Hibe Kredi

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır? (E-DEVLET ONLİNE)

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Nasıl Alınır? (E-DEVLET ONLİNE)

KOSGEB 2021 yılında yeni girişimcilere yönelik bir çok yeniliğe imza attı. Atmış olduğu bu imzaların bence en güzeli girişimcilik belgesi almak için girilmesi şart olunan Uygulamalı Girişimcilik Eğitim için yapılan yeni düzenlemelerdir. Buna göre girişimci bu belgeyi eski usul sınıf ortamının yanı sıra e-devlet üzerinden online olarak alabilecek. Türkiye’nin neresinde olur iseniz olun hiç sıra beklemeden sadece bilgisayarınız ile değil İnternet ortamına bağlı tablet yada cep telefonunuz ile bile eğitim videolarını izleyerek girişimcilik sertifikası sahibi olabilirsiniz. İleri Girişimcilik ve Geleneksel Girişimcilik belgesi peki İnternet üzerinden nasıl alınır? sizin için çekmiş olduğum video ile bunu anlattım.

KOSGEB Girişimcilik Belgesi Başvurusu Yapmadan Önce Buna Dikkat Edin

2021 yılı itibarı ile girişimcilere verilen destek programında köklü bir değişiklik yapıldı. Daha önceki seneleri tek bir program ile verilen destek şimdi 2 ayrı program ile verilmektedir. Yine aynı şekilde başvuru yapacağınız programa göre eğitim modeli de 2 şekilde ayrılmıştır. 2 kısma ayrılan destek programların isimleri şunlardır.

 1. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı
 2. İleri Girişimcilik Destek Programı

Bu her iki program yeni girişimcilere ”Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” olarak verilmektedir. Hangi eğitimi alacağınız ise iş fikriniz de yer alan NACE kodunuza göre belirlenmektedir. Buna göre;

İleri girişimcilik kapsamındaki iş fikirlerin tamamı ”İMALAT” sektöründen oluşmaktadır. Şayet siz imalat sektöründen ziyade ticari faaliyet güden (kuaför, kasap, lokanta) bir faaliyet içerisinde yer alacaksanız o zaman çok büyük ihtimal ile ” Geleneksel Girişimcilik Eğitimi ” almanız gerekecektir. Hangi eğitimi almamız gerektiğini artık öğrendiğimize göre eğitim için başvurumuzu nasıl yapabilir, buna geçebiliriz.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvuru Formu 2021’de 1 Şekilde Yapılıyor!

KOSGEB den girişimcilik belgesi almak artık çok ama çok daha kolay. Çünkü artık eskisi gibi eğitim tarihi bekleme gibi bir sıkıntınız artık yok. Eğitim alabilmek için ön mülakata girmenize de gerek kalmadı. Başvuru formu doldurmanıza ise hiç lüzum yok. İhtiyacınız olan iki tane şeye gerek var. Bunlar neler derseniz.

 1. Eğitime katılacak olan girişimciye ait bir e-Devlet şifresi.
 2. İnternete bağlanabilen herhangi bir elektronik cihaz.

Şayet bunlara sahipseniz, bir de girişimcilik belgesi alma şartını taşıyorsanız, istediğiniz gün girişimcilik belgesine sahip olabilirsiniz. Şartlar demişken, hadi bir de girişimcilik belgesi nasıl alınır? Anlatımına geçmeden bunlardan bir bahsedelim.

 1. 18 alt yaş sınırı aranır. Üst yaş için herhangi bir sınırlama yoktur.
 2. Daha önce eğitim almamış olmanız gerekir. Aldı iseniz de örgün eğitim almış olmanız gerekir.
 3. Herhangi bir yasa dışı suç örgütü mensubunuz olmaması gerekmektedir.

bu 3 şart girişimcilik belgesi almanız için yeterlidir.

En çok sorulan soru. Eğitimleri aldıktan sonra hibe nasıl alabiliriz. Cevabı ise 5 Adımda KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? da yer almaktadır.

Bu şarta sahipseniz, girişimcilik belgesini peki uzaktan eğitimle nasıl alabilirsiniz?

E-Devlet Girişimcilik Belgesi Kursu Online Alma Başvurusu

Şimdi ise sizlere online olarak girişimcilik belgesinin nasıl alınacağından bahsedeceğim. Bu yöntem klasik yöntem olan örgün eğitime göre çok daha hızlı ve kolaydır. Bana sorar iseniz kesinlik ile bu yöntem ile eğitimlerinizi alıp sertifikanızı temin etmeniz olacaktır. Bu başvuru işlemi içinde mutlaka e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğitim başvurusu için lütfen aşağıdaki adımları izleyiniz.

