçici (süreli) ve sürekli SED yardım miktarlarının hesaplamamın haricinde şunlarda da ayrıca bu sayfada yer veriyoruz. 1- e-Devlet üzerinden yada paylaştığım dilekçe örneği ile SED başvuruları nasıl ve doğrudan nereye yapılır? (Bunu adresleri ile birlikte paylaştım) 2- Bu ay SED parası yatan illerin hangileri olduğunu. 3- Son olarak ise Sosyal Ekonomik Yardım programları hakkında merak edilen soruların yanıtlarını. Tüm bunların yanı sıra SED yardımı neden yatmıyor yada e-Devlet üzerinde Bulunamıyor gibi yaşanan sorunların cevabı için de bir forum oluşturduk. Forum modülatörü olan UMUT Tahir bey, tüm bu farklı sorularınıza da gün içinde de cevap verdiğini bilmenizi isterim. (Set)

Devlet Okuyan Zor Durumdaki Öğrencilere Para Yardımı Desteği Veriyor

Açılımının Sosyal Ekonomik Destek olduğu SED başvuruları ile yoksulluk çeken ve çocuğunu çeşitli nedenlerle okutamayan ailelere devlet para yardımı desteği yapmaktadır. Zor durumda yer alan ailelinin durumuna göre sürekli ve geçici olarak verilen bu yardım parası ailelere hibe yani tamamen geri ödemesiz olarak tanzim edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet kaynakları dahilinde verilen bu parayı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Asıl amacın çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelerin, evlatlarını bakım evlerine vererek yuvalarının dağılmaması önlemektir. Bu nedenle kurulan sistem, eğitim guruplarına göre yüksek öğretime kadar destek sunmaktadır. İlk okuldan, yüksek öğretime kadar sürecek desteklerden istifade edecek olan öğrencilerden aranan şartlar ise hemen alt başlığımızda yer almaktadır.

SED İmkanlarından Kimler, Nasıl Yararlanabilir? Başvuru Yapma (Dilekçe Örneği)

SED imkanlarından herkes yararlanamaz. Kimler, nasıl yararlanabilir? Diye merak ediyorsanız, ilk olarak başvuru şartlarını taşımanız gerekir. Aranan bu şartlara sahip olmanız durumunda hem maddi hem ise manevi olarak Devletten yardım alırsınız. Maddi olarak verilen yardımlar, öğrencinin okuduğu öğrenim düzeyine göre sağlanır. Manevi olarak verilen destekler ise, çocuğun daha iyi ortamda yetişmesi amacı ile verilen mobilya, giysi gibi materyallerden oluşmaktadır. SED kapsamında verilen tüm bu destekleri alabilmeniz için ise ailesel durumunuzun aşağıdakilerden herhangi birini taşıması gerekmektedir.

 1. Çocuğun hakkında bakıma muhtaç tedbiri konulan. Fakat, destek verilmesi halinde ailesi veya yakının yanında öğrenim hayatını idam ettire bileceklere.
 2. Ekonomik anlamda yoksulluk çekip, şayet destek görmemesi durumunda çocuklarını korumaya muhtaç duruma düşüreceklere.
 3. Koruyucu aile yanında yada Sosyal Hizmet Kuruluşlarından yaş sınırından ötürü ayrılan, meslek edinme kurslarına katılmasına rağmen herhangi bir yerde çalışmayan.
 4. Doğal bir felaket yada geçirmiş olduğu ağır bir hastalık dan dolayı maddi kazanca sahip olmayanlar.
 5. Eşinden ayrılmış ihtiyaç sahibi dul kadınlarının bakmakta zorluk çektikleri çocuklarına,

SED yardım parası verilmektedir. Peki bu durumda yer alıyor iseniz nasıl yararlanacaksınız? Bunun için bir kaç seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il Müdürlüklerine
 2. e-Devlet Üzerinden

Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu destek istifade etmek için dilekçe doldurmanız gerekir. SED başvurusunda bulunmak için yazılması gerekilen dilekçe örneği şu şekilde olabilir.

Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne

Geçirmiş olduğum ağır bir ameliyat sonrasında bakmak ve okutmak ile yükümle olduğum  A…. Y…. isimli çocuğumu yetersiz maddi imkanlardan dolayı bu vazifemi yerine getiremiyorum. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan, bakmakta zorlandığım çocuğuma SED talebinde bulunuyorum.

