Hibe Kredi

500 700 800 TL Ramazan Gıda Erzak Yardım Başvurusu (e-Belediye)

Ramazan ayı içinde Türkiye genelinde Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana gibi büyük şehir belediyeleri dahil erzak yardımı yaparlar. Yapılan gıda yardımları belediyelere göre bazen koli ile verilir bazen ise 700, 800 TL gibi alış veriş çekleriyle sağlanır. Alış veriş çekleri ise sadece BİM, A-101 tada MİGROS veya varsa yerel marketlerde gıda alımları için geçerli tir. Belediyeler tarafından verilen bu her iki alış veriş yardım başvuruları ise 2 şekilde yapılmaktadır. Nasıl yapılır diyen vatandaşlarımız için bu yolların biri e-Devlet üzerinden tir. Bir diğer ramazan erzak yardım başvurusu ise doğrudan Belediyelere giderek yine doldurulacak bir forum ile sağlanır.

500 700 800 TL Ramazan Gıda Erzak Yardım Başvurusu (e-Belediye)

Belediye sosyal yardım başvuru olarak sadece gıda (erzak) olarak verilmemektedir. Bunla birlikte biraz sonra anlatacağız e-Devlet üzerinden başvurular da ihtiyacınız var ise diğer Belediye yardım başvurularını da anı forum üzerinden yapabilirsiniz. Belediyeler tarafından verilen bu yardımlar neler derseniz. 1- Nakdi yani nakit para yardımı 2- Kömür yada odun gibi yakacak. 3- Muhtaç asker ailesi çeşitli yardımlar. 4- Talebelere kırtasiye yardımları. 5- Kimsesiz yaşlılara evde bakım hizmetleri 6- Maddi yetersizlikten okuyamayan öğrenci belediye bursu. 7- Giyecek, ön ödemeli sosyal kart, kira ve sağlık dahil olmak üzere bir çok yardımlar da yapılmaktadır.

Belediye Sosyal Yardımları Nelerdir? Hangi Yardımları Yapıyorlar?

Belediyeler zor durumdaki ailelere bir çok sosyal yardım destekleri sağlarlar. Ne yazık ki geçim zorluğu çeken bir çok aile ferdi bu yardımlara bırakın nasıl başvuru yapılacağını neler olduğunu dahi bilmeniz. İşte bu nedenden dolayı bizler de ilk olarak Belediye yardım başvurusu nasıl yapılır? Bu anlatıma geçmeden önce Belediye sosyal yardımlarının neler olduğundan bahsetmekle konumuza başlamak istedik.

 1. Ramazan aylarında verilen erzak (Gıda) kolisi.
 2. Her ay düzenli olarak verilen alış veriş çekleri. (Sosyal kart)
 3. Nakdi para yardımları.
 4. Odun, kömür yada doğal gaz gibi yakacak yardımları.
 5. Muhtaç asker ailelerine yönelik yardımlar.
 6. Okuyan talebelere kırtasiye yardımları.
 7. Bakıma muhtaç, kimsesiz yaşlılara evde bakım hizmetleri.
 8. Maddi durumdan dolayı okuyamayan öğrencilere burs.
 9. Giyecek, ayakkabı yardımı.
 10. Kira.
 11. Sağlık, ilaç.
 12. Bebekler için bez ve mama.
 13. Engelli yardımı. (Akülü araba)
 14. Şehit ve Gazi yakınlarına yönelik yardımlar.
 15. Yeni doğan yardım paketi.
 16. Medikal malzeme yardımı.
 17. Bayram yardımı.
 18. Diğer yardımlar.

Sizin de görmüş olduğunuz gibi Belediye yardımları sadece Ramazan aylarında verilen gıda yardımlarından ibaret değildir.

 • Devletten Öğrencilere SED Yardımı adı altında 2.000 TL varan nakit para yardımı yapılmaktadır. Binlerce aile bu yardım parasını alabilmektedir. Okuyan 3 çocuğa kadar verilen SED yardım parası 4 bin TL kadar çıkabilmektedir. Nasıl başvuru yapılır? Şartları nelerdir? Hepsi ve daha fazlası ilgili bağlantımız da.

