Hibe Kredi

Tüketici Kredisi Çekerken Hayat Sigortası İadesi Alma (Dilekçe Örneği)

Tüketici Kredisi Çekerken Hayat Sigortası İadesi Alma (Dilekçe Örneği)

Bireyseller, tüketici kredisi çekerken bir çok kesintiye maruz kalırlar. Bankalar tarafından uygulanan bu kesintiler üstelik sadece ihtiyaç kredilerinde olmakla da kalmamaktadır. Haricinde ev alacaklar için kullanılan konut kredisi ile sıfır yada sıfır yada 2. el araç kredilerinde dahi mevcuttur. Bankalar tarafından uygulanan bu kesintilerin en göze çarpanı ise kesinlikle hayat sigortası olanıdır. Her ne kadarda zorunlu olmasa da uygulanan bu kesintilere bir çoğumuz sesiz kalırız. Biraz hakkını arayanlar ise başta tüketici hakem heyetlerine yazacakları bir dilekçeyle geri alabilirler. İsteyenler e-Devlet üzerinden dahi Ziraat, Halkbank gibi Devlete ait bankalardan bile kredi çekseler, bu kesintiyi geri alabilirler. Her iki şekilde de hayat sigortasını geri alabilirim diyorsanız, başvuru yapacağınız bağlantı ve dilekçe örnekleriyle birlikte burada bulabilirsiniz.

Bankalardan Kredi Alırken Hayat Sigortası Yapılması Zorunlu Mu? Yasal Mı? Ne İşe Yarar?

Bankalardan kredi alırken hayat sigortası yapılması zorunlu mu? Yasal mı? ne işe yarar? Gelin bu soruyu yasalara dayanarak yanıtlamadan evvel bankalar neden bu sigortayı sizlere yapıyor buna bakalım. Konut, yada bireysel tüketici veya araç kredisi kullananlar için bankaların kredi faizi harici en büyük dominantı hayat sigortalarıdır. Bunu yapmaların ise iki gerekçesi vardır. 1. Kullanılan krediyi teminat altına alınmasıdır. 2. Kredi faiz + işlem ücreti gibi getirilere ilaveten bir ayrıca kaynak sağlanması tır. Bu iki neden harici bankaların sizlere ihtiyaç veya herhangi bir kredi kartı kullanırken hayat sigortası uygulamasının başka bir amacı yoktur. Bankaların neden hayat sigortası yaptığının sebebini açıkladık. Şimdi sıra geldi daha çok merak edilen diğer bir konuya. Tüketici veyahut ta herhangi bir bankadan kredi çekilirken yapılan hayat sigortası zorunlumu? Yasal mı?

Bankalardan hayat sigortası yaptırmak kesinlikle zorunlu değildir. T.C. Cumhurbaşkanlığı Mevzuat Bilgi Sistemi tarafından yayımlanan Tüketici Kredisi Sözleşmeler Yönetmeliği 26. maddesinde ise zorunlu olmadığı harfiyen şu şekilde geçer.

MADDE 26 – (1) Tüketicinin yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile açık talebi olmaksızın kredi ile ilgili sigorta yaptırılamaz. Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi hâlinde, istediği sigorta şirketinden sağladığı teminat, kredi veren tarafından kabul edilmek zorundadır.

Yayımlanan bu yönetmelikteki diğer haklarınızı görmek istiyorsanız, Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği 26. Madde linkini takip edebilirsiniz.

Hayat Sigortasını Aynı Bankaya Yaptırmak Zorunda mıyım?
Farkı Sigorta Acentelerine Yaptırsam Olur Mu? Evet olur ama bir şartla. Tamamen kullandığınız kredinin bakiyesini karşılayacak şekilde hayat sigortası yaptırmanız durumunda.

