KOSGEB Kredi

Devlet 24 Ay Kronik Hastalara Maaş Veriyor

Devlet 24 Ay Kronik Hastalara Maaş Veriyor

SGK Tedavisi zor olan hastalarımıza 24 aya kadar maaş bağlamaktadır. Kronik bir hastalığa yakalandı iseniz bu maaş hakkınızdan mutlaka yararlanmanızı öneririz. Devletin bağlamış olduğu hastalara maaş süresi 12 ay ile 24 ay arasında değişmektedir. Devletten bağlanacak olan maaş süresi hastanın hangi kronik hastalığına yakalandığına göre değişmektedir. Belirteceğimiz kronik hastalıklara yakalanan vatandaşlarımız için maaş başvurusu için nereye başvuru yapılır sorusuna yanıtı, şartları ile verdik.

Kronik Hastalıklardan Maaş Alabilmek İçin Yüzde 60 ve 10 Yıl Şartı Vardır

Kronik bir hastalığa yakandı iseniz ve devletten 24 aya kadar maaş almak istiyorsanız 3 şarta uygun olmanız gerekmektedir. Bu 3 şart ise şunlardır.

 1. En az 1800 gün yani 10 yıl süreli olarak sigortalı olarak çalıyor olmanızı belgelemeniz gerekmektedir. Bu belgeyi il/ilçe SGK binalarına giderek, yada e-devlet üzerinden 4/a sigorta hizmet dökümünü çıktısını alarak sağlaya bilirsiniz.
 2. En az %60 ve üzerinden iş gücü kaybı yaşıyor olmanız gerekir. %60 üzerinde rapora sahip olan herkesin engelli olduğunun kabul edilmediğini bildirmemiz gerekir. Burada en önemli husus %60 ve üzerinde iş gücü kaybını yaşıyor olmanızdır. Bu raporu ise yine SSK hastanelerine başvuru yaparak kurulan heyet ile alınması gerekmektedir.
 3. Aylık bağlanabilecek olan hastalıklarından bir veya birden fazlasını yaşıyor olmanız gerekir. Kurul raporunda bir hastalık dan %60 sınırını yakalayamıyor iseniz dahi başka bir kronik hastalığa sahipseniz bu oranı o hastalıklarınızı da dahil edip yakalaya bilirsiniz.

Hangi Kronik Hastalara Maaş 2021 Yılda Verilmeye Devam Ediyor

Ne yazık ki her kronik hastalıklara maaş devlet tarafından verilmiyor. Ayrıca her kronik hastalık içinde 24 ay süre ile maaş alamazsınız.  Maaş alabilmeniz için şu kronik hastalıklara sahip olmanız gerekmektedir.

 • Kanser (Boyun ve baştaki yumuşak doku, lenfoma, cilt, kan, multiplmiyelom, tükürük bezleri, tiroid bezi, mem, sinir sistemi, mide ve akciğer, kalın ve ince bağırsak, safra kesesi, kara ciğer, pankreas, safra yolları, mesane, böbrek, prostat, genetik yollar, testis ve penis)
 • Demans
 • Epilepsi
 • Beyin tümörü
 • Parkinson sendromu
 • Serebral palsi
 • Multiple Skleroz
 • IQ 50 ve altında zeka gerilemesi
 • Sizofreni
 • Bipolar bozukluk
 • Görme azlığı
 • Retina kanamaları
 • Herhangi bir yardım almadan ayakta durma zorluğu çeken ve denge kaybı yaşayanlar
 • Anemi
 • Bacak, kol gibi uzuv kaybı yaşayanlar
 • Behçet hastalığı
 • Gastrointestinal kanamaları olanlar
 • Kara ciğer sirozu
 • Kara ciğer nakli yaşamış olanlar
 • Kalp yetmezliği olan
 • Kalp kapak hastalıkları
 • Kalp nakli
 • Böbrek nakli
 • Akciğer nakli
 • Tüberküloz
 • AIDS

Bu hastalıklara yakalan vatandaşlar %60 oranına sahip olduktan sonra 12 yada 24 ay sonunda yeniden kemik iliği dışında tüm organ nakli olanlar kronik böbrek yetmezliği hastalığına sahip olanlar yeniden heyet raporu ile malul aylığı almaya devam etmektedir. Ayrıca bu tür hastalıklar neticesin Devletin ihtiyaç sahibi fakir ailelere sağladığı 6 yardım paketi den de yararlana bilirsiniz lütfen bunu da bir inceleyiniz.

