Hibe Kredi

Ön Onaylı Krediniz Hazır Ne Demek? Kesin Çıkar Mı?

Ön onaylı krediniz hazır ne demek? Kesin hemen çıkar mı? Ön onay almış ihtiyaç kredinizi kullanmazsanız kaç günde iptal olur? Bu 3 sorunun cevabını Akbank ve Türkiye İş Bankası ile Garanti BBVA dan defalarca kullanan bir tüketici olarak sizlere yanıtlayacağım.

Ön Onaylı Krediniz Hazır Ne Demek? Kesin Çıkar Mı?

Bireysel tüketici kredisine ihtiyaç duyuyorsanız ve cep telefonunuza yada internet bankacılığınız da ön onaylı krediniz hazır bildirisi aldıysanız sizi şimdiden tebrik ederim. Çünkü, imzasız, kefilsiz hatta banka şubesine dahi gitmeden bireysel tüketici krediniz hazır! Tabi ön onaylı krediniz hazır diye, bunu banka mevduat hesabınız da görmeniz için bu hiç bir işlem yapmayacağınız anlamına da gelmiyor. Peki, ön onaylı hazır kredinizi nasıl kullanabilirsiniz? Buna geçmeden önce biraz önce yukarda da yer verdiğim 3 sorunun yanıtını vermek istiyorum.

Adınıza Ön Onaylı Hazır Kredi Nedir?

Adınıza ön onaylı hazır kredi nedir? Önce ön onaylı kredisi başvuru nasıl yapılacağına geçmeden bu sorunun yanıtını bilmeniz gerekiyor. Eğer ki bunun yanıtı sonrasında krediye de ihtiyacınız yoksa kaç günde neden iptal olur? Bunu da bilmeniz de fayda vardır. Yoksa iş işten geçtikten sonra bu fırsatı kaçırabilirsiniz. Ama şimdi ilk olarak adınıza ön onaylı hazır kredi nedir? Bununla başlayalım.

Bankalardan tüketici yani bireysel yada konut veya araç kredisi çekerken ilk olarak bir başvuru yapmanız gerekir. Bu başvuruyu yaparken de ister gelir belgeli olsun, isterse belgesiz olsun muhakkak ki sizin T.C. kimlik numaranız istenilir. T.C. kimlik numaranızın istenmesinin sebebi ise, bankanın sistemleri üzerinden Findeks KKB Notunuz + Kredi Kullanım Limitinizin sorgulanmasıdır. Bu iki sorgulama sonrasında krediniz onay alır yada almaya bilir.

Ama ön onaylı krediniz  var ise hiç bu sorgulama tabi tutulmadan adınıza tanımlı olan kredinizi çekme işlemlerine geçebilirsiniz. Kısacası ön onaylı kredi demek, size özel olarak tanımlanmış hazır kredi demektir. Size özel olarak tanımlanmış olan bu kredisi ise şuan günümüzde sadece Bireysel Tüketici kredilerini kapsamaktadır. Hali ile araç yada konut kredisi için ön onaylı krediniz olmaz. Peki adınıza tanımlanmış olan bu kredi kaç gün bankacılık sistemlerinde durur? Ne kadar sonra iptal edilir?

Ön Onaylı Kredi Kaç Gün Sonra Neden İptal Olur?

Adınıza ön onaylı kredi kaç gün sonra iptal olur? İptal edildi ise nedeni ne olabilir? Şimdi geldik bu iki merak edilen sorunun yanıtını vermeye. Daha öncede söylediğim gibi, krediye şayet ihtiyacınız var ise bu iki sorununda bana kalırsa cevabını bilmelisiniz. Çünkü, size tanınan bu avantaj dan yararlanmak için geç kalabilirsiniz.

Değerli arkadaşlar, ön onaylı kredi ne zaman iptal olacağını belirleyen iki şey vardır. Bunlar neler derseniz.