Bankalardan tüketici yada konut kredisi kullanırken hayat sigortası yapılması zorunlu olmadığını yasalara dayanarak gördük. Bununla birlikte arzu edenlerin farklı bankalara da isterlerse çekecekleri kredi için sigorta yaptırabileceklerini de yine biliyoruz. Peki, daha önce yapılan hayat sigortalarını geri alabiliyor muyuz? Alabiliyorsak nasıl alabiliriz?

Ziraat Bankası Hayat Sigortası İadesi Nasıl Geri Alınır? (Erken Kapatma Hesaplama)

Ziraat bankası diğer Devlete ait Halkbank ve Vakıfbank gibi kullandırmış olduğu tüketici kredilerden bazı kesintiler uygular. Uygulamış olduğu bu kesintilerin en başında ise hayat sigortası poliçesi gelir. Her ne kadarda zorunlu olmasa da bir çok vatandaşımız özellikle konut ve tüketici kredisi çekerken banka tarafından oluşturulan bu hayat sigortası poliçesini imzalar. Böylelikle Ziraat bankasına kullanılacak olan kredi için hayat sigortası kesintisinin yapılmasına onay verilir. Kredinin taksit ödemeleri devam ettikçe yıllık olarak düzenli bir şekilde kesilen peki bu hayat sigortaları geri alına bilir mi? Bireysellerin en çok merak etmiş olduğu 1. soru bu olmaktadır. 2. Soruya da gelirsek. Dönem içinde erken kredimizi kapatmamız halinde yıl dönümünde peşin olarak kesilen hayat sigortası alınır mı? Alınırsa kaç ara olarak alırız, hesaplaması nasıl yapılır? gelmektedir.

Şimdi ilk olarak tüketici, konut ve araç kredileri için yapılan hayat sigortaları nasıl geri nasıl alınır için önce bu iki soruyu yanıtlamak istiyorum. Böylelikle içinde bulunduğunuz duruma göre başvuru yapma hakkınız yasal olarak var mı? Yok mu? öğrenmiş olur, ona göre nasıl bir yol izleyeceğinizi aşağıda anlatmış olduğum şekilde devam ederseniz.

Kredi Taksitlerimi Ödemedim. Hayat Sigortası Benim Yerime Öder Mi?
Şayet hayat sigortanızı istem dışı işsiz kalmanızı kapsıyorsa belli bir miktarını ödeye bilmektedir. Aksi halde, kredi taksitlerinizi hayat sigortanız ödemez.

Arkadaşlar, Ziraat bankası yada herhangi bir banka tarafından daha önce kesilen hayat sigortası var ise bunu geri alamazsınız. Bunun nedeni ise bu hizmeti sözleşme tarihleri içinde satın almış olmanızdır. Geri alabileceğiniz hayat sigortası ise; dönem içinde peşin olarak ödemiş ama aynı dönem içinde erken kredi kapatılması durumundaki hayat sigortasının miktarları alınmaktadır. Alacağınız tutar ise, dönem içinde geriye kalan aylara ait sigorta tutarlarıdır. Buna örnek vermem icap ederse.

2022 yılının 1. ayında 24 aylık bir tüketici kredisi kullandınız. Çekmiş olduğunuz kredi tutarı fark etmeksizin de sizden peşin olarak 24 aylık olarak 600 TL de hayat sigortası uyguladılar. Fakat siz çekmiş olduğunuz bu tüketici yada konut veya araç kredisini 12 ay sonra kapadınız. Bu durumda içeride 12 aylık bir sigorta ödemesi kalır. Bu da 600/24 denildiği zaman aylık 25 TL den 25*12= 300 TL gibi bir rakama tekabül eder. İşte içerde kalan bu miktardaki hayat sigortası geri alına bilir. Hem de 10 yıl geriye dönük olarak. Nasıl alabiliriz diyorsanız da bunun için sizlere etkili 2 yol göstereceğim.

Bunlardan bir tanesi tüketici hakem heyetinden geçmektedir. Bir diğeri ise e-Devlet üzerinden evinizin konforunda yapabileceğiniz başvuru yolundan geçer.

