KOSGEB Kredi

Sicil Affı Yasasından Yararlanarak 2021 Yılında Nasıl Kredi Çekilir?

Sicil Affı Yasasından Yararlanarak 2021 Yılında Nasıl Kredi Çekilir?

Sicil affı çıktı mı? çıkacak mı? derken banka sicili bozuk olanlara müjdeli bir haberim var. 2021 yılında yürürlüğe girerek çıkarılan sicil affı yasasıyla bankalardan kredi çekebilirsiniz. Hatta sadece ihtiyaç kredisi kullanmakla da kalmazsınız. Sizlerle paylaşmış olduğumuz sicil affı dilekçe örneğini doldurarak, kredi kartı alabilir, konut kredisi kullanarak ev dahi satın alabilirsiniz. Peki, sicil affı yasasından yararlana bilmek için, nasıl bir dilekçe doldurmanız gerekir. Bu dilekçenizi onay almayan kredinize itiraz etmek için nereye göndermeniz gerekmektedir. Avukatlık, kara listede olup bankalardan kredi çekemeyenler, sicil affı yasasından yararlanmak için ne yapmak gerekiyor da hepsinin yanıtını sizler için verdik.

2021 Sicil Affı Çıktı Mı? Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? Yasalaştı Mı?

Bankalardan kredi çekmenin en temel şartı kredi sicil puanınızın temiz olmasıdır. Artık bu şartı bilmeyenimiz yoktur zannedersem. Şayet kredi sicil puanınız düşük ise de bankalardan kredi çekmek için çok fazla seçeneğiniz olmamakla birlikte bir kaç tane seçeneğiniz bulunur. Bunlarda bir tanesi ve süresiz olarak işe yarayan kredi notunuz yükseltmek için adımlar atmaktır. Bunun en hızlı şekilde nasıl yapılacağını KKB Findeks Kredi Notu Hızlı Yükseltme Taktikleri Nelerdir? de yer verdim. Bir diğeri ise banka sicil affı yasasının çıkarak yürürlüğe girmesidir. Tercihini ikinci seçenekten yana kullanmak isteyenler için peki banka kredi sicil affı yasası çıktı mı? Çıktı ise yürürlüğe girdi mi? sorusunun yanıtı son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı sizler için sicil affı çıktımı? çıktı ise de ne zaman yürürlüğe girecek sorunu burada yanıtlamak istedik. Bu göre ise size bir müjdeli haberimiz var. 2021 yılında sicil affı yasası çıktı! Daha doğrusu 22/01/2009 tarihli ve 5384 sayılı karşılıksız çek ve protestolu senetler ile kredi ve kredi kartları borçlarına ilişkin kayıtların dikkate alınması hakkındaki kanuna geçici olarak şu madde eklenmiştir.

Böylece sizin de okumuş olduğunuz geçici maddeye göre, 24.03.2020 yılı tarihi öncesi mevcut kredi yada kredi borcu olanlar. Şayet 31.12.2020 tarihine kadar olan tüm borçlarını ödeyerek yada yeniden yapılandırarak, kredi sicil affı yasasından yararlana bilirler. Peki bu işlemler özellikle bankalar tarafından ne zaman uygulanacak?

Sicil Affı Yasasını Bankalar Ne Zaman Uygulayacak?

Sicil affı yasasını bankalar ne zaman uygulayacak sorusunun yanıtı ben sizlere kanuna göre vermek istiyorum. Kanun numarası: 5854, kabul tarihi 22/01/2009 olan ve 28/01/2009 tarihinde bir tebligat yayımlandı. Bu yayımlanan tebligatın adı ise ‘Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler İle Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması’ tır. Bu yayımlanan kanuna 25.03.2020 tarihinde ek bir madde eklendi. Eklenen maddenin tamamı yukarıda yer almaktadır. Maddenin içeriğinde ise kısaca sizleri ilgilendiren şu metin geçmektedir. 31.12.2020 tarihine kadar kredi kartı yada kredi borçlarınızı tamamını kaparsanız. Kapayamayanlar ise yeniden borçlarını taksitlendirmeye gider ise bu kişilerle daha önce yapılan finansal ilişkiler dikkate alınmayacak denilmektedir. Yayınlanan bu tebligatla birlikte böylelikle daha önce sicili bozuk olanlar KKB kredi notu yükselmesini beklemeden bankalardan kredi kullana bileceklerdir. Kanuna göre sicil affı yasasını bankalar ne zaman uygulayacak sorusu da bu şekilde cevap bulmuştur. Peki yayımlanan bu yasaya rağmen bankalar bu kanunu uyguluyor mu? Uygulamıyorsa şayet ne yapmanız gerekmektedir? Şimdide bunun cevabını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kredi Sicil Affından Yararlanmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor? Dilekçe Örneği

