Hibe Kredi

KKB Nedir İtiraz Başvurusu Nasıl Yapabilirim?

KKB Nedir İtiraz Başvurusu Nasıl Yapabilirim?

Bu yazımızda sizlere KKB nedir? olduğunu ve kredi kullanırken KKB puanından ötürü sorun yaşayan ve geçmişlerinde herhangi bir kredi yönünden hata yapmadıkları halde skorlarının 800 puanın altında çıkmalarından ötürü kredi çekemeyenlerin nasıl itiraz başvuru yapabileceklerine açıklık getireceğiz. İlk olarak açılımın Findeks kredi notu olarak da bilinen KKB nedir, ne iş yaptığını iletişim telefon numarası ve adresleri ile anlaşılır bir şekilde ele alalım. Sonra itiraz başvurularını videolu anlatım ile değerlendirelim.

Findeks Kredi Kaytı Bürosu (KKB) Nedir?

Arkadaşlar KKB aslında Kredi Kayıt Bürosu kelimesinin kısaltılmış halidir. Bu birim ülkemizde yer alan başta bankacılık, emlak ve oto kiralama olmak üzere kredi, senet veya elden ödemeli ürün satan bir çok mağazanın da iş ortakçısı tır. Peki bu büro neden bu denli ticari faaliyet gösteren şirketlerin vazgeçilmez bir iş ortakçısı gelin inceleyelim. Ticari alanda zamanında çok büyük bir açığı gören KKB yapmış olduğu teknolojik ve yazılımsal yatırımların meyvelerini çoktan almaya başladı bile. Orta yaş ve üzerindeki bireylerin rahatlık ile hatırlayacağı gibi geçmiş dönemlerde bankalar hemen hemen her maaşlıya kredi veya kredi kartı verir beyaz eşya mağazası yada herhangi bir mobilya vb. sektörde yer alan firmalar ise yine bir çok kişiye elden yada senet ile ürün vermekteydi. Banka ve mağazalar vermiş oldukların para veya ürünün geri dönüşüm riskinin hesabını yapamıyor tamamen inisiyatifleri doğrultusunda bu tür alış verişleri gerçekleştiriyorlardı. Ama artık KKB denilen firma ve onun çıkarmış olduğu adının da Findeks isimli program sayesinde ülkemizdeki tüm ticari veya bireysel olarak bankalardan kredi, kredi kartı veya çek yada senet gibi işlemlerde gecikme veya ödememe gibi davranışlarını tutmakta ve bunu puanla maktadır. 5 Bölümden oluşan ve 0 ile 1900 rakamları arasından yer alan bölümde 0 dan 700 rakamına kadar olana kesinlik ile kredi verilmez iken 701 ve 1099 arasına bazı bankacılık işlemleri olanakları sağlanır iken 1100 ve 1499 arasındakiler alış veriş mağazaların kapıları dahil açılmaktadır. 1500 ve 1900 arasındakiler için ise herhangi bir şey dememize gerek zaten yoktur. KKB nedir konusunu kısaca toplar isek Türkiye de tüm bireylerin parasal risk raporunu tutan ve çek raporu, teminat mektubu, kredi risk raporu sunan kurumdur diyebiliriz!

Peki yukarıda anlattığımız konuya istinaden oldu ki hiç bir kredi, çek, senet veya kredi kartı gibi alış verişlerinizde ödemelerinizi geçiştirmezdiniz veya bu tür alış verişlere hiç girmediniz ama yine de kredi notu değeriniz 800 puan altında yani riskli gurupta ne yapmalısınız? Uygulamasın basit ama teorikte pekte bilinmeyen yolu sizler ile paylaşacağız.

Kredi Notu İtiraz Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir gün kredi veya kredi kartı gibi bir ihtiyaç duyuyorsunuz bankaya bunun için başvuru yaptığınızda olumsuz yanıt alıyorsunuz ne yaparsınız? Bir çok kişi öncelik ile kredi bana çıkmıyor der ve bunun nedenini almış olduğu aylığa bağlamaktadır. Çevremizde ben şahsen olarak bir çok bu konuya şahit oldum. Ortalama 1800 TL maaşa sahip 2 kişiden birine banka maaşına göre ihtiyaç kredisi imkanı sunar iken yine aynı maaşı alana kredi vermemekte ve çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Bunun en büyük nedeni ya yine yukarıda belirttiğimiz gibi yapılan parasal yönde hatalar yada az da olsa KKB sistemi tarafından oluşan sorunlardır. Kendi geçmişinize güveniyorsanız ve KKB değerinizin yanlış ile düşük skorlarda çıktığına inanıyorsanız buna itiraz edebilirsiniz. Hem de itirazınız gün içinde yapılır ve muhtemelen cevaplanır! Şimdi gelelim KKB itiraz başvurusunun nasıl yapılacağına.. İlk olarak bu işlemi yapmak için kredi notu sorgulama işlemini ister cep telefonundan ister ise bankaların Findesk programları üzerinden yapmanız gerekmektedir. Sorgulama sonrası belirlediğiniz elektronik posta adresine referans numarası ile gelen değerinizi => https://www.kkb.com.tr/teyit-itiraz <= yer alan sayfada itiraz edebilirsiniz. Bu işlem ücretsiz olmakla beraber yine kredini notunu ücretsiz olarak sorgulatmak isteyenler tüm bu işlemleri bankaların bireysel müşteriler alanından yapabilirler. Büyük ihtimal gün içerisinde ayrıntılı doküman olarak sizin dene kredi notunuzun değerinin düşük olduğu yazılı bir şekilde gelecektir.

Konu ile alakalı video (Lütfen 3:54 sn. sonrasını izleyiniz )

Kredi Kayıt Bürosu Telefon ve Adres İletişim Bilgileri

Kredi Kayıt Bürosunun iletişim adres ve telefon numaraları aşağıdaki gibidir.

 • Adres: Barbaros mahallesi Ardıç sok. Varyap Meridian F Blok Ataşehir / İSTANBUL

Cep telefonları ile harita ile ulaşım sağlamak isteyenler yukarıdaki google maps uygulamasını kullanabilirler.

 • 7/24 Telefon numarası: 444-4-552 % E-mail:  iletisim@Findeks.com

 

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Cennet dedi ki:

  2016 da ödediğim borç gözüküyor findexs de kredi çekemiyorum

 2. Emrah peksen dedi ki:

  Ben kredı başvurusu yapıyorum ama eskı dönemden dolayı olmuyor

 3. Harun dedi ki:

  Kredi çıkmıyor

 4. Ender dedi ki:

  Borç kapatma kredisi başvurularım olumsuz fakat borçları kapata bilmem için kredi çekmem gerek tek bankaya toplamak niyetim en azıntan tek banka da toplamak borçlarımı varlık hesabındaki borçları kapatmak niyetim

 5. Osman Koşar dedi ki:

  Borcumu ödedigim halde bankalarda borcum gözüküyor ne yapmam gerekiyor

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   KKKB itiraz formu doldurmanızı öneririm.