Hibe Kredi

Devletten Öğrencilere 2023 Ocak Ayı SED Yardımı

04.01.2023 tarihinde memur maaşlarına gelecek zam miktarı belli oldu. İlk olarak %25 sonrasında Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu açıklama ile ilave %5 uygulanarak toplamda %30 zam geldi. Gelen bu zam miktarı yeni SED yardımlarının da kaç TL olacağını belirledi. Bizde sizlere hiç zaman kaybetmeden gelen zam sonrası SED miktarının kaç lira olacağını bu oran üzerinden hesaplama yaparak paylaştık.

Devletten Öğrencilere 2023 Ocak Ayı SED Yardımı

Geçici (süreli) ve sürekli SED yardım miktarlarının hesaplamamın haricinde şunlarda da ayrıca bu sayfada yer veriyoruz. 1- e-Devlet üzerinden yada paylaştığım dilekçe örneği ile SED başvuruları nasıl ve doğrudan nereye yapılır? (Bunu adresleri ile birlikte paylaştım) 2- Bu ay SED parası yatan illerin hangileri olduğunu. 3- Son olarak ise Sosyal Ekonomik Yardım programları hakkında merak edilen soruların yanıtlarını. Tüm bunların yanı sıra SED yardımı neden yatmıyor yada e-Devlet üzerinde Bulunamıyor gibi yaşanan sorunların cevabı için de bir forum oluşturduk. Forum modülatörü olan UMUT Tahir bey, tüm bu farklı sorularınıza da gün içinde de cevap verdiğini bilmenizi isterim.

Devlet Okuyan Zor Durumdaki Öğrencilere Para Yardımı Desteği Veriyor

Açılımının Sosyal Ekonomik Destek olduğu SED başvuruları ile yoksulluk çeken ve çocuğunu çeşitli nedenlerle okutamayan ailelere devlet para yardımı desteği yapmaktadır. Zor durumda yer alan ailelinin durumuna göre sürekli ve geçici olarak verilen bu yardım parası ailelere hibe yani tamamen geri ödemesiz olarak tanzim edilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından devlet kaynakları dahilinde verilen bu parayı alabilmek için bazı şartları sağlamanız gerekmektedir. Asıl amacın çocuklarına bakamayacak kadar zor durumda olan ailelerin, evlatlarını bakım evlerine vererek yuvalarının dağılmaması önlemektir. Bu nedenle kurulan sistem, eğitim guruplarına göre yüksek öğretime kadar destek sunmaktadır. İlk okuldan, yüksek öğretime kadar sürecek desteklerden istifade edecek olan öğrencilerden aranan şartlar ise hemen alt başlığımızda yer almaktadır.

SED İmkanlarından Kimler, Nasıl Yararlanabilir? Başvuru Yapma (Dilekçe Örneği)

SED imkanlarından herkes yararlanamaz. Kimler, nasıl yararlanabilir? Diye merak ediyorsanız, ilk olarak başvuru şartlarını taşımanız gerekir. Aranan bu şartlara sahip olmanız durumunda hem maddi hem ise manevi olarak Devletten yardım alırsınız. Maddi olarak verilen yardımlar, öğrencinin okuduğu öğrenim düzeyine göre sağlanır. Manevi olarak verilen destekler ise, çocuğun daha iyi ortamda yetişmesi amacı ile verilen mobilya, giysi gibi materyallerden oluşmaktadır. SED kapsamında verilen tüm bu destekleri alabilmeniz için ise ailesel durumunuzun aşağıdakilerden herhangi birini taşıması gerekmektedir.

