Hibe Kredi

Bayilik Alarak Kapalı Oyun Parkı Eğlence Merkezi Açmak

Bayilik Alarak Kapalı Oyun Parkı Eğlence Merkezi Açmak

Eğlence sektörlerin artık kapalı mekanlara taşındı. Özellik ile 3 ile 12 yaş kız erkek bütün çocukların asla vazgeçemediği oyun parkları bir çok AVM’de en az 1 tane olarak faaliyet göstermektedir. Yaz kış denilmeden bu iş fikri ile gerçekten güzel paralar kazana bilirsiniz. Çünkü çocuklar yemek yemeği bile ret etse kesinlik ile hiç bir çocuk oyun merkezlerini geri çevirmez. Çok fazla bir maliyet harcamadan Devletin de KOSGEB aracılığı ile desteklemiş olduğu oyun parkları peki nasıl kurulmalıdır.? İzlemeniz gereken yol ve sizlerden istenilen belgeler nelerdir.?

AVM’lerde Kapalı Oyun Parkı Kurmak Güzel Bir İş Fikri

Sürekli girişimcilik sektörü içinde yer alan biri olarak şunu net olarak diye bilirim ki AVM’ler de oyun parkı kurmak bence harika bir iş fikri. Avm’de Stand Açmak İsteyenlere 10 Değişik İş Fikri için de daha önceleri de yer verdiğim gibi bu kez neden bir kapalı alış veriş merkezi içinde oyun parkı açmalısınız ilk olarak bunu belirteceğim.

 1. Yaz kış kesinlik ile iyi bir AVM’de işinizi kurarsanız bu sektörden para kazanabilirsiniz.
 2. AVM’nin toplu ısınma ve soğuma güvenlik ve aydınlatma gibi imkanlarından istifade etmiş olursunuz.
 3. Toplu olarak tanıtım olanaklarından yararlana bilirsiniz.
 4. Müşteri portföyünüz kesinlik ile çok daha fazla olacaktır. Bunun nedeni alış verişe gelen aileler daha rahat alış veriş yapmak için maddi imkanları göz ardı ederek sizlere çocuklarını emanet edeceklerdir.
 5. Sektör için istenilen sağlık görevlisi dahil bir çok çalışan AVM’de mevcut olduğu için ekstra olarak bir çalışma arkadaşı tutmak zorunda kalmayacaksınız. Tabi buna elektrikçi ve temizlikçi de dahil olmak üzere.

Bu ve bunun gibi bir çok nedenden dolayı bence bir AVM üzerinden oyun parkı gibi eğlence merkezi kurmak çok ama çok mantıklı.

AMV’de Eğlence Merkezi Nasıl Kurulur?

Eminim ki sizin de benim olduğu gibi bir kapalı alanda eğlence parkı kurmak aklınıza yattı. Peki, bu iş fikrini nasıl hayata geçirmelisiniz. Şayet KOSGEB desteklerinden yararlanmak istiyorsanız hiç işe başlamadan önce mutlaka ilk olarak bir girişimcilik sertifikası alın derim. Gerçi artık kurum 1 sene içinde kurulan işletmeleri de sonradan alınan sertifika ile destekliyor ama ne mi lazım siz ilk olarak bu belgeyi alın. Böylece hata evrak atlama yapmadan çok daha sağlıklı bir şekilde iş fikrinizi hayata geçirirsiniz. Daha ise sırası ile şu adımları yapın.

 1. Oyun parkı kurmak istediğiniz AVM yada kapalı mekan araştırmasını yapın. Kira, müşteri potansiyeline göz atın.
 2. Bu işi kurmak için şayet bayilik almayı düşünüyorsanız bunun araştırmasını yapın.
 3. İşletmenizi kurmadan önce yerel belediye ile iletişime geçerek herhangi bir iş fikrinizin kurmak istediğiniz yerde faaliyete geçirmek için yasağın olup olmadığını araştırın.
 4. İşletmenizi kurun ve vergi dairesine anlaştığınız muhasebe ile bildirimde bulunun.

Kaba olarak bir AVM’de oyun parkı kurmak için izlenmesi gereken yol budur. Hadi şimdi gelelim bu kaba maddelerden en merak edilenleri cevaplayalım.

Kapalı Oyun Parkı Eğlence Merkezi Kurmak İçin Gerekli Belgeler Nedir?

Kapalı oyun parkı kurmak için herhangi bir ustalık belgesi çıkarmanız gerekmez. İşin en sevdiğim yönlerinden bir tanesi de bu. İş Yeri Açmak İçin Gerekli Evraklar ve Belgeler Nelerdir? diye sorarsanız ve belgeler hem belediye ye hem de vergi dairesine verilmek üzere 2 ye ayrılır. Her yeni kurulan bir işletmede olduğu gibi 🙂 Siz basit usule tabi olmayacağınız için vergi dairesine aşağıdaki belgeleri ve bildirimleri yapmanız gerekir.

