Hibe Kredi

KKB Findeks Kredi Notu Puanını Hızlı Yükseltme Taktikleri Nelerdir?

KKB Findeks Kredi Notu Puanını Hızlı Yükseltme Taktikleri Nelerdir?

Bankalardan kredi & kredi kartı alabilmemiz, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) verilerin elindedir. Bankacılık sistemlerinin algoritmaları tamamen KKB puanının üzerine kurulmuştur. Buna göre kredi yada kredi başvurunuz ya onay alır yada almaz. Bu nedenle, başvuru yaptığınız kredi veya kredi kartı onay almıyorsa, ilk olarak sorunu kredi notu değerinizde aramanız gerekir. Sorunun kaynağını kredi notunuz da olup olmadığını anlamak için de sorgulama yapmanız gerekir. Yaptığınız kredi notu sorgulamasında da puanınız, 1099 altında riskli gurupta ise doğru teşhisi koyduğunuz konusunda emin olabilirsiniz. Bu sorunun bertaraf etmek için ise çaresiz puanınızı hızlı bir şekilde yükseltmelisiniz. Peki ama nasıl? İşte sizlere tam 8 etkili denenmiş taktikler.

Kredi Notu Ne İşe Yarar? Nerelerde Karşımız Çıkar?

Kredi notu ne işe yarar? Nereler de karşımıza çıkar? Sadece bankalar da diye düşünüyorsanız, bence yanlıyorsunuz. Bu nedenle, KKB Findeks Kredi Notu puanını nasıl hızlı bir şekilde yükseltilir konusunu ele almadan ben bu iki soruyu yanıtlamak istedim. Yanıtladıktan sonra sizler de almış olduğunuz cevaplar sonrasında bence işin ciddiyetine çok daha fazla varacaksınız. Şimdi, ilk olarak kredi notu ne işe yarar? Cevap: Kurumsal tüm firarların karşılıklı ticaretinin bir nevi kefaletini sağlar. Buna bir örnekle sizlere açıklamak istiyorum.

 • Örnek: Hiç tanımadığınız bir perakende satıcısına toptan mal vereceksiniz. Ürünlerinizin %80 peşin, kalan %20 miktarını da çek ile satın alacağını perakende satıcısı size belirtti. Oldukça cazip bir bu satıştan kazanç elde edeceksiniz. Bahsedilen ödeme yöntemi de aslında sizin işinize geliyor. Fakat şöyle bir durum var. Perakende satıcısını hiç tanımıyorsunuz. Dolayısıyla ticari ahlakı hakkında hiç bir bilginiz yok! İşte tamda bu durumda Findeks KKB devreye girer. Sadece perakende satıcısının T.C. kimlik numarası ile geçmişe yönelik tüm çek işlemlerine ait alış verişlerine ait ödeme disiplini bir puan ile paylaşır. Böylece, sizde içiniz rahat bir şekilde ticaretinizi ister yapar, isterse yapmazsınız.

Böylelikle aslında bakarsanız Findek KKB bir nevi yapacağınız ticarete kefalet olmuş olur. Peki, Findeks KKB not/çek raporları nerelerde karşımıza çıkar?

Findeks KKB Kredi Notu Nerelerde Karşımıza Çıkar?

 1. Bankalar
 2. Beyaz eşya satan mağazalar
 3. Araba galerileri
 4. Konut satışı yapanlar (Emlakçı, müteahhitler)
 5. Faktoringler (Çek, Senet işlemlerinde bazı hallerde)

Bunun haricinde, karşılıklı güvene dayalı tüm ticari alış verişlerde Findeks KKB notu ve çek raporları karşınıza çıkabilir.

Sizin de gördüğünüz gibi sadece bankacılık sektörü bu puanlama sistemini kullanmıyormuş dimi? Şimdi, bana kalırsa kredi notu puanımızın daha fazla ne denli önemli olduğunu öğrendik. Peki, düşük ise nasıl hızlı bir şekilde yükseltebiliriz?

