Hibe Kredi

Sicil Affı Başvurusu Yapılarak Nasıl Kredi Çekilir? (Bedava Başvuru Dilekçesi Örneği)

Müjdemizi isteriz. Artık kimseye kredi sicil affı çıktımı sorusunu sormak zorunda kalmayacaksınız. Çünkü torba yasa ile banka kredi sicil affı çıktı. 2023 yılı içinde yürürlüğe girdi. Böylece sicili bozuk, kara listede olup daha önce kredi veya kredi kartı alamayanların önü açılmış oldu. 7420 sayılı kanuna ilave edilen geçici yasadan istifade ederek peki nasıl kredi sicil affından yararlanabilirsiniz?

Sicil Affı Başvurusu Yapılarak Nasıl Kredi Çekilir? (Bedava Başvuru Dilekçesi Örneği)

Bunun için ilk olarak kredi çekemediğiniz (ret cevap aldığınız) bankaya iadeli taahhütlü olarak bir dilekçeyle başvuru yapılması gerekir. Sicil affı yasasından bankaya başvuru yapacaklar için bedava dilekçe örneğimizi sayfamızın devamında bulabilirsiniz. Bankaya yapmış olduğunuz bu başvuru sonucunuz da ret olması durumunda ise BDDK bunu yine yazılı olarak şikayet mahiyetinde bildirmeniz gerekir. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK)’ya yazılması gereken dilekçe örneğini de yine sizler için ücretsiz olarak sayfamızda yer verdik. Yapacağınız bu 2 işlem sonrasında onay almayanız kredi veya kredi kartınız en fazla 30 gün içinde onaylanacaktır.

2023 Sicil Affı Çıktı Mı? Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? Yasalaştı Mı?

Kredi sicil affı aslında bakılırsa 2023 yılı öncesinde çıktı. Şuan halen de yürürlükte tir. Bu resmi gazetede yayımlanmıştır. Resmi gazetede daha önce yayımlanan 5384 sayılı kanuna ilave olarak eklenen bu maddeyi sizler de isterseniz bu ⇒ https://mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5834.pdf bağlantıda görebilirsiniz. (Aşağıda metinde de ayrıca ilave eklenen ilave madde yer almaktadır.) Sicil affı çıktı mı? Ne zaman yürürlüğüne girecek sorularını cevapladık. Peki bu yasalaşan kanun metni bize ne diyor? Şimdi ilk olarak buna bir bakalım, sonra nasıl başvuru yapacağımıza geçelim.

blank

Geçici maddeye göre; 24.03.2020 yılı tarihi öncesi mevcut kredi yada kredi borcu olanlar. Şayet 31.12.2020 tarihine kadar olan tüm borçlarını ödeyerek yada yeniden yapılandırırlarsa, kredi sicil affı yasasından yararlana bilirler. Peki bu işlemler özellikle bankalar tarafından ne zaman uygulanacak?

Bankalar Sicil Affı Yasasını Ne Zaman Uygulayacak?

Sicil affı yasasını bankalar ne zaman uygulayacak sorusunun yanıtı ben sizlere kanuna göre vermek istiyorum. Kanun numarası; 5854 kabul tarihi 22/01/2009 olan ve 28/01/2009 tarihinde bir tebligat yayımlandı. Bu yayımlanan tebligatın adı ise ”Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler İle Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması” tır. Bu yayımlanan kanuna 25.03.2020 tarihinde ek bir madde eklendi. Maddenin içeriğinde ise kısaca sizleri ilgilendiren şu metin geçmektedir. ”31.12.2020 tarihine kadar kredi kartı yada kredi borçlarınızı tamamını kaparsanız yada borçlarını taksitlendirmeye giderseniz bankalar bu kişilerle daha önce yapılan finansal ilişkiler dikkate alınmayacak” denilmektedir. Yayınlanan bu tebligatla birlikte böylelikle daha önce sicili bozuk olanlar bankalardan kredi kullana bileceklerdir. Buda şu demek oluyor ki! Sicil affı yasını bankalar ne zaman uygulayacak sorusunun cevabı, bu şartı sağlanması durumunda şuan uygulaması gerekmektedir. Peki bunun uygulanması için nasıl bir yol izleyeceğiz?

Kredi Sicil Affından Yararlanmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Banka sicil affında yararlanmak için ne yapmanız gerekiyor? Öncelikle olarak bu tarihine kadar var ise kredi veya kredi kartı borçlarınızı kapatmanız gerekir. Sonrasında ise kredi yada kredi kartı başvurusunda bulunmanız gerekir. İhtiyaç kredi veya kredi kartı başvurunuz onay almadığı taktirde ise ilk olarak ilgili bankanın genel müdürlüğüne iadeli taahhütlü olarak dilekçe yazılması gerekilmektedir. Sicil affı yasasından yararlanabilmeniz için ilgili bankanın genel müdürlüğüne iadeli taahhütlü olarak yazmanız gerekilen dilekçeniz ise şu şekilde olması gerekmektedir.