 1. Yeni iş yeri açma bildirim formu
 2. Noterden hazırlanan imza sirküleri
 3. Aslıdır onaylı nüfus cüzdanı fotokopisi
 4. İkametgah ettiğiniz adresi bildiren belge
 5. Kira kontrat belgeniz

yeterli olacaktır. Belediyeler için ise ”Umuna Açık Müesseseler” içinde olduğu için ;

Veri Levhası Fotokopisi
Kira Kontratnamesi
Bina İmar Durumu
Nüfus Cüzdan Fotokopisi
Yangın Söndürme Dolun Tutanakları
Esnaf Odasına Kayıt Belgeleri
Olumlu İtfaiye Belgesi
Vukuatlı Nüfus Cüzdan Örneği
İl / İlçe Emniyet Tahrikat Raporu
Yapı Sağlamlığı
Şirket iseniz; Ticari Sicil Gazetesi, Faaliyet Raporu

Bu belgeler herhangi bir AVM içinde eğlence üzerine oyun parkı kurmak için yeterli olacaktır. Belki ekstradan belediyelere göre bir kaç evrak dahi istenilebilir.

Kapalı Oyun Parkı Bayilik Veren Firmalar Hangileridir?

blank

Kapalı Oyun Parkı Bayilik Veren Firmalar Hangileridir

Kapalı alanda her türlü oyun parkı kurulumları için bayilik alabilirsiniz. Anlaşmış olduğunuz bayi sizin bütün işlemlerinizi en kısa sürede kurar. Buraya kadar hiç sorun yok.! Ama bunu isterseniz kendiniz de farklı üreticilerimizden ürün tedariki ile de sağlaya bilirsiniz. Her ikisinin de sizlere artıları ve eksileri olacaktır. Kendiniz ürün tedarikçileri ile kuracağınız bir eğlence merkezinin maliyetinden kesinlik ile çok fazla düşük maliyet ile bunu sağlayacaksınız bu kesin.! Ancak, şu şekilde kurulacak olan bir oyun parkından ciddi anlamda başınız ağrıyabilir. Bunun nedenleri peki nelerdir. Hadi kıyaslayalım.

 1. Bayilik alarak oyun parkı kurarsanız asla kurulum derdiniz olmayacaktır. Bayiniz sizin bütün kurulum işlemlerinizi halledecektir.
 2. Oyun parkımızda bulunan elektrikli yada mekanik eğlence araçlarının bakımları daha düzenli olarak yapılacaktır.
 3. Belediye’den istenilen evraklar konusunda size daha yardımcı olunur.
 4. AVM tarafından daha güçlü bir şekilde karşılanırsınız.
 5. En son çıkan yeniliklerden haberdar olur, değişim ile bu olanaklardan yararlana bilirsiniz.

Bana sorarsanız bayilik alarak mı? oyun parkı kurarım yada kendi imkanlarım ile mi derseniz eğer çok bir maliyet farkı yoksa bayilik alarak derim.

Oyun Evi Açmak İçin Ruhsatı Nereden Alınır?

Sizden gelen sorular da ye aldığı için bu soruya cevap vermek istiyorum. Sadece oyun evi açmak için değil büyün yeni iş yerlerinin açılışları için alınacak olan ruhsatlar yerel belediyelerden alınmaktadır. Oyun parkı kurulumları için alınması gereken ruhsatlarda istenilen belgeleri de yukarıda belirtmiştim zaten. Buradan tablo halinde belirtmiş olduğum belgeler ile başvurularınızı belediyelere yapabilirsiniz.

blank

Oyun Evi Açmak İçin Ruhsatı Nereden Alınır

Kapalı Şişme Oyun Parkı İşletmeciliği Maliyeti Ne Kadar?

Kapalı olarak şişme yada herhangi bir sabit alanda kurulacak olan oyun parkları için belki de en çok merak edilen konu hiç kuşkusuz maliyettir. Maliyet aslına bakılır ise kuracağız işletmenin kapasitesine göre değişir. Aynı şekilde kira bedeli dahil olmak üzere bir çok eleman giderleri de yine buna bağlı olarak belirlenir. Belirleyeceğiniz bir çok ürün özel imalat olduğu için sizin istediğiniz ebatlara göre tasarlanmaktadır. Bu neden ile sizin bana kalır ise ilk yapmanız gereken AVM’de ki tutacağınız yerin ölçünü belirlemenizdir. AVM’de için kaba taslak olarak maliyetiniz şu şekilde olacaktır.

blank

Kapalı Oyun Parkı Kurma Maliyetleri Ne Kadar

 1. 150 ile 250 m2 bir alan için 1.000 USD aylık kira vermeyi gözden çıkarmalısınız. Bu AVM bulunduğu il / ilçeye göre 2.000 USD kadar çıkabilmektedir. (Bunun içinde lütfen ısınma, soğutma ve güvenlik gibi giderlerinde yer aldığını lütfen unutmayınız.)
 2. En az 2 tane görevli çalıştırmalısınız. (2 Asgari ücret.)

