Hibe Kredi

Kredi Notu Hesaplama Ücretsiz Nasıl Yapılır? Bu İşin Formülü Ne?

Kredi Notu Hesaplama Ücretsiz Nasıl Yapılır? Bu İşin Formülü Ne?

Findeks risk raporunuzu bir çok yöntemle sorgulama yapabilirsiniz. Yapacağınız bu sorgulama işlemleri için en az 16 TL gibi ücret öderseniz. Ben ücretsiz öğrenmek istemiyorum diyorsanız bu işin formülünü ilk önce bilmeniz gerekir. Sonrasında ise kendinizi sorgulayarak kolaylıkla Findeks KKB kredi notu puanınızı hesaplama yapabilmektesiniz. Her ne kadar kredi skorunuzu hesaplarken çıkacak puan net olmasa da, emin olun ki mevcut puanınıza en yakın değeri elde edebilirsiniz. Herhangi bir hesap makinası dahi gerektirmeden bu bahsetmiş olduğum hesaplama işini nasıl yaparız diyorsanız, lütfen okumaya devam edelim.

Findeks KKB Kredi Notunuzu Ücretsiz Öğrene Bileceğiniz 5 Yol Var

Findeks Kredi Kayıt Bürosu bütün T.C. vatandaşların finansal kredi notlarını tutmaktadır. Veri tabanlarında muhafaza etmiş olduğu puanları tutarken de sizden herhangi bir bedel talep etmez. Ancak, iş tutulan bu puanı öğrenmeye gelince, Findeks Kredi Kayıt Bürosu sizden/sorgulayan dan belli bir ücret talep eder. Bireysel olarak tek bir sorgulama için istediği bu ücret ise şuan için 16 TL olmaktadır. Her geçen yılda istenilen kredi notu sorgulama ücretleri artmaktadır. Sizde kredi puanınızı öğrenmek için talep edilen bu ücreti benim gibi ödemek istemiyorsanız, bir kaç farklı yola başvuru yaparak ücretsiz öğrene bilirsiniz. Bir kaçını bizzat deneyerek nasıl ücretsiz Findeks KKB kredi notunuzu öğrene bilirim diyorsanız. Sizlere tam 5 farklı yoldan bahsedebilirim. Artık içlerinden hangisi işinize geliyorsa, tercihinizi yaparak böylelikle bedava kredi notunuzu öğrene bilirsiniz.

 1. Bankalardan
 2. Beyaz eşya mağazalarından
 3. Müşteri hizmetlerinden
 4. Kurumsal oto galerinden
 5. Kendiniz hesaplamasını yaparak

Tabi, ücretsiz olarak bahsetmiş olduğum bu yöntemlerle Findeks KKB  notunuzu öğrenmenin de bir yolu adabı var. Yani herhangi banka şubesine giderek veya arayarak kredi risk puanınızı öğrenemezsiniz. Nasıl bu ilk 4 yöntemle ücretsiz olarak öğrene biliriz madem diyorsanız, bunun için özel bir sayfa hazırladım.

Ücretsiz olarak Findeks KKB kredi notunuz öğrenmek için 5. madde yani ”Kendiniz Hesaplamasını Yaparak” deneyimini yaşamak istiyorsanız, detaylar aşağıda tır.

Findeks KKB Kredi Notu Nasıl Ücretsiz Hesaplanır?

1 den başlayıp 1900 kadar uzayan Findeks KKB kredi notunuzun hesaplamasını sizler de kendiniz yapabilirsiniz. Bu hesaplamayı yapabilmeniz için yalnız finansal sorumluluklarınızı çok iyi bir şekilde bilmeniz gerekir. Çünkü, hesaplamada yer alan formül tamamen bunun üzerine kurulmuştur. Bu detayın harici, yapacağımız kredi risk puan hesaplaması sonucu net bir rakam değildir. Hesaplaması sonrası elimize geçecek rakam ortalamalı olmaktadır. Zaten, net bir rakam olmasının da pekte bir önemli yok. Çünkü, risk raporu oluşturulan cetveldeki rakam aralıklarına göre belirlenir. Bunu daha iyi pekiştirmek için risk cetvelini puan karşılığına göre önce altta paylaştım.

Findeks KKB Risk Cetveli
Puan Risk Durumunuz Kredi Çekme İhtimaliniz
0-699 En Riskli İmkansız
700-1099 Orta Riskli Zor
1100-1499 Az Riskli Çekebilir (Belli Limitlerde)
1500-1699 İyi Rahatlıkla KKL Göre Çekebilir
1700-1900 Çok İyi Düşük Faiz Oranlarıyla Her Bankadan Çekebilir.

Tabloda sizin de görmüş olduğunuz gibi hesaplama neticesinde kredi puanınız 700 de olsa 1499 da olsa aynı kefedesiniz.

Şimdi bu dilimler arasında hangi yerde olduğunuzu nasıl hesaplaya bilirsiniz? Geçmeden bu işin ilk olarak formülünden bahsetmek istiyorum.

Formül: En yüksek Findeks KKB notu 1900 puandır. Aşağıdaki hesaplamada bu puan üzerine kurulmuştur. Formül ise; 1900* içinde bulunduğunuz durum%= olmaktadır.

