Hibe Kredi

Bedava PTT’ye Gitmeden 4 Yolla e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Bedava PTT’ye Gitmeden 4 Yolla e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e-Devlet kapısı şifresini bir çok vatandaşımız PTT şubelerine giderek alırlar. Bunun karşılığında ise en az 5 TL bir para öderler. Halbuki hiç bir para ödemeden, bedavaya 4 farklı yöntemle Postaneye hiç gitmeden de ilk defa e-Devlet şifrelerini alabilirler. Bununla beraber 65 yaş üstü vatandaşlarımız da pandemi nedeniyle evlerinden çıkmadan da ayrıca e-Devlet şifresi alabilmektedirler. Peki, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü dahil tüm vatandaşlar, ilk defa alacakları e-Devlet şifresini PTT’siz ücretsiz nasıl alabilmektedirler.

Postaneye (PTT) Hiç Gitmeden e-Devlet Şifresi Alınabilir Mi?

Postaneye yani PTT şubelerine hiç gitmeden e-Devlet kapısı giriş şifresi alınabilir mi? Elbette hiç evinizden çıkmadan alına bilir. Nasıl alınacağı için de 18 yaş üstleri için PTT harici 4 yöntem bulunmaktadır. 65 yaş üstü olan vatandaşlarımız için ise PTT’ye gitmeden bu 4 yöntemin yanı sıra ilave 1 yöntem daha yer alır. Böylelikle, 65 yaş üstü vatandaşlarımız e-Devlet şifresini toplamda PTT’ye hiç ilk gitmeden ilk defa alacakları şifreyi 5 farklı yolla alabilmektedirler. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın evlerine kadar elden teslim edilen bu yöntem ile birlikte diğer 4 yöntemle e-Devlet şifresi peki ne şekilde alınır?

 1. Mobil İmza. (Vodafone, Türk Telekom ve Turkcell hatları desteklenmektedir.)
 2. e-İmza.
 3. T.C. Kimlik kartı okutularak.
 4. İnternet bankacılığı.
 5. 65 yaş üstü e-Devlet kimlik doğrulama üzerinden eve teslim.

18 yaş altı 65 yaş üstü ve bu iki yaş aralığında olanların evden çıkmadan PTT’ye gitmeden ilk defa alacakları e-Devlet şifresi için yollar bu 5 tane başlıktan oluşur. Evden çıkmadan ilk defa e-Devlet şifresi almanız için bu yöntemlerin içinde en pratik (kolay) olanının da nasıl sağlanacağını resimli bir şekilde aşağıda anlattım. Bu anlatıma geçmeden evvel ama bize çok sorulan SMS atarak e-Devlet şifresi alınabilir mi? de yanıtlamak istiyorum arkadaşlar.

SMS Atarak e-Devlet Şifresi Alınabilir Mi? Numara Kaç?

SMS atarak bir çok işlemi günümüzde yapabiliyoruz. Özellikle bankacılık sektöründe kredi yada kredi kartı almak için bu yöntem bir hayli fazla kullanılmaktadır. SMS atarak e-Devlet şifresi almak isteyenler de sanırım bu nedenle çok fazla. Diğer başvuru yöntemlerine nazaran çok daha pratik olduğundan olsa ki e-Devlet şifresi almak isteyenler de SMS teknolojisini kullanmak istiyorlar. Peki, soru şu? SMS atarak e-Devlet şifresi alınabilir mi? Alınıyor ise de SMS atılacak olan numara kaç?

Hem söylemem gerekir ise belki sizi bu biraz hayal kırıklığına uğratacak ama SMS atarak e-Devlet şifresi alamazsınız. Bu nedenle SMS atarak e-Devlet şifresi başvurusu yapılması için de herhangi bir numara ne yazık ki yoktur. SMS atmadan, PTT’ye hiç gitmeden e-Devlet şifresi alınabileceğin den ama yukarıda bahsettik. Bu bahsetmiş olduğum 65 yaş üstü dahil tüm 5 yolların başvurularının nasıl yapılacağı ise aşağıda yer alır.

e-Devlet Kapısı Şifresi Nasıl Alınır? Bedavaya İnternetten Alma Yöntemleri

e-Devlet kapısı şifresi bedavaya nasıl alınır? Bu yöntemlerden bir tanesi harici hepsi İnternetten alma ile sağlanır. İnternet üzerinden almak istemeyenler için yol PTT şubelerinden geçer. İnternetten almak istemeyenler PTT şubelerinden e-Devlet şifresi alabilmeleri için de tek bir şeye ihtiyaç duyar. Bu ise T.C. hürriyet belgesidir. Böylece vatandaş, kendisine en yakın PTT şubesine gidere 5 TL karşılığında e-Devlet şifresine sahip olur. PTT’ye hiç gitmeden şifre bedavaya e-Devlet şifresi almak isteyenler için yollar ise şunlardır.