Sicil affı için yayımlanan tebligatı sizler için yukarıda paylaştım. Tebligatta sizlerin de görmüş olduğunuz gibi 31.12.2020 tarihine kadar, yani 2021 yılının başına kadar, tüm kredi ve kart borçlarını ödeyen veya yapılandıranların geçmiş yıllarına bakılmaksızın finansman imkanlarından yararlana bilirler denilmektedir. Tabi bu denilenleri yaptığınızdan dolayı bankalara doğrudan başvuru yaptığınız zaman sizlere ilk etapta kredi yada kredi kartı vermeye çok fazla yanaşmaya bilirler. Böyle durumda peki kredi sicil affından yararlanmak için ne yapmak gerekiyor? Hemen sizlere cevabını veriyorum! Dilekçe ile hakkınızı aramanız gerekir. Ama bunun için ilk olarak da bankaya kredi yada kredi kartı başvurusun da bulunarak ret cevabı almanız gerekir.  Daha sonra ise itiraz dilekçenizi yazmanız gerekmektedir.  Peki, bu dilekçeyi nasıl yazmalı ve nereye göndermelisiniz. İşte sizlere kredi sicil affı yasasından yararlana bilmek için itiraz dilekçesi örneği.

………………………………………… …………………………….. Genel Müdürlüğü’ne

…………/…………../20…… tarihinde bankanıza kredi/kredi kartı başvurusunda bulundum. EK’te sizlerin de görmüş olduğu gibi başvurum bankanız tarafından ret edildi. Başvurumun ret edilme nedeni olarak ise kredi notu değerimim düşük olduğu öne sürülmüştür. Fakat, yine EK’e ilave etmiş olduğum gibi, 24.03.2021 tarihinde Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler İle Kredi ve Kredi Kartlarının Borçlarına İlişkin Kayıtlarının Dikkate Alınmaması Hakkında Kanunu’nun için ilave bir madde eklendi. Eklenen bu madde 48 de ” 31.12.2000 tarihine kadar, kredi ve kart borçlarının tamamının kapatılması yada yeniden yapılandırılması durumunda gerçek ve tüzel kişilerin geçmişe yönelik borçları finansman kuruluşları tarafından dikkate alınmaz.’ Yayımlanan bu yasaya istinaden geçmişe yönelik borcum olmamasına rağmen kredime onay vermeyerek suç işlemektesiniz. Lütfen, başvurumu bir kez daha dikkate alarak değerlendirmenizi rica ederim.

İsim Soyisim:

İmza:

Şeklinde dilekçenizi oluşturmanız gerekir. Dilekçenizin WORD formatında oluşturmuş olduğum halini isterseniz bu Sicil Affı Yararlanma İtiraz Dilekçesi Başvuru Örneği den indire bilirsiniz. EK’te yer vermeniz gereken resmi yazıyı da yine Kredi Sicil Affı Yasası bağlantısında indirerek başvuru dilekçenize iliştire bilirsiniz. Sizler için yazmış olduğum dilekçemiz de şayet beğenmedi iseniz arzuhalcilere 30 ile 50 TL arasında isterseniz yazdıra bilirsiniz. Bunun içinde sizlere benim gibi İnternet bilgilendirmelerine gönül vermiş bir arkadaşımı önerebilirim. Bu değerli arkadaşımızın telefon numarası ise; Gökhan bey: 0-543-641-61-77 tir.

Peki şimdi gelelim diğer bir konuya, bu hazırladığımız itiraz dilekçesini nereye ve nasıl göndereceksiniz. Cevap: kredi yada kart başvurusunda bulunduğunuz bankanın genel müdürlüğüne iadeli taahhütlü olarak göndermeniz gerekir. Bazı bankalara ait genel müdürlük iletişim adresleri ise şu şekildedir.

  • AKBANK: Akbank Genel Müdürlüğü Sabancı Center 4. Levent 34330 İstanbul
  • Garanti BBVA: Nisbetiye, Aytar Caddesi Numara: 2 Posta Kodu: 34340 Beşiktaş/İstanbul
  • Şekerbank: Emniyet Evleri Mahallesi Eski Büyükdere Caddesi Numara: 1 D:1A, 34415 Kâğıthane
  • QNB Finansbank: Esentepe Mahallesi Büyükdere Caddesi Kristal Kule Binası Numara: 215 Şişli – İstanbul
  • Vakıfbank: Saray, Dr. Adnan Büyükdeniz Caddesi No:7/A, 34768 Ümraniye/İstanbul
  • HALKBANK: Barbaros Mah., Şebboy Sok. No:4/1 34746 Ataşehir / İstanbul
  • Türkiye İş Bankası: Levent Büyükdere Caddesi & Meltem Sok. İş Kuleleri No:4, 34330 Beşiktaş/İstanbul

İtiraz dilekçenizi iadeli taahhütlü olarak gönderdiğiniz zaman banka sizlere muhakkak olumlu yada olumsuz olarak 30 gün içinde bir cevap dönmesi gerekir. Peki, genel müdürlük tarafından size olumsuz bir cevap geldiği zaman ne yapacaksınız? Hemen pes mi ediyoruz? tabi ki de hayır! hakkımızı aramaya devam ediyoruz. Hakkımızı aramak için ise aşağıdaki adımı yerine getirmemiz yeterlidir.

