KOSGEB Kredi

Devletin İhtiyaç Sahibi Fakir Ailelere Sağladığı 6 Yardım Paketi


Devletin İhtiyaç Sahibi Fakir Ailelere Sağladığı 6 Yardım Paketi

Devletimiz 2021 senesinde de ihtiyaç sahibi fakir ailelere sağladığı bir çok yardım imkanları vardır. Fakir ve gerçekten ihtiyaç sahibi bu ailelere sağladığı başlıca yardım imkanları 6 ana başlıktan oluşmaktadır. Bunların en başında sağlık ve eğitim alanında ki sağlanan yardımlar gelmektedir. Kira ve yakacak haricinde ise bir de engellilere ve yabancı uyruklara sağlanan yardım destekleri ise oldukça kapsamlıdır. Eşi vefat etmiş, muhtaç asker ailelerine kadar sağlanan bu yardımlara başvuruları belirtmiş olduğumuz şekilde ilgili kurumlara yapabilirsiniz.

Devletimizin Muhtaç Sahibi Ailelere Sağladığı Yardımlar Nedir?

Devletimiz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir çok yardımı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile yabancılara yönelik bir çok yardım hizmeti sağlamaktadır. Bakanlık tarafından sağlanan bu yardımlar 6 ana başlık altında toplanmaktadır. Sırası ile devletimizin sağladığı bu 6 başlıkta oluşan yardımlar şöyledir.

 1. Aile yardımları
 2. Eğitim yardımları
 3. Engellilere yönelik yardımlar
 4. Özel amaçlı yardımlar
 5. Sağlık yardımları
 6. Yabancılara yönelik yapılan yardımlar.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bu yardımların ana başlıkları altında bir çok alanı kapsayan yardımları da mevcuttur. Şimdi gelin isterseniz https://sosyalyardimlar.aile.gov.tr/sosyal-yardim-programlarimiz adresinde de yer alan bu yardımların neler olduğunu bakalım.

1- Devletin Ailelere Sağlamış Olduğu Yardımlar Nelerdir?

Devletin ailelere sağlamış olduğu yardımlar 8 başlıktan ibarettir. Bu yardım paketinde ise vatandaşlarımıza şu imkanlar dahilinde yardımlar sağlanır.

 • GIDA YARDIMI: İhtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı kurban bayramı ve ramazan ayında 2 defa olmak kaydı ile verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile bu yardımlar her ilimizde mevcuttur. İlinizde hatta ilçeniz de yer alan bu vakıfların iletişim bilgilerini 0-312-705-80-00 numaralı çağrı hatlarından öğrene bilirsiniz. Hane gelirinin mevcut asgari ücretin 3/1 olanlar bu yardımlardan istifade edebilmektedirler.
 • BARINMA YARDIMLARI: İçinde ikametgah edilmeyecek kadar kötü durumda olan evlerinizin bakım ve onarımları bu yardım paketi dahilinde gerçekleştire bilirsiniz. 25.000 liraya kadar bu yardımdan yararlana bilmeniz için yine hane geliriniz asgari ücretin 3 de 1 geçmemesi yeterli olacaktır.!
 • SOSYAL KONUT PROJESİ: Sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlarımıza TOKİ tarafından sağlanan imkanlardır. Proje kapsamında 270 ay vadeli olarak ayda 100 ile 130 lira ödeyerek ev sahibi olabilirsiniz.
 • YAKACAK YARDIMI: 2003 Yılı itibarı ile program kapsamında hane başına en az 500 kilo ( Yarım ton ) bedelsiz olarak yakacak yardımı alabilirsiniz.
 • EŞİ VEFAT ETMİŞ KADINLARA YAPILAN YARDIM: 2012 yılı itibarı ile eşi vefat etmiş zor durumda olan kadınlara yapılan 275 lira geri ödemesiz bir yardımdır. 2 ayda bir PTT aracılığı ile ödenen bu yardım hiç bir sosyal güvencesi olmayan dul kadınlara verilmektedir.
 • MUHTAÇ ASKER AİLELERİNE YAPILAN YARDIMLAR: 2013 senesinde başlatılan zorunlu vatani görevini yapan muhtaç asker ailelerine yapılan yardımdır. 2 ayda bir PTT aracılığı ile 275 lira olarak yardım muhtaç asker ailelerine yapılmaktadır.
 • ÖKSÜZ VE YETİMLERE VERİLEN YARDIMLAR: 18 yaşından küçük anne ve babası vefat etmiş olan öksüz çocuklara yapılan yardım kapsamında 2 ayda bir 100 lira verilen yardımdır.
 • CANLI DOĞUMLARA VERİLEN YARDIM: 15/05/2015 tarihi itibarı ile canlı doğum yapan ailelere verilen yardımdır. Mavi kart ve Türk vatandaşlarına verilen bu yardım kapsamında canlı ilk doğuma 300 ikinci doğuma 400 ve üçüncü çocuk doğumuna ise tam 600 lira doğum yardımı verilmektedir. Başvuru formu buradadır.