 1. Çocuğun hakkında bakıma muhtaç tedbiri konulan. Fakat, destek verilmesi halinde ailesi veya yakının yanında öğrenim hayatını idam ettire bileceklere.
 2. Ekonomik anlamda yoksulluk çekip, şayet destek görmemesi durumunda çocuklarını korumaya muhtaç duruma düşüreceklere.
 3. Koruyucu aile yanında yada Sosyal Hizmet Kuruluşlarından yaş sınırından ötürü ayrılan, meslek edinme kurslarına katılmasına rağmen herhangi bir yerde çalışmayan.
 4. Doğal bir felaket yada geçirmiş olduğu ağır bir hastalık dan dolayı maddi kazanca sahip olmayanlar.
 5. Eşinden ayrılmış ihtiyaç sahibi dul kadınlarının bakmakta zorluk çektikleri çocuklarına,

SED yardım parası verilmektedir. Peki bu durumda yer alıyor iseniz nasıl yararlanacaksınız? Bunun için bir kaç seçeneğiniz bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il Müdürlüklerine
 2. e-Devlet Üzerinden

Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu destek istifade etmek için dilekçe doldurmanız gerekir. SED başvurusunda bulunmak için yazılması gerekilen dilekçe örneği şu şekilde olabilir.

Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne

Geçirmiş olduğum ağır bir ameliyat sonrasında bakmak ve okutmak ile yükümle olduğum  A…. Y…. isimli çocuğumu yetersiz maddi imkanlardan dolayı bu vazifemi yerine getiremiyorum. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan, bakmakta zorlandığım çocuğuma SED talebinde bulunuyorum.

İsim Soyadı:

İmza:

Yazdığınız yada ilgili kurum tarafından size hazır olarak tahsis edilen dilekçe örneğini doldurduktan sonra kuruma teslim ediniz. Başvuru dilekçenizin ardından sizin ekonomik durumunun incelenir. İncelenme durumu;

 1. İl Müdürlük çalışanları tarafından evinize gelinerek
 2. Gelir düzeyiniz incelenerek sağlanır.

Şayet bahsettiğiniz şartları taşıyor iseniz adınıza ait bir dosya tanzim edilir ve sizden aşağıdaki belgeleri talep ederler.

 1. T.C. kimlik belgesinin fotokopisi
 2. Sağlığınızın durumunu gösteren belge
 3. Çocuğunuzun öğrenim belgesi
 4. Çalışmayanlar için İŞ-KUR’a başvuru yaptıklarını gösteren belge

Bu istenilen belgeleri de İl Müdürlüğü’ne teslim etmenizle birlikte, süreli yada süresiz olarak SED yardımı almaya başlarsınız. SED başvurularını isterseniz e-Devlet üzerinden de sağlaya bilirsiniz.

Kaymakamlık Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır? bu imkanlardan yararlanmak için lütfen güncel içeriğimizi ziyaret ediniz.

e-Devlet üzerinden başvuru yapmak içinde lütfen şu adımları takip edelim.

e-Devlet Üzerinden SED Başvurusu Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri haricinde SED başvurusunu e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. e-Devlet üzerinden SED başvurusu yapacaklarında yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları taşımaları gerekir. Aksi taktirde yalan beyanda bulunmaktan, cezai işlem başlatılır. Başvuruları kabul görse bile, yapılan incelemelerde tutarsızlık bulunursa, yapılan SED ödemeleri geri alınır. Bu nedenle e-Devlet üzerinden SED başvurusu yapılmadan önce lütfen, Bakanlık tarafından talep edilen şartlara gerçekten uygun olduğunuzu gözden geçirin. Şayet şartlara uygunsanız, e-Devlet üzerinden SED başvurusu nasıl yapılır? Sizlere resimli bir şekilde aşağıda bunu anlattık.