Bunun haricinde alacağınız ürünler için ufak bir araştırma yaptık ve yine kaba taslak şu maliyetler çıktı.

 1. Şişme Kaydıra 1.000 USD
 2. Şişme Park Sevimli Bahçe 10x5x5m -> 3.000 USD
 3. Soft Play Oyun Grubu 300 x 200 x 200 Cm -> 1.500 USD
 4. Top Havuzları 1.500 USD
 5. 4’lü trambolin 3.000 USD
 6. Jetonlu oyun makineleri için 10.000 USD

Gibi ortalama en az 150.000 TL gözden çıkarmanız gerekiyor.

Devlet KOSGEB Üzerinden Oyun Parkına Destek Veriyor Mu?

Bu giderlerin bir çoğunu devletten hibe olarak alabilirsiniz. KOSGEB eğlence merkezlerinin desteklemektedir. Bunun en büyük kanıtı ise KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE Kodları içerisinde bu sektörün sizin de aşağıda gördünüz gibi yer almasıdır.

blank

Oyun eğlence merkezi KOSGEB Devlet destekleri NACE kodları

Şayet bir girişimcilik belgesi alarak bu işe girmeyi önceden planlarsanız bir çok giderinizi devletten hibe olarak alabildiğiniz gibi işletmenizin senesini doldurması halinde faizsiz kredi olanaklarından da yararlana bilirsiniz. Bu imkanlardan nasıl yararlanacağınız hakkında bir çok içeriği sizler için yer verdim. KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? içeriğimize şayet detaylı bir şekilde inler iseniz size sunulan olanakları daha detaylı öğrene bilirsiniz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 41 Ortalama: 4.3]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 25 YORUM
 1. saffet çelik dedi ki:

  Merhaba ben çocuk oyun parkı tarzında bir yer açmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilirmisinz

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Eğlence sektörünü destek verilmediğini biliyorum. Bayilik veren firmalarla irtibata geçerseniz sizin için çok daha avantajlı olur.

 2. Tamer dedi ki:

  Ben oyun parkı açmak istiyorum Avm ye koskebten yararlanabilirmiyim en az bende nekadar olması lazım şayet

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Desteklenmemektedir ne yazık ki

 3. Emrah dedi ki:

  Merhabalar, bir kaç sorum olacaktı.
  Bir iş fikri düşünüyoruz. Kafe ve oyun parkı birlikte. Aileler çaylarını kahvelerini içerken çocukları da oyun parkında oynayabilecekler. Ama bunun yanında da ücretli çocuk bakım hizmeti vermek istiyoruz. Örneğin hafta sonu anne babanın bir işi var ve 3 saatliğine çocuğunu bize emanet etmek istiyor. Saatlik 100*3: 300 TL bize ödeme yapacak. Bunun yasal olarak ne gideri olarak gösterebiliriz. Böyle bir uygulama yapmamız mümkün mü yasal olarak. İlgilinize şimdiden teşekkürler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kreş statüsüne girersiniz. Bunun için yeterlilik belgelerinizi almanızı tavsiye ederiz. Olası çocuğun başına bir hal geldiğinde ciddi sıkıntıya düşersiniz.

  2. Rana dedi ki:

   Ben kendi memleketimde oyun parkı ile birlikte bayanların vakit geçireceği cafe tarzı işletme açmak istiyorum buranın maliyeti ne olur nasıl ilerlemek gerekir bilgi verebilirmisiniz

 4. Melike Yılmaz dedi ki:

  Merhaba, kosgeb desteği ile kafe ve arka planda ağırlıklı olarak oyun alanı açma fikrimiz var. Şuan eğlence ya da oyun evi tarzı destek yok ama kafe başlığı altında var sanırım. Bu şekilde kafe ve çocuk oyun alanı şeklinde şuan proje hazırlayıp taslak sunabilir miyiz acaba? Netten baktım ama net yanıt bulamadım. Kosgeb e şuan gidip bilgi alma şansım yok. Ancak çağrı merkezini aradım kafe içinde oyun alanı şeklinde destek var dediler. Nedir nasıldır bilmiyorum. Şayet bilginiz varsa yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kafe olarak açıp oyun eğlence bölümü kurarak destek alabilirsiniz..

 5. İnanç dedi ki:

  Merhaba,AVM içerisinde 3-10 yas çocuklar için kum havuzu içerisinde plastik oyuncaklar olan bir köşe açmak istiyorum açık alan olarak bilgi alabilirmiyim