Bunun yanı sıra 20’ye yakın Belediyeler farklı konularda muhtaç ailelere yardımlar yapmaktadır. Peki bu yardım başvuruları nasıl yapılır? Şartları nelerdir?

Belediye Yardım Başvurusu Şartları Nelerdir? Kimlere Verilir? (Gerekli Evraklar)

Belediye yardım konu başlıkları yerel belediyelere göre değişebilir. Bu nedenle özellikle istirham ediyorum sayfamızda yer alan Belediye yardım konuları yerel Belediyenizde yok diye sayfamızı referans göstermeyin! Bu uyarıyı Belediye yardım başvuru şartları nelerdir? Kimlere verilir? Müracaatlar için hangi evraklar lazım konusuna başlamadan belirtmek istedim. Belediye yardım başvuru şartları ve gerekli evraklar da yine ihtiyaç duyulan yardıma göre değişebilir. Başvuru şartları içinde değişmeyen tek şart ve aynı zamanda belge ise; muhtarınızdan alacağınız muhtaçlık diğer adı ile fakirlik belgesi tir. Bunun yanı sıra Belediye yardım konusuna göre istenilen belge ve şartlar ise şunlardan oluşmaktadır.

Erzak/Gıda Yardımı

Devamlı yada aralıklarla verilen bir yardım türüdür. Dar gelirli, muhtaç ve ihtiyaç sahiplerine verilir. Başvuru için istenilen evraklar; nüfus cüzdan sureti veya fotokopisi, muhtardan alınacak fakirlik belgesi, KPS den alınacak yerleşim yeri bilgisi.

Doğal Afet Yardımı

Su baskını, deprem gibi doğal afetler de verilen yardımlardır. Bir defaya mahsus olarak çoğunlukla verilmektedir. İhtiyaç sahibi ailelere verilir. Gerekli olan evrak ise; yetkili kurumlardan alınmış hasat tespit raporudur.

Odun/Kömür Yakacak Yardımı

Yakacak yardımına ihtiyaç duyan ailelere verilir. Nüfus cüzdan fotokopisi, fakirlik beldesi ve yerleşim belgesi yeterlidir.

Asker Ailelerine Yönelik Yapılan Yardımlar

Başvuru tarihi öncesinde Belediye sınırları içinde en az 6 ay ikametgah edilmesi istenilir. Gerekli olan belgeler; dilekçe, nüfus cüzdan sureti, nüfus kayıt örneği ve boşanmış eşler için mahkeme kararı istenilir.

Engellilere Verilen Akülü, Tekerlekli Araba ve Hasta Yatağı Yardımı

Engellilere bir çok belediye ücretsiz olarak engelli kartlarını göstermeleri durumunda ücretsiz olarak ulaşım hizmeti sağlamaktadır. Bunun yanı sıra yürümekte güçlük çeken engellilere ise akülü yada tekerlikle araba ile hasta yatağı tahsis eder. Belediyeden akülü araba almak için şart ve evraklar; Akülü araba kullanabilir ibareli sağlık kurulu raporu, başvuru dilekçesi, nüfus cüzdan fotokopisi ile kayıt örneği. Tekerlekli araba için şartlar; Dilekçe, tekerlekli sandalye kullanabilir ibareli sağlık kurulu raporu, nüfus cüzdan fotokopisi ve örneği. Hasta yatağı şartları ve evrakları; Dilekçe, nüfus cüzdan fotokopisi, sağlık kurulu raporu.

Ekmek Yardımı

Belediyeler günlük olarak ekmek yardımı da yapmaktadır. Hane sayısına göre ekmek miktarları belirlenir ve düzenli olarak ekmek yardımları yapılır. Başvuru için gerekli evraklar ise muhtardan alınacak fakirlik belgesi, nüfus cüzdan sureti, KPS yerleşim yeri belgesi tir.

Kırtasiye, Giyim, Ayakkabı Yardımları

Kırtasiye, giyim, ayakkabı gibi diğer sosyal yardımlara başvuru için muhtardan alınacak fakirlik belgesi ile kimlik belgeniz yeterli olacaktır.

Belediyeler tarafından verilen yukarıda saydığımız ve sayamadığımız tüm yardımlar için en başta da belirtmiş olduğumuz gibi fakirlik belgesi en aranan belge olmaktadır. Diğer kalan belgeler ve şartlar ise, başvuru yapılacak olan yardıma istinaden gerekli olunan şartı taşımak ve onu belgeleye bilmenizdir. Bu şartları taşıp belgeye biliyorsanız da tüm Belediye yardım başvurularını 2 şekilde yapabilirsiniz.

Belediye Yardımları Nasıl Alınır? Ne Yapmak Lazım? (Forum)

Belediye yardımları nasıl alınır? Alabilmeniz için ne yapmak lazım? İlk olarak nasıl alınacağını değinmeden mutlaka başvuru yapılacak Belediye yardım konusuna göre yukarda belirtilen şartları taşıdığınızı ve bunu belgelendirebileceğinizden emin olunuz. Belediye yardım başvuru şartlarına sahipseniz nasıl alınacağınız için size iki tane yol gösterebiliriz. Bunlar ise şunlardır.

 1. e-Devlet üzerinden Belediyenin sisteme kayıtlı olması durumunda yardım başvuru formu doldurulması.
 2. Belediye binasında bulunan yardım masasına şahsen başvuru yapılması.

Belediye yardımları nasıl alınır için sizlere iki tane yol gösterdik. Almak için ne yapmak lazım diyenlere de her iki yol için atmaları gerekilen adımları alt başlıklarda detaylı olarak anlattık.

Erzak, nakdi yardım dahil tüm Belediye yardımı almak isteyenler için ilk olarak e-Devlet üzerinden sadece 5 dakika yapılması gerekenlerle başlıyoruz.

1- e-Belediye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? (Forum)

Belediye yardımları bir çok kalemden oluşmaktadır. Bunların başında gelenler; gıda yani erzak kolileri, nakdi para yardımları, öğrencilere yönelik burs ve kırtasiye yardımları ve engellilere sağlanan akülü, tekerlekli araba yardımlarından oluşmaktadır. Belediyeler tarafından verilen bu ve yukarıdaki başlıklarda bahsi geçen tüm yardımlara başvuru için e-Devlet uygulamasını kullanabilirsiniz. e-Belediye üzerinden sadece 5 dakika da dolduracağınız bir forum ile başvuru nasıl yapılacağını bilmiyorsanız da bunu sizlere aşağıda adres bağlantılarıyla birlikte anlattık.

UYARI: e-Devlet Belediye yardım başvurusu yapanlar, Belediyenizin e-Devlet sistemine tanımlı olduğundan emin olun. Aksi haldi e-Devlet üzerinden Belediye yardım başvurusu yapamazsınız. Başvuru yapmak için ise aşağıdaki diğer yöntemi denemelisiniz.

 1. Direk https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671?redirect=Url bu bağlantıyı tıklayın. Tıkladığınızda eğer ki daha önce e-Devlet şifrenizi girmediyseniz, aşağıdaki ekran çıkacak. Burada Kimliği Şimdi Doğrula deyiniz. blank
 2. e-Devlet şifrenizi giriniz, giriş yaptığınız gibi de sistem sizi doğrudan Belediye Yardım Formu sayfasına yönlendirecektir. Bu forumda size, eş ve çocuklarına ait kimlik bilgileri ile iletişim bilgileri çıkacaktır. Bu bilgiler eksik yada yanlış ise ilk olarak bu bilgileri düzenleyin. Daha sonra ise resimde de göstermiş olduğum gibi sayfanın en altında bulunan başvuru yapacağınız Sosyal Yardım Türü ve Gelir Bilginiz ne ise onu seçin. blank
 3. Bu seçimleri yaptıktan sonra, aydınlatma metni ve beyan ettiğiniz bilgilerin doğrulunu onay veriniz ve KAYDET deyiniz. blank

Bu şekilde e-Devlet üzerinden yapmış olduğunuz yardım başvurunuz alınmış olacaktır. Belediye ilgili çalışanları en kısa sürede sistemde yer alan iletişim numaralarınız üzerinden sizinle irtibata geçeceklerdir.