 1. Ön başvuru yapmak için BURAYI TIKLAYINIZ.
 2. Kimliği Şimdi Doğrula butonuna tıklayınız, e-Devlet şifrenizi giriniz. GİRİŞ YAP deyiniz.
 3. Sayfamızın sağ üst köşesinde YENİ BAŞVURU yazısına tıklatalım.

  blank

  Yeni Başvuru Butonu

 4. SED hakkında sizleri bilgilendirici bir metin çıkacak. Naçizane tavsiyem, bu metinleri dikkatli bir şekilde okumanızdır. Okuduktan sonra da devam edeceksiniz. ”Yukarıdaki Bilgilendirme Yazısını Okudum ve Kabul Ediyorum” kutusunu işaretleyin. Sonrasında ise DEVAM deyin.

  blank

  Onay Sonrası Devam Et

 5. Hakkınızda verilerin incelenmesini kabul etmeniz gerekiyor. Bilgilendirme metninde detaylı olarak bu hükümleri görebilirsiniz. Kabul ediyor ve SED başvurusuna devam etmek istiyorsanız, kutucuğu işaretleyerek izin verin, sonra DEVAM ET deyin.

  blank

  Araştırma Yapılmasına İzin Ver

 6. e-Devlet sisteminde kayıtlı olan kimlik bilgileriniz karşınıza çıkacak. Bir göz atın. Şayet eksik bilgi var ise düzenleyin. Yok ise de DEVAM deyip, ilerleyin.

  blank

  İletişim Bilgileri Gir

 7. Başvuruya Esas Bilgiler, bu bölümde sizlere yardımcı olamayacağız. Çünkü; sizin ekonomik durumunuzu ve başvuru sebebinizi bizler bilemeyiz. Bu nedenle, lütfen bu alanı kendinize göre, DOĞRU bir şekilde doldurunuz. Sonra sayfanın yine en altına inerek DEVAM deyin.

  blank

  Gerekçeni Doldur

 8. Hanenizde bulunan çocuk yada çocuklarınıza ait kimlik bilgilerini giriniz. Doğru bir şekilde girdikten sonra EKLE diyelim. (Not: İlave çocuk eklemek için aşağıdan EKLE demelisiniz) İlave çocuk girmeyecekseniz de hemen altta çıkan DEVAM ET butonuna basınız.

  blank

  Ek Kimlik Bilgisi Ekle

 9. Sizin ve çocuğunuza ait kimlik bilgilerini gösteren bir ekran çıkacak. Burada değişiklik yapmak istiyorsanız kolaylıkla yapabilir, GÜNCELLE demenizle değişikliğiniz sisteme işlenir. Şayet yapmak istemiyorsanız, BAŞVUR demeniz gerekir.

  blank

  Kontroller Sonrası Başvur

 10. İşlem Sonucu Bölümüne geçmiş olacaksınız. Bu bölüme ben ne yazık ki gerçek olarak başvuruda bulunmadığım için geçemedim. Ama olacakları söyleyeyim, bu bölümde başvurunuz alındığı bilgisi verilecek. Daha sonra ne olacak peki?

Yine Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışanlar evinize kontrole gelecek. Yaptıkları teftişler sonrasında size süreli yada süresiz bir şekilde SED ödemesi bağlanacaktır.

SED yardımı başvurusunun nasıl yapıldığını da sizlere anlattık. Şimdi sıra geldi yardıma muhtaç çocuklarımıza verilen bu yardım parası hakkında diğer en çok merak edilen soruları cevaplamaya.

SED Yardımı Değerlendirmeye Alındı Ne Demek?

SED yardımı değerlendirmeye alındı diye bildirim alırsanız öncelikli olarak başvurunuzun gerçekleştiğini anlaya bilirsiniz. SED yardımı değerlendirmeye alındı ne demek diyorsanız da tam olarak bu ise şu anlama gelir. Sizin ilk olarak T.C. kimlik numaranız üzerinden SGK dökümünüzü inceleyeceğiz. Herhangi bir yerden maaş alıp almadığını tespit etmek için gerek duyarsak banka hesap hareketlerinizde inceleyeceğiz. Bu ikisinde de herhangi bir hareket görülmüyor ise de bize vermiş olduğunuz ikametgah adresinize en fazla bir hafta içinde herhangi bir mesai saati içinde ziyarete geleceğiz.

