Hibe Kredi

PTT Engelli Kredisi Veriyor Mu? Ne Kadar Çekebilirsiniz? HESAPLAMA

En az yüzde 40 engelli raporu olup emeklilik hakkına sahip olanlar. 2022 emekli maaşı almaya da başladıysanız, arzu etmeniz durumunda PTT engelli kredisi başvurusu yapabilirsiniz. PTT engelli kredisi veriyor mu? Bu soruyu daha konumuza başlamadan böylece yanıtlamış olduk. PTT engelli kredisi hakkında diğer merak edilen sorular ise şunlardır. 1. nasıl başvuru yapabiliriz, şartları nedir? 2. kaç TL kadar kredi çekebiliriz? 3. faiz oranlarına göre hesaplama yapma. Sizler tarafından yöneltilen bu 3 en çok merak edilen sorunun yanıtını da aşağıdaki geniş açıklamalı olarak bula bilmektesiniz.

PTT Engelli Kredisi Veriyor Mu? Ne Kadar Çekebilirsiniz? HESAPLAMA

Engellilere kredi veren diğer bankaların hangileri olduğunu anlatan farklı bir içerik daha yazdık. Bu içeriğimize Engellilere Kredi Veren Bankalar bağlantımızdan ulaşabilirsiniz. Böylece engellilere hangi bankalar kredi veriyor göre bilirsiniz. Bunun haricinde engellilere tanınan diğer finansal imkanları da görmüş olursunuz.

Engelliler PTT’den Kredi Alabilmek İçin Hangi Şartları Taşımalıdır?

2022 engelli maaşını almanızla birlikte bankaların olduğu gibi PTT de size bazı finansal haklar tanır. Bunların en başında ise ihtiyaç kredisi gelir. Tabi, tanınan bu imkanlardan istifade edebilmeniz için ise sadece 2022 engelli maaşı almanız yeterli kalmaz. Haricinde, bazı şartlara da yine sahip olmanız gerekir. Aranan bu şartlara şayet haiz değilseniz de üzgünüm ama ihtiyaç kredisini bırakın, kredi kartı dahi alamazsınız. Pekala, PTT’den ola ki engelli kredisi çekmek isteseniz, talep edilen bu şartlar nedir?

 1. 18 Yaşından büyük olmaları gerekmektedir.
 2. En fazla 80 yaşında olmaları gerekmektedir. (Kredi vadesi ile 83 yaş)
 3. Mutlaka 2022 engelli maaşı alıyor olmalıdırlar.
 4. Kredi notları düşük olmaması gerekmektedir.
 5. Zihinsel olarak engelli olmaması gerekir.
 6. Engelli maaşlarında haciz olmaması.
 7. Engeli maaşını PTT’den alması.

Bu şartların içinde 7. madde yer alan engelli maaşını PTT şubelerini taşımayı artık çok daha kolay yapabileceğinizi bilmenizi isterim. Zamandan kazanmak isteyenler için bunun nasıl yapılacağını da farklı bir içeriğimde anlattım. Bu içeriğimin bağlantısı ise Emekli Maaşı Başka Bir Bankaya Nasıl Taşınır? 4 Yöntem! de bula bilirsiniz. Şimdi, PTT engelli kredisi alma şartlarına uygunuz diyelim. Kredi için başvuruyu nasıl yapabilirsiniz?

PTT Engelli Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT engelli kredisi başvurusu işlemleri nasıl yapılır? Sizin bunu adımlar halinde anlatacağız. Başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağına başlamadan önce ise; yukarıdaki bahsetmiş olduğumuz şartlara uygun olduğunuzu lütfen bir gözden geçiriniz. Aksi taktirde büyük ihtimalle yapmış olduğunuz PTT engelli kredisi başvurusu onay almayacaktır. Şayet şartlara da uygunsanız, gelirinize göre 80.000 TL 36 ay vadeli olarak PTT engelli kredisi başvurusu için şu adımları izleyiniz.