2- Belediye Yardım Hattı Üzerinden Başvuru Yapılması

İkametgah etmiş olduğunuz adrese bağlı olan yerel Belediye e-Devlet Sosyal Yardım Takip Modülü içinde olmaya bilir. Böyle durumda ise Belediye yardım başvurularını bireysel olarak yapmanız gerekir. Odun, kömür gibi yakacak, çocuğunuz için burs, nakdi yardımlar dahil tüm başvuruları şahsen yapamıyorsanız da mahalle muhtarınız, yakınızınız hatta öğrencinizin öğretmeni dahi sizin yerine yapabilirler.

Belediye yardım başvuruların neler olduğunu, kimler hangi evraklarla başvuru yapabileceğini yukarıda bahsetmiştik. Şimdi sıra geldi e-Belediye sistemi bulunmayanların şahsen olarak nasıl tüm Belediye yardım başvurularını yapabileceğine ve sürecin nasıl işleyeceğinin anlatılmasına.

 • Belediye binasından bulunan yardım masasına şahsen başvuru yaparak.
 • Belediyenizin resmi internet sitesine girip yardım başvuru formu doldurarak.
 • Belediye yardım hattını arayarak.

Belediye yapacağınız bu 3 yardım başvurusu için süreç ise şu şekilde ilerler.

 1.  Başvuru yapacağınız kanal sizden ilgili yardıma ait gerekli evrakları ister. Bu evraklar neler olduğunu yukarıda yer verdik.
 2. Gerekli evraklar Zabıta Müdürlüğü’ne iletilir ve konu hakkında ilgili birim araştırma yapar.
 3. Gerekli araştırmalar sonucunda şartları sağlamanız durumunda başvuru yaptığınız yardımı alabilirsiniz.

Belediye yardımları e-Devlet ve doğrudan bu iki şekilde yapılmaktadır. Yapılan bu başvuruların neticesin ne olduğunu peki nasıl öğrenebilirsiniz?

Belediye Yardım Başvurusu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Belediye erzak (Gıda) alış veriş çeki, nakdi yardım yada yakacak veya kırtasiye, kira, sağlık gibi sosyal yardım başvuruların sonucunu sorgulama yapabilirsiniz. Belediye yardım başvurusu sorgulama nasıl yapılır diyorsanız da size iki şekilde yönlendirme yapabiliriz. Bunlardan birinci e-Devlet üzerinden başvuru yapanlar için tir. Bir diğeri ise şahsen Belediye yardım başvurusu yapanlar içindir. Başvuru yol haritanıza göre başvuru sonucunu sorgulama yollu ise tablomuzda olduğu gibidir.

YARDIM BAŞVURUSU YAPILDIĞI YOL BAŞVURU SONUCU ÖĞRENEBİLECEKLERİ YÖNTEMLER
e-Devlet Üzerinden Yardım Başvurusu Yapanlar https://yyweb.belediye.gov.tr/Syts/EDevletVatandasBasvuru/Index adresi üzerinden öğrenebilirler.
Şahsen Belediye Üzerinden Başvuru Yapanlar.
 • Belediye yardım hattını arayarak.
 • Belediye yardım masasına şahsen giderek

Bütün başvuru yaptığınız Belediye yardım başvurusu sonucu öğrenmek için başvuru yaptığınız yola göre bu iki şekilde öğrenebilirsiniz. Bağlı olduğunuz belediyenizin iletişim numarasını bilmiyorsanız da bu bağlantıyı tıklayarak doğrudan öğrenebilirsiniz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.