 1. Size tanımlanmış ön onaylı kredinin faiz oranlarında bankanın değişikliğe gitmesi.
 2. Ön onaylı krediniz aktifken bu süreçte Findeks KKB notunuzun düşmesi.
 3. Ön onaylı krediniz kapsamında tanımlanan miktarı başka bir bankadan çekmeniz halinde.
 4. Bankanın kredi kullandırma kampanyalarının bitmesi.

Ön onaylı krediniz iptal olabilir. Tüm bu ön onaylı kredinin iptal nedenlerin olası süresini bilemediğimiz için kaç günden sonra iptal olacağını net söylememiz doğru olmaz. Ama emin olun ki ön onaylı kredinin neden iptal olacağı sebepleri tamamen bunlardan ibarettir.

Adıma Ön Onaylı Kredi Var Mı? Nasıl Öğrenebilirim? Sorgulama!

Adıma ön onaylı kredi var mı? Bunu nasıl öğrenebilirim diyorsanız da size 6 tane yol göstereceğim. Bu yolların için de en basit olanını ise, hesabınız olan tüm bankalar için ise e-Devlet üzerinden geçtiğini de şimdiden söylemek isterim. Diğer adınıza ön onaylı hazır bireysel tüketici kredisinin olup olmadığının öğrenmeniz yolları neler diyorsanız. Buyurun bu alternatifleriniz.

 1. Mevduat hesabınızın olduğu bankanın müşteri temsilcisini araya bilirsiniz.
 2. Yine vadeli yada vadesiz mevduat hesabınızın bulunduğu banka şubesine giderek ”Bireysel Müşteriler” departmanından sadece T.C. kimlik numaranızla bilgi sahibi olabilirsiniz.
 3. Kartınızla ATM den işlem yaparken ana ekranda ön onaylı kredinizin olup olmadığı bildirimi görebilirsiniz.
 4. SMS, e-posta gibi çalıştığınız bankanın sisteminde kayıtlı iletişim adreslerinden bildirim alarak öğrenebilirsiniz.
 5. Sesli olarak bankadan gelen mesajlarla da ön onaylı adınıza hazır kredi olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
 6. İnternet bankacılığınız dan öğrenebilirsiniz.

Adınıza ön onaylı bireysel tüketici kredisi olup olmadığını öğrenmenin yolları bunlardır. Ama bana kalırsa adınıza onaylı kesin alabileceğiniz kredinizin olup olmadığını öğrenmenin en basit yolu ise en başta söylediğim gibi e-Devlet üzerinden geçmektedir. Peki bunu e-Devlet üzerinden nasıl öğrenebilirsiniz?

e-Devlet Üzerinden Tüm Bankalara Ait Adınıza Kesin Onaylı Kredi Var Mı Öğrenebilirsiniz!

Birden fazla benim gibi bankalarda vadesiz mevduat hesabınız olabilir. Bundan dolayı da hangi banka size ön onaylı kredi verdiğini öğrenmeniz biraz zaman alabilir. Bunun en iyi çözümü ise, toplu halde tek bir ekranda hangi bankaların sizlere ön onaylı kredi verdiğini görebilmenizdir. Toplu olarak ön onaylı hangi bankalar sizlere tüketici kredisi verdiğini görme olanağını ise e-Devlet sağlar. Peki, e-Devlet üzerinden tüm bankaların adınıza tanımlı ön onaylı kredi verip vermediğini nasıl görebilirsiniz. İşte videomuzla birlikte uygulamanız gerekilen o adımlar.