 1. https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresine giriş yapınız.
 2. Sağ üst taraftan giriş yap deyiniz.
 3. Açılan pencereden e-devlet ile giriş deyiniz.
 4. E-devlet ile sisteme giriş işlemini gerçekleştirin
 5. Aşağıda ” Öne Çıkan Eğitimler ” bölümünden hangi eğitimi almak istiyorsanız (NACE KODUNUZA GÖRE) ” Eğitime Başla ” deyiniz.
 6. Sizi karşılayan bütün videoları izleyip sonunda sonunda videoyu izlediğinizi onaylayıp bir sonraki videoya geçiniz.
 7. Dersler halinde videolar bittikten sonra test sorularını cevaplayınız. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Test Soru Cevapları Nedir? de örnek soru ve cevaplarını göre bilirsiniz.

Bütün videolar izlenip doğru bir şekilde sorular cevaplandıktan sonra girişimcilik sertifikanızı https://edevlet.kosgeb.gov.tr/UGE/Certificates adresinden kontrol ediniz. Şayet sertifikanız o adreste gözüküyor ise çıktısını alabilirsiniz. 😉

KOSGEB Girişimcilik Sertifikasının Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Girişimcilik sertifikası ile ilgili merak edilen sorulara da yanıt vermeyi sizler için ihmal etmedik. Bu soruların içinde en çok merak edilen alınan sertifikanın geçerlilik süresinin ne kadar olduğu. Bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz.

✅ Şayet girişimcilik sertifikasını dersliklere girerek eğitimler sonrasında aldı iseniz bu belgenin geçerlilik süresi 01.01.2022 tarihine kadardır.

✅ Eğer ki yeni sistem olan ”Uzaktan Eğitim” üzerinden aldı iseniz herhangi bir geçerlilik süresi şuan için konulmamıştır.

Bu arada sizlere ufak da bir not belirtmem gerekir ki ”Örgün Eğitim” üzerinden girişimcilik belgesi alanlar ”Uzaktan Eğitim” yeniden alabilirler. Böylece girişimcilik sertifikasının tarihlerini uzata bilirler.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Ne İşe Yarar?

Hala ne yazık ki girişimcilik sertifikasının ne işe yaradığını aramızda bilmeyenler var. Girişimcilik sertifikası yada belgesi olarak isimlendirilen bu belge sizlere KOSGEB ve İŞKUR üzerinden alacağınız hibe başvurular için lazımdır. Evet, doğru duydunuz, belgeniz ile İŞKUR üzerinden de hibe alabilmekte siniz. Her iki kurumda yeni girişimcilerin yeni açacakları iş yerleri için hibe vermektedir. Bu hibe imkanlarından yararlanmanın ilk ve belki de en önemli şartı bu belgeye girişimcinin sahip olmasıdır. Peki her iki kurumda bu belgeyi sizden neden istiyor, hiç düşündünüz mü ? Cevap, çok net.. Sizlere verecekleri hibe olanakların gerçekten doğru bir şekilde değerlendirilmesidir. Çünkü, eğitimlerde ciddi olarak sizlere girişimcilik adına dersler verilmektedir. Bu dersler;

 • Pazar araştırılmasının nasıl yapılması gerektiği
 • Rakip analizin önemi
 • İş fikrinizin gerçekten doğru olup olmadı
 • Finansal planlama

gibidir. Bu eğitimler sonrasın da işletmeniz çok daha sağlıklı bir şekilde ilerleyeceğine emin olabilirsiniz.

Girişimcilik Sertifikam, Belgem Kayıp Oldu, Ne Yapmalıyım?

Daha önceleri girişimcilik sertifikasının kaybedenler yeniden çıkartmak için biraz zahmet çekmekteydiler. Ama, kurumun bir çok sisteminin e-Devlet üzerine taşınması girişimcilerin belgelere erişmesinde önünü ciddi manada açtı. Bu girişimcilik belgesinin yeninden çıkarılması içinde geçerlidir. Eğer ki size ait bir e-Devlet şifreniz var ise, girişimcilik sertifikasının çıktısını hemen alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımlar.

✔ İlk olarak e-devlet girişinizi yapınız. https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir

✔ Sonra https://www.turkiye.gov.tr/kosgeb-uygulamal-giriimcilik-eitimi-katlm-belgesi-sorgulama-3883 adresten girişimcilik sertifikası sorgulama adresine gidiniz.

Şayet belgeniz aktif şekilde var ise aşağıdaki gibi bir tablo sizi karşılayacaktır.

blank

Burada ok ile belirtmiş olduğum ”KATILIM BELGESİ” bağlantısına tıklar iseniz şayet bir yazıcınız var ise belgenizin çıktısını alabilirsiniz. 👍

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 11 Ortalama: 3.9]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 436 YORUM
 1. Hakan dedi ki:

  Mehabalar ben harita mühendisliği bürosu açmak istiyorum hangi seviye girişimcilik belgesi almam lazım? teşekkürler.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Geleneksel girişimcilik belgesi yeterli olacaktır.

 2. Erfal kocak dedi ki:

  Koskebden yararlanmak istiyorum

1 41 42 43