İsim Soyadı:

İmza:

Yazdığınız yada ilgili kurum tarafından size hazır olarak tahsis edilen dilekçe örneğini doldurduktan sonra kuruma teslim ediniz. Başvuru dilekçenizin ardından sizin ekonomik durumunun incelenir. İncelenme durumu;

 1. İl Müdürlük çalışanları tarafından evinize gelinerek
 2. Gelir düzeyiniz incelenerek sağlanır.

Şayet bahsettiğiniz şartları taşıyor iseniz adınıza ait bir dosya tanzim edilir ve sizden aşağıdaki belgeleri talep ederler.

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Sağlığınızın durumunu gösteren belge
 3. Çocuğunuzun öğrenim belgesi
 4. Çalışmayanlar için İŞ-KUR’a başvuru yaptıklarını gösteren belge

Bu istenilen belgeleri de İl Müdürlüğü’ne teslim etmenizle birlikte, süreli yada süresiz olarak SED yardımı almaya başlarsınız. SED başvurularını isterseniz e-Devlet üzerinden de sağlaya bilirsiniz.

Kaymakamlık Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır? bu imkanlardan yararlanmak için lütfen güncel içeriğimizi ziyaret ediniz.

e-Devlet üzerinden başvuru yapmak içinde lütfen şu adımları takip edelim.

e-Devlet Üzerinden SED Başvurusu Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri haricinde SED başvurusunu e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden SED başvurusu yapacaklarında yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları taşımaları gerekir. Aksi taktirde yalan beyanda bulunmaktan, cezai işlem başlatılır. Başvuruları kabul görse bile, yapılan incelemelerde tutarsızlık bulunursa, yapılan SED ödemeleri geri alınır. Bu nedenle e-Devlet üzerinden SED başvurusu yapılmadan önce lütfen, Bakanlık tarafından talep edilen şartlara gerçekten uygun olduğunuzu gözden geçirin. Şayet şartlara uygunsanız, e-Devlet üzerinden SED başvurusu nasıl yapılır? Sizlere resimli bir şekilde aşağıda bunu anlattık.

 1. Ön başvuru yapmak için BURAYI TIKLAYINIZ.
 2. Kimliği Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız, e-Devlet şifrenizi giriniz. GİRİŞ YAP deyiniz.
 3. Sayfamızın sağ üst köşesinde YENİ BAŞVURU yazısına tıklatalım.

  blank

  Yeni Başvuru Butonu

 4. SED hakkında sizleri bilgilendirici bir metin çıkacak. Naçizane tavsiyem, bu metinleri dikkatli bir şekilde okumanızdır. Okuduktan sonra da devam edeceksiniz. ”Yukarıdaki Bilgilendirme Yazısını Okudum ve Kabul Ediyorum” kutusunu işaretleyin. Sonrasında ise DEVAM deyin.

  blank

  Onay Sonrası Devam Et

 5. Hakkınızda verilerin incelenmesini kabul etmeniz gerekiyor. Bilgilendirme metninde detaylı olarak bu hükümleri görebilirsiniz. Kabul ediyor ve SED başvurusuna devam etmek istiyorsanız, kutucuğu işaretleyerek izin verin, sonra DEVAM ET deyin.

  blank

  Araştırma Yapılmasına İzin Ver

 6. e-Devlet sisteminde kayıtlı olan kimlik bilgileriniz karşınıza çıkacak. Bir göz atın. Şayet eksik bilgi var ise düzenleyin. Yok ise de DEVAM deyip, ilerleyin.

  blank

  İletişim Bilgileri Gir

 7. Başvuruya Esas Bilgiler, bu bölümde sizlere yardımcı olamayacağız. Çünkü; sizin ekonomik durumunuzu ve başvuru sebebinizi bizler bilemeyiz. Bu nedenle, lütfen bu alanı kendinize göre, DOĞRU bir şekilde doldurunuz. Sonra sayfanın yine en altına inerek DEVAM deyin.

  blank

  Gerekçeni Doldur

 8. Hanenizde bulunan çocuk yada çocuklarınıza ait kimlik bilgilerini giriniz. Doğru bir şekilde girdikten sonra EKLE diyelim. (Not: İlave çocuk eklemek için aşağıdan EKLE demelisiniz) İlave çocuk girmeyecekseniz de hemen altta çıkan DEVAM ET butonuna basınız.

  blank

  Ek Kimlik Bilgisi Ekle

 9. Sizin ve çocuğunuza ait kimlik bilgilerini gösteren bir ekran çıkacak. Burada değişiklik yapmak istiyorsanız kolaylıkla yapabilir, GÜNCELLE demenizle değişikliğiniz sisteme işlenir. Şayet yapmak istemiyorsanız, BAŞVUR demeniz gerekir.

  blank

  Kontroller Sonrası Başvur

 10. İşlem Sonucu Bölümüne geçmiş olacaksınız. Bu bölüme ben ne yazık ki gerçek olarak başvuruda bulunmadığım için geçemedim. Ama olacakları söyleyeyim, bu bölümde başvurunuz alındığı bilgisi verilecek. Daha sonra ne olacak peki?

