KOSGEB Kredi

Bankalar, SGK, Maliye, Emekli Maaşına Haciz, Bloke Koyabilir Mi?

Bankalar, SGK, Maliye, Emekli Maaşına Haciz, Bloke Koyabilir Mi?

13 milyon kadar ülkemizde emekli var. Ne yazık ki bu emeklilerimizin en az %80 üstününün de bankalara kredi/kart borcu bulunmaktadır.  Bir çoğu da bu borçlarını ödemekte zorlanmaktadır. Bu zor durumda olan emeklilerimiz akıllarında ise tek bir soru vardır. O ise; ola ki! bankaya bu borçlarımı ödeyemezsem, emekli maaşıma bloke veya haciz koya bilir mi? Bu çok merak edilen soruyu tabi ki burada cevap bula bileceksiniz. Ama, biz sadece siz emeklilerimiz için bankalardan doğan borçlardan ötürü icra kanalların devreye girecek mi? Bunu yanıtlamakla kalmak istemiyoruz. Nafaka, SGK (prim) veya GİB (vergi), Maliye gibi diğer kurumlarından emekli maaşına haciz koyabilir mi? Bunları da yanıtlamak istiyoruz. Böylelikle, engelli, malulen yada her ne şekilde emekli olursanız olun, hakkınızı nasıl bu kesintiler ola ki uygulandığında bir dilekçe ile itiraz edebilirsiniz, bunun hakkında da bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

İşçi, Memur, Emekli Maaşına Haciz Gelir Mi? Yargıtay Kararı Nedir?

İşçi yada memurlar, çalışma ve pirim günlerinizi doldurduğunuzda emekli olmayı da bildiğiniz gibi hak sahibi olursunuz. Emekli olduğunuz zaman ise bazı haklar kazanırsınız. Bunlardan en keyif verenizi ise emekli maaşı olanıdır. Emekli maaşı almaya hak kazandığınızda ise bankalar sizlere emin olun bir çok kampanya düzenler. İşte, emekli maaşını taşıyana şu kar hediye para. Yok, düşük faizlerle ihtiyaç kredisi kullanma. Yada, aidatsız kredi kartları ile bedava para transferleri filan. Bunlar ilk bakıldığı zaman oldukça cezbedici gibi görünmektedir. Bankalar da bir hayli şirin gözükürler. Ta ki siz bu hizmetlerden yararlanıp, sonrasında ödemelerinizi aksatana kadar. Peki, sonrasında ise ne olur biliyor musunuz? Hemen, sıralayalım.

 1. Çekilen kredinizi 30 gün içinde ödemeniz gerekir.
 2. Ödeme tarihi geçmesi durumunda ise banka sizi arar. Bu bankalara göre 7 iş gününde gerçekleşir. Banka çalışanı ödemenizin geçtiğini sizlere tebliğ eder. Sonrasında ise ne zaman ödeye bilirsiniz diye sizden gün alır.
 3. Taahhüt ettiğiniz gün de ödemezseniz, banka sizi yine arar. Bu sefer 60 günlük yani 2 aylık kredinizi belli bir komisyon karşılığında ödemenizi ister.
 4. Bankanın bu teklifini de kabul ettiğiniz ama borcunuzu ödemeniz, o zaman peki ne olur?
 5. Bakın burası çok önemli! Şayet, bankaya kredi çekerken muvafakatname yani resmi bir izin verdi iseniz 91 gün maaşınıza haciz gelir. Kanunen de banka maaşınızın 4/1 bölümüne bloke koyar.

Tabi, bankaların yapmış olduğu bu mavafakatname imzalatması kesinlikle doğru değildir. Bu belgeyi de imzalamak da zorunda değilseniz. Şayet imzalamaz o şekilde bankadan kredi çekerseniz, bu sefer banka maaşınıza icra yargıtay kararına göre koyamaz. Resmi gazete yayımlanan bu karar ise harfiyen şu şekildedir.

Devir, temlik, haciz ve Kurum alacaklarında zamanaşımı (2)

MADDE 93-(Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/56 md.) Bu Kanun gereğince sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödenekleri, sağlık hizmeti sunucularının genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulanması sonucu Kurum nezdinde doğan alacakları, devir ve temlik edilemez. Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez. Bu fıkraya göre haczi yasaklanan gelir, aylık ve ödeneklerin haczedilmesine ilişkin talepler, borçlunun muvafakati bulunmaması halinde, icra müdürü tarafından reddedilir. (3)

2006 senesinde yayımlanan ”SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU” detaylı bir şekilde görmek isterseniz, BURADA.