Ziyaretimiz de velayeti olduğunuz çocuğunuzu görmemiz son derece faydalı olacaktır. Yine evinize yaptığımız ziyarette lüks bir yaşantınızın olduğuna şahit olmamız da sizin SED yardımı alabilmeniz için aleyhinize bir durum olacaktır. SED yardımı değerlendirmeye alındı ne demek olduğu işte tüm bu süreci anlatmaktadır.

SED Yardım Paralarına Haciz Konulur Mu? Nasıl İtiraz Edilir?

Sizlerden gelen sıkça soruları yanıtlamaya devam ediyoruz. Bunlardan bir tanesi de SED dahil olmak üzere devletin vermiş olduğu tüm yardım paralarına bankalar haciz koyabilir mi? Hesabınıza haciz eğer konuldu ise de nasıl ve nereye itiraz edebilirsiniz? İlk olarak şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki, kesinlikle bankalar yardım parasına bloke koyamaz. Kanunda ise bu şu şekilde geçmektedir.

 • “Sosyal Hizmetler Kanunu” MADDE 29 ”Bu Kanun gereğince korunmaya ve yardıma ihtiyacı olan aile ve kişilere yapılacak ödemeler ve sağlanacak yardımlar başkasına devir, temlik ve haciz edilemez.”

Fakat, şöylede bir durum var ki! Yapmış olduğum araştırmalar neticesinde eğer banka size herhangi bir borca karşı taahhütname imzalattıysa o zaman işte bloke koyabilir. Bunu zaten sitemdeki farklı bir içerikte de daha önce yazmıştım. Hatta orada uyarmıştım. Kesinlikle taahhütname imzalamayın diye.

Peki herhangi bir taahhütname imzalamadığınıza rağmen, banka aldığınız herhangi bir yaşlı bakımı, engelli bakımı yada SED veya sağlık hiç fark etmeksizin koymuş olduğu bloke nasıl kaldırılır? Bunun için size 2 tavsiyem olacak.

 1. İlk olarak banka müdürü ile görüşün, yukardaki yasayı kendilerine hatırlatın. Blokenin kaldırılmasını talep edin. Bu en hızlı bloke kaldırılması için başvuru olacaktır.
 2. Bloke koyma işlemi icra müdürlüğü tarafından yapılır. Bu nedenle banka müdürlüğü tarafından bloke kaldırılmazsa yine yukardaki maddeyi içeren bir dilekçe ile icra müdürlüğüne başvuru yapın.

Bu iki yöntem sonrasında almış olduğunuz yardım parasının blokesi en kısa sürede kalkacaktır.

2023 Yeni SED Yardımı Parası Ne Kadar Oldu? Ocak Ayı Ne Zaman Yatacak?

SED miktarlarına gelecek olan zam miktarını memur maaşlarına gelen zam oranı belirler. Bu zam oranları ise senede iki defa uygulanır. Uygulandığı aylar ise OCAK ve TEMMUZ ayları olmaktadır. Bizlerde yeni verilecek olan SED miktarlarını bu iki ayda uygulanan zam oranına göre hesaplama yaparız. Yaptığımız hesaplama ise bir kaç TL aşağı yada yukarı oynar. Çok fazla şuana kadar sapma olmamıştır. Sonrasında sizlerden gelen dönüşlere göre net ve kesin SED miktarının kaç lira olduğunu öğrenip aşağıdaki tablomuzda yer veririz. 2023 yılında yeni SED parasının kaç lira olduğunu da tüm bunları göz önünde bulundurarak aşağıda sizler için yaptık. Şimdiden hepimize hayırlı olsun diliyorum.

Ocak ayında %30 memur zam oranı açıklanmıştır. Buna göre yeni yeni SED ödeme miktarları ise şu şekildedir.