Hangi Kronik Hastalıklara Ne Kadar Süre Maaş Bağlanıyor?

Kanser hataları tanı konulduktan sonra 1 yıl içinde başvuru yapmaları halinde 18 ay boyunca aylık alabilmektedirler. Bu ismini saydığımız bütün kanser hastalıkları için geçerlidir. Kemik iliği nakli yapanlar 12 ay devletten maaş alırken, verem hastalığı tedavisi görenler devletten 24 ay boyunca malul aylığı alabilmektedirler. Diğer bazı hastalıklar ise hastalığın boyutuna göre 12 aya kadar maaş alabiliyorlar.

Kronik Hatalara Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şayet 10 yıl boyunca sigortalık sahibi iseniz ve saymış olduğumuz bu hastalıklardan SSK’dan kurulan kuruldan %60 rapor alabiliyorsanız maaş başvurusu hakkına sahipsiniz. Malul aylığı yanı sıra tüberküloz gibi kronik hastalıklarınız için başvuruları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) merkezlerine yapmanız yeterli olacaktır. Kronik hastalık için SYD başvurusunda bulunacaklar için aranan diğer şart ise aile içindeki gelirin net olarak asgari ücretin 3 de 2 den daha az olması gerekmektedir. Malul aylığı kapsamında devletten aylık alacaklar için herhangi bir maaş şartı aranmamaktadır.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. SANİYE ÇETİN dedi ki:

  Annemden maas alıyorum yıllardır astım kuah hastasiyikbraporum var yüzde altmış üzeri tedavi görüyorum ayrıca kan ilik hastalığım var plostemia vera raporum var kontrollerin var tedavim devam ediyor hast dosyam açık bu maaşla dr lara git gel yetmiyor bende bu şartlarda maas alabilirmiyim

 2. Eysaniye Demirel dedi ki:

  Epilepsi hastasıyım epixx 500 kullanıyorum ayrıca anemi rahatsızlığım ve varis im var maaş olmam mümkünmü

 3. Engin dedi ki:

  Hocam bende Romotoid artrit ve hidradentis supprativa rahatsizliklari var bu durumda calisamiyorumda agrilardan gun gecmiyor cok skintili bu durumda devlete nasil bir basvuruda bulunabilirim. Bir ise girebilmem mumkun degil cok agri sizim ve acim var

 4. Esra dedi ki:

  Ben daha önce verem (tüberkiloz )atlattım 2 seneye yakın tedavi gördüm.şimdi ise ileri derece alerjim olduğu için alerji aşısı vuruluyorum onun tedavisini görüyorum.eşimden ayrıyım.pandemi dolayısıyla da çalışamıyorum.yetim aylığı alıyorum acaba kronik hastalara verilen aylığı alabilirmiyim.

 5. Kıymet dedi ki:

  Eşim kronik rahatliligi var raporluilac kullaniyor kolestrol ilacları trigserid cok yüksek oldugu için eşimde bu yardimdan faydalanabiliyormu acaba

 6. Berivan kederli dedi ki:

  Meraba ben tek böbreği yüzde 5 diğeri yüzde 95 çalışan bir insanım doğuştan böbrek küçülmesi var 6 ayda bir tedavi oluyorum bunun için para alabilirmiyim ama diyaliz yok

 7. SERHAT dedi ki:

  epilepsi hastasıyım

 8. Cemile dedi ki:

  Cemile kankilic ben 8yildir damar ve tansiyon astım ve kan pıhtılaşma bozukluğu ve kolestrol ve psikolojik ilaçlar alıyorum ve maddi manevi sıkıntı var ve hastalıklardan dolayı çocuğum olmuyor sizlerden yardım istiyorum

 9. Gokhan inal dedi ki:

  Merhaba ben 2defa acık kalp ameliyatı oldum elımın 4parmagı sakat işsizim 4oglum var ourt kalp kapagım deyıştı mekanık kapak ile devletten bende yararlanırmıyım tesekur ederim

 10. Gokhan inal dedi ki:

  Merhaba ben 2defa acık kalp ameliyatı oldum elımın 4parmagı sakat işsizim 4oglum var 2005ten bakurum var 1895gun yatırmısım 40yasındayım heyete 2defa gectım ama bana rapor verilmedi yardımda almadım hangi yardımlardan faydalanırım tesekkur ederim