KOSGEB Kredi

Girişimcilik Destek Programı


Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB Girişimcilik Destekleri Programını 2021 yılında da iki şekilde vermektedir. Yeni iş yeri açacaklara hibe desteği sağlamış olduğu bu iki farklı programın isimleri şunlardır. 1 daha çok perakende satışı yapacaklar için oluşturulan Geleneksel Girişimcilik Destek Programı. 2 Üretime dayalı işyeri açacaklara sağlanan İleri Girişimcilik Destek Programı tır. Bu programlardan hangilerinden yararlana bileceğinizi ise iş fikrinize ait NACE kodu belirler. Destek alabilmek için alacağınızın eğitimi de yine bu kod belirlemektedir. Her iki program tarafından sağlanan hibe destek oranları farklıdır. Buna göre Geleneksel Girişimcilik için en fazla 65 bin TL alabilirsiniz. İleri Girişimcilik için ise maksimum 270.000 TL makine alımı 65 bin TL de açılış ile sigorta pirim ödeme desteği alabilmektesiniz.

KOSGEB Girişimcilik Destekleri Nelerdir?

KOSGEB yeni iş yeri kuracak olan girişimcilere hibe ve eğitim alanında destek sağlamaktadır. Sağladığı bu programın süresi ise 2 senedir. 24 ay olarak süren programdan yararlandıktan sonra yine bir çok KOSGEB desteklerinden yararlanmaya da devam edebilirsiniz. Açılış döneminde kurum tarafından yeni girişimcilere sağlanan aktif olarak 4 tane program bulunmaktadır. Tabloya ait resimde sizlerin de görmüş olduğunuz bu programlar şunlardır.

 1. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı
 2. İleri Girişimcilik Destek Programı
 3. İş Planı Ödülü Destek Programı
 4. Girişimcilik Eğitimi

Girişimcilik Eğitimi desteği için ayrı bir sayfa oluşturdum. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi de bu desteğin nasıl alınacağını öğrene bilirsiniz. Diğer 3 destek programların içerik detaylarını ise aşağıdaki başlıklarda bulabilirsiniz.

KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB desteklenen sektörler NACE kodlarından iş fikri Geleneksel Girişimcilik sınıfında olanlar için uygulanır. Daha çok bu sınıfta yer alan girişimciler ‘PERAKENDE SATIŞI‘ yapacaklardan oluşmaktadır. Gerçek kişi yani şahıs ve sermaye şirketi olarak yeni kurulacak işletmeler bu programdan yararlana bilir. Program toplamda 65 bin TL kadar hibe desteği sağlamaktadır. Destek programı kapsamında verilen hibe imkanlarının açıklaması ise tablonun altında yer almaktadır.

İşletmenin 1 ile 12 ay arasında alabileceği hibe miktarları

 • İş yerinin ilk kuruluş desteği olarak sorgusuz sualsiz size 5.000 TL hibe verilir. 30 yaşından genç iseniz yada engelli, kadın, gazi ve şehit yakını iseniz açılış için + 5.000 TL daha ilaveten hibe alırsınız. İşetme sermaye şirketi ise bu kez doğrudan 10.000 TL alabilirsiniz. Açılış olarak böylece toplamda en fazla 10.000 TL hibe alabilirsiniz.
 • 1 ile 12 ay sonuna kadar çalıştırmış olduğunuz işçilerin SGK prim ödemelerine göre en fazla 20.000 TL kadar hibe verilmektedir. Buna göre;
  • 180 ile 539 gün pirim ödemesi için 5.000 TL
  • 540 ile 1079 gün pirim demelerine 10.000 TL
  • 1080 gün üzerine 20.000 TL hibe sağlanmaktadır.

Bu prim gün sayısının hesabını sizler de rahatlık ile yapabilirsiniz.

Senede 365 gün ama iş günü olarak ortalama olarak 249 gün olduğuna göre 1 yılda 1 kişi çalıştırmanız durumunda yıl sonunda 5.000 TL daha hibe alırsınız. 3 kişi dönemler halinde çalıştırmanız durumunda 10.000 TL alırsınız. 4 kişi dönemler halinde çalıştırır iseniz de 20.000 lira hibe yıl sonunda alırsınız.

 • İş fikriniz tehlikeli işler sınıfında ise 5.000 TL daha hibe alırsınız.

toplamda işletmenin ilk senesinde en fazla 35.000 TL hibe alabilirsiniz.

İşletmenin 12 ile 24 ay arasında alabileceği hibe miktarları

1. ve 12. aylarda uygulanan destek ödemelerin aynısı işletmenin 12. ile 24. ayları içinde uygulanmaktadır. Sadece işletmenin 12 ile 24. aylarında tehlikeli işler sınıfı hibesi dahil değildir. Böylece işletmenin 2. yılında da en fazla 30.000 TL hibe alabilirsiniz. Toplamda 2 yıllık destek programı kapsamında 65.000 TL hibe almış olursunuz.

