Hibe Kredi

Kredi Notu Nedir? Normalde Kaç Olmalıdır?

Kredi Notu Nedir? Normalde Kaç Olmalıdır?

Özellik ile bankalardan kredi veyahutta herhangi bir sınıftaki kredi kartı alamayanların tanıştığı KKB veyahut ta Risk Merkezi kredi notu nedir? birde bizden öğrenin istedik. Ayrıca normal bir vatandaşın kredi notu değerinin sorgulama esnasında hiç bir engelle takılmamaları için kaç olmalıdır konusuna da sizlere yine hesaplama cetvelimiz ile cevap olmaya çalıştık.

Kredi Notu Nedir?

İlk olarak ülkemizde nüfus eden herkes için geçerli olan kredi notu nedir? sorusuna yanıt verelim, ardından da diğer merak edilen sorularınızın yanıtı olacağız. Kredi notu ülkemizdeki herkesin bankalar ile arasındaki ticari ilişkinin bir nevi aynasıdır. Ortalama olarak geçmişe dönük 60 ay içinde çek dahil kredi kartı aidatı ödemeleri başta olmak üzere her türlü banka kedilerinizin zamanında ödenip ödenmediği yada hiç ödeyip ödemediğimizi bu değerdeki notlar gösterir. Puanlama sistemi  ” 0 ” dan başlayıp 1900 kadar çıkmaktadır. Bu puanlama sisteminde de 5 dilim yer almaktadır. Dilimler şu şekilde oluşmaktadır.

 1. 0’dan 699 arasında yer alanlara EN RİSKLİ GURUP
 2. 700 dahil 1099 arasındakiler ORTA RİSKLİ
 3. 1100 dahil 1499 sınırları içinde olanlar AZ RİSKLİ
 4. 1500 ile 1699 arası İYİ
 5. 1700 ve üzere ise ÇOK İYİ
Kredi Notu Normalde Kaç Olmalıdır.

Kredi Notu Normalde Kaç Olmalıdır.

olarak sistemde yer almaktadır. İster bankalar ile ticari bir ilişki yaşayın ister ise yaşamayın emin olun ki hepimizin bir kredi notu değeri vardır.

Kredi Notu Değeri Normalde Kaç Olmalıdır?

Şunu açık bir şekilde söyleye bilirim ki şimdiye kadar hayatında hiç bir suret ile bankalar ile ticari bir ilişki yaşamamış birisi ile sürekli düzenli kredi kullanıp ve ödemelerini geciktirmeden yapan bir tüketici kesinlik ile bir olamaz. Çünkü puanlama sistemi yapılan ticari ilişkilere göre sağlanmaktadır. Ülkemizdeki nerede ise tüm bankaların birleşerek oluşturdukları FİNDESK isimli firma bu mantığa dayalı olarak çalışmaktadır. Kısacası bankalar ile yapılan tüm ilişkiler birer referans olarak sistem tarafından algılanmakta ve size bu bir not olarak geri dönmektedir. Peki bankalardan kredi yada kredi kartı alabilmeniz için not değeriniz ortalama kaç olmalıdır. ?

Kredi notu normalde kaç olmalıdır

Kredi notu normalde kaç olmalıdır

Bu aslında bankaya göre değişmektedir. Kimi bankalar sistemdeki filtresini en alt seviye olan 800 hatta 700 kadar çekse de (ORTA RİSKLİ) kimi bankalarda 1500 puanın altına ne yazık ki hiç bir hizmetlerini vermemektedir. Burada ki çalışma sistemi bankanın sene içindeki hedeflemesine göre belirlenir. Daha çok müşteri potansiyelini elinde tutan büyük bankalar hizmetlerini çok riske atmazlar. Ama özellik ile Türkiye pazarına yeni girmiş olan bankalar bir an önce müşteri potansiyeli oluşturmak için sistemdeki filtrelerini en alt seviye kadar çekerler. Şayet KKB kredi notu sorgulama işlemi neticesinde AZ yada ORTA riskli gruplarda yer alıyor iseniz ve finansal desteğe ihtiyaç duyuyor iseniz bizce ülkemiz de yeni duyulmaya başlayan bankalara müracaatta bulunmalısınız.

Kredi Notunu Ölçen Kurumlar Hangileridir?

Türkiye’de kredi notu değerini iki kurum resmi olarak tutmaktadır. Bu kurumların bir tanesi FİNDEKS bir diğeri de çok fazla rağbet görmese de RİSK MERKEZİ tir. Daha önceleri TBM yani Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından tutulan bu skorları şuan RİSK MERKEZİ olarak isimlendirilen Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Tutmaktadır. Bankaların nerede ise tamamına yakını FİNDEKS ile birlikte çalışmakta ve bu kurum tarafından tutulan değerlere itimat etmektedir. Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) olarak da bilinen kurumun tarafından sağlanan hizmetten sadece bankalar değil isteyen herkes istifade etmektedir. Genel de sistemi kullanan firmalar ise şunlardır.

 1. El den taksit ile satış yapan beyaz eşya mağazaları
 2. Oto kiralama şirketleri
 3. Elektronik eşyalarını yine elden yada senet ile pazarlayanlar
 4. Oto galerilerden taksit ile araç verenler.
 5. Vadeli bir şekilde konut satanlar

gibi ikili ilişkilerin teminatını sağlamak isteyen bir çok firma bu sistemden yararlanırlar. Bazen de vatandaşlar bankalar ile ikili münakaşaya girmeden önce bu sistemi kullanıp kendi notlarını öğrenebilirler. Sistem den 7/24 yararlanabilmek için ise FİNDEKS bir çok iletişim firmaları ile anlaşma sağlamıştır. Bu firmalar Vadofone, Turkcell, Aveva’dır. Ayrıca yine iletişim merkezlerinin yanı sıra isteyenler doğrudan firmanın resmi İnternet sitelerine girerek veya nerede ise tüm mobil bankacılık üzerinden bu işlemi ufak bir bedel karşılığında (10 ile 11 TL arası) gerçekleştirebilirler.

 

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 4 Ortalama: 2.5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Muharrem yetişoğlu dedi ki:

  Merhaba pekala gelir belgesi ne kadar çıkartan bilisınız bana dönüş yaparmusınız