Çocuk Öğrenim Durumu Destek Oranı Eski Yeni
Okul Öncesi %60 1.586 TL 2.061 TL
İlk Öğretime Devam %75 2.376 TL 3.089 TL
Orta Öğretime Devam %80 2.530 TL 3.289 TL
Orta Okul Seviyesinde Olan, Okumayan %65 1.950 TL 2.536 TL
Yüksek Öğretime Devam %90 2.842 TL 3.694 TL
Bakım Evinden Ayrılan İşsiz %40 1.200 TL 1.560 TL
İki Okuyan Çocuk 4.753 TL 6.178 TL

Yukarıda yer alan zor durumda öğrenim gören vatandaşların çocuklarına verilecek olan destek tablosu 2023 yılına aittir. Her yıl memur kat sayısına göre bu miktarlar artış göstermektedir. Bu sene için uygulanan artış miktarı bizim yaptığımız hesaplamalara göre %30 oranına tekabül etmektedir. Buna göre verilerimizi geçtiğimiz döneme göre hesaplayıp, sizlerle paylaştık. Arada bir kaç TL sapma olabilir. Şayet bize destek olmak istiyorsanız, tam rakamı alan bir ebeveyn iseniz, lütfen bize yorumlarda bu tutarı bildiriniz.

Geçici SED Miktarı Kaç Lira Oldu? O Da Belli Oldu!

Süreklinin yanında birde geçici yani tef seferlik SED yardım parası verilmektedir. Bunların miktarı ise 3 farklı kategori üzerinden ödenir. Son yapılan ocak ayı zam sonrasında kaç TL oldu diye sonralar için bu rakamları da aşağıda yer verdik.

 1. Kat: 2.236,7 Lira → Yeni 2.506 TL
 2. Kat: 4.473,4 Lira → Yeni 5.814 TL
 3. Kat: 6.710,1 Lira → Yeni 8.723 TL

Böylelikle yatan SED ödemelerine göre geçici mi yoksa sürekli mi ödeme alacağınızı da öğrenmiş olacaksınız.

SED Yardımı Neden Banka Hesaplarına Yatmıyor? İşte Sebepleri!

Özellik ile OCAK ve TEMMUZ aylarında sıkılık ile yaşanan bir sorunu sizler ile paylaşmak istedim. Sizlerden gelen e-Devlet üzerinden ödendi gözükmesine rağmen SED yardımı neden banka hesaplarımda gözükmüyor sorusu için bir araştırma yaptım. Yapmış olduğum bu araştırmada SED ödemeleri her ayın 1 ile 10 arasında e-devlet üzerinde bankaya ödendi olarak gözükmektedir. Ancak bankalar ödemeleri her aynın 15 kadar yapmaları gerekiyor. Bu tarih şayet Cumartesi gününe yada Pazar gününe gelir ise ilk iş gününe ödemeler atmaktadır. Yalnız OCAK ve TEMMUZ aylarında bu süre ayın 20 sine kadar uzadığı sıklık ile geçmiş dönemlerde gözükmüştür. Bunun tek nedeni ise bu aylarda yapılan enflasyon oranına göre SED ödemlerine zam uygulanmasıdır. Bu neden ile neden yatmıyor diye endişe ediyorsanız lütfen ayın 20 sine kadar sabırlı bir şekilde bekleyiniz.

SED Yardım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? (Kayıt Bulunamadı)

SED yardım parası başvuru yapıp hak sahibi olduğunuz zaman geçici ve sürekli olarak bu ödeneği her ayın 13 ile 20 arasında ödenmektedir. Çocuklarınız için bağlanan bu ödeneğin yatma tarihini sorgulama yapamazsınız. Ama, SED yardım hak edişinin tarafınıza bağlandığını e-Devlet üzerinden kolaylık ile göre bilirsiniz. Hak sahibi olup, olmadığını e-Devlet üzerinden görmek için şu adımları sırası ile yerine getirmelisiniz.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/acshb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu adresine giriş yapalım.
 2. Sisteme giriş yapmak için ”Kimliği Şimdi Doğrula” diyelim
 3. Yönlendirme yapılan sayfadan e-Devlet girişini sağlayalım.
 4. Hak sahibi iseniz açılan sayfadan bunu görebilir, değilseniz benim gibi ”kayıt bulunamadı” ekran görüntüsünü göreceksiniz.