Yine Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışanlar evinize kontrole gelecek. Yaptıkları teftişler sonrasında size süreli yada süresiz bir şekilde SED ödemesi bağlanacaktır.

SED yardımı başvurusunun nasıl yapıldığını da sizlere anlattık. Şimdi sıra geldi yardıma muhtaç çocuklarımıza verilen bu yardım parası hakkında diğer en çok merak edilen soruları cevaplamaya.

SED Yardımı Değerlendirmeye Alındı Ne Demek?

SED yardımı değerlendirmeye alındı diye bildirim alırsanız öncelikli olarak başvurunuzun gerçekleştiğini anlaya bilirsiniz. SED yardımı değerlendirmeye alındı ne demek diyorsanız da tam olarak bu ise şu anlama gelir. Sizin ilk olarak T.C. kimlik numaranız üzerinden SGK dökümünüzü inceleyeceğiz. Herhangi bir yerden maaş alıp almadığını tespit etmek için gerek duyarsak banka hesap hareketlerinizde inceleyeceğiz. Bu ikisinde de herhangi bir hareket görülmüyor ise de bize vermiş olduğunuz ikametgah adresinize en fazla bir hafta içinde herhangi bir mesai saati içinde ziyarete geleceğiz.

Ziyaretimiz de velayeti olduğunuz çocuğunuzu görmemiz son derece faydalı olacaktır. Yine evinize yaptığımız ziyarette lüks bir yaşantınızın olduğuna şahit olmamız da sizin SED yardımı alabilmeniz için aleyhinize bir durum olacaktır. SED yardımı değerlendirmeye alındı ne demek olduğu işte tüm bu süreci anlatmaktadır.

SED Yardım Paralarına Haciz Konulur Mu? Nasıl İtiraz Edilir?

Sizlerden gelen sıkça soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. Bunlardan bir tanesi de SED dahil olmak üzere devletin vermiş olduğu tüm yardım paralarına bankalar haciz koyabilir mi? Hesabınıza haciz eğer konuldu ise de nasıl ve nereye itiraz edebilirsiniz? İlk olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, kesinlikle bankalar yardım parasına bloke koyamaz. Kanunda ise bu şu şekilde geçmektedir.

 • “Sosyal Hizmetler Kanunu” MADDE 29 ”Bu Kanun gereğince korunmaya ve yardıma ihtiyacı olan aile ve kişilere yapılacak ödemeler ve sağlanacak yardımlar başkasına devir, temlik ve haciz edilemez.”

Fakat, şöylede bir durum var ki! Yapmış olduğum araştırmalar neticesinde eğer banka size herhangi bir borca karşı taahhütname imzalattıysa o zaman işte bloke koyabilir. Bunu zaten sitemdeki farklı bir içerikte de daha önce yazmıştım. Hatta orada uyarmıştım. Kesinlikle taahhütname imzalamayın diye.

Peki herhangi bir taahhütname imzalamadığınıza rağmen, banka aldığınız herhangi bir yaşlı bakımı, engelli bakımı yada SED veya sağlık hiç fark etmeksizin koymuş olduğu bloke nasıl kaldırılır? Bunun için size 2 tavsiyem olacak.

 1. İlk olarak banka müdürü ile görüşün, yukardaki yasayı kendilerine hatırlatın. Blokenin kaldırılmasını talep edin. Bu en hızlı bloke kaldırılması için başvuru olacaktır.
 2. Bloke koyma işlemi icra müdürlüğü tarafından yapılır. Bu nedenle banka müdürlüğü tarafından bloke kaldırılmazsa yine yukardaki maddeyi içeren bir dilekçe ile icra müdürlüğüne başvuru yapın.

Bu iki yöntem sonrasında almış olduğunuz yardım parasının blokesi en kısa sürede kalkacaktır.

