Hibe Kredi

Kimler Kredi Çekemez? Hangi Durumlarda Verilmez? (İlk Defa Çekecekler!)

Kimler bankalardan kredi çekemez? Hangi durumlarda kredi verilmez? Öncelikle şunu açıklık getirmemiz gereki ise; bankalardan kredi çeken 5 farklı kitle vardır. Bu kitleyi oluşturanlar ise şunlardır. 1- Emekliler 2- Esnaflar 3- İşçiler 4- Devlet (Kamu) memurları 5- İşsizler (Serbest meslek, ev hanımları vb.) Bu 5 farklı kitleye de çoğunlukla bankalar çeşitli kredi türleri ile hitap eder. Bunlar ise esnaflar için ticari yani işletme kredileri, emekliler için emekliye özel faiz indirimli krediler, Devlet memurları için kamuya özel kredi diğer kalanlar için ise bireysel (İpotekli dahil) tüketici kredileri tir. Bunun haricinde ise bir de ticari yada binek araç kredileri ve konut ile iş yeri alma kredileri de bulunmaktadır.

Kimler Kredi Çekemez? Hangi Durumlarda Verilmez? (İlk Defa Çekecekler!)

Bankalar tarafından verilen tüm bu kredilerin hepsinin de çekmek için mutlaka bir yada daha fazla şartı bulunur. Bu şartlar kredi türüne göre değişir. Örnek vermemiz gerekir ise; bireysel kredi için gelir belgesiz istifade edebilirken, konut kredilerinden mutlaka gelir beyanı yapmanız istenir. İşte bu nedenden dolayı da kimler kredi çekemez? Hangi durumda verilmez konumuzu hem kredi kullanılacak olan kitleye göre hem de kredi paketine göre ele sizler için alacağız. Bunun yanı sıra da özellikle ilk defa kredi kullanacakların sıkça sordukları soruları da başlıklar altında cevaplayacağız. Bu nedenle hangi statü de veya merak konusuna sahipseniz alttaki hızlı menüden direk ilgili alana erişim göstermenizi öneririm.

Krediye Kimler Başvuramaz? (Alt Üst Yaş Sınırı)

Bankalardan kredi çekmenin bir çok şartı vardır. Bu şartlar hemen girişte de bahsetmiş olduğum gibi kredi türüne göre değişir. Her kredi ise bir çok şart aynı olmaktadır. Örneğin; 18 yaş alt sınırı! Üst yaş sınırı ise bankalara göre değişir. Kimi 65 yaş üstüne kredi vermezken, bazı bankalar 85 yaşa kadar dahi kredi vermektedir. 65 75 85 Yaş Üstü Emeklilere Kredi Veren Bankalar Hangileridir? bu bankaların hangileri olduğunu kredi çekmek için yaşa takılanlara bağlantıda anlattım. Bununla birlikte ise yine tüm kredi türlerinden aranan diğer bir şart ise Findeks KKB notu olmaktadır. Şimdi genel olarak tüm kredi paketlerine kimler başvuramaz konusunu toplarsak.

 1. 18 yaşından gün almamış olanlar.
 2. Findeks KKB notu riskli bölge içinde olanlar. (0 ile 699 puan arasında olanlar)

Demek ki neymiş? konut, ihtiyaç, araç hatta esnaf kredisine 18 yaş altı ile Findeks KKB notu 0 ila 699 arasında olanlar başvuramazmış.

Genel olarak bütün kredilere kimler başvuramaz açıklık getirdik. Şimdi sıra geldi kredi türlerine göre kimler başvuru yapamaz konularına ele almaya.

Esnaf Meslek Odası Kredilerine Kimler Başvuru Yapamaz?

TESKOMB yani açılımı Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi hazine destekli olarak esnaflara düşük faizli kredi almaları için aracılılık yapmaktadır. Türkiye Halk Bankası üzerinden verilecek olan bu krediler ise 3 farklı şekilde verilir. 1- İşletme kredisi. 2- Ticari araç alım kredisi. 3- İş yeri alım kredisi tir. Meslek odası üzerinden Halkbank aracılığı ile verilen bu 3 farklı kredinin faiz oranı ise aynıdır. Faiz oranı ve geri ödeme tablosunu merak edenler bunu Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama Robotu isimli içeriğimizden görebilirsiniz. Esnaf ve Sanatkârlar Odası aracılığı ile verilen bu 3 krediyi kısaca bilmeyenler için anlattık. Peki hazine destekli olarak verilen bu 3 kredi paketine kimler başvuru yapamaz?