  blank

  Kayıt Bulunamadı Sorunu

SED yardım ödemleri tarihleri dahil olmak üzere bir çok konuda deneyimli gönüllü arkadaşımız Gül hanım yardımcı olmaktadır. Aklınıza takılan bütün soruları Gül hanıma sorabilirsiniz. Gün içerisinde yapmış olduğunuz sorulara mutlaka cevap alacaksınız.

Çocuğumun Velayeti Babasında Ama Ben Bakıyorum SED Parası Yine de Alabilir Miyim?
Hayır, alamazsınız. Kesinlikle çocuğunuzun velayeti sizde olması gerekir.

Ayrıca, ALO 144 de arayarak merak etmiş olduğunuz soruları sorabilir destek alabilirsiniz.

Ocak 2023 SED Yardımı Yatan İller (Şehirler) Hangileri?

SED yarım ödemleri her il (şehir) için ne yazık ki aynı anda yatmıyor. İstanbul ve Ankara iline yatar iken Eskişehir veya Bursa gibi illerimize yatmadığına defalarca şahit oldum. SED yardımı yatan iller hangileri olduğunu emin olun ki hiç bir resmi yerde öğrenemezsiniz. Resmi olmayarak öğrenebilmeniz için ise sadece tek bir yol vardır. Bu yol ise sayfamızdaki SED alan arkadaşların geri bildirimi doğrultusunda aşağıdaki tablomuza bakmanızdır. Böylelikle SED yardım parası alan sizin gibi arkadaşlarınızın yorumları sayesinde hangi iller de yattığından anında haberdar olabilmektesiniz.

Boşanmış Dul Kadına Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı verilmektedir. Başvuru yapmanızı tavsiye ederim.

Bu konuda sizden bir ricamız ayrıca olacaktır. Diğer kardeşlerimize yardımcı olmak için ilinize ait SED ödemesi yapılırsa bunu bizlerle sizde üşenmeyin paylaşmanızdır. Böylelikle, herkes birbirine yardımcı olmuş olacaktır. SED yardımı yatan illeri çok daha çabuk bu şekilde öğrenmiş olacaksınız. Unutmayın bize bizden başkası bu konuda yardımcı olmaz değerli bayanlar.

 