Şimdi oldu ki, onca imzalanan sözleşme forumları içinde bilginiz dahilinde muvafakatname verdiniz. Bu durumda ne yapmanız gerekiyor? Bunun yanıtını da bankalar emekli maaşına bloke/haciz koyabilir mi? Alt başlığında yanıtlayacağım.

Bankalar Emekli Maaşına Bloke/Haciz Koyabilir Mi?

Bankalar emekli maaşına bloke yada haciz koya bilir mi? Normal şartlarda ne haciz ne de bloke koyamaz. Ama, siz kredi yada kredi kart alırken bankaya muvafakatname verirseniz, o zaman banka maaşınıza bloke koyuyor ne yazık ki. O halde bankalardan emekliler kredi veya kredi kartı alırken neye dikkat etmesi gerekiyor? Kesinlikle bankaya içinde ”Olurda banka yada kredi kartımın taksitlerini ödeyemezsem, maaşıma haciz uygulaya bilirsiniz” kelimesi yazan bir belge imzalamamalısınız.

Bu belgeyi imzalamadınız ama banka size ödenmemiş kredi veya kredi kartı borçlarınızdan dolayı maaşınıza icra koydu. Ya da muvafakatname imzaladığınızı fark etmeniz, yine borçlarınızdan dolayı banka emekli maaşınıza bloke koydu. Bu durumda ne yapmanız gerekiyor? Bu işin çözüm yolu nedir? Bunu sizler için hukukçulara danışarak araştırdık. İzlemeniz gerekilen yolu da aşağıda dilekçe örneği ile birlikte yer verdik.

Emekli Maaşına Haciz Konulamaz Dilekçe Örneği

Emekli maaşına normal şartlarda bankalar haciz koyamaz. Bunun yanı sıra aynı şekilde yine bankalar ödeyemediğiniz, kredi veya kredi kartlarınızın borçlarından ötürü maaşınıza bloke koyamaz. Koyabilmesi için ise sizden bu imkanları sağlarken mutlaka muvafakatname yani ıslak imzalı olarak resmi izin alması gerekir. Bu bir nevi aslına bakılırsa taahhütname olacaktır. Siz bankaya; şayet ben çekmiş olduğum kredinin taksitlerini ödemediğim taktirde, emekli maaşımın kanun gereği 4/1 oranını kesebilirsiniz diye taahhüt verirseniz, banka kesinlikle bunu uygulayacaktır.  Bu durumda aslında yapabileceğiniz çok fazla bir şey yoktur. İş çünkü adli mercie taşınır. Bildiğim kadarı ile emsal bir kararda yok. Bu nedenle, sizin yerinizde olsam, avukatlık masraflarına pek girmem. Bunun haricinde nerede ise hiç masrafsız olarak emekli maaşıma istediğim dışı yada dahilinde haciz konulsa haklarımı bir dilekçe ile diğer resmi kurumlardan ararım. Haklarınızı araya bileceğiniz bu resmi kurumlar ise 2 tanedir. Bunlar;

 1. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK)
 2.  İcra Müdürlüğü

Bu kurumlardan 1. olanı yani BDDK’ya emekli maaşımızı banka haciz koyduğu için dilekçe ile şikayette bulunacağız. Diğer kurum olan İcra Müdürlüğü’ne ise haciz konulan emekli maaşımızdaki blokenin kaldırılması için yine dilekçe ile müracaatta bulunacağız.

İtiraz Dilekçelerimizi Nasıl Yollamalıyız?
PTT üzerinden mutlaka iadeli taahhütlü olarak.