Ayrıca doğum yardımı hakkında sıklık ile sorulan soruların yanıtı adresimizde bulunmaktadır.

2- Devletin Öğrencilere Verdiği Yardımlar Nelerdir?

Devletimiz eğitim gören öğrenci ve ailelerinde yardım elini SYD tarafından uzatmaktadır. İlk ve orta öğretim de kız ve erkek öğrencilerimiz dahil olmak üzere devletimizin eğitim alanına sağlamış olduğu yardımlar şöyledir.

 • EĞİTİM MATERYALİ YARDIMI: Hane gelirleri asgari ücretin 3 de 1 den az olan muhtaç ailelerin çocuklarına yapılan yardımlardır. Bu yardımlarda öğrencilerin ihtiyaçları olan önlük, ayakkabı ve çanta gibi eğitim için gerekli olan materyaller alınmaktadır.
 • ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI: Ziraat bankası aracılığı ile yoksul ailelere çocuklarını okula gönderme şartı ile verilen yardımlardır. Bu yardım paketinde her ay düzenli olarak, ilk öğretime devam eden erkek öğrencilere 35 kız öğrencilere 40 lira. Orta öğretime devam eden erkek 50 kız öğrencilere ise 60 lira yardım parası verilmektedir. 9 ay boyunca 2 ayda bir toplu olarak bu imkanlardan sizlerde yararlana bilirsiniz.
 • ÖĞLE YEMEĞİ YARDIMI: İl ve ilçe eğitim müdürlükleri tarafından yoksul öğrencilere verilen yardımdır. MEB işbirliği ile yoksul öğrencilere her iki öğretim döneminde bu yardım karşılanmaktadır.
 • ÜCRETSİZ KİTAP YARDIMI: MEB tarafından öğrencilere ders kitapları ücretsiz olarak verilmektedir.
 • ÖĞRENCİ BARINA VE TAŞINMA YARDIMI: Taşımalı sistem dışında kalan öğrencilere yıllık toplu olarak ödenen yardımdır.
 • ENGELLİ ÖĞRENCİLERİ OKULLARINA ÜCRETSİZ ULAŞIM YARDIMI: Özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerimizi okullarına ücretsiz olarak ulaştırma yardımıdır. Yapılacak olan yardım MEB tarafından belirlenmektedir.
 • YURT YAPIMI: 100 İLE 300 Yataklı yurt yapımları için yapılan yardımdır. Muhtaç öğrenciler için yapılacak olan bu yurtların başvurularını SYD vakıflarına yapılır.!

3- Yaşlı ve Engellilere Devlet Yardımları Nelerdir?

Devletimiz 65 yaşını doldurmuş olan ve 18 yaşından büyük 65 yaşından küçük olan %40 ile %69 oranında engelli vatandaşlarımıza yardım etmektedir. Devletimizin sağlamış olduğu bu yardımlar ise şunlardır.

 • 202 konun doğrultusunda yaşlılara yapılan yardımlar: Nafaka bağlanmamış ve hiç bir suret ile nafaka bağlanmaya uygun olmayan yaşlılara yapılan yardımdır. 65 yaşından büyük 2028 kanun kapsamında harçlık almayan yaşlılarımıza 543 lira yardım yapılmaktadır.
 • Engelli vatandaşlarımıza yapılan devlet yardımları: 18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olan %40 ile 69 oranında engelli vatandaşlarımıza yapılan yardımdır. Bu vatandaşlarımız engel durumuna göre yardım yapılmaktadır. Buna göre %40 ile 69 arasından engelli ise 433 lira %70 ve üzerinde ise aylık 650 yardım parası ödenir.
 • 18 yaş altında engelli yakınlarına yapılan yardım: Aynı hanede ikamet eden ve fiilen bakımı yüklendiği engelli yakına verilen yardım parasıdır. %40 ve üzerinde engelli raporu olması halinde engelli yakınına aylık 433 lira yardım parası verilir.