2024 Yeni SED Yardımı Parası Ne Kadar Oldu? Ocak Ayı Ne Zaman Yatacak?

SED miktarlarına gelecek olan zam miktarını memur maaşlarına gelen zam oranı belirler. Bu zam oranları ise senede iki defa uygulanır. Uygulandığı aylar ise OCAK ve TEMMUZ ayları olmaktadır. Bizlerde yeni verilecek olan SED miktarlarını bu iki ayda uygulanan zam oranına göre hesaplama yaparız. Yaptığımız hesaplama ise bir kaç TL aşağı yada yukarı oynar. Çok fazla şuana kadar sapma olmamıştır. Sonrasında sizlerden gelen dönüşlere göre net ve kesin SED miktarının kaç lira olduğunu öğrenip aşağıdaki tablomuzda yer veririz. 2024 yılında yeni SED parasının kaç lira olduğunu da tüm bunları göz önünde bulundurarak aşağıda sizler için yaptık. Şimdiden hepimize hayırlı olsun diliyorum.

Ocak 2024 yılı için memur maaş zamla oranı 03.02.204 tarihinde %49.25 olarak açıklandı. Buna göre yeni SED yardımı TAHMİNİ olarak aşağıdaki tabloda olduğu gibi olacaktır.

Çocuk Öğrenim Durumu Destek Oranı Eski 2024 Yeni
Okul Öncesi %60 2.442 TL 3.614 TL
İlk Öğretime Devam %75 3.631 TL 5.421 TL
Orta Öğretime Devam %80 3.866 TL 5.770 TL
Orta Okul Seviyesinde Olan, Okumayan %65 2.980 TL 4.447 TL
Yüksek Öğretime Devam %90 4.342 TL 6.480 TL
Bakım Evinden Ayrılan İşsiz %40 1.833 TL 2.735 TL
İki Okuyan Çocuk 7.262 TL 10.838 TL

Geçici SED Miktarı Kaç Lira Oldu? O Da Belli Oldu!

Süreklinin yanında birde geçici yani tef seferlik SED yardım parası verilmektedir. Bunların miktarı ise 3 farklı kategori üzerinden ödenir. Son yapılan temmuz ayı zam sonrasında kaç TL oldu diye sonralar için bu rakamları da aşağıda yer verdik.

 1. Kat:  4.395 TL
 2. Kat: 10.201 TL
 3. Kat:  15.302 TL

03.02.204 tarihinde açıklanan %49.25 memur maaş zam oranına göre hesaplanmıştır.

SED Yardımı Neden Banka Hesaplarına Yatmıyor? İşte Sebepleri!

Özellik ile OCAK ve TEMMUZ aylarında sıkılık ile yaşanan bir sorunu sizler ile paylaşmak istedim. Sizlerden gelen e-Devlet üzerinden ödendi gözükmesine rağmen SED yardımı neden banka hesaplarımda gözükmüyor sorusu için bir araştırma yaptım. Yapmış olduğum bu araştırmada SED ödemeleri her ayın 1 ile 10 arasında e-devlet üzerinde bankaya ödendi olarak gözükmektedir. Ancak bankalar ödemeleri her aynın 15 kadar yapmaları gerekiyor. Bu tarih şayet Cumartesi gününe yada Pazar gününe gelir ise ilk iş gününe ödemeler atmaktadır. Yalnız OCAK ve TEMMUZ aylarında bu süre ayın 20 sine kadar uzadığı sıklık ile geçmiş dönemlerde gözükmüştür. Bunun tek nedeni ise bu aylarda yapılan enflasyon oranına göre SED ödemlerine zam uygulanmasıdır. Bu neden ile neden yatmıyor diye endişe ediyorsanız lütfen ayın 20 sine kadar sabırlı bir şekilde bekleyiniz.

SED Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? (Kayıt Bulunamadı)

SED yardım parası başvuru yapıp hak sahibi olduğunuz zaman geçici ve sürekli olarak bu ödeneği her ayın 13 ile 20 arasında ödenmektedir. Çocuklarınız için bağlanan bu ödeneğin yatma tarihini sorgulama yapamazsınız. Ama, SED yardım hak edişinin tarafınıza bağlandığını e-Devlet üzerinden kolaylık ile göre bilirsiniz. Hak sahibi olup, olmadığını e-Devlet üzerinden görmek için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu adresine giriş yapalım.
 2. Sisteme giriş yapmak için ”Kimliği Şimdi Doğrula” diyelim
 3. Yönlendirme yapılan sayfadan e-Devlet girişini sağlayalım.
 4. Hak sahibi iseniz açılan sayfadan bunu görebilir, değilseniz benim gibi ”kayıt bulunamadı” ekran görüntüsünü göreceksiniz.

  blank

  Kayıt Bulunamadı Sorunu

SED yardım ödemleri tarihleri dahil olmak üzere bir çok konuda deneyimli gönüllü arkadaşımız Gül hanım yardımcı olmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruları Gül hanıma sorabilirsiniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz sorulara mutlaka cevap alacaksınız.