Ocak 2023 SED Yardımı Yatan İller Hangileri
Yatış Tarihi Yatan İller Bildirim Yapan (TEŞEKKÜR LİSTEMİZ)
16.01.2023 Muğla Rahmi, Gül,
Diyarbakır Emel, Abdullah, Yaren, Bengisu,
İstanbul Ak Sakallı, Dilek Su, Tati, Melike, Seher, Sedanur, Pınar, POYRAZ İSTANBUL, Hatice, Tuana Nas, Nesrin, Elif, Hülya, Pakize, Kocyigit, Eda, Kubra, Hlya, Eda, Suana, Azra, Eda, Ecrin Nisa, Miray, Melike, Funda, Nurr, Seda34, Fatma, Deniz Büyük, Saadet, Hülya, Selcan, Filiz, Nurgül, Yağmur, Meby, Yağmur, Ecem
Kahramanmaraş Ela, Emin.., Nur,
Sakarya Aslı, Aynur, Daml, Damla,
Mersin Sed Mersin, Deniz, Müjgan, Zelis, Meltem,
Balıkesir Şirin Özdemir, Sinem,
İzmir Fadime, Selva, Seda, Elif, Özlem, Burcu, Özlem, Sibel35, Bahar3535, Fatma, İzmir35, Gulcan, Yasmin, Fatma, Buse, Kartal, Beyza, İzzet35
Gaziantep Melahat, Ece, Hakan, Işıl, Seher, Fatma,
Ankara Duygu, Gözde, Aydan, Aslı, Dilek, Sed, Dilek, Asel, Demet Sarı, Tuğba,
Samsun Meri
Adana Kübra, Eda, Eray, Tuğçe, Gülcan, Sultan, Adana, Serap, Fatma Ç, Ceren,
Antalya Şükran, Antalya, Ali Antalya, Seda, Filiz, Gül, Burcu,
Hatay Dilan, Döne, Eda,
Bitlis Özlem, Tugbaa,
Sivas Yusuf, Melek, Gülay, Gülay, Handan,
Osmaniye Nihal,
Tekirdağ Gülin
Giresun Sema, Hümeyra,
Tokat Ayşe,
Amasya Mawi deniz, Asena
Kocaeli Öykü Hazal, Naz, Çiğdem, Aygün,
Ardahan Nur,
Yozgat Sevim
Rize Yıldız
Ordu Merve
Aksaray Nazlı,
Kırşehir Dilek, Emine
Kütahya Elif
Bursa Yıldız G.
Ağrı Aslan
Denizli Serpil, Ayşen,
Zonguldak İlkgün
Tunceli Buse
Şırnak Sümeyye
Mersin Ferds, Seda Mersin,
Aydın Nurziye
Uşak Hayriye, Hatice,
Erzurum Zeynep masal
Bilecik Rabia BELİCE
Eskişehir Ebru
Düzce Şermin
SED Paramı İstediğim Banka ATM Üzerinden Çekebilir miyim?
EVET

Doğalgaz Yardım Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? bu bağlantıda anlattım arkadaşlar, sitemizin bildirimlerini aktif edenler bu içeriğe çoktan ulaştı bile 😉

500 700 800 TL Ramazan Gıda Erzak Yardım Başvurusu (e-Belediye) başvuruların nasıl yapılacağını, sonuç sorgulamasına kadar bu bağlantıda anlattım arkadaşlar. Üstelik videolu 🙂

Kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır? Sizin için yazdım. ⇒ https://www.kosgebkrediler.com/1300-tl-kirtasiye-yardimi-basvurusu-nereye-nasil-yapilir/ bu bağlantıda arkadaşlar.

Sitemizin birde Youtube kanalı olduğunu biliyor muydunuz? https://www.youtube.com/kredim bağlantımızdan bu kanalımıza erişim sağlayıp abone olabilirsiniz. Böylece ilgili konular için çekmiş olduğumuz videolardan da haberdar olabilirsiniz.

SED ÖDEMELERİ HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU! SON DAKİKA!

SED hakkında son dakika gelişmeleri hep söylemiş olduğumuz gibi bu başlık altında sizlerle paylaşmaktayız. En son gelişme ise ocak 2023 zamlı SED ödemelerin ne yazık ki hesaplara eksik olarak yatmış olmasıydı. Bu nedenden dolayı bazı takipçilerimiz bile bizleri yanlış hesaplama ile suçladılar. Canları sağ olsun.. Son dakika gelişmesine tekrardan dönecek olursak, arkadaşlar daha önceleri de söylemiş olduğumuz gibi Ocak ayı ödemeleri hesaplara eksik zamlı yattı. İlerleyen günlerde bunun nedeni belli olur ve sizlerle paylaşırız demiştik. Nihayet beklenen haber bakan Derya YANIK hanım efendiden geldi. Bakanımızım yapmış olduğu açıklama ise şu şekilde oldu.

” Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ihtiyaç sahibi ailelere çocuklarının okul ve diğer masraflarını karşılamaları için ödenen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) miktarının memur maaşlarına yapılan yüzde 30 zam oranında artırıldığını bildirdi. Ocak ayında ailelere yapılacak ödemelerin gecikmemesi için SED miktarının 2023 Ocak için belirlenen memur maaş artışı ve enflasyon oranından oluşan yüzde 16,48’lik oranın esas alınarak hesaplanıp ailelere ödendiğini belirten Bakan Yanık, ailelere yüzde 13,52’lik fark daha ödeneceğini kaydetti.”