 1. Herhangi bir PTT şubesine şahsen gidiniz. (Vekaletname ile yapılan başvuruların kabul görmeyeceğinizi bilmenizi isterim)
 2. PTT kredi başvurusu için anlaşmalı bankanın kredi ön başvuru formunu doldurunuz. (2023 yılında PTT ile anlaşmalı tek banka vardır. Bu banka ise BURGANBANK olmaktadır.)
 3. PTT anlaşmalı bankanın kredi ön başvuru formu doldurulduktan sonra, talep sizin adınıza PTT tarafından gönderilir.
 4. Sadece kimlik belgenizle yapmış olduğunuz kredi başvurusu da yine PTT anlaşmalı banka tarafından değerlendirilir.
 5. Ön başvurunuzun Findeks KKB kredi notu ve gelir beyanınıza göre değerlendirilmesi neticesinde, talebiniz ya onay alır yada almaz. Onay alıp almadığı ise, size gelen kısa mesajla bildirilir.

Kredi başvurunuzun onay alıp almadığının PTT ile hiç bir alakasının ayrıca olmadığını söylemek isterim. Onay alıp almadığı tamamen üstüne basarak belirtmiş olduğum gibi Findeks KKB kredi notunuz ve KKL yani kredi kullanım limitiniz ile alakalıdır.

KKL yani açılımı Kredi Kullanım Limiti hakkında detayları ise PTT engelli kredisi ne kadar çekebilirim de sizler için açıkladım. Kredinizin kesin onay alması için bu konumuzu da muhakkak dikkatli bir şekilde okuyunuz.

PTT Engelli Kredisi Ne Kadar Çekebilirim?

PTT engelli kredisi ne kadar çekebilirim konusu gerçekten çok önemlidir. Bu konunum bu denli önem arz etmesinin nedeni ise kredi başvurunuzun onay alabilmesi için doğru rakamdaki başvurunun yapılabilmesidir. Aksi halde Findeks KKB kredi notunuz olumlu dahi olsa kredi başvurunuz onay almayacaktır. Bu nedenle, özellikle zaman kaybı yaşamamız için mutlaka PTT engelli kredi ne kadar çekebilirim? Bilmeniz gerekir. Peki, PTT engelli kredisi ne kadar çekebileceğinizi nasıl hesaplaya bilirsiniz. Bunun için en önemli ele alınacak değer ise şunlardır.

 1. 2022 maaşınızın kaç TL olduğu.
 2. Çekeceğiniz PTT kredisinin miktarı ve faiz oranı.

Bunlarda 1. maddeye şayet var ise; kira gelirleriniz, hanenizdeki diğer maaşları da ekleye bilirsiniz. Böylelikle çekeceğiniz kredinin aylık taksiti hane gelirinizin %50 oranını geçmeyecek şartını üst limitlere çekebilirsiniz. Daha fazla kredi kullana bilirsiniz. Hane gelirinize göre ödemeniz gereken en fazla aylık taksit miktarının hesaplaması ise şu şekilde olur.

HANE GELİRİNİZE GÖRE ÇEKEBİLECEĞİNİZ KREDİNİN TAKSİT ÖDEME MİKTARI HESAPLAMA
Hane Gelir Miktarı (TL) Aylık Ödeyebileceğiniz En Fazla Taksit Tutarı (TL)
800 400
900 450
1.000 500
1.100 550
1.200 600
1.250 625
1.300 650
1.400 700
1.500 750
1.600 800
1.800 900
2.000 1.000
2.300 1.150
2.500 1.250
3.000 1.500
3.500 1.750

Hane gelirinize göre çekeceğiniz kredi miktarının ödemesine bir örnek ile yeniden izah etmem gerekir ise,

 • Hane geliriniz diyelim ki 1200 TL. Çekeceğiniz PTT ihtiyaç kredisinin aylık taksit ödeme miktarı en fazla 600 TL olması gerekir.

PTT engelli kredisi ne kadar çekerimde ”1. madde yer alan 2022 maaşı” kriterini örnekle açık bir şekilde anlattığımı düşünmekteyim. Şimdi sıra 2. madde olan PTT kredinin faiz ve vadesini yine detaylı bir şekilde ele alacağım. Sonrasında kredinin faiz ve geri ödeme planına geçeceğim.

PTT engelli kredisi ne kadar çekebilirim için etkileyici diğer 2. faktör ise kredinin faiz ve geri ödeme vadesidir. Bunun sebebi ise 1. madde yer alan hane gelirinin %50 miktarını taksit ödemesinin geçmeyeceğinin belirleyici unsur olmasıdır. Böylelikle,

 1. Kredinin faiz oranı düşük olursa, daha yüksek miktarlarda kredi kullana bilirsiniz.
 2. Kredinin geri ödeme vadesi uzadıkça yine taksit tutarları düşeceği için yüksek miktarlarda kredi kullana bilmektesiniz.