………………………………………… …………………………….. Genel Müdürlüğü’ne

…………/…………../20…… tarihinde bankanıza kredi/kredi kartı başvurusunda bulundum. EK’te sizlerin de görmüş olduğu gibi başvurum bankanız tarafından ret edildi. Başvurumun ret edilme nedeni olarak ise kredi notu değerimim düşük olduğu öne sürülmüştür. Fakat, yine EK’e ilave etmiş olduğum gibi, 24.03.2021 tarihinde Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler İle Kredi ve Kredi Kartlarının Borçlarına İlişkin Kayıtlarının Dikkate Alınmaması Hakkında Kanunu’nun için ilave bir madde eklendi. Eklenen bu madde 48 de ”31.12.2000 tarihine kadar, kredi ve kart borçlarının tamamının kapatılması yada yeniden yapılandırılması durumunda gerçek ve tüzel kişilerin geçmişe yönelik borçları finansman kuruluşları tarafından dikkate alınmaz.” Yayımlanan bu yasaya istinaden geçmişe yönelik borcum olmamasına rağmen kredime onay vermeyerek suç işlemektesiniz. Lütfen, başvurumu bir kez daha dikkate alarak değerlendirmenizi rica ederim.

İsim Soyadı:

İmza:

Şeklinde dilekçenizi oluşturmanız gerekir. (Dilekçenizin WORD formatında oluşturmuş olduğum halini isterseniz bu Sicil Affı Yararlanma İtiraz Dilekçesi Başvuru Örneği den indire bilirsiniz.) Oluşturduğumuz bu dilekçeye de aşağıdaki ekleri iliştirmeniz gerekir. Bunlar ise şunlardır.

 1. Bankadan ret aldığınız kredi yada kredi kartı bildirisinin çıktısı.
 2. Kredi sicil affı kanunu ⇒ Kredi Sicil Affı Yasası

Bankaların Genel Müdürlük Adresleri:

 • AKBANK: Akbank Genel Müdürlüğü Sabancı Center 4. Levent 34330 İstanbul
 • Garanti BBVA: Nisbetiye, Aytar Caddesi Numara: 2 Posta Kodu: 34340 Beşiktaş/İstanbul
 • Şekerbank: Emniyet Evleri Mahallesi Eski Büyükdere Caddesi Numara: 1 D:1A, 34415 Kâğıthane
 • QNB Finansbank: Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi Kristal Kule Binası Numara: 215 Şişli – İstanbul
 • Vakıfbank: Saray, Dr. Adnan Büyükdeniz Caddesi No:7/A, 34768 Ümraniye/İstanbul
 • HALKBANK: Barbaros Mah., Şebboy Sok. No:4/1 34746 Ataşehir / İstanbul
 • Türkiye İş Bankası: Levent Büyükdere Caddesi & Meltem Sok. İş Kuleleri No:4, 34330 Beşiktaş/İstanbul

Kredi sicil affı yasası için bu şekilde başvurumuzu yaptık. Peki şimdi ne olacak? İtiraz dilekçenizi iadeli taahhütlü olarak gönderdiğiniz zaman banka sizlere muhakkak olumlu yada olumsuz olarak 30 gün içinde bir cevap dönmesi gerekir. Peki, genel müdürlük tarafından size olumsuz bir cevap geldiği zaman ne yapacaksınız? Hemen pes mi ediyoruz? Tabi ki de hayır! hakkımızı aramaya devam ediyoruz. Hakkımızı aramak için ise aşağıdaki adımı yerine getirmemiz yeterlidir.

BDDK Sicil Affı Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Banka kredi sicil affı yasasından yararlanmak için kredi veya kredi kartı başvurunuzu ret mi etti? Bu sefer yapmanız gereken bir şey daha var. Bu ise bu ret edilen kredi veya kredi kartı başvurunuzu Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BBDK)’ya bildirilmesidir. Bunun içinde yapmanız gereken BDDK ya bankanın genel müdürlük tarafından gönderilmiş olan ret cevabını iletmeniz ve gereğini arz etmenizdir. Bu şekilde son hamlenizi de yaptıktan sonra çok büyük ihtimal ile aşağıdaki resimde sizlerin de görmüş olduğu gibi krediniz onay alabilir. Peki bunu nasıl yapıyoruz?

blank

Bunun içinde  BDDK’ya aşağıdaki gibi bir üst yazı ile şikayet dilekçesi doldurmanız gerekiyor.

BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURUMU’na

EK’te sizlerin de görmüş olduğu gibi, ……………………… ………………………………… genel müdürlüğüne ret almış olduğum kredi/kredi kartı başvurusu için itirazda bulundum. Kanuni hakkıma rağmen ilgili banka halen kredi/kredi kartı başvuruma onay vermemektedir. Gereğiniz arz ederim..

İsim Soyadı:

İmza:

Şeklinde yazarak ek’e de banka tarafında gelen ret cevabını iliştirip BDDK iletişim adresi olan aşağıdaki yere iadeli taahhütlü olarak gönderiniz. (BDDK Sicil Affı Yasası İtiraz Dilekçesi Örneği)

Adres: Büyükdere Cad. No:106 Esentepe Şişli/İSTANBUL

BDDK sizlere 30 gün içerisinde dönüş muhakkak yapacaktır.

Bundan sonrası sade iş beklemeye kalacaktır. Banka kredi sicil affına nasıl başvuru yapılır sizler için açıkladık. Konu hakkında varsa sorularınızı lütfen bunu bizlere yorumlar bölümünden çekinmeden iletiniz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 4 Ortalama: 4]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Yunus Uyar dedi ki:

  Merhabalar. Hangi bankaya borcumuz varsa önümü yapılandırmak gerekli .benim parça parça birkaç ayrı borcum var hepsini mi kaptmak gerekiyor acaba