Önce Bütün Kredi & Kart Borçlarınızı Kapatınız!

Findeks KKB kredi puanını yükseltmek için adımlara geçmeden önce yapmanız gereken bir şey var. O ise bütün bankalara ait olan kredi + kart borçlarınızı kapamanız gerekir. Son ödeme tarihi geçmiş ne kadar kredi ve kart borcunuz varsa kredi skorunuzu yükseltmeye geçmeden ödemeniz gerekir. Aksi halde, Findeks Kredi Puanınızı yükseltmek için her ne yaparsanız yapın, kesinlikle bir adım ilerlemeyecektir. Ama, benim bu borçları ödemek için nakit param yok diyorsanız. Sizlere nakit sorunuzu aşmanız için bir kaç önerim olabilir.

 1. Borcunuzun olduğu banka ile görüşerek borçlarınızı yeniden taksitlendirmeye gitmesini isteyin.
 2. Yine, borcunuzun olduğu banka ile iletişim kurar mevcut borçlarınızın asgarisini ödemeyi teklif edin.
 3. Banka sizinle mutabakata varmıyorsa, yakınlarınızdan borç bulabilirsiniz.
 4. Nakit ihtiyacınızı banka haricinde karşılaya bilirsiniz. Nerelerin olduğunu Bankalardan Kredi Alamayanlara Müjde 5 Nakit Bulma Yolu! içeriğimde bulabilirsiniz.

Kredi ve kart borçlarınız öyle yada böyle kapadıktan sonra şimdi mevcut puanınızı iyileştirme adımlarına artık geçebilirsiniz. Bu adımlar neler derseniz? Sizlere tam 7 başlık halinde cevap olacağım.

İşte En Etkili KKB Notu Yükseltme Taktikleri

Bankalara ait bütün kredi ve kart borçlarınızdan kurtulduysanız, Findek KKB için temiz bir sayfa açmaya hazırsınız demektir. Bunun için de ne yazık ki geçmişe dönük finansal lekelerin kalıntılarını silmeniz yeterli değildir. Geçmişteki yaşanan negatiflik algısını lehinize dönük pozitif bir hale getirmeniz gerekir. Bunun içinde bankaya bir güven aşılamalısınız. Bu yapmak için de Findeks KKB kredi notu değerinizi bir an önce yükseltmelisiniz. Nasıl yapacağız diyorsanız da sizlere tam 8 en etkili yükseltme taktikleri paylaşacağım. Şayet harfiyen bu taktileri uygularsanız, 3 ay gibi kısa vadede kredi değerinizin arttığını sizde görebilirsiniz.

 1. Kesinlikle nakit alış veriş de bulunmayın. Kredi kartı geçen her mağazadan alış verişlerinizi şahsınıza ait kartınızla yapın.
 2. Yastık altı para tutmayın. Mevduat hesabında birikimlerinizi tutmak çok faydalı olacaktır.
 3. Ara sıra hesap hareketinizi canlandırın. Maaş ödemeleri haricinde arkadaşlarınız tarafından havale yada EFT alın.
 4. Tüm faturalarınızı mümkün olduğu kadar ile otomatik ödeme yada yine kredi kartı ile yapın. Şayet imkanınız var ise herhangi bir bankanın İnternet bankacılığını kullanarak ödeme yapmanız çok etkili olacaktır.
 5. Kartlarınızın ödemelerini tam zamanında yapın. Bu düzeni sağlamak için mevduat hesabınız üzerinden ilgili bankanın kart numarasına otomatik ödeme talimatı vermeniz çok başarılı bir sonuç doğuracaktır.
 6. OGS, Trafik cezaları, KYK yada SGK pirim ödemelerine kadar GİB üzerinden kredi kartı kullanarak ödeme yapın.
 7. Bir arkadaşınıza kefilseniz ve o da ödemelerini zamanında yapmıyor ise gidin o arkadaşınızın yakasına yapışın. Çünkü siz kefil olduğunuz kişi yüzünden notunuzu yükseltemeye bilirsiniz.
 8. Az deyip burun kıvırıp kredi çekmeme yapmayın. Çekeceğiniz küçük meblağlardaki kredinin taksitlerini düzenli ödemeniz, bir sonraki kredi başvurunuz da en az 5 katı sizlere limit sağlayacaktır.