Değerli avukat arkadaşımız Reşit ONUK’bey nede güzel videosunda bizlere konuyu anlatmış.

Tüketici Hakem Heyeti Hayat Sigortası İadesi Alma Dilekçe Örneği

Tüketici hakem heyeti siz bireysellere kanunen verilmiş olan maddiyata dayalı hakları savunmak için vardır. Böylelikle tüketiciler haksızlığa uğradıkları vakit herhangi bir avukat tutarak mahkeme sürecine girmekle uğraşmazlar. Yasal hakları olmaları halinde geri alamadıklarını da hiç bir ücret ödemeden bu şekilde geri alırlar. Tüketici hakem heyetleri üzerinden geri alınacak bu haklardan bir tanesi de zorunlu olarak kesilen hayat sigortası olmaktadır. 6098 Türk Borçla Kanunu, 146 Maddesi uyarınca 10 yılla kadar kesilen hayat sigortalarını geri almak için böylece bu kuruma başvuruyu bir dilekçe örneği ile yapabilirsiniz. Peşin olarak ödemiş olduğunuz hayat sigortasını erken kredi kapatmanız halinde geri almamız durumunda ise tüketici hakem heyetine başvuru yapmadan önce şu yolu denemiz gerekir.

 1. İlk olarak hayat sigortasının kalan kısmı iade edilmesi için kredinizin mevcut olan bankanın müşteri hizmetlerini arayınız.
 2. Müşteri hizmetlerinden şayet olumlu yanıt alamazsanız, ilgili bankaya şahsen giderek bireysel müşteriler departmanına başvuru yapınız.
 3. Bireysel müşteriler departmanı da eğer ki size olumlu bir yanıt vermedi ise, son olarak bankanın genel müdürlüğüne iadeli taahhütlü olarak yazılı başvuru yapın.
 4. Bankaya hayat sigortası iadesini geri almak için bu 3 başvuruda da olumlu yanıt alamazsanız, bu sefer hakem heyetine almış olduğunuz yazı ret yanıtıyla aşağıdaki dilekçe örneği ile başvuru yapınız.

Tüketici hakem heyetine hayat sigortası geri almak için yazılması gerekilen dilekçe örneği.

T.C. ……………………………………………………………………………. KAYMAKAMLIĞI TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA

12/12./22021. Tarihinde Akbank Bozüyük şubesinden 100.000 TL 36 ay vadeli tüketici kredisi kullandım. Normal ödeme günü 12.12.2023 tarihinde bitmesi gerekilen tüketici kredisi taksitlerimi 12.12.2022 tarihinde erken kapadım. Vadesinden 12 ay önce kapamış olduğum tüketici kredimin son yılı için de banka benden hayat sigortası kesti. Kesmiş olduğu hayat sigortası haklarımda kredimi erken kapadığımdan ötürü hali ile yararlanamadım. İlgili bankaya bunu beyan edip 6098 Türk Borçlar Kanunu 146. maddesi uyarınca 10 yıla dönük olarak iadesini alma hakkımın olduğunu beyan etmeme rağmen geri alamadım. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Şikayetçi:

Adı:

Soyadı:

İmza:

Parasal Değeri:

Şikayet Tarihi:

Konusu: Erken kredi kapamadan dolayı içeride kalan hayat sigortası ödemelerimin geri alınması.

Ekler:

 • Akbank Genel Müdürlüğü’ne gönderilmiş olan iadeli taahhütlü hayat sigortası iadesi ret cevabı.
 • Kredi hayat sigortası dokümanı

Bu şekilde tüketici hakem heyetine itiraz dilekçesi yazarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Sayfamızda görmüş olduğunuz itiraz dilekçemizin Word formatından da ayrıca bilgisayarlarınıza boş hali ile indirebilirsiniz. Tüketici Konut Araç Kredisi Hakem Heyeti İade İtiraz Dilekçe Örneği bunun için ⇐ buradaki bağlantımızı tıklatmanız kâfidir.