 1. Esnaf olmayanlar.
 2. Limited Şirket ve Anonim Şirketler.
 3. KOSGEB hibe destekleri ile iş yeri açıp aldıkları hibe desteğinin üzerinden en az 5 yıl geçmiş olmayanlar.
 4. Meslek odasına kayıt olduktan sonra en az 6 ay süre geçmiş olmayanlar. (Bu şart belli dönemlerde değişebilmektedir.)
 5. Kayıtlı oldukları meslek odası sınırları içinde ticari faaliyet göstermeyenler.
 6. Kefili olmayanlar.
 7. İpotek teminatı bulunmayanlar.
 8. Kredi kullanım limitine takılanlar.
 9. Findeks KKB notları düşük olanlar.

Bu 9 aranan şarta sahip olmayanlar Meslek Odası kredilerine ne yazık başvuru yapamazlar. Yapsalar da başvuruları kabul edilmez.

Bireysel İhtiyaç Kredilerine Kimler Başvuru Yapamaz? Kimler Alabilir?

Bankaların en çok kullandırdığı ürün paketi bireysel tüketici kredisi tir. Bir çok kişinin bir yada bir den fazla bireysel ihtiyaç kredisinin olduğunu biliyorum. Çevremdekilerin %80 gibi bir oranını bu kitlenin içinde yer almaktadır. Şahsen bende bu kitleye dahilim. Tüketiciler tarafından da en çok kullanılan bireysel ihtiyaç kredisine peki kimler başvuru yapamaz? Buna bir bakalım. Şayet bu maddeler içinde değilseniz de kimler alabilir sorusunun da cevabını eş zamanlı olarak almış olacaksınız.

 1. Findeks KKB notu oluşmamış, oluşsa da düşük olanlar.
 2. Kredi kullanım limitini aşmış olanlar.
 3. Bankalara göre kredi çekme üst yaş sınırı üzerinde olanlar.

Bankalardan bireysel tüketici kredisini bu 3 şarta uymayanlar ne yazık ki çekemez. Bireysel kredi kimler çekemez için bahsetmiş olduğum bu 3 şartı biraz açıklık getirmem gerektiğini düşünüyorum. Yine maddeler halinde açıklık getirmem gerekirse,

 1. Findeks KKB Notu Oluşmamış Olanlar: Kredi notu değerinizin oluşabilmesi için bankalar ile bir ticari ilişkiniz olması gerekir. Şimdi diyeceksiniz kredi notum oluşmamış nasıl ilişkim olsun? Öyle ya bundan ötürü kredi ve kart alamıyorsunuz! Cevap aslında çok basit herhangi bir yerde çalışıyor olmanız en az 3 ay süre ile düzenli bir maaşı bankalar üzerinden almanız bunun başlaması için yeterli bir süredir. Tabi sadece kredi notunuzun oluşmuş olmasının istediğiniz miktarda kredinin onayı için yeterli olmayacağını söylemek isterim. Kaç Kredi Notu Puanına Ne Kadar Kredi Çıkar? da bu sorunun da yanıtını bulabilirsiniz.
 2. Kredi Kullanım Limitini Aşmış Olanları: Kredi kullanım limitini kanıtlanabilir hane geliriniz belirler. Kullanacağınız ilk yada ikinci hatta diğer krediler için aylık taksit ödemesi hane gelirinizin %50 oranını geçmemesi gerekir. Buna bir örnek vermem gerekirse; Aylık hane geliriniz 10.000 TL diyelim. Mevcut kredinizin aylık ödemesi ise 2.500 TL diyelim. Çekmek istediğiniz diğer kredinin aylık taksit ödemesi ise 2.000 TL ise krediniz kredi kullanım limitine takılmaz. Çünkü BDDK tarafından tebliğ edilen kanun gereği kredi yada kredilerinizin toplam ödemesi aylık hane gelirinizin %50 oranı geçmiyor olmasıdır. Bu da 10.000 TL için 5.000 TL demek olmaktadır. Ne Kadar Kredi Alabilirim? Kalan Borcum, Kullanabilir Limitim Ne? de bunu farklı hane gelirleri için hesaplama yaptığımı da bilmenizi isterim.
 3. Kredi Çekme Üst Yaş Sınırı: Bankaların kredi kullanım alt yaş sınırı olduğu gibi bir de üst kullandırma yaş sınırları vardır. Bu yaş sınırı ise kredi çekilecek olan bankaya göre değişir. Çoğunlukta ise 65 yaş üst yaş sınırı olarak uygulanır. Bu yaş sınırı aşanlarda yine bankalardan kredi çekemez!