 1. Hatları üzerinden oluşturacakları elektronik imza.
 2. e-imza.
 3. Kimlik kartını bilgisayardan okutarak.
 4. İnternet bankacılığı kullanarak.
 5. 65 yaş üstü vatandaşlar e-Devlet üzerinden forum doldurarak.

e-Devlet kapısı PTT’ye gitmeden şifre alınmanın bu 5 yöntemi içinde en pratik olanı ise 2 tanedir. Bunlardan bir tanesi 65 yaşlarına sadece hitap etmektedir. Diğer yöntem ise hem 65 yaş üstü hem de 18 yaş üstü olan tüm T.C. vatandaşlarına hitap eder. Bu yöntemler ise İnternet bankacılığı ile e-Devlet üzerinden forum doldurulmasıdır. 18 üstü herkese hitap eden İnternet bankacılığı üzerinden e-Devlet şifresinin nasıl alınacağını sizlere aşağıda anlattım. 65 yaş üstü vatandaşların eve teslim e-Devlet şifresini nasıl alabileceğini de ayrı bir başlık altında aşağıda yer verdik. İnternet bankacılığı üzerinden kolayca e-Devlet şifresi alacaklar, hazırsanız hemen başlaya biliriz.

 1. Öncelikle kendinize ait bir İnternet bankacılığı hesabına sahip olmanız gerekir. Şayet hiç bir bankaya ait İnternet bankacılığı hesabınız bulunmuyorsa bunu dakikalar içinde açabilirsiniz. Üstelik hiç banka şubesine gitmeden. Nasıl açacağınızı da biliyorsanız. Ziraat Bankası Şubeye Gitmeden Vadesiz Online Hesap Açma (İnternet Şifre Alma) da bunu açıkladım. Lütfen İnternet bankacılık hesabınız yoksa bu şekilde hesap açarak İnternet bankacılığı giriş şifrenizi alınır.
 2. İnternet bankacılığını şuan tam 24 bankanın için desteklemektedir. Desteklediği bu bankaların hangileri olduğu ise aşağıda yer almaktadır. Tablomuzda yer alan hangi bankaya ait İnternet bankacılığı giriş şifreniz varsa şimdi ona tıklayınız.
  Akbank Albaraka Anadolubank Burganbank
  Emlak Katılım  Fibabanka QNB Finansbank Garanti BBVA
  Halkbank HSBC ING KuveytTürk
  Odeabank Şekerbank TEB Türkiye Finans
  Türkiye İş Bankası Vakıfbank Vakıf Katılım Yapı Kredi
  Ziraat Bankası Ziraat Katılım DenizBank ENPARA
 3. Açılan alana İnternet bankacılığı kullanıcı adı ve şifrenizi giriniz. Ardında da GİRİŞ deyiniz. (Açılan sayfada ayrıca şu ibareyi çok büyük ihtimalle görmüş olacaksınız. ”e-Devlet Kapısı İçin İnternet Bankacılığı Üzerinden Giriş Yapıyorsunuz
 4. GİRİŞ dedikten sonra cep telefonunuza gelen güvenlik SMS kodunu da girdiğiniz vakit karşınıza resimde görmüş olduğunuz gibi bir uyarı gelebilir. ”e-Devlet Kapısı’nda oturum açıyorsunuz. Banka sistemimizde kayıtlı T.C. Kimlik Numaranız ve iletişim bilginiz www.turkiye.gov.tr ile paylaşılacaktır.” Buna DEVAM diyerek kabul edelim. blank
 5. Resimde gördüğünüz güvenlik kodunu girelim. Sonrada DOĞRULA diyelim. blank

Artık bedavaya PTT’den şifre almadan e-Devlet girişi yapmış olacaksınız, tebrikler! Bundan sonra benim size önerim ise e-Devlet girişini bir daha doğrudan yapmanız için şifre belirlemeniz olacaktır. Bunu peki nasıl yapıyoruz, hemen hazır konu buna gelmişken bundan da bahsetmek istiyorum.