Engellilere Kredi Veren Bankalar 50.000 TL Destek! vermektedir. Lütfen bu içeriğimizi göz ardı etmeyiniz.!

 • Silikozis hastalarına yapılan yardım: Özellik ile seramik ve kot taşlama işinde silikozis hastalığına kapılan vatandaşlarımıza yapılan yardımdır. İş kaybına göre bu yardımlar değişmektedir. Şayet %15 ile 34 arasından iş kaybı varsa 937 lira %35 ile %54 iş kaybı varsa 1070 lira son olarak ise %55 ve üzerine 1.193 lira yardım yapılır.
 • Evde bakım yardımı: Engelli olduğu tespit edilen ve asgari ücretin 3/2 geliri olmayanlara verilen yardım parasıdır. Aylık 1.179 lira olarak bu para hak sahiplerine ödenir.

4- Özel amaçlı yapılan yardımlar

İşsizliğin ve yoksulluğun belirgin bir şekilde olduğu illerimizde, doğal afet durumlarında ve terör zararı tarafından oluşan kayıplar için yapılan yardımlardır. Bu kapsamda,

 • Aş evlerinde: Günlük sıcak yemek yardımı yapılır.
 • Afetlerde: Günlük vatandaşın ihtiyaçları karşılanmaktadır.
 • Terör saldırılarında: Evini terk etmiş olan vatandaşların temel ihtiyaçları giderilir.

5- Devletin Sağlık Yardımları

Sosyal güvencesi olmayan ve yeşil kartla karşılanmayan sağlık giderleri için yapılan yardımlardır. Yine aynı şekilde doğum öncesi ve sonrası muhtaç ailelere verilen yardım destekleri de bu paketimizin içine dahil tir. Buna göre oluşan başlıklarsa şunlardır.

 • Engellilere yönelik sağlık yardımları
 • Genel sağlık prim ödemesi yardımı
 • Genel sağlık sigortası katkı payı ödemleri
 • Şartlı sağlık yardımı

Detaylar: https://www.ailevecalisma.gov.tr/tr-tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/sartli-egitim-saglik-yardimi/

6- Yabancılara Devlet Yardımları Nelerdir?

Devletin yabancı uyruklu ihtiyaç sahibi öğrencilere yaptığı yardımlar

Devletin yabancı uyruklu ihtiyaç sahibi öğrencilere yaptığı yardımlar

Yabancı uyruklara uyum ve eğitim alanlarında yapılan yardımlardır. Buna göre AB tarafından uyum kapsamında hane başına 120 lira yardım yapılmaktadır. Eğitim gören yabancılara ise;

 1. 1 ile 8 sınıf öğrenciler için: Kız ise 40 erkek ise 35
 2. 9 ile 12 sınıftaki yabancı uyruklu öğrenciler için: Kız öğrenciye 60 erkek öğrenciye 50 TL

ödeme yapılır. Ayrıca, sömestr başlarında da bir defaya mahsus olmak üzere 100 lira ekstra bir yardım ödemesi yapılmaktadır.

"Devletin İhtiyaç Sahibi Fakir Ailelere Sağladığı 6 Yardım Paketi" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devletin İhtiyaç Sahibi Fakir Ailelere Sağladığı 6 Yardım Paketi" - 15 YORUM
 1. blank Tülay dertsiz dedi ki:

  Ben kayıt yapamıyorumbeceremiyorum nasıl olucak yardımcı olucak kimsede yok 55 yaşındayım eşim yok dulum bu yardımlardan faydalanmak istiyorum evim yok 0543 688 27 40 bu noyu kullanıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

 2. blank Nesibe dedi ki:

  iyi günler dilerim 7aydir işsizim depremde calistigim isyeri yikildi 7aydir kirami veremiyom

 3. blank İbrahim dedi ki:

  Ben u aydır çalışmıyotum işten çılarıldım iki çocuk babası yım

KOSGEBKrediler.Com