Findeks KKB Kredi Notu Hesaplama Yapma Tablosu
Durumunuz Alacağınız Puanınız
Kredi ve kart borçlarınızı şimdiye kadar hep tam zamanında mı yaptınız? %30 olarak puan alırsınız. Bunun rakamsal karşılığı da 570 olur.
Herhangi bir mevcut borcunuz yoksa %25 olarak kredi notunuzu etkiler. Rakamsal olarak ise 475 puan olarak hanenize yansır.
Ödemesi devam eden bir krediniz var ve borcunuzu düzenli ödüyorsanız. %20 size puan olarak döner. Rakam olarak ise 380 tir.
Sürekli olarak kredi çeken birisiminsiniz. %15 demek olur. Buda 285 puan alırsınız anlamına gelir.
Diğer etkenler %10 gibi bir etki sağlar. 190 puan olarak hanenize yansır.

İçinizdeki durumunuza göre artık kendiniz Findeks KKB notunuzu kolayca hesaplama yapa bilirsiniz. Yapacağınız hesaplamalar da illa eklemeler dönem içinde olacaktır.

blank

Pekala, dönemler kaç aylık periyotlarda belli olmaktadır. Açıkçası, yaptığınız değişikler banka sistemlerine ne zaman yansır.

Findeks Kredi Notu Puanı Kaç Ayda Bir Ne Kadar Sürede Güncelleniyor?

Yukarıda tabloda Findeks KKB notunuzu nasıl kendiniz hesaplama yapabilirsiniz den bahsettim. Bu hesaplamaya güvenmeyenler için hemen bir üstünde ücretsiz olarak nerelerden kredi puanlarınızı öğrenebilirsiniz adreslerini sizlere telaffuz ettim. Şimdi ise kredi notu konusunda en çok merak edilen 2 tane soruyu yanıtlamak istiyorum. Bu sorulardan birincisi ”kredi notunu yükseltmek için atılan adımlar ne zaman meyvesini verir.” Bir ikinci ise ”kredi puanınız kaç olunca kredi başvurusunda bulunmalısınız.” Şimdi hemen cevaplamalar ile başlayalım.

 1. Kredi notu kaç ayda bir güncellenir?
  • Findeks KKB puanlarınızı sürekli olarak takip eder. Bankacılık sistemlerine ise atılan adımları her 3 ayda 1 yansıtır. Buda şu demek oluyor ki, örneğin: Bugün bütün borçlarınızı kapatınız. Erketesi gün bankanın kapasını kredi yada kart için çalarsanız, size yine kredi kredi notunuzdan dolayı vermeyecektir. En az başvuru için 3 ay beklemeniz gerekir. Beklemek istemeyenlere tavsiyem ise şudur. Sicil Affı Yasasından Yararlanarak Yılında Nasıl Kredi Çekilir? de bahsettiğim yola başvurmaları olacaktır.
 2. Kredi puanınız kaç olunca kredi & kart başvurusunda bulunmanız gerekir?
  • Bu soruyu bir çok bankacı arkadaşıma sordum. Genelin vermiş olduğu cevap aynı. Bunu da bir örnekle anlatma istiyorum. Diyelim ki, kredi puanınız 900, bu puandan dolayı kredi alamadınız. Bir sonraki kredi başvurunuz da bu puan 1099 dahi olsanız başvuru yaptığınız kredi yada kartınız onay alabilir. Her ne kadarda her iki rakamda orta riskli gurupta olsa da, yükselen bir not grafiğine sahip olduğunuz dan dolayı başvurunuz onay alabilmektedir.

Findeks KKB kredi notu puanınız kaç ayda bir bankacılık sistemlerinde güncellenir, yanıtladım. Videomu sizler için özel olarak çektim. İzlerdeniz, 3 ayda neler yaparsanız en hızlı kredi puanınız yükselir bunun yanıtını bulabilirsiniz.

Finansman sektörüne ati tüm gelişmeleri videolu olarak öğrenmek istiyorsanız da https://www.youtube.com/kredim kanılma abone olun. Devlet hibeleri dair bir çok maddi menfaatinize çıkar sağlayacak konulardan böylece anında haberdar alabilirsiniz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Erdinç dedi ki:

  Bu ay kredi notum 1084 ve suan da hala gecikmis olan her hangi bi kredi kartim yada kredim var hepsi zamaninda yatio bu aysonu yani ayın 1 den sonra sorgulandiginda kac puan artar yalniz tek bir sey var o da bi bankanin esnek hesabi o esnek hesabinda bi miktarini uatirip geri cekiom

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kredi notunuz bu şekilde gittiğiniz sürece artacaktır. Ayrıca, şayet düzenli ödeme göstermeniz durumunda 1084 kredi notunuz ile dahi kredi kullanabilirsiniz. Kaç puan atacağı hakkında net bilgi veremeyiz. Ama, kredi notları 3 ayda bir güncellendiğini belirtmek isterim.

 2. Satılmış Bayram dedi ki:

  73 yaşındayım kendime ait evim var 2710 emekli maşım var 50.000 nakit lazım ev kredisi çekmek istiyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   yaş hattinden dolayı her banka kredi vermeye bilir, efendim.

 3. Hasan yıldırım dedi ki:

  3 adet kredim var aylık ödemem 1009 lira toplamda 30000 lira bunu kapatıp 50000 lira çekmek istiyorum yardımcı olur musunuz maas düşük olduğu için kredi vermiyorlar ne yapabiliriz