BDDK Sicil Affı Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Varlık şirketlerine yada bankalara olan borçlarınızı 2020 öncesine ait olanlarını kapattınız yada yeniden yapılandırma yaptınız diyelim. Daha sonra bankaya giderek kredi yada kart başvurusunda bulundunuz. Banka başvurunuzu kredi notu sicilinizden dolayı ret etti. Bundan sonra yukarıda yer verdiğimiz şekilde itiraz başvurunuzu bankanın genel müdürlüğüne yaptınız. İadeli taahhütlü olarak dilekçe ile yaptığınız başvuruyu da bankanın genel müdürlüğü olumlu bir şekilde dönmedi. Bundan sonra peki ne yapmalısınız? Kredi çıkmıyor diye pes mi edeceksiniz? Tabi ki hayır! çünkü kanın size bir hak tanımış. Bu haktan yararlanmak için de elinizden geleni sonuna kadar yapmalısınız. Bunun içinde şimdi yapmanız gereken BDDK ya bankanın genel müdürlük tarafından gönderilmiş olan ret cevabını iletmeniz ve gereğini arz etmenizdir. Bu şekilde son hamlenizi de yaptıktan sonra çok büyük ihtimal ile aşağıdaki resimde sizlerin de görmüş olduğu gibi krediniz onay alabilir.

Bu kez sadece BDDK’ya aşağıdaki gibi bir üst yazı ile durumunuzu bildirmeniz yeterli olacaktır.

BANKACILIK DÜZENLEME VE DENETLEME KURUMU’na

EK’te sizlerin de görmüş olduğu gibi, ……………………… ………………………………… genel müdürlüğüne ret almış olduğum kredi/kredi kartı başvurusu için itirazda bulundum. Kanuni hakkıma rağmen ilgili banka halen kredi/kredi kartı başvuruma onay vermemektedir. Gereğiniz arz ederim..

İsim Soyisim

İmza

Şeklinde yazarak ek’e de banka tarafında gelen ret cevabını iliştirip BDDK iletişim adresi olan aşağıdaki yere iadeli taahhütlü olarak gönderiniz. (BDDK Sicil Affı Yasası İtiraz Dilekçesi Örneği)

Adres: Büyükdere Cad. No:106 Esentepe Şişli/İSTANBUL

BDDK sizlere 30 gün içerisinde dönüş muhakkak yapacaktır. Bundan sonrası sade iş beklemeye kalacaktır.

Ziraat Halkbank Vakıfbank Sicil Affı Yasasını Uyguluyor Mu?

Devlete ait bankalar denildiği vakit aklımıza 3 banka gelir. Bu banklar Ziraat bankası, Türkiye Halk Bankası ve Vakıfbank olmaktadır. Bu 3 bankamız kamu bankası olduğu için Devletimizin aldığı kararları uygulamak zorundadır. Sicil affı yasasında da bu şekilde bu olmuştur. Hatta ve hatta Sicili Bozuk Esnafa Kredi Veren Bankalar Var Mı? Hangileri? de bahsetmiş olduğum gibi bir nerede ise her başvuru yapan kredi notu 700 olsa dahi kredi bu 3 bankamız üzerinden kullana bilmiştir. Kredi puanı 699 aldın da olanlar yani en riskli gurupta olanlar bile sicil affı yasasındaki maddelere riayet etmeden sadece kredi puanı 1000 üzeri bir kefil bularak kredi kullanmıştır. Sizler de en başta HALKBANK olmak üzere siciliniz bozuk dahi olsa mutlaka bir sicil affı yasasında yer alan maddelere riayet etmeden isterseniz bir kredi başvurusunda bulunun. Krediniz şayet onay almazsa da yukarıdaki başlıklarda da bahsetmiş olduğum gibi 2020 yılı öncesi kredi ve kredi kartı borçlarınızı ya kapatın yada yeniden taksitlendirme yaparak yeniden bu bankalara başvuruda bulunun. Emin olun ki böylece Ziraat Halkbank yada Vakıfbank’ın sicil affı yasasını uyguluyor mu? sorusunun yanıtı evet olarak alacaksınız.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yunus Uyar dedi ki:

    Merhabalar. Hangi bankaya borcumuz varsa önümü yapılandırmak gerekli .benim parça parça birkaç ayrı borcum var hepsini mi kaptmak gerekiyor acaba