 1. Ana sayfa ekranının sağ üst tarafında isminizin yanındaki düğmeye basın. Açılan menüde de ŞİFREMİ DEĞİŞTİR düğmesini tıklatın. blank
 2. Açılan pencerede yer alan Yeni e-Devlet Şifresi yazılı iki yere de talimatlara uygun şekilde aynı e-Devlet şifrenizi yazın. Daha sonra DEĞİŞTİR deyin. blank

Artık tamamen bedava doğrudan e-Devlet üzerinden giriş yapacağınız bir şifreniz oluşmuş olacak. PTT’ye gitmeden e-Devlet şifresini almak için özellikle 65 yaş üstü için bir seçeneğin daha olduğundan bahsetmiştik. Bunu da yine nasıl yapacağınızı resimli bir şekilde aşağıdaki başlıkta ilgili bağlantılarıyla yer verdim.

Adrese Teslim 65 Yaş Üstü e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Adrese teslim 65 yaş üstüne pandemi den dolayı e-Devlet şifresi verilmektedir. Başvurusu ise oldukça basittir. Sadece nüfus cüzdanı bilgilerinizi girerek e-Devlet şifrenizi böylelikle oluştura bilmektesiniz. PTT aracılığıyla da evinize kadar adrese teslim bir şekilde alabilmektesiniz. Tek bir başvuru formu doldurarak nasıl 65 yaş üstü olanlar e-Devlet şifresini evlerine teslim alacağını da yine sizler için aşağıda bağlantılarıyla anlattım.

 1. https://www.turkiye.gov.tr/adrese-teslim-sifre-basvurusu?kimlik=BilgileriDogurlama ilk olarak bu adrese girmeniz gerekmektesiniz.
 2. Karşınıza çıkan bölümden YENİ yada ESKİ nüfus cüzdanınıza göre önce formu doldurmak için seçim yapmalısınız. blank
 3. Daha sonra formu seçmiş olduğunuz kimlik kartı bilgilerinize istinaden doğru bir şekilde doldurunuz. Son olarak da Güvenlik Resmini GiripDEVAM ET deyin. blank
 4. Adres tercihimizi açılan ekranda belirlememiz gerekiyor. Nüfus Müdürlüğüne kayıtlı adreste ikametgah ediyorsanız, herhangi bir adres girmeniz gerek yok. Şayet ikametgah etmiyorsanız, ”Şifremi Kendim Belirleyeceğim Mevcut Adresime Teslim Edilmesini İstiyorum’ demeniz gerekiyor. Sonra da mevcut adresinizi talimatlara göre doğru bir şekilde girmeniz gerekilmektedir. blank
 5. Adres bilgileri girildikten sonra bilgilendirme metni okunup telefon numaranızı girmeniz gerekiyor. Sonra da tüm bilgilerin doğruluğunu kontrol edip BAŞVUR demeniz yeterli olacaktır. blank

Başvurunuzun alındığını daha sonra görmüş olacaksınız. Yapmış olduğunuz başvurunuzu isterseniz https://bit.ly/3rVrJq8 adresi üzerinden gerekli kimlik bilgilerinizi girerek kontrol edebilirsiniz.

Talebe yoğunluğuna göre e-Devlet şifreniz 5 ila 10 iş günü içinde adresinize teslim edilecektir.

18 Yaşından Küçükler e-Devlet Şifresini PTT Üzerinden Nasıl Alabilir?

18 yaş altı e-Devlet şifresi alabiliyor mu? Çok defa bizlere e-Devlet şifresi ile ilgili olarak gelen sorularda olmaktadır. Bu nedenle 18 yaşından küçükler e-Devlet şifresini alabiliyor mu? Alıyorlarsa nasıl alabiliyorlar bizlerde konumuza ilave ederek cevap vermek istedik. İlk olarak 18 yaş altının e-Devlet şifresini alabileceğini müjdelemek isterim. Ancak, bu alt yaş sınırının da 15 yaşına kadar olduğunu söylemem de gerekir. Dolayısı ile 15 yaşından küçükseniz ne yazık ki hiç bir şekilde e-Devlet şifresini alamıyorsunuz. Peki, 18 ile 15 yaş aralığı olanlar e-Devlet şifresini nasıl alabiliyorlar.

Bunun için tek çözüm şuan için PTT şubelerinden geçtiği gözükmektedir. Dolayısıyla 15 yaşından büyük 18 yaşından küçükseniz sadece e-Devlet şifrenizi PTT şubelerine giderek 5 TL karşılığında alabilirsiniz. Yanınızda bunun için de götürmeniz gereken tek belge de nüfus hürriyetiniz tir. Böylece PTT’deki sıranın size gelmesiyle birlikte anında e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

 

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.