PTT engelli ihtiyaç kredisi ne kadar çekebilirsiniz için 2 önemli faktörü açıkladık. Şimdi buna göre aşağıdaki faiz ve geri ödeme planına göre kaç TL kredi çekebileceğinizi kendiniz kolaylıkla göre bileceksiniz.

PTT Engelli Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar? Hesaplama

PTT daha önceleri bir çok bankayla anlaşmalıydı. Ama 2023 yılında sadece tek bir banka ile iş bilirliği sürdürmektedir. Bu banka ise AKTİF BANK olmaktadır. Dolayısıyla engelli bir PTT maaş müşterisi kredisini sadece Aktif Bank faiz oranları üzerinden kullana bilmektedir. Bankanın avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. En büyük avantajı kuşkusuz kredi notu düşük dahi olsa kredinizi onay vermesidir. Dezavantajı ise kredinin faiz oranının bir çok bankaya nazaran biraz yüksek olmasıdır. Peki, bankamızın bu ay uyguladığı faiz oranı ne kadar?

AKTİFBANK NKOLAY 12 Ay 24 Ay 36 Ay
%3.39

PTT ile iş birliği içinde kredi veren Aktif Bank’ın diğer bir ayrıcalığı ise üst yaş sınırından dolayı kredi çekemeyenler içindir. Bunun için banka 80 yaşına kadar 36 ay vadeli olarak kredi vermektedir. Böylece Türkiye’deki en üst yaş sınırına kredi veren banka unvanına da sahiptir. Peki, hiç bir bankada yer almayan bu özelliklere sahip bankanın geri ödemesi ne kadar?

 • 36 aya kadar bütün vadeler için Temmuz ayımız için uyguladığı tüm vadelere faiz oranı aylık %3.39 olmaktadır. 80.000 TL kadar verilen kredinin geri ödeme tablosu ise farklı vadelere göre şu şekilde oluşur.
PTT Aktif Bank Emekli Kredisi Faiz Hesaplama
Miktar 12 Ay 18 Ay  36 Ay
20.000 TL 2.160,51 TL 1.610,51 TL 1.092,79 TL
30.000 TL 3.240,77 TL 2.415,77 TL 1.639,18 TL
40.000 TL 4.321,03 TL 3.221,03 TL 2.185,57 TL
50.000 TL 5.401,28 TL 4.026,29 TL 2.731,96 TL

PTT şubeleri haricinde arzu ederseniz cep telefonunuzdan Aktif Bank kredi başvurusunu yapabilirsiniz. SMS numaraları ise;

 • KREDİ boşluk T.C. Kimlik Numarası yazıp bu mesajı 3050 numaraya göndermenizdir.

Bu şekilde de başvuru yapacağınız kredinin ön talebinin onay alıp almayacağınız da öğrenmiş olursunuz. Yalnız şunu da belirtmem gerekiyor ki! PTT şubesi üzerinden yapacağınız başvurular daha çok etkili ve dikkate alınacaktır.

PTT engelli kredisi haricinde 2022 maaşına sahip olanlar peki, diğer bankalardan da kredi çekebilir mi? Hadi şimdi kredi kullanmak isteyenler için cevapladığımız diğer konu başlıklarına geçelim.

Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar Başka Hangileridir?

2022 engelli maaşını aldığınız vakit bankalar sizleri emekli maaşı sahibi olarak tanımlar. Hele bir de emekli maaşınızı kredi çekeceğiniz bankaya taşıdığınız vakit, düşük faizli kredi olanakları dahi tanırlar. Yalnız şunun da belirtmek isterim ki! Her ne kadar da emekli maaşınızı taşısanız dahi size vereceği kredi miktarı yine hane gelirinize göre belirlenir. Kullanacağınız kredinin onay alıp almayacağı da yine Findeks KKB tarafından tutulan not değerine göre dikkate alınmaktadır. (Kredi Notu Nedir? Normalde Kaç Olmalıdır? da bu kriter hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.) Bu şartlar kapsamında 2022 engelli maaşınız kapsamında sizlere bireysel ihtiyaç kredisi verecek olan bankalar ise 9 tane olmaktadır. Bu 9 bankamız hangileri diyorsanız?