KOSGEB İleri Girişimci Desteği Programı

KOSGEB İleri Girişimci Destek Programı daha çok imalat sektöründe yeni işletme kuracaklara hitap etmektedir. Bunun en büyük nedeni ise kurumun üretime dayalı işletmeleri çok daha fazla destek sağlamak istemesidir. Böylece program kapsamından yararlanacaklara makine alımları için hibe imkanı tanınır.  KOSGEB Desteklenen Sektörler sayfamız da NACE kodu ‘İLERİ’ içerisinde yer alan iş fikirlerine verilen programın detayı ise şu şekildedir.

KOSGEB İleri Girişimcilik Destek Programı tablosunun anlatımına geçmeden önce bilmenizi istediğim bir husus var. Bu da bu programdan yararlanacakların Geleneksel Girişimcilik Destek Programı hibe miktarlarından da aynı şartlarla yararlana bildiğidir. Bundan dolayı biraz sonra yapacağımı hesaplamalara 65.000 TL Geleneksel Girişimcilik Destek Programı hibe miktarları dahil değildir.

İleri Girişimcilik Destek Programı iş fikrine ait NACE koduna göre ayrıca kendi altında 3 kısma ayrılır. Buna göre de verilecek olan hibe üst limitleri belirlenir. Yapılan harcamaya göre verilecek olan hibe miktarını belirleyici bir diğer husus ise alınacak olan makinenin üretim yeridir. Buna bağlı olarak;

 • Yeri üretim makine alımlarına %90
 • Yurt dışı üretim makine alımlarına ise %75 hibe desteği alırsınız.

Programa göre uygulanacak olan hibe üst ve geri alınacak olan miktarı ise sizler için oluşturmuş olduğum tabloda olduğu gibidir.

TEKNOLOJİ DÜZEYİ MİKTAR YURT DIŞI ÜRETİM YERLİ ÜRETİM
DÜŞÜK- ORTA- DÜŞÜK 100.000 TL 75.000 TL 90.000 TL
ORTA-YÜKSEK 200.000 TL 150.000 TL 180.000 TL
YÜKSEK 300.000 TL 225.000 TL 270.000 TL

İşletme kuruluş ve makine alım desteğiyle toplamda 270.000 + 65.000 = 335.000 TL hibe desteği verilir. Bir de buna danışmanlık desteği olan 10.000 TL eklenince bu rakam 345.000 TL kadar çıkmaktadır.

"Girişimcilik Destek Programı" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Girişimcilik Destek Programı" - 179 YORUM
 1. blank Handan Ercan dedi ki:

  Merhaba temizlik şirketi açmak istiyorum kadın girişimci olarak faizsiz krediden yararlanmak istiyorum nasıl yapabilirim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İlk olarak girişimcilik belgesi alarak iş koyula bilirsiniz. (Geleneksel Girişimcilik Belgesi)

 2. blank Umut dedi ki:

  24 yaşındayım çağrı merkezi açmak istiyorum hangi haklardan(KOSGEB hibelerinden) faydalanabilirim?

 3. blank Can dedi ki:

  Merhaba “(46.37.03) Aromatik Bitkilerin Toptan Ticareti ” için destek almak istiyorum. Belgemi aldım ortalama ne kadar destek alırım.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ticari işletmeler için geleneksel girişimcilik destekleri verilmektedir. Programın özelliği içerikte mevcuttur. Yaşınıza ve pirim ödemenize göre hibe miktarları değişmektedir.

 4. blank Mustafa dedi ki:

  Taze pastane ürünleri imalatı 10.71.01 nace kodlu ; ben pastaciyim simit,poaca,yaspasta,kurupasta,şerbetli tatlılar,sütlü tatlılar, kurabiyeler ve börek üretim ustasıyım kısaca ekmek hariç hepsi var işyeri açmak istiyorum imalat ve teşhir makine teçhizatı için destek alabiliyormuyuz

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   İleri desteklerde ben göremedim. Bundan ötürü imalat ve teşhir makine/teçhizat alımları için destek alamaya bilirsiniz.

   1. blank Mustafa dedi ki:

    Anladım tşk ederim peki geri ödemeli destek kredisi veya girişimci kredisi sermaye amaçlı hibe değilde olabilir mi

    1. blank Mustafa dedi ki:

     Açıkçası A dan Z ye şuan için pastaneyi açmaya sermayem var diğer yazilariniza göz attigimda girişimcilik sertifikasını vs.ayni produsur işliyor halkbank veya fibabank Kobi finans gibi geri ödemeli kredi ,destek alınabiliyor mu? Yani işyeri açma sermayem var devam ettirebilmeye sermayem yok reklam tanıtım vs.dayanma gücüm yok şuana kadar hiç bankayla da çalışmam olmadığı için skorum düşükmüş pastanemizi imalatli olarak açtık aradan altı ay geçti en az 50 bin gibi bir meblağ ihtiyaç olur ipotek verebileceğim Tapu ve otomobilimde yok kefil de zor çıkar sonuçta kimse guvenemez

     1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

      KOSGEB girişimcilik belgeniz var ise, projenizi onaylatırsanız hibe yerine faizsiz kredi alabilirsiniz.

    2. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Bu sorunuzu tam olarak anlayamadık efendim. Lütfen yeniden sorarmısınız.

1 7 8 9
KOSGEBKrediler.Com