Çocuğumun Velayeti Babasında Ama Ben Bakıyorum SED Parası Yine de Alabilir Miyim?
Hayır, alamazsınız. Kesinlikle çocuğunuzun velayeti sizde olması gerekir.

Ayrıca, ALO 144 de arayarak merak etmiş olduğunuz soruları sorabilir destek alabilirsiniz.

Nisan 2024 SED Yardımı Yatan İller (Şehirler) Hangileri?

SED yarım ödemleri her il (şehir) için ne yazık ki aynı anda yatmıyor. İstanbul ve Ankara iline yatar iken Eskişehir veya Bursa gibi illerimize yatmadığına defalarca şahit oldum. SED yardımı yatan iller hangileri olduğunu emin olun ki hiç bir resmi yerde öğrenemezsiniz. Resmi olmayarak öğrenebilmeniz için ise sadece tek bir yol vardır. Bu yol ise sayfamızdaki SED alan arkadaşların geri bildirimi doğrultusunda aşağıdaki tablomuza bakmanızdır. Böylelikle SED yardım parası alan sizin gibi arkadaşlarınızın yorumları sayesinde hangi iller de yattığından anında haberdar olabilmektesiniz.

Boşanmış Dul Kadına Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı verilmektedir. Başvuru yapmanızı tavsiye ederim.

Bu konuda sizden bir ricamız ayrıca olacaktır. Diğer kardeşlerimize yardımcı olmak için ilinize ait SED ödemesi yapılırsa bunu bizlerle sizde üşenmeyin paylaşmanızdır. Böylelikle, herkes birbirine yardımcı olmuş olacaktır. SED yardımı yatan illeri çok daha çabuk bu şekilde öğrenmiş olacaksınız. Unutmayın bize bizden başkası bu konuda yardımcı olmaz değerli bayanlar.

Nisan 2024 SED Yardımı Yatan İller Hangileri
Yatış Tarihi Yatan İller Bildirim Yapan (TEŞEKKÜR LİSTEMİZ)
Ardahan Nur
İzmir Sibel
Kütahya Hatice
Diyarbakır Handan, Emel
İzmir Tahmina
Adana Fatma Ç, Kübra Böbrek
İstanbul Aysn, Nurgül, Elif, Şevval Ela, Filiz, Yağmur, Pınar, Nur
Antalya Kader
Eskişehir Ebru
Mersin Aynur Zorlu, Özlem, Mersin Seda
Balıkesir Burcuu
Gaziantep Fatma, Eymen, Melek Naz
Ankara Asli
Şırnak Sümeyye
Muğla Gül
Antalya Gül
Batman Fatma
Manavgat Filiz
Edirne Gülbahar
Hatay Emine
Bitlis Lavin
Zonguldak Mert
SED Paramı İstediğim Banka ATM Üzerinden Çekebilir miyim?
EVET

Doğalgaz Yardım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? bu bağlantıda anlattım arkadaşlar, sitemizin bildirimlerini aktif edenler bu içeriğe çoktan ulaştı bile 😉

500 700 800 TL Ramazan Gıda Erzak Yardım Başvurusu (e-Belediye) başvuruların nasıl yapılacağını, sonuç sorgulamasına kadar bu bağlantıda anlattım arkadaşlar. Üstelik videolu 🙂

Kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır? Sizin için yazdım. ⇒ https://www.kosgebkrediler.com/1300-tl-kirtasiye-yardimi-basvurusu-nereye-nasil-yapilir/ bu bağlantıda arkadaşlar.

Sitemizin birde Youtube kanalı olduğunu biliyor muydunuz? https://www.youtube.com/kredim bağlantımızdan bu kanalımıza erişim sağlayıp abone olabilirsiniz. Böylece ilgili konular için çekmiş olduğumuz videolardan da haberdar olabilirsiniz.

 


BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1014 Ortalama: 4.2]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21206 YORUM
 1. Sibel dedi ki:

  İzmir sed yardımı yattı

 2. Nur dedi ki:

  Ardahan ses desteği yatti

 3. Meleknaz dedi ki:

  Gaziantep sed ödemesi yatti,admin

 4. SERPİL dedi ki:

  Arkadaşlar bizim sed yardımı 15 Mart’ta bitti,kızım 18 yaşına girdi, dile kolay tam 7 sene oldu,o yüzden gruba bakmaya devam ediyorum ve bilgi sahibi olduğum bazı konularda yorum yazıyorum, hepimizin evlatları için hayırlar getirsin bu yardımlar, şimdiden hepinize hayırlı bayramlar dilerim, selam ve sevgilerimle

1 2.253 2.254 2.255