Kimler bireysel tüketici kredisi kullanamaz için tam 3 madde belirterek açıklık getirdim. Bu maddeler içinde gelir belgesini ilave etmedim. Nedeni ise bu 3 şarta sahip olmanız halinde gelir belgesiz de kredi çekebiliyor olmanızdır. Nasıl çekileceğini de Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar Hangileri? sayfamda anlattım.

Kimler Konut Kredisi Çekemez? Hangi Durumda Onay Almaz!

Bireysel ihtiyaç kredisin den sonra en çok tüketicilerin kullandığı kredi paketi konut kredisi tir. Hızlı bir şekilde ev sahibi olmak isteyenlerin nakit ihtiyaçların noksan olmaları halinde tercih edilen kredi türüdür. Tüm bankalarda konut kredisi ürün paketi mevcuttur. Faiz oranları ise yine bankalara göre değişiklik gösterir. (Şuan En Düşük Faizli Konut Kredisi Veren 6 Banka Hangisi? de size hitap eden bankayı bulabileceğinizi düşünüyorum.) Her ne kadarda bankalara göre konut kredisi faiz oranları farklılık göstermiş olsa da talep edilen şartları ise aynıdır. Peki, kimler konut kredisi istenilen şartlara göre çekemez?

 1. Kredi kullanım limitini aşanlar.
 2. Findeks puanı düşük olanlar. (1000 puan altı olanlar)
 3. Kredi kullanım üst yaş sınırını geçenler. (Çoğu banka 68 yaş üzerine kullandırmaz.)
 4. Satın alınacak olan evin kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusunun bulunmaması durumunda!
 5. Evin ekspertiz değerinin %90 üzerinden konut kredisi başvurusu yapılması halinde.
 6. Gelir beyanınız olmayanlar.

Konut kredisi çekemezler. Çekmek için başvuruda bulunsalar da müracaatları onay almaz.

Esnaf, ihtiyaç ve konut kredisi kimler çekemez dedikten sonra sıra geldi araç kredisini kimler çekemez başlığına.

Kimler Araç (Otomobil) Kredisi Çekemez? Neden Onay Almaz?

O ve 2. el araç alımlarına bankalar otomobil kredisi vermektedir. Bireysel tüketici kredilerine istinaden faiz oranları biraz daha cazip olur. Geri ödeme süresi ise yine tüketici kredilerine nazaran fazla süreli olur. Fakat ben yine de özellikle 2. el araç alımları için bu ürün paketini kullanmanızı pek tercih etmiyorum. Bunun nedeni ise eğer ki aracınıza kasko yaptırmayı düşünmüyorsanız bankanın zorunlu olarak kasko yapmasıdır. Kasko yapmayı düşünüyor ve yüksek miktarlar da krediye ihtiyacınız var ise de araç alımları için taşıt kredisi oldukça makul dür. Peki, araç kredisi çekmeye karar verdiyseniz kimler bu krediyi çekemez? Öyle ya sadece sizin çekmek için karar vermeniz yeterli değil. İşin sonunda başvuru yapıp da onay alamamakta var.

 1. 2. el araç alımlarında otomobil yaşının 5 yaş üstü olmaması gerekir. Bankalara göre 7 yaşa kadar da verildiği bilinmektedir.
 2. Kredi kullanım limitini aşmıyor olmalısınız.
 3. Araç pert raporlu olmaması gerekir.
 4. Findeks KKB kredi notu değerinizi kredi çekmeniz için yeterli seviyede olması gerekir.
 5. Gelir belgesine sahip olmalısınız. (Otomobil bayilerinden sıfır alımlarında gelir belgesi bazı firmalar tarafından istenilmeye bilinmektedir.)
 6. Araç kredisi çekme alt ve üst yaş sınırları içinde olmalısınız.
 7. Taşıt değerine göre kredi başvurusunda bulunulması gerekir. Buna göre;
  1. 100 bin TL ve altında olan taşıtların %70’i aşamaz.
  2. Fatura değeri 100 bin TL’yi aşan araçlarda, bedelin 100 bin TL’ye kadar olan kısmı için %70, 100 bin TL’nin üstünde olan kısım için %50 olarak uygulanır.
 8. Kredi miktarının vadesine göre taşıt kredisi başvurusunda bulunmalısınız. Buna ait tablo ise şu şekildedir.
KREDİ ARALIĞI EN FAZLA VADE (AY) ARAÇ DEĞERİ
1.000 TL – 84.000 TL 48 120.000 TL’ye kadar.
85.000 TL – 174.000 TL 36 121.000 TL – 300.000 TL aralığı
175.000 TL – 374.000 TL 24 301.000 TL – 750.000 TL aralığında
375.000 TL ve üzeri 12 750.000 TL ve üstü

