KOSGEB Kredi

93 80 TL Elektrik Faturası Yardımı Devletten Nasıl Alınır?


93 80 TL Elektrik Faturası Yardımı Devletten Nasıl Alınır?

PTT’den Devletimiz ihtiyaç sahibi ailelere elektrik faturası yardımı yapmaktadır. Hane kişisi sayısına göre ve harcanan elektrik kilovat saat miktarına göre devletimizden bu yardımı alabilirsiniz. 46.36 TL den başlayıp 80 yada en fazla destek miktarı olan 92.72 TL kadar bu desteği alabilmeniz için bazı şartlara ayrıca haiz olmanız gerekmektedir. 2021 yılında da halen devam eden ve 10 milyon ihtiyaç sahibi aileler tarafından istifade edebileceği elektrik tüketim desteği için nereye başvuru yapılacağını sizlere istenilen belgeleri ile cevap verdik.

Elektrik Yardımı Şartları Nelerdir ? Kimler Hak Sahibidir?

Başkan ERDOĞAN 8 Ocak partisinin gurup toplantısında ihtiyaç sahiplerini bir müjdeli haber verdi. Resmi Gazete 795 sayılı karar ile bu haber artan elektrik elektrik faturalarının ihtiyaç sahiplerinin ciddi bir şekilde umudu oldu. Tam 2 milyon 22 bin hanenin elektrik faturaları için 2021 yılı için 92.72 TL kadar destek verilecektir. Tabi… PTT üzerinden bu destekten yararlanacak olana ailelerden bazı şartlar aranmaktadır. Aranan şartların ise en başında hane başına düşen gelir gelmektedir. Buna göre hane de kişi başına düşen gelir asgari ücretin 3 de 1 den az olması gerekmektedir. Buda 2021 yılı asgari ücreti göz önünde bulundurulur ise tam 734 TL etmektedir. Yani 4 kişilik bir aile sahipseniz aylık geliriniz en fazla 2437 TL olması gerekmektedir. Sosyal yardım alanların dahi bu haktan yararlandığı imkanlarda belirtilen toplam gelir rakamı ve kişi sayısına göre değişmektedir. Devletin ihtiyaç sahibi fakir ailelere sağladığı 6 yardım paketi dahi istifade etmiş olsanız bile aşağıdaki gelir be kişi sayısına sahipseniz PTT üzerinden 93.72 TL kadar devletten elektrik desteği hibesi alabilirsiniz.

 • Hane sayısı 3 kişiden oluşuyor ise kanıtlanabilir geliriniz en fazla 1837 TL altında olması gerekir.
 • Haneniz de şayet 5 kişi bulunuyor ise o zaman 3.045 TL gelirin altında bir rakam ile çalışıyor olmanız gerekir.
 • 6 kişilik bir haneye sahipseniz ise o zaman 3.654 TL dahi bir gelire sahip dahi olsanız 80 ile 93.72 TL kadar olan elektrik desteğinden yararlana bilirsiniz.

Devlet tarafından verilen elektrik yardım desteği yine ev hanesinde yaşayan kişi sayısına göre değişmektedir. Şayet belirtilen rakamlarda gelirlere hane sayısına göre sahipseniz o zaman aşağıdaki tablodaki kadar elektrik desteği için hibe alabilirsiniz. Ayrıca belirtilen rakamlardaki gelirin yanı sıra;

Elektrik Yardımı Şartları Nelerdir

listesinde yer almanız gerekmektedir.!

Elektrik Yardım Desteği 2021’da Ne Kadar?

Haneniz de yaşayan kişi sayısına göre şayet belirtmiş olduğumuz gelirlere sahipseniz o zaman 46,36 TL den başlayıp 92,72 TL kadar elektrik yardımı alabilirsiniz. Bu miktarlar haneniz de barındırmış olduğunuz kişi sayısına göre değişmektedir. Şayet gelir şartına uygun iseniz o zaman hanede kişi sayısına göre aşağıdaki yer alan tablodaki elektrik desteklerinden aylık olarak istifade edebilirsiniz.

 • 1 yada 2 kişilik haneler için 75 KW kadar olan elektrik tüketimleri için 46,36 TL
 • 3 Kişilik bir hane 100 KW kadar elektrik tüketimi için 61,81 TL
 • 4 Kişilik haneler aylık 125 KW kadar 77.27 TL
 • 5 Kişi ve daha fazla bir haneye sahip olan aileler için ise 92.72 TL elektrik tüketim yardımı alabilirsiniz.

Devlet Elektrik Yardımı Nereye Başvurulacak

Sadece Türk vatandaşlarına tanınan bur yardım başvuruları Resmi Gazeteye göre sadece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vafıkları’na yapılmaktadır. Her il ve ilçemizde T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yer alan bir SYD yer almaktadır. Bulunmuş olduğunuz il/ilçede faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının açık adreslerini öğrenmek için lütfen burayı tıklayınız.! İlinizde görevli bu kuruma kaydınızı yaptırmanız halinde herhangi bir kuruma başka başvuru yapmadan bu belirtilen destekten istifade edebilirsiniz.

93 80 TL Elektrik Faturası Yardımı

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Şartlara uygun olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilecek olan elektrik faturası yardımları PTT’den verilmektedir. SYD kaydı olan vatandaşımız faturalarına göre devletten hibe alabilmeleri için tek yapmaları gereken T.C. kimlik kartları ile ”Mesken Tipi Elektrik Faturaları” ile kendilerine en yakın PTT şubelerine şahsen olarak başvuru yapmalarıdır. Aylık olarak düzenli bir şekilde elektrik faturaları için destek ödemelerini PTT şubelerinden bu şekilde alabilirler. Elektrik tüketim desteğinin finansmanı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynakları kapsamında yapılmaktadır. Bu fondaki kaynak yeterli gelmemesi durumda ise vatandaşa bu destek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır.

PTT üzerinden elektrik desteği için herhangi bir sorgulama işlemleri İnternet üzerinden yapılamamaktadır. Bu sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek için 5 bine yakın şubesi olan PTT şubelerinden bir tanesine şahsen olarak gitmeniz kafidir.

ETİKETLER:
"93 80 TL Elektrik Faturası Yardımı Devletten Nasıl Alınır?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"93 80 TL Elektrik Faturası Yardımı Devletten Nasıl Alınır?" - 29 YORUM
 1. blank Yads dedi ki:

  Arkadaşlar kaymakamlık sosyal yardimlasmadan başvuru yapabilirsiniz veya e devlet üzerinden. Açık kapı dan valilik kaymakamlık sosyal yardım hizmetlerinden başvuru yaparsanız sizi bulunduğunuz ilin yetkili birimine başvurunuzu yonlendiriyor.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Deneyimlerinizi bizler ile paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.

   1. blank Cengiz dedi ki:

    Ben elektirik yardımından yeni çıkmış ve ben elektirik faturasını ödedim odedigim elektirik faturasını geri alabilirmiyim

 2. blank Serkan dedi ki:

  Devlet elektrik yardımı benim adıma çıktı ama fatura eşimin adına bu yardım dan faydalanabilir iyim

KOSGEBKrediler.Com