Hibe Kredi

Findeks KKB Kredi Notu Neden Düşer? (Sabit Kalır? Sıfır Olur?)

Findeks KKB Kredi Notu Neden Düşer? (Sabit Kalır? Sıfır Olur?)

Findeks KKB kredi notu neden düşer? Finansman otoriteriniz için en önemli faktör olan bu puanı neler düşürür? Çoğunlukla, bankalardan kredi yada kart alınmadığı zamanlar hep merak konusu olmuştur. Halbuki kredi skorunuzu düşürecek sıraladığım bu 5 faktör hakkında bilginiz olsa, şuan belki de hangi banka ne kadar kredi notuna kredi veriyor dahi sormayacaktınız. İstediğiniz bankadan ayrıcalıklı yani düşük faizli dahi kredi kullana bilecektiniz. Bu nedenle ilk olarak sizlere Findeks KKB notunu neler düşüreceğinden ilk olarak bahsedeceğiz. Sonrasında ise kredi notunu sıfırlayan etkenler ve neden sürekli sabit kaldığına değineceğim.

Findeks Kredi Notu Neden Bu Kadar Önemli? 9 Ciddiye Alınacak Sebep

Findeks kredi notu neden bu kadar önemli? Konu hakkında şayet hiç bir bilginiz yok ise, duyunca bence artık bu skoru gerçekten çok ama çok ciddiye alacaksınız.  Hele bir de 18 yaşında büyük hayata yeni atılan bireyseniz, bence Findeks KKB notu neden bu denli önem arz ediyor kesinlikle atlanılmaması gerekilmektedir. Bu nedenden ötürü de Kredi Kayıt Bürosu tarafında tutulan bu notu düşüren faktörlerin neler olduğuna değinmeden bunun öneminden ilk olarak bahsetmek istiyorum.

 1. Bankalardan ihtiyaç, konut yada araç kredisi alamazsınız.
 2. Hiç bir banka size kredi kartı vermez. (Sadece Blokeli Kredi Kartı Kara Listede Olanlara Kesin Çözüm! ile kredi kartı sahibi olabilirsiniz.)
 3. Bankalar size kredi verse dahi düşük faiz olanaklarından yararlandırmazlar.
 4. Senetle yada elden taksitli olarak hiç bir beyaz yada elektronik alış veriş mağazasından ürün alamazsınız.
 5. İstanbul gibi mega kentlerde özellikle kiralık ev dahi tutamaya bilirsiniz.
 6. Araç kiralamaya bilirsiniz.
 7. Bir kısmını peşin kalanını elden taksitli olarak araç alamazsınız.
 8. Esnaf olursanız, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kefaletiyle verilen işletme, araç yada işyeri satın alma kredisi çekemezsiniz.
 9. Ticari faaliyet gösterecekseniz toptancılardan ön ödemesiz ürün satın alamazsınız.

Gerçekten iddia ettiğim kadar neden Findeks KKB notunu ciddiye almanız gerektiği kadar varmış dimi? Peki KKB notunuzu düşüren nedenler neler? Hadi şimdi bunları öğrenelim. Bu yukarıdaki tam 9 bir hayli engelle karşılaşmayalım.

KKB Kredi Notunu Düşüren Durumlar Hangileri?

Findeks KKB notunuzun ne denli önemli olduğunu yukarıda 9 sebebiyle sıraladık. Yaşantınız boyunca önünüze bu engebeler çıkmasını istemiyorsanız da düşmemesi için aşağıdaki 5 faktöre dikkat etmelisiniz. Böylelikle sonrada Findeks KKB notunuzu ayrıca yükseltmek için efor sarf etmekte zorunda kalmazsınız. Eğer zamanında kredi notunu düşüren bu 5 öneli etkene dikkat edip notunuzu düşürdüyseniz de, yine sizlere yardımcı olduğumuzu bilmelisiniz. Bunun içinde ayrıca KKB Findeks Kredi Notu Puanını Hızlı Yükseltme Taktikleri Nelerdir? diye bir sayfa oluşturduk. Muhakkak notunuz şayet düşükse önce bağlantısını paylaştığımız sayfa bir ilk olarak göz ayın. Sonra, yükselttikten sonra düşmemesi için aşağıdaki saydığım 5 önemli tedbiri uygulayın.