 1. e-Devlet üzerinden adınıza ön onaylı kredi olup, olmadığını görmeniz için bu sisteme giriş yapmanız gerekir. e-Devlet sistemine giriş yapmak için de size özel bir e-Devlet şifresi olması gerekmektedir. Adınıza ait bir e-Devlet şifreniz var ise 2. adıma geçebilirsiniz. Yok ise bunu ücretsiz olarak nasıl alacağınızı farklı bir sayfamda anlattım. Bedava PTT’ye Gitmeden 4 Yolla e-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? da bahsetmiş olduğum gibi lütfen e-Devlet şifrenizi alınız ve 2. adıma geçiniz.
 2. https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-bankalar-birligi-risk-merkezi-raporu-basvurusu bağlantısına tıklayalım. Daha önce e-Devlet girişi yapmadıysanız, ”Kimliği Şimdi Doğrula” diyelim. blank
 3. Açılan sayfaya T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet Şifresi girişi yapalım. blank
 4. Sağ üst köşede bulunan + Yeni Başvuru bağlantısını tıklayın. blank
 5. T.C. Kimlik ve İsim Soy İsim İle İletişim Telefon Numarası bölümü karşınıza çıkacak. Bunların altında yer alan BAŞVUR butonuna basıyoruz. blank
 6. Karşımıza ”Başvurunuz Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne başarıyla iletilmiştir. Raporunuz hazırlandığında SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Sonrasında “Başvuru Bilgileriniz” sayfasından raporunuza erişebilirsiniz.” diye bir bildiri gelecek. Anında ise bir SMS alacaksınız. Şimdi bu uyarıyı aldığınız saydaki Başvuru Bilgileriniz butonuna tıklayınız. blank
 7. Yeni açılan sayfayı biraz aşağısına inin ve oradaki Raporu Görüntüle butonuna basın. blank
 8. Cep telefonunuza gelen şifreyi ve resimdeki güvenlik kodunu ilgili yerlere giriniz. Sonrasında Raporu Görüntüle diyelim. blank
 9. Açılan dokümanı görmek için SMS ile gelen şifreyi girmeniz gerekecek uyarısına Tamam diyelim. blank
 10. Doküman koru şifresi olan yine cep telefonunuza önceden gelen şifreyi girin. Sonra Gönder deyin. blank
 11. Evet, artık açılan PDF sayfasında sadece adınıza onaylı kredileri görmekle kalmayıp, tüm kredi ve kredi kartı borçlarınızı tek bir ekranda PDF olarak görüyor olacaksınız. Örneğin: Şuan benim kredili mevduat hesabım 25.000 TL olarak gözüküyor. Bu miktarda bana kredi veren var ise ön onaylı kredilerim ise aşağıdaki sayfalar da yer alacaktır. blank
 12. Mesela ben sayfayı aşağı doğru indirdiğim de Denizbank bana ön onaylı olarak 10.000 TL kredi hazırlamış bile. blank

Evet değerli arkadaşlar, adınıza hazır ön onaylı tüm kredileri bu şekilde görebiliyorsunuz. Bunun haricinde adınıza ön onaylı kredileri görmek için diğer bir pratik yok daha var. Bu ise mevduat hesabınızın olduğu bankanın internet bankacığına girmekle görünmektedir. Bunu nasıl yapacağız diyorsanız da size aşağıda yine resimli olarak anlattım.

Akbank Ön Onaylı Kredi Sorgulaması (Garanti BBVA)

Ön onaylı hazır kredinizin olup olmadığını internet bankacılığı üzerinden de öğrenebilirsiniz. Akbank, Garanti BBVA yada diğer bankalar için bu sorgulama yöntemi aynıdır. e-Devlet üzerinden yukarda bahsettiğim aşamaları tercih etmiyorsanız biraz sonra anlatacağım o adımları bunun için atmanız yeterli olacaktır.

İşte hızlı ve kolay bir şekilde internet bankacılığı ile adınıza ön onaylı krediniz var mı? Bunu internet bankacılığı üzerinden öğreneceğiniz o adımlar.

 1. Öncelikle mevduat hesabınızın bulunduğu bankaya ait bir internet bankacılığı hesabınızın olması gerekiyor. Bu hesabı ister banka şubesine giderek açabilirsiniz. İsterseniz de şubesiz olarak kimlik ve NFT özelliği olan cep telefonunuzla açabilmektesiniz. Akbank üzerinden ön onaylı hazır krediniz var mı? Anlatacağım için, internet bankacılığı şubesiz nasıl açılacağını ise https://www.youtube.com/watch?v=LskR-GUkOfg&t=7s buradaki videom da anlattım. (Diğer tüm bankalar için şubesiz hesap açma işlemi nerede ise aynıdır.)
 2. İnternet bankacılığı uygulamanızı indirmenizi tavsiye ederim.
 3. Size özel oluşturulmuş olan Akbank Direkt İnternet bankacılığı hesabımıza giriş yapalım. blank
 4. Direk ana sayfaya girmiş olacağız. Şimdi ekranı biraz aşağıda doğru indirelim.  blank

Bakın sizin de görmüş olduğunuz gibi Akbank banka ön onaylı hazır 37.500 TL ihtiyaç kredimi onaylamış. Aslına bakılırsa e-Devlet kredi risk raporun da bu kredi gözükmüyor. Bu nedenle arkadaşlar, kesinlikle e-Devlet Risk Raporu sayfasında adıma ön onaylı kredi yok diye karamsarlığa düşmeyin. Birde mevduat hesabınızın olduğu bankalara bir de benim gibi internet bankacılığına giriş yaparak bakın.

Akbank Ön Onaylı Kredi Nasıl Kullanılır?

Daha önceli Akbank tarafımdan adıma ön onaylı kredi başvurusunda bulundum. Adınıza ön onaylı kredi başvurusu yapmak için banka şubesine gitmenize lüzum olmadığını söylemek isterim. Hatta, adınıza hazır ön onaylı kredi başvurusunu yapmak için herhangi bir evrak tanzim etmenize dahi gerek yoktur. Sadece bir kaç vereceğiniz onay sonrasında anında adınıza ön onaylı kredi başvursun da buluna bilirsiniz. Peki ön onaylı kredi başvurusu nasıl yapılır? İşte sadece 3 dakikanızı alacak olan adınıza ön onaylı kredi başvurusunu nasıl yapacağınız.

 • Akbank internet bankacılığınıza giriş yapınız. blank
 • Ekranda görmüş olduğunuz ön onaylı krediniz hazır bölümün altında Şimdi Başvur ibaresini tıklayınız. blank

Daha sonra adınıza onaylı ön onaylı kredinizin geri ödeme planını oluşturarak başvur diyelim. Peki, bu işlemleri yaptığımız zaman ön onaylı kredimiz anında mevduat hesabımıza geçecek mi? Hayır! Çünkü bu başvuru sonrasında size bir de ön onaylı kredi başvurusunda bulunduğunuz banka müşteri hizmetleri arayarak sesli onayını alacaktır. Bundan dolayı sakın ön onaylı kredi başvurusu yaptım hesabıma geçmedi diye endişe etmeyin. Müşteri temsilcisi aradıktan sonra, sizde sesli onay verdiğiniz zaman yaklaşık bir kaç dakika içinde ön onaylı krediniz vadesiz mevduat hesabınız da görünecektir.

Ön Onaylı Kredi Kesin Çıkar Mı? Bankaya Gitmeden Hesaba Para Aktarma

Bankaya gitmeden hesaba para aktarmanın en kolay yolu adınıza hazır ön onaylı kredi başvurusunda bulunmaktır. Peki ama ön onaylı bu kredi kesin çıkar mı? Cevap; elinizi başvuru yapmak için çabuk tutarsanız EVET. Hele ki bu faiz oranların sürekli kırılgan olduğu zamanlar da iseniz HAYIR! Bu nedenle ön onaylı kredi kesin çıkar mı? Sorusunun kesin ve net cevabı size bu kredinin tanımlandığı ilk bir kaç gün içinde başvuru yapmanız durumunda kesin çıkacaktır. Adından da zaten anlaşıldığı gibi krediniz siz başvuru yapmadan önce banka tarafından onay verilmiş. Kredi kullanmanız için gerekli şartlar olan;

 • Geliriniz.
 • Findeks KKB notunuz.
 • Kredi kullanım limitiniz.

de hali ile banka tarafından değerlendirmiş. Bu nedenle şayet bankaya gitmeden kredi kullanmak istiyorsanız bana sorarsınız elinizