Hibe Kredi

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? (SOR CEVAPLAYALIM)

KOSGEB desteklenen sektörler 2023 yılında 2 sınıf halinde yer alır. İş fikri projenize göre böylelikle 2 farklı desteklerden herhangi birini alabilirsiniz. Hangi desteği alabileceğinizi de ancak iş fikrinize ait NACE kodu belirler. Dolayısıyla en çok hibe desteği alabilmek için açacağınız iş yerinin ilgili o NACE kodu içinde yer alması gerekmektedir. Kuracağınız işletmeye ait NACE kodunun ne olduğunu bu sayfamızdan sorgulaya bilirsiniz. Böylece kaç TL hibe desteği alabileceğinize de öğrenmiş olabilirsiniz. İş fikrinize ait NACE kodunun hangi sınıf içinde yer aldığını bulamadıysanız da bize sorarak yardım ayrıca alabilmektesiniz.

KOSGEB Desteklenen Sektörler Nelerdir? (SOR CEVAPLAYALIM)

2, 4 hatta 6’lı NACE kodu sorgulama için en çok işlem gören bebek, çocuk, bay yada bayan giyim mağazaları, güzellik salonları ve kuaförlere ait olanlarını en alt sayfada direk paylaştık. Farklı KOSGEB desteklenen sektörler hakkında NACE kodu öğrenmek istiyorsanız isterseniz bize bedava bunu sorarak da danışabilirsiniz.

KOSGEB En Çok Desteklediği Sektörler Hangileri? En Fazla Hibe Verilen İşler!

KOSGEB 2022 öncesi tüm sektörlere aynı hibe desteğini veriyordu. Dolayısıyla verilen standart hibe teşvikini alabilmeniz için iş fikrinizin sadece KOSGEB desteklenen sektörler içinde yer alması yeterliydi. Ama artık bu uygulama değişti. Böylelikle iş fikrinize ait NACE koduna göre 2 şekilde hibe desteği verilmeye başlandı. KOSGEB tarafından verilen bu hibe miktarları ise  NACE kodunuza göre belirlenen Geleneksel ve İleri Girişimcilik olarak ikiye ayrılmıştır. Buna müteakip iş fikrinizin NACE kodu Geleneksel Girişimcilik kodları içinde ise en çok 65.000 TL hibe alabilirsiniz. NACE kodunuz İleri Girişimcilik NACE kodları içinde yer alıyorsa da 65.000 TL hibeye ilaveten makine desteği olarak ayrıca en az 90.000 TL en çok ise 270.000 TL hibe alabilmektesiniz.

İş fikrinizin hangi NACE kodu içinde yer aldığını aşağıda sorgulama yapabilirsiniz. Böylece ne kadar hibe desteği alabileceğini de öğrenmiş olabilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmak adına kaç lira hibe alabileceğiniz için ufak bir de tüyo vermek istiyorum.

 • Şayet iş fikriniz; kasap, manav, kuaför yada güzellik salonu gibi perakende veya hizmet sektöründe ise çok büyük olasılıkla Geleneksel Girişimcilik Destek Programı içinde yer alacaktır. Bundan ötürü de en fazla 65.000 TL hibe alabilirsiniz.
 • Üretime dayılı iş fikrine sahipseniz de en fazla hibe verilen iş kolları içinde yer alacaksınızdır. Bu da NACE kodunuzun İleri Girişimcilik Destek Programı içinde yer aldığını göstermektedir.

Net olarak iş fikrinize ait NACE kodunu aşağıda yer alan PDF formatlarında sorgulama yaparak öğrene bilirsiniz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik NACE Kodları

2009 yılına kadar sadece sanayi imalatını destekleyen KOSGEB, 2022 yılı itibarı ile sonra bir çok sektörü desteklemeye başlamıştır. Özellik ile Geleneksel Girişimcilik NACE kodları ile desteklediği sektörleri ise bir hayli fazladır. 65.000 TL kadar ”Geleneksel Girişimci Desteği” programından yararlanmak isteyenlerin  kurumun İnternet sitesindeki NACE kodları içerisine iş fikrinin yer alması gerekir. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren KOSGEB tarafından desteklenen sektörlere ait güncel NACE Kodu Burada Yer Almaktadır. Desteklenen sektörler içerisinde iş yeri bulunan KOBİ statüsündeki işletmeler ile yeni girişimciler kendilerine özel olarak oluşturulmuş olan tüm KOSGEB destek programlarından faydalanabilmektedirler.