Peki, bu her iki kuruma da nasıl bir dilekçe yazmamız gerekmektedir? Bunun örneğini sizler için bizzat kendim aşağıda kaleme aldım. İsteyen emekli maaşına konulan haciz kaldırma bu örnek dilekçemi kopyalar çıktısını alabilir. İsteyen ise, word olarak direk indirip çıktısını alabilir arkadaşlar.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’na yazılması gerekilen dilekçe örneği;

 

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’na

…………………….. ……………………. şube …………………………………………………….. müşteri numaralı ………………………………………………. bankası emekli maaş müşterisiyim. İlgili bankaya ait kredi/kredi kartlarım mevcuttur. Banka tarafından sağlanmış olan bu ürünlerin borçlarını zamanında ödeyemediğim için de emekli maaşıma haciz/bloke konulmuştur. Lakin, 5510 sayılı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 93. maddesinde şu şekilde bir ibare yer almaktadır.

Gelir, aylık ve ödenekler; 88 inci maddeye göre takip ve tahsili gereken alacaklar ile nafaka borçları dışında haczedilemez.

Resmi gazete ile yayımlanan bu kanunu hiçe sayıp, emekli maaşıma haciz/bloke koyan, dilekçemde şube ve hesap numaramı yer verdiğim bu bankaya gerekli işlemlerin yapılarak, mağduriyetimin giderilmesini arz ederim.

İsim soyadı:

İmza:

Bu dilekçeyi bilgisayar yada cep telefonunuza indirmek için lütfen Emekli Maaşına Haciz İtiraz Dilekçe Örneği BDDK bağlantımıza tıklayın.

BDDK için bu şekilde bir emekli maaşımıza haciz koyan bankayı şikayet etmek için dilekçe yazdık. Şimdi bir de emekli maaşımıza haciz koyan ilgili kuruma dilekçe yazmamız gerekiyor. Bu dilekçemizi de şu şekilde yazmamız gerekir.

T.C.

…………………………………………………………………… İCRA MÜDÜRLÜĞÜ’NE

…………………………………………………….. bankası tarafından emekli maaşıma haciz konulması talebinde bulunulmuş, ……………/……………… dosya numarası ile bu başvuru tarafınızca uygulanmıştır. Emekli maaşıma konulan bu haciz işlemi 5510 sayılı SGK kanunun 93. maddesine göre etik değildir. Bu nedenle, emekli maaşıma konulan haciz/blokenin kaldırılmasını arz ederim.

İsim soyadı:

İmza:

Emekli maaşına icra müdürlüğüne itiraz için hazırladığım bu dilekçe örneğini deİcra Müdürlüğü Emekli Maaşına Haciz İtiraz Dilekçe Örneği bağlantısından indire bilirsiniz.

Siz değerli emeklilerimiz için hazırladığım bu her iki dilekçe örneği sonrasında yapacağınız başvurular umarım netice verecektir.

Şimdi Bankalar, SGK, Maliye, Emekli Maaşına Haciz, Bloke Koyabilir Mi? Yazımın en başında özellikle belirtmiş olduğum gibi, emekli maaşına konulan diğer icra veya hacizlerle ilgili soruları yanıtlamaya sıra geldi.

Senet, Nafaka Dolayı Emekli Maaşına Haciz/İcra Gelir Mi?

Emeklilerimizin maaşlarına farklı nedenlerden dolayı haciz gelebilmektedir. Haciz işleminin yanı sıra icra dahi uygulana bilmektedir. Kanunen ise emekli şayet izin vermediği taktirde sadece nafaka ile SGK pirim ödemelerine uygulanır. Uygulanan bu kesintiler ise nafakalar da nafaka miktarının tamamı olmaktadır. SGK pirim ödemelerinde ise pirim borcunun 4/1 oranını geçememektedir. Bunun haricinde ise icra yada senet karşılığı alınan bir ürünün ödenmemesi halinde haciz/icra gelebilmesi için, emeklinin borcunun ödenmemesi halinde haciz uygulana bileceğine muvafakatname vermesi gerekir.

Senet, nafaka gibi durumların ödenmemesi halinde hangi hallerde emekli maaşına haciz uygulanır hep birlikte gördük. Şimdi diğer merak edilen soruları yanıtlamakla devam ediyoruz.

Emeklinin Evine Haciz/İcra Gelir Mi?

Emeklinin evine haciz gelir mi? Gelir ise hangi hallerde gelir? Bankalar ve diğer ticari alanlarda yapmış olduğunuz ilişkilerden doğacak olan olumsuzluklara göre bunların cevabını vereceğiz. İlk olarak bankalar tarafından başlatılabilmesi muhtemel emeklinin evine haciz/icra konularını ele alalım. Cevabı ise doğrudan evet olarak verelim. Ama, hangi durumlarda diyorsanız da, bunu da şu şekilde açıklayalım.

