Hibe Kredi

Varlık Şirketlerine Düşmüş Yasal Takip Borcumu Nasıl Öğrenebilirim?

Bankalara kredi yada kredi kartı borçlarınızı 90 gün süre boyunca ödemezseniz yasal takibe düşersiniz. Buna halkımız arasından banka borçlarından dolayı avukatlık oldum da denilir. 90 gün sonrasında ise banka avukatlarıyla mevcut kredi veya kredi kart borçlarınızın ödenmesi için yeniden bir takvim belirlenmesi için müzakereye gidersiniz. Bu süreç içinde de banka avukatı sizden çok büyük olasılıkla bir taahhütname imzalamanızı ister. Bu taahhütnameyi imzalarsanız ve taahhüt ettiğiniz zaman da ödemelerinizi sağalamazsanız çok büyük olasılıkla borçlar icra kanallarıyla alınmaya gider. Buna da banka borçlarımdan dolayı icralık oldum diye halkımız tarafından adlandırılır. Banka avukatıyla taahhütname imzalamadan yeni bir borç ödeme protokolü düzenler ve yine ödemezsiniz bu sefer banka borçları varlık şirketlerine aktarılır.

Varlık Şirketlerine Düşmüş Yasal Takip Borcumu Nasıl Öğrenebilirim?

Varlık şirketlerine yada banka avukatlarınca başlatılan yasal takipler ise e-Devlet üzerinden takip edebilirsiniz. En kolay ve basit bir şekilde yasal takip ve varlık şirketine düşmüş banka borçların sorgulaması e-Devlet üzerinden yapılır. e-Devlet üzerinden tüm bu borçların sorgulaması ise sadece bir bankayı kapsamaz. Şayet var ise diğer tüm bankalara ait yasal takip ve varlık şirketi borçlarınızı tek bir ekranda görebilirsiniz. e-Devlet şifrenizle birlikte adınıza herhangi bir takibe düşmüş borç nasıl sorgulanır (öğrenilir) diyorsanız da tam doğru yerdeniz. Çünkü mevcut yasal takip ve varlık şirketlerine borç sorgulamanın nasıl yapılacağını sizlere resimli + videolu olarak burada anlattım. Size düşen tek şey ise sadece 2 dakikanızı ayırıp, talimatları uygulamanızdır.

Varlık Şirketlerine Borcum Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim? (Yasal Takip Dahil)

BDDK onaylı olarak Türkiye’de tam 20 tane varlık yönetim yönetim şirketi vardır. Varlık yönetim şirketlerine borcumun nasıl öğrenebilirim diyenler için en zor yol ise bu 20 şirketi tek tek aramalarıdır. Bankalarca başlatılan yasal takip borçlarını öğrenmenin ise yine aynı şekilde diğer zor yol ise kredi ve kredi kartı borçlu olduğunuzu düşündüğünüz bankaları aramanızdır. Bu işlem için de özellikle hangi bankaya kredi veya kredi kartı borcunuzun olduğunu bilmiyorsanız BDDK tarafından yetkilendirilmiş 54 tane bankayı aramak işin en zor yanıdır. Varlık şirketlerine yada bankaların başlatmış olduğu yasal takiplerin olup olmadığının öğrenilmesinin en kolay yolu nedir diyorsanız işte o da e-Devlet üzerinden geçmektedir.

O zaman arkadaşlar varlık yönetim yönetim şirketlerine yada bankaların yasal takip listesinde olup olmadığınızı öğrenmek için iş e-Devlet üzerinden sorgulamamızı nasıl yapacağımıza kalıyor dimi? Peki bunu nasıl yapacağız diyorsanız, işte sizlere adımlar halinde cevabı.

e-Devlet Varlık Yönetim Şirketlerine Yasal Takibe Düşmüş Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet sistemleri üzerinden bir çok işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunlardan bir kaç tanesi de Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi iş birliği ile kurulmuş olan varlık yönetim şirketlerine intikal etmiş borçlar ile bankalar tarafından başlatılan yasal takip sürecidir. Bu her iki sorgulama ekranını görebilmeniz için ise ihtiyacınız olan sadece size ait bir e-Devlet şifresidir. Şayet o da elinizin altında yoksa ücretsiz olarak nasıl alacağınızı da Bedava PTT’ye Gitmeden 4 Yolla e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? da anlattım. e-Devlet şifreniz varsa varlık yönetim şirketleri ile bankaların yasal takibinde olup olmadığınızı görmek için de atmanız gerekilen adımlar da şu şekildedir.