Tüketici yada diğer bireysel kredileriniz için kesilen hayat sigortası ödemesini Kaymakamlık binalarında bulunan hakem heyetlerine isterseniz e-Devlet üzerinden de aşağıda anlatmış olduğum şekilde de ilete bilirsiniz.

Kredi Çekerken Kesilen Hayat Sigortası e-Devlet Üzerinden Geri Alma Başvurusu

Kredinin türü her ne olursa olsun size farkına dahi varmadan bankalar hayat sigortası genellikle yaparlar. Bankalar tarafından uygulanan bu uygulama kesinlikle yasalara göre zorunlu olmamaktadır. Bunu bilmeyen hatta bilenler dahi bir an önce ihtiyaçlarınızın tedarik edilmesi için çoğunlukla ses çıkartmazsınız. O an için bankaca uygulanan ve kabul etmiş olduğunuz hayat sigortasını ama isterseniz geri alabilirsiniz. Bunun içinde ilk olarak kredinizi erken kapamanız gerekir. Kredinizi erken kapamanız halinde kesilen kalan hayat sigortası iadesi için de iki yol izleye bilmektesiniz. Bunlardan ilkini hemen yukarıda başvuru dilekçe örneği ile birlikte anlattım. Diğer ikincisi ise Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteriler Hakem Heyeti için nasıl e-Devlet üzerinden başvuru yapacağınızı da aşağıda adımlı olarak anlatıyorum.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/tbb-bireysel-musteri-hakem-heyeti adresine girelim.
 2. Daha önce e-Devlet girişi yapmadıysanız, Kimliği Şimdi Doğrula butonuna tıklatalım. blank
 3. Kimlik doğrulama alına T.C. kimlik numaramızla e-Devlet şifremizi girelim. Sonra Giriş Yap butonuna tıklatalım. blank
 4. Karışınıza çıkan uyarı metnini okuduktan sonra Devam Et diyelim. blank
 5. Açılan sayfanın sağ üst tarafındaki + Yeni Başvuru diyelim. blank
 6. Karşınıza çıkan uyarı metnini okuyarak Tamam diyelim. Sonrasında işlem sonucuyla birlikte bekleyen tam 8 adım karşılayacaktır. Bu sayfaların 1. olanı karşınızda şuan görmüş olduğunuz yine uyarıcı metindir. Okuyup kabul ettikten sonra ise kutucuğu işaretleyerek Tamam diyelim. blank
 7. Başvuru durumuna ilişkin bilgiler bölümünü yine okuyarak kabul ederek Devam Et diyelim. blank
 8. Kimlik ve iletişim bilgilerimizi kontrol edelim, doğru ise Devam Et diyelim. (İletişim tercihini işaretlemeyi unutmayın) blank
 9. Başvuru bilgileri kısmına şuan geçmiş olacaksınız. Bu bölümü dilekçe örneğinde olduğu şekilde doldura bilirsiniz. Örneği yukarıdaki başlık altında yer verdim.
 10. Bankanın yanıt durumuna bağlı bilgileri bu alana girelim.
 11. Belge ekleme bölümüne bankaya yazdığım dilekçe ve karşılığında gelen ret cevabını son olarak da kredimizin den kesilen hayat sigortası dokümanını ekleyelim.
 12. Başvurumuzu ön izleme de görelim. Doğru ve eksiksiz ise Devam Et diyelim.
 13. İşlem sonucu bölümünde müracaatımızı sonlandıralım.

Bu şekilde böylece de e-Devlet üzerinden de haksız yere kesilmiş olan hayat sigortasını iade edilmesi için talepte buluna biliriz. Konumuz hakkında sormak istediklerinizi bizlere de yorumlarda iletebilirsiniz.

 

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 8 Ortalama: 4.4]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.