 • Kredi yada kredi kartı borcunuzu 90 gün boyunca ödememeniz halinde. Şayet bu ürünler için muhafakatname verdi iseniz. Bankalar sizlere 91 gün itibarı ile icra başlata bilir.

Emeklinin evine icra gelebilmesinin diğer bir nedeni ise yine senetle yapılan alış verişlerden doğabilir. Muhafakatname vermeseniz dahi, senetle yapmış olduğunuz alışverişin ödemesini yapmazsanız, evinize icra gelebilir.

Vergi Borcundan Dolayı Eve İcra Gelir Mi?
Vergi borcundan dolayı eve icra uygulanma ihtimali vardır. Bu soruyu ben sizler için Bozüyük Vergi Dairesi müdürüne bizzat sordum. Fakat, icra uygulanması için son ödeme tarihlerin üzerlerinden en az 1, 2 sene geçmesi gerekir. Bu şekilde muhtemelen bir icra takibi başlatıla bilmektedir.

Evinize gelen icralarda ise icra memurları, yaşamınızı sürdürmek için gerekli olan eşyalara yine kanunen dokunmaz. Tabi bu eşyalardan iki tane yok ise, örneğin; Evinizde iki tane buzdolabı var ise birini alır. Ama bir tane var ise alamaz.

Emekli evine icra/haciz gelir mi? Sorunuzun kısaca yanıtı ise hallere göre evet olmaktadır. Bu hallerin farklılık göstermesi durumunda bizlere sorularınızı yönete bilirsiniz.

Emekli Maaşına Haciz Kimler Koyabilir (Yetkili Kurumlar)

Emekli maaşına haciz kimler koyabilir sorusunu aslında hangi hallerde konulabilir olarak sormak bence çok daha doğru olurdu. Çünkü resmi olarak emekli maaşına iki tane kurum iki nedenle koyabilmektedir. Resmi olmayarak ise sizin vereceğiniz izin ile farklı kuruluşlarda emekli maaşına haciz koyabilmektedir. Resmi olarak siz izin vermeseniz bile emekli maaşına haciz koyan kurum ve nedenleri ise şunlardır.

 1. Nafaka alacakların ödenmemesi halinde Adalet Bakanlığına açılan suç duyuruları neticesinde.
 2. SGK pirim borçlarınızdan dolayı kurumun yapmış olduğu bankaya başvuru sonucunda.

Bu iki neden için emekli aylığınıza size sormadan, sizin izniniz olmasa dahi bloke konulur. Konulan bloke tutarı ise nafakaların tamamıdır. Yani, nafaka ödemeniz 980 TL ise o tutarın tamamını ödersiniz. Sigorta pirim ödemeleri için ise en fazla maaşınızın 4/1 kadar bir kesinti olur. Buda 2.000 TL bir aylığınız var ise en çok 500 TL bir ödeme kesintisi uygulana bilir anlamına gelir.

Varlık Şirketleri Emekli Maaşına Haciz Koyabilir Mi?

Varlık şirketlerini gerçekten anlamak çok zor. Neden mi? Düşünsenize bankanın sizden alamadığı borcu almak için oluşturulmuş sen bir şirketsin. Bankanın sanki bu borçları alabilmesi için avukatı yok mu? Elbette var. Burada amaç aslında bence farklı. Ne biliyor musunuz? Banka sizden alamadığı borcu çok düşük maliyetlere nakit olarak varlık şirketlerine satmak. Varlık şirketleri ise bu borcu sizden alabilmek için farklı oyunlar sergilemek. Bundan dolayı bakın değerli emekliler. Şayet banka sizden bu borcu alamadı ise;

 • Kesinlikle varlık şirketlerinin avukatlarına borcunuzu şayet ödeyemeyecekseniz herhangi bir taahhütname vermeyin.

Sizi çeşitli söylentilerle korkutmak isteyen bu şirketlerin avukatlarına bence pabuç bırakmayın. Ama şunu söylemek isterim, şayet gerçekten ödeye bilecekseniz de bence varlık şirketlerine düşen borçlarınız için iyi bir anlaşma yapın.

Unutmayın, bu her iki kararı verecek olan da sizsiniz.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.