HERHANGİ BİR NEDEN DEN DOLAYI DESTEKLENEN SEKTÖRLER LİSTESİNE ERİŞİM SAĞLAYAMAYANLAR BURAYI TIKLAYABİLİR.

KOSGEB İleri Girişimcilik Desteklenen Sektörler

İleri Girişimcilik Destek Programın da yeni bir düzenleyeme gidilmiştir. Böylece yurt dışı makine alımları içinde hibe desteği sağlanmaktadır. Ancak, sağlanan hibe miktarı yurt için üretime verilen oranla aynı değildir. Buna göre yurt içinde üretilen makine alımları için verilecek oran %90 çıkarılmıştır. Yurt dışında üretilen makine alımları için verilecek olan hibe oranı ise %75 olarak düzenlenmiştir. 300.000 TL kadar hem yurt içi hem ise yurt dışı üretilen makine alımları için sizlere sağlanacak olan hibe miktarlarının hesaplama tablosunu ise aşağıda teknoloji düzeylerine göre bulabilirsiniz.

Yurt Dışı Makine Alımlarına Sağlanan Destek Miktarları
Teknoloji Düzeyi Yapılan Harcama Alınacak Hibe
Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi 100.000 TL 75.000 TL
Orta ileri teknoloji Düzeyi 200.000 TL 150.000 TL
İleri teknoloji Düzeyi 300.000 TL 225.000 TL

 

Yurt İçi Makine Alımlarına Sağlanan Hibe Destek Ödeme Miktarları
Teknoloji Düzeyi Yapılan Harcama Alınacak Hibe
Düşük Orta-Düşük Teknoloji Düzeyi 100.000 TL 90.000 TL
Orta ileri teknoloji Düzeyi 200.000 TL 180.000 TL
İleri teknoloji Düzeyi 300.000 TL 270.000 TL

İleri Girişimcilik Destek Programından yararlanacaklar için oluşturulan DESTEKLENEN SEKTÖRLER LİSTESİ BURADA yine sizler için ilgili bağlantıda sınıflara göre yer almaktadır.

Üst NACE Kodu Nasıl Bulunur?

Girişimciler ve KOBİ’ler KOSGEB’den destek alabilmeleri için kendi alanındaki NACE üst ve alt kodlarını bilmek zorundadırlar. Şayet kurum tarafından yasaklanan bir sektör içinde (kumar salonları, pavyon, Disco vb. eğlence mekanları gibi) faaliyet göstermiyorsanız mutlaka size ait bir NACE üst ve altı kodu vardır. Alt NACE kodunuzu bulmadan önce mutlak suret ile üst kodunuzu bulmanız gerekir. NACE üst kodunuzu bulmak aslına bakılır ise oldukça basittir. Bunun için ilk yapmanız gereken KOSGEB desteklenen sektörler listesine giriş yapmanız ve bu listede oluşturulan B den S kadar olan ana başlıklar altındaki sektörlerden size en uygun olanı seçmenizdir.

Örneğin: Yemek üretim tesisine yada bir diğer adı ile lokanta sahibi iseniz. ”C: İMALAT/10.85 Hazır Yemek Üretimi” bizim NACE üst kodumuz olacaktır. Bunu bağlantısı vermiş olduğum listeden basit olarak CTRL + F deyip arattırarak da bulabilirsiniz.

KOSGEB Destekelenen Sektörlerde Üst Nace Kodu Bulunması

KOSGEB Desteklenen Sektörlerde Üst Nace Kodu Bulunması

Bakın, ben bu bahsetmiş olduğum şekilde çok kolay olarak aradığım iş koluna ait NACE kodunu buldum.

6 Alt NACE Kodları Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Alt NACE kodu olarak da isimlendirilen 6 NACE kodunu bulmakta yine oldukça kolaydır. Ben bu işlemi sizlere iki basit yol üzerinden anlayacağım. Artık hangisi kolayınıza gelir ise onu uygulayarak siz kendi alt kodunuzu bulabilirsiniz. İlk olarak önereceğim yöntem BURADA yer alan tüm 6 NACE KODLARI listesini bilgisayarınıza giriş yaparak kendinize en uygun olan sektörün ismini arattırarak yapılmaktadır.

Diğer bir ikinci tavsiye edeceğim yöntem ise, bilgisayarınıza herhangi bir şey indirmeden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine ait NACE KODU SORGULAMA SAYFASINA GİRİŞ yaparak öğrenmektir. Bu işlemi ise oldukça basit bir şekilde şöyle yapabilirsiniz.

6 Nace Kodu Sorgulama Sayfasına Giriş

6 Nace Kodu Sorgulama Sayfasına Giriş

 • Sayfaya girdiğiniz vakit kaşınıza yukarıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.
 • Bu pencereye daha önce sizlere öğretmiş olduğumuz gibi üst NACE kodunuzu ARASINA NOKTA ( . ) koyarak yazınız.
 • Daha sonra ise ”Ara” butonuna bir kere tıklayınız.
 • İşletmenize ait altılı ( 6’lı ) NACE kodunuz anında ”NACE FAALİYET KODLARI” başlığı altında belirecektir.

Bu işlemlerin nasıl kolaylık ile yapılacağını sizlere çok daha iyi anlatmak için birde vido çekmeye karar verdim. Yine tüm bu detaylı anlatımına rağmen kurum tarafından desteklenen sektörler içinde kendi işletmenizi bulamıyorsanız lütfen yorumlar kısmında bizim ile iletişim kurunuz.

14 Ana Başlıklı Desteklenen Sektörler Hangileridir?

KOSGEB tarafından desteklenen sektörler tam 14 ana başlıktan oluşmaktadır. Bu ana başlıklara sektör adı verilmektedir. Bunun altında ise ikili ve altılı NACE kodları oluşmaktadır. 14 ana başlık isimleri ise tablomuzda yer aldığı gibidir.

B- Madencilik  ve Taş Ocakları I- Yiyecek Hizmetleri ve Konaklama
C- İmalat J- İletişim ve Bilgi
D- Elektrik, Buhar ve İklimlendirme Üretim ve Dağıtımı K- Sigorta Faaliyetleri ve Finans
E- Su Temini, Atık Yönetimi Kanalizasyon ve İyileştirme M- Mesleki Bilimsel ve Teknik Faaliyetler
F- İnşaat N- Destek Hizmetleri Faaliyetleri ve İdari
G- Toptan ve Perakende Ticareti ( Motorlu Kara Taşıtı ve Motosiklet Onarımı R- Eğlence, Kültür, Sanat ve Spor
H- Ulaştırma ve Depolama S- Diğer Hizmet Faaliyetleri

Son Dakika! Yukarıda yer alan tabloya P- Eğitim sektörü de dahil olmuştur. Yeni ilave edilen NACE kodları ise şu şekildedir.

85.51.03 Spor ve eğlence eğitim kursları (futbol, dövüş sanatları, jimnastik, binicilik, yüzme, dalgıçlık,
paraşüt, briç, yoga, vb. eğitimi ile profesyonel spor eğitimcilerinin faaliyetleri dahil, temel, orta
ve yükseköğretim düzeyinde verilen eğitim hariç) (sadece bu alt başlık dahildir).

Böylece özellikle bayan girişimcilerin en çok talep etmiş oldukları jimnastik ve yoga gibi kurslar artık KOSGEB desteklenen sektörler içerisine Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ile dahil olmuştur. Bununla da birlikte R-Eğlence, Kültür Sanat ve Spor kategorisine ayrıca aşağıdaki NACE kodu da ilave edilmiştir.

93.13.01 Form tutma ve vücut geliştirme salonlarının faaliyetleri dahildir

93.11.01 Spor tesislerinin işletilmesi (futbol, hokey, paten, golf vb. sahaları, yarış pistleri, stadyumlar,
yüzme havuzları, tenis kortları, bowling alanları, boks arenaları, vb. tesisler) dahildir.

93.19.90 Diğer spor ve eğlence amaçlı spor hizmetleri (paraşüt hizmetleri, delta-kanat hizmetleri,
dalgıçlık hizmetleri ve bys. diğer spor ve eğlence hizmetleri) dahildir.

Şimdiden yeni destek kodlarımız tüm girişimcilerimize hayırlı olsun.

Çok Önemli

Sektörünüze ait NACE kodu sorgularken bize ‘mermerci kodunu öğrenebilir miyiz’ diye yazmayın lütfen. Yada ‘Giyim mağazası açacağım kodu nedir?‘ diye de yazmayın. Mermer ile ne yapacaksınız? Mezar taşımı? tabak çanak mı? Yada ne üzerine giyim mağazası açacaksınız? Çocuk, bay yada bayan iç giyim mi? lütfen iş fikrinizi bizlere tam olarak belirtesiniz.

Örneğin: Bayan kuaför NACE kodu nedir? KOSGEB destekliyor mu? diye sora bilirsiniz.! Ayrıca sizler için ufak bir çalışma yaptık. Yapmış olduğumuz bu çalışmada tarafımıza en sık sorulan sektörlere ait NACE kodlarını açılır menü ile sizlere sunduk. Zaman kaybı yaşamamız için yapmış olduğumuz bu çalışmayı soruların oranlarına göre genişleteceğimizi de bilmenizi isterim.

En Çok Merak Edilen NACE Kodları

Bebek, Çocuk Giyim Eşyası NACE Kodu Nedir?
Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda bebek ve çocuk giyim eşyası perakende ticareti (bebek iç giyim eşyaları dahil) Geleneksel Girişimcilik Destek Programı içerisinde yer aldığını belirtmek isterim.
Bay ve Bayan Giyim Mağazası NACE Kodu Nedir?
47.71.04 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda diğer dış giyim perakende satışı (palto, kaban, anorak, takım elbise, ceket, pantolon, şort (tekstil kumaşından veya örgü ve tığ işi)) Yine aynı şekilde bu sektörde Geleneksel Girişimcilik Destek Programı kapsamında yer almaktadır.
Hayvancılık NACE Kodu?
Üzgünüm ama kurum canlı hayvan yetiştiriciliği için destek vermediği için destek kodu yer almamaktadır!
Alkollü Mekanlara Destek Veriliyor Mu?
56.30.04 NACE koduyla daha önce destek veriliyordu. Ama artık alkollü birahane, meyhane veya pavyon gibi mekanlara destek verilmemektedir.
Meyve Sebze Manav Sektörüne Destek Var Mı?
47.21.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda taze sebze ve meyve perakende ticareti (manav ürünleri ile kültür mantarı dahil) koduyla sektöre destek verilmektedir.
Şahıs Şirketlerine Deste Veriliyor Mu?
İş fikri desteklenen kodlar içinde ise evet

Önemli: Değerli arkadaşlar İnternet sitemiz KOSGEB resmi sayfası değildir. Hiç bir danışmanlık firmasına da ayrıca çalışmamaktayız. Sormuş olduğunuz NACE kodları ise KOSGEB tarafından bizlerle paylaşılmış olan liste üzerinden aranarak sizlere iletilmektedir. Kesinlikle paylaşmış olduğumuz kodlar %100 doğrudur diye iddiada bulunamayız. Bununla birlikte destek vermiyor mu? sorularınıza verdiğimiz cevaplar kesin değildir. Bu nedenle kesinlikle sayfamıza yapılacak herhangi bir suçlama KABUL EDİLEMEZ.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 42 Ortalama: 3.5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3664 YORUM
 1. Eren karataş dedi ki:

  21 yasindayim eklerzade bayilik aliyorum ekler satisi ve yaninda icecek satisi yapacagiz kosgeb destekten faydalanabilir miyim nace kodu var midir

 2. huriye degirmencioglu dedi ki:

  ben tuafife ve kıyafet mazasi açmak istiyorum imalat değil sadece satış yapicam nasıl yapmam lazım nereye baş vurucam kredi şansım varmi

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   KOSGEB e şuan bence hiç bulaşmayın. Halkbank girişimcilik kredilerine başvuru yapın derim.

 3. Canberk dedi ki:

  Merhabalar,
  Geleneksel girişimcilik eğitimi ile şahıs şirketi açmayı düşünüyorum. Mimarlık, mühendislik ve danışmanlık tarzında (Güncel NACE kodlarına baktığımda yer alıyor).
  İlk sormak istediğim İş planı hazırlamam kesinlikle gerekiyor mu?
  İkincisi ise bunun yanında diyelim ki tekstil alanında aile işimi devam ettirmek istiyorum. Bununla alakalı da NACE kodunu iştigaller içerisine ekleyebilir miyim?
  Teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim…

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Merhaba, iş planını hazırlamanız gerekiyor. NACE kodu eklemeniz gerekiyor.

 4. Züfre çıkrıkcı dedi ki:

  2021de KOSGEB belgesini aldım ama desdek alamadım nasıl faydalana bilirim

 5. Göksel dedi ki:

  Spor salonu açmak için makine destegi oluyor mu? Yoksa sadece açılış için geleneksel destek paketi mi oluyor? Sadece 65 Bin TL mi veriyor yoksa 365 Bin TL ye kadar makine destegi var mı? Nace kod 93.13.01 Form tutma ve vücut geliştirme faaliyetleri

1 352 353 354