 1. Türkiye Halk Bankası
 2. Ziraat Bankası
 3. Vakıf Bank
 4. Akbank
 5. Garanti Bankası
 6. Şeker Bank
 7. Türkiye İş Bankası
 8. QNB Finansbank

Yine bu ismini saymış olduğumuz engellilere kredi veren bankalara başvuru yapmak için ilgili bankanın şubesine gitmeniz gerekmektedir. Fakat, arzu ederseniz de engellilere kredi veren bu 9 bankamız sizlere başvuru için 2. bir alternatif yolda tanır. Bu yol ise; Mobil İnternet bankacılık üzerinden Başvuru yapılmasıdır. Mobil İnternet bankacılığı üzerinden başvuru yapmanız için ise müracaat edilecek bankada bir mevduat hesabınız olması gerekir. Mevduat hesabı da daha önceleri banka şubesine giderek açılabiliyordu. Ama şimdi isterseniz bankaya gitmeden de açabilirsiniz. Nasıl hesap açıp bu şekilde kredi başvurusunda buluna bileceğinizi de Ziraat Mobil İnternet Bankacılık Hesabı Nasıl Açılır? Şubeye Gitmeden! bulabilirsiniz.

PTT’den Engelli Kartı Nasıl Alınır? Almak Şart Mı?

PTT’den 2022 maaşı alanların çok merak ettiği 2 soruyu yanıtlamak istiyorum. Soru şu? 1 PTT’den engelli kartı nasıl alınır? 2 Bu kartı almak şart mı? Hemen ilk olarak nasıl alınır dan bahsedelim. Sonra almak şart mı? Hatta bunu da yanıtladıktan sonra size PTT engelli kartının avantajlarından bahsedeceğim.

 1. PTT engelli engelli kartı almak için nüfuz cüzdanınız ve engelli kartınızla birlikte size en yakın PTT şubelerine gidebilirsiniz. Size en yakın PTT şubelerinin adresini ise; https://bit.ly/3jl5HqT adresinden öğrene bilirsiniz.
 2. PTT engelli kartı almak kesinlikle şart değildir. Tamamen isteğe bağlıdır.

Çok merak edilen bu iki soruyu yanıtladık. Şimdi bana kalırsa PTT engelli kartı almanız için gerçekten gerekli nedenlerden bahsetmek istiyorum. Bular da;

 • Hiç sıra beklemeden ücretsiz olarak PTT bankamatiklerinden engelli maaşlarını çekebilirsiniz.
 • Size yakın PTT şubesi hatta PTT bankamatiği dahi olmasa anlaşmalı diğer bankamatiklerden de engelli emekli maaşlarını çekebilirsiniz.

PTT ile anlaşmalı diğer bankamatikler hangileri diyorsanız.

 • Ziraat Bankası
 • Akbank
 • Denizbank
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Alternatif bank
 • Burgan Bank
 • Fibabanka
 • Garanti BBVA
 • ING
 • Kuveyt Türk
 • Odabank
 • Şekerbank
 • TEB
 • Türkiye Finans Katılım
 • Yapı Kredi

PTT ile anlaşmalı bu bankamatikler üzerinden çekeceğiniz emekli maaşlarınız için işlem ücreti ödeye bileceğinizi bilmenizi isterim. Bu miktar çekilecek olan miktara göre 10 ila 15 TL arasında değişebilmektedir.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 4 Ortalama: 4.5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 97 YORUM
 1. Yadıkar cankaya dedi ki:

  Merhaba banka cekermısın 53 rapor oyuzde 10000 alıyor istıyor nasıl yapılır

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sorunuzdan hiç bir şey ne yazık ki anlamadık efendim.

 2. Ferit Arslan dedi ki:

  Merhaba ben Ferit Arslan Görme engelli yım. 2022 engelli raporu m var dresi sürekli KIREDI kartım var notum iyi engeli kiredisi için başvuru yapmak istiyorum yardımcı olur musunuz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ferit bey merhaba, bu nitelikleri taşıyorsanız, Akbank, Enpara, Cepteb gibi uygulamalar üzerinden de doğrudan kredi çekebilirsiniz.

1 9 10 11