  1. https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-bankalar-birligi-risk-merkezi-raporu-basvurusu adresine giriniz. Şayet daha önce giriş yapmadıysanız ”Kimliği Şimdi Doğrula” demelisiniz. blank
  2. T.C. kimlik numaranız ve size tanımlı e-Devlet şifrenizi giriniz. blank
  3. Sağ üst taraftan Yeni Başvuru deyiniz. blank
  4. Kimlik bilgilerimizin çıktığı ekranın altından başvur diyelim. blank
  5. Cep telefonunuza bir SMS kodu gelecek, bu SMS kodu ile giriş yapmak için Başvuru Bilgileriniz butonuna önce basmanız gerekecek. blank
  6. Gelen şifreyi girmek için Raporu Görüntüle diyelim. blank
  7. Rapor şifrenizi ve güvenlik kodunu ilgili alanlara girelim daha sonra Raporu Görüntüle diyelim. blank
  8. Yeni açılacak raporu görüntülemek için yine Tamam diyelim. blank
  9. SMS ile daha önce gelen şifreyi girelim Gönder diyelim. blank
  10. Evet şimdi artık resimde de görmüş olduğunuz yer de adınıza YASAL TAKİP var mı yada VARLIK YÖNETİM ŞİRKETİNE BORCUNUZ var mı görüyor olacaksınız. blank

Varlık Şirketlerine Düşmüş Yasal Takip Borcumu Nasıl Öğrenebilirim? cevabını en basit yol olan e-Devlet üzerinden anlattım. Peki, şayet var ise yasal takip den nasıl çıkabilirsiniz? Hadi birlikte bir de bunu görelim.

Yasal Takip Kaldırma Nasıl Oluyor? (Ziraat Bankası)

Yasal takip kaldırma nasıl oluyor? Bunu sadece Ziraat bankası için anlatmayacağım. Çünkü, Akbank, QNB Finansbank yada Garanti BBVA veya diğer herhangi bir X banka için yasal takip kaldırma işlemleri aynı tır. Yasal takip kaldırma nasıl oluyor sorunun da aslına bakıldığı da yanıtı çok kolaydır. Zor olanı ise süreçtir. Çünkü, yukarda da anlattığım gibi yasal takip borcunuz gözüküyorsa ilgili bankaya borcunuzu ödersiniz yasal takip kaldırma süreci başlar.

BDDK tarafından yasal takibin kaldığın görünmesi ise biraz zaman alır. Bu süre zarfı içinde ise ne yazık ki tüm bankalar tarafından yasal takipte olarak gözükürsünüz. Yasal takibin tam olarak BDDK ekranlarından kalmasın süresi ise 15 günü bulabilir. Tabi her ne kadarda yasal takip BDDK ve diğer tüm bankaların ekranlarından kalksa da kredi yada kredi kartı almak için bu süreçte düşün Findeks KKB notunuz da hemen yükselmez. Findeks KKB notunuzun yükselme süreci ise yine tamamen sizin atacağınız adımlara bağlıdır. Eğer yasal takip kaldırmanızı gerçekleştirdiyseniz ve bankalardan kredi veya kredi kartı alacaksanız, düşen Findeks KKB notunuzu da hızlı yükseltmek istiyorsanız ne gibi adımlar atacağınızı sizlere KKB Findeks Kredi Notu Puanını Hızlı Yükseltme Taktikleri Nelerdir? de anlattım, lütfen okuyunuz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.