 1. Kredi kullanım sıklığı. Her kredi çektiğiniz de kredi notunuz düşecektir. İlk kredi çekmenizin üzerinden 6 ay geçemeden 2. kredinizi çekerseniz kredi notunuz biraz daha düşecektir.
 2. Başvuru sayısı. Sürekli kredi çekemeyecek yada kredi kartı almayacak dahi olsanız başvuru yapmanız da kredi notunuzu düşürür. Kredi başvurularında ret cevabı alıyorsanız da tekrardan farklı bankalarda müracaatlarınızı yenilemeyin. Bu sayı ne kadar olmalı diyorsanız 6 ay içinde 15’i geçmemesi gerekir. 3 ay içinde bu sayı 7 üzeri olmaması gerekir.
 3. Kredi kartının dönem sonu borcunun zamanında ödenmemesi. (Asgarisini ödemeniz kredi notunuzun düşmesini engel olacaktır.)
 4. Çekmiş olduğunuz ihtiyaç, konut yada araç kredilerinin zamanında ödenmemesi.
 5. Hiç bir bankadan herhangi bir ürün almamanız. Bu etken daha çok kredi notunuzu düşürmekten ziyade hiç oluşmamasına sebep olur.

Findeks KKB notunuzu ciddi manada düşürecek olan en önemli 5 faktör bunlardır. Şimdi sıra geldi, Findeks KKB notu neden yerinde sabit kalır yada sıfır olur sorularını cevaplamaya.

Findeks Kredi Notu Neden Sabit Kalır? Sıfır Olur?

Findeks KKB notunuzu yükseltmek için ataklarda bulundunuz diyelim. Lakin, 1 ay sonra sorguladınız da hiç bir değişiklik yok! Yılmadınız 30 gün daha sizlere bahsetmiş olduğumuz kredi skoru yükseltme yöntemlerini uygulamaya devam ettiniz. Yine 2. ay sonrasında sorgulama yaptınız ama herhangi bir değişiklik yine yok. Hâlen sabit bir şekilde not ortalamanız da duruyor. Bunun nedeni nedir diyorsanız, cevap aslında çok basit. Çünkü, Findeks Kredi Kayıt Bürosu bireysel tuttukları kredi puanlarını en az 3 ayda 1 olarak güncellemektedir. Findeks KKB notunun sabit bir çizgi halinde seyretmesinin 1. nedeni bu olabilir. Şimdi geldik 2. nedeninin ne olabildiğine. Bu neden ise, hiç bir finansman adım atılmıyor olmasıdır. Bunlara örnek vermem gerekirse de şunları sıralaya bilirim.

 1. Hiç bir krediniz olmadığı halde kredi kullanmıyor olmanızdır.
 2. Kredi kartınızla herhangi bir hareket sergilemiyorsanız.
 3. Ek hesabınıza nakit girdi çıktısı gibi hareketler yapmıyorsanız.

Şayet bu 3 çok önemli faktörü icra etmiyorsanız da kredi notu değeriniz sabit kalacaktır. Findeks KKB notunuzun sabit kalmasının 2 tane nedeninden bahsettik. Şimdi sıra geldi çok daha kötüsü olan neden sıfır olabilir.

Findeks KKB notunun neden sıfır olduğunun nedenlerini de yine sizlere sıralı adımlar halinde anlatacağım. Bunun için ise 2 tane sebep vardır.

 1. Kullanım olduğunuz kredi ödemesiniz 90 güne kadar ödemediğiniz hallerde.
 2. Kredi kartınızın son ödemesini 90 güne kadar gerçekleştirmediğiniz durumlarda.

Findeks KKB notunuzun sabit ve sıfır olmasının nedenleri de bunlardır. Başka herhangi bir nedeni teknik bir problem olmadığı müddetçe olmaz. Şayet bu nedenlerin hiç birini gerçekleştirmediğinizi düşünüyorsanız da size bir yol göstere bilirim. KKB Nedir? İtiraz Başvurusu Nasıl Yapabilirim? sayfamda bahsetmiş olduğum gibi bu skoru tutan firmaya itirazınızı gerçekleştire bilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Neden Yükselmiyor?