Tüm bu 8 maddeyi uygulamanız durumunda kredi notunuz kaç puan yükseleceğini bilemeyiz. Ama, % kaç ortalamalı olarak artacağınız sizlere az buçuk hesaplama yapabiliriz.

Hesaplama yapmak için ise basit bir formülü sizler için kullanacağız.

blank

Kredi Puanı/Notu Hesaplama Formülü Nedir?

Kredi puanı yada diğer adıyla notunu hesaplama için bir formül den size yüzdelik oranlar ele alınır. Bu oranlara göre de kredi puanınızın ortalama olarak kaç olduğu ortaya çıkar. Kredi notu hesaplama yapmak için bu oranların kaç olduğuna geçeceğiz. Ama, atılacak adımlara karşılık verilecek olan puanların geçerli olabilmesi için yapmanız gereken bir şey var. O ise yukarıda da bahsetmiş olduğum muhakkak tüm banka + kredi kartı borçlarınızı kapamalısınız. Aksi, halde kredi puanı hesaplama formülünde yer alan veriler bir anlam ifade etmeyecektir.

Findeks KKB Puanı Hesaplama Formülü
Hareket Verilen Puan Yüzdesi Puan Değeri
Düzenli Kredi & Kart Ödeme Geçmişi %30 570
Mevcut Borç Durumunuz %25 475
Sürekli Kredi Kullanımı %15 285
Borçlarınızı Halen Düzenli Ödeme %20 380
Diğer Faktörler %10 190

Tam 5 hareket neticesinde %100 = en yüksek Findeks KKB not değeri olan 1900 puan elde edilir. Kredi notu hesaplama formülü dediğim gibi ortalamalı olarak ele alınmış olmaktadır. Herhangi bir resmiyeti bulunmamaktadır. Resmi olarak kesin bir şekilde kredi notunuzu öğrenmek için T.C Kimlik No İle Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır? sayfamda ayrıntılar mevcuttur.

 

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. nurcan dedi ki:

  Fındeksten aldıgım rapor sonucun da ; 3 kartım var 3 u de yesıl hıc gecıkmısım yok . Kredılerım zamanın da odendi . Fakat Evkur denen bır magaza yuzunden hıc haberım bıle yok 70 tl ıcın takıp baslatmıslar ve kredı notum en ust sevıyede ıken 0 a ınmıs. Konu ıle ılgı nasıl bır yol ızlemem gerekıyor. Yardımcı olursanız cok sevınırım. Acıl tıcarı bır ış ıçın kredı almam lazım.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Nurca hanım, findeks’e bunu itiraz olarak başvuruda buluna bilirsiniz.

  2. Murat Sayni dedi ki:

   Evkur finans musterilerine kenfi finans burimineen kredi verdigi icon urun gelirken malesef tuketici kredisi diye gectigi icin Boyle oluyor

 2. ahmet dedi ki:

  fındexde 1 yasal takıp ( dıgerlerını temızledım ) ancak e devletten cıkarılan rısk raporunda 1 kredı kartı yasal takıbı ve 3 varlık yonetımı borcu gozukuyor . ayrıca eylul 2020 de actıgım sırketımın ustunde her hangı bır borc bulunmamaktadır. sıcılı temızdır. . bu durumda bankalar fındexemı bakıyor yoksa e devlettekı borclaramı ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Findeks puanınıza bakarlar efendim.