 


BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 807 Ortalama: 4.1]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14020 YORUM
 1. Ebru dedi ki:

  Yok daha fark yatmadi.Fatma hanım

 2. Fatma dedi ki:

  Teşekkürler Ebru hanım

  1. Polat dedi ki:

   Suabt ayının 5 ne kadar sed zam farkı yatmaz beklemeyın bosuna

 3. Ecevit dedi ki:

  İyi günler admin ben kuruluştan ayrılan genç olarak sed alıyorum sedim martta kesilecek şekilde gözüküyor bizde söyle bir durum war memur olana kadar alacağız diye ben daha mayıs veya haziranda memur olcam ALLAH in izniyle erken kesilmesi söz konusu ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Açık konuşayım ilk defa böyle bir soru geldi bu nedenle tecrübem yok ne yazık ki.. Yine açık konuşayım ilk defa memur olana kadar SED veriliyor diye duydum. Çözüm odaklı olursak bağlı olduğunuz kaymakamlık SYDV başvuru yapılması.

   1. Esin çiçek dedi ki:

    Bu durum sadece devlet kuruluşları ve o kuruluşlardan ayrılıp kendi işini kurana ve okumaya devam edip memur olana kadar Aile yanında olupta sed alanlar için değil bunu bugün ziyarete gelen memur söyledi kimsesiz yetim devlet gözetiminde olanlar devlet yurtlarında olanlar ve oradan 18 yaşını doldurup ayrılanlar için geçerli sadece

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Bende öyle biliyorum,

  2. Umut Tahir Sezgin dedi ki:

   Memur olarak işe giriş bildirgesi verilip sigorta girişi yapılana kadar ve Memur olacağınız şehire, ilçeye gidene kadar sed yardımı kesilmez. Sizin için şöyle bir durum olabilir 3 aylık sed yardımı oluyor katlı ya da tek seferlik dediğimiz sed yardımı da var. Süre bitimine yakın bunlar için bir konuşun derim ben. Nasıl bir yol haritası izleyeceksiniz dosyanızı takip eden memur size en dogru yolu gösterecektir.

   1. KOSGEBAdmin dedi ki:

    Yani bu o zaman şu oluyor, 50 yaşına geldi hala memur olunmadı SED yardımı alacak mı bu arkadaş? İlk defa duyuyorum inanın ki.

    1. Sibs dedi ki:

     Memur olamazda başka bir işte çalışır şirketi vs olur o zaman ona sed yardımı verecekler mi böyle bir şey mümkün değil durumu düzelene kadar verirler o da yurttan ayrıldığı için daha vermezler

   2. Meleknaz dedi ki:

    Sevgili adminlerimiz size bisey danışmak istiyorum,vergi,sgk borçları silinecekmiş,(2bin lirayı aşmayan) bu durumda sgk ya mi başvurmamız lazım mı,otomatik silinecekmi?Aynı zamanda icralık borçlar içinde geçerli mi?Cevaplar için şimdiden teşekkürler

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Herhangi başvuru yapmaya gerek yok. İcra borçlarını kapsamaz..

 4. Aynur dedi ki:

  Sed maaş farkları önce emekliye memura yattı bizlerin ki üç kuruş lakin en geç bizimki yatar

 5. Ayse dedi ki:

  Arkadaşlar sed farkı alan varmi ne zaman yatacak acaba ilköğretim farkı ne kadar

  1. Care dedi ki:

   Sed zam farkı daga yatmadı ayse hanım yuzde 13 diye Bi fark verilecek oda muhtemelen 260 cıvRında yanlış bılmıyorsam

1 1.454 1.455 1.456