Bankalara kredi veyahut ta kredi kartı başvurusu yaptınız ama ret cevabı aldınız. Bunun gerekçesini sorduğunuzda da size kullanım limitinizin olduğunuzu, fakat KKB notunuzun düşük olduğunu söylediler. Neden düştüğünü merak ediyorsanız bunun tam 5 en önemli sebebini yukarıda bulabilirsiniz. Niye yükselmiyor diyorsanız da aşağıda bahsettiklerimi bana kalırsa yapmadığınızdan dolayıdır. Bunun başka da bir açıklaması yoktur.

 1. Kredi kartınızın ödemelerini düzenli bir şekilde yapıyor musunuz?
 2. Bireysel kredinizin taksitlerini zamanında hatta gününden önce yatırıyor musunuz?
 3. Ek hesap bakiyeniz – oranlarında mı geziyor?
 4. Ek hesap bakiyenize para girdisi yapıyor musunuz?
 5. Kredi kartınıza otomatik ödeme talimatları veriyor musunuz?
 6. Sürekli olarak kredi başvursun da bulunmuyorsunuz dimi?

Şayet bu uyarılarımı dikkate almanız rağmen 3 ay sonra KKB kredi notunuz halen yükselmiyorsa ben buradayım arkadaşlar. Bana buradan iletişime geçerseniz, size bu sorunu çözüme oluşturacak yorumlarda farklı bir kaç başvuru seçeneği sunacağım.

Buraya kadar sizlere Findeks KKB notunun önemi, düşüren nedenler ve niye sabit ile sıfırladığından bahsettik. Konumuz olan KKB skoru ile merak edilen diğer bir soruyu yanıtlamaya sanırım artık geçebiliriz. Sonrasında da var ise sorularınızı almak isteriz.

Hangi Banka Ne Kadar Kredi Notu İstiyor? (Ziraat, Halkbank Vb.)

Hangi bankalar ne kadar kredi notu istiyor? Bu soru en çokta Ziraat ile Halkbank ve Vakıfbank gibi Devlete ait bankalar için sorulmaktadır. Bunun sebebi ise malum. Türkiye’de en fazla kredi başvurusu yapılan 3 bankamızın bunlar olmasıdır. Fakat ben hangi bankalar kaç kredi puanını istiyor sorusunu genel olarak cevap vermek istiyorum. Böylelikle özellikle KKB skoru düşük olup, bireysel ihtiyaç kredisi kullanacak olan arkadaşlara çok daha iyi yardımcı olacağımın kanısındayım.

blank

Kıymetli arkadaşlar, aslında bakılırsa bankaların çoğu kredi yada kart vereceği müşterilerinden aynı notu ister. En az istedikleri not ortalaması ise 1099 puan üzeri olunmasıdır. Yani kredi puan cetvelimizde sizin de görmüş olduğunuz gibi az riskli gurupta olanlardır. Fakat bazı bankalar bu puanı 1000’e kadar indirir. Bunun sebebi ise müşteri portföyünü çoğaltmak içindir. Bu bankalar hangileri derseniz, daha çok ismi az duyulmuş ve Türkiye pazarına yeni giren bankalardan oluşur. Bunlar bir kaç örnek vermemiz gerekir ise de size 3 tanesinin ismini söyleye biliriz.

 1. Türkiye Finans Katılım Bankası
 2. Alternatif Bank
 3. Odeabank

Baz hallerde ise Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankaları ise 1000 puan altına dahi kredi verdiği görülmüştür. En son Ekonomi İstikrar paketi kapsamından istifade etmek isteyenler için bu toleransı bu 3 kamu bankasının tanıdığını çok iyi bilmekteyiz. 700 800 900 1000 Puana Kadar Kredi Veren Bankalar da hangi bankalar ne kadar kredi notu istiyor konusunu çok daha geniş çaplı olarak ele aldım. Bu konu ilginizi çekiyorsa bir ilgili sayfamızı ziyarette bulunmanızı tavsiye ederiz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.