Kimler araç kedisi çekemez, onay alması için neler gerekli bunu da sizler için açıkladık. En Uygun Araç Kredisi Veren Bankalar 4 Banka Hangisi? de size uygun taşıt kredisi veren bankayı da bulabileceğinizi bilmenizi isterim.

Kimler Çiftçi Kredisi Çekemez? (Traktör, Tarla, Arsa, Hayvan vb.)

Yazımızın başında da belirmiş olduğumuz gibi kredi kullanan en büyük kitlelerden biri de çiftçilerimizdir. Bu nedenle kimler çiftçi kredisi çekemez konusunu da ele alma ihtiyacı gördüm. Traktör, tarla, arsa, hayvan gibi zirai krediler böylece kimler çekemez değinmek istedim. Diğer banka kredilerinde de olduğu gibi kimler çiftçi kredisi çekemez konusunu da maddelersek.

 1. ÇKS & İşletme belgesi olmayanlar.
 2. Kefili olmayan.
 3. İpotek gösteremeyen.
 4. Kredi kullanım limitine takılanlar.
 5. Findeks KKB notu skoru düşük olanlar.

Çiftçi kredisi çekemezler. Özellikle Ziraat bankası sübvansiyonlu olarak verilen bu kredilerin detaylarına ait ise çok geniş bir kategori sizler için oluşturduk. Tüm bunların hepsini bulabileceğiniz kategorimiz ise https://www.kosgebkrediler.com/hayvan-kredisi/ bu bağlantımızda yer almaktadır.

Kimler kredi çekemez için 5 farklı alanı ele aldık. Haricinde konu ile bağlantılı diğer soruları da aşağıdaki başlıklarda cevapladık. Bunların haricinde sormak istedikleriniz kategoriler var ise lütfen bizlere bunu çekinmeden sorunuz.

1- Bankadan İlk Defa Kredi Çekmek İstiyorum! Onay Alır Mı?

Bankadan ilk defa kredi çekecekseniz muhtemelen aranan en önemli şart olan Findeks KKB notu değerine sahip değilsinizdir. Bundan dolayı da kredinizin onay alması bir hayli güçtür. Peki, bu durumda ilk defa bankadan ihtiyaç kredisi çekecekler nasıl bir yok izleye bilirler. Bizim bunun için önerimiz iki tanedir.

 1. Maaşlı bir işletmede çalışınız. (En az 3 ay geçmesini bekleyin.)
 2. Kendinize maaş bordrolu bir tane kefil bulun.

Bu iki seçenekten herhangi biri üzerinden ilk defa kredi başvurusu yapmanız rağmen müracaatınız büyük ihtimal onay alacaktır.

2- 18 Yaş Kredi Çekme Şartları Nelerdir?

Bankalardan kredi çekme şartları 18 için de aynıdır 65 yaş içinde aynı olmaktadır. Ama merak ediyorsunuz bizler yine de 18 yaş kredi çekme şartları neler olduğunu bir defa daha anlatalım. Bu şartların ne olduğuna ise en önemlisi ile başlayalım.

 1. Findeks KKB notunuzun oluşması gerekir. Kredi Notum 0 Hiç Oluşmadı! Nasıl Oluştura Bilirim? Kredi Çekebilirim? bunu sizlere anlattım.
 2. Çekeceğiniz kredinin taksit ödemesi gelirinizin %50 oranına geçmiyor olması gerekmektedir.

Bu iki şarta sahip olmanız durumunda bankalardan ihtiyaç kredisi şubesiz dahi çekebilirsiniz. Özellikle Akbank üzerinden nasıl çekebileceğini ise Akbank 100 Bin TL 24 Ay Vadeli Gelir Belgesiz Kredi Veriyor da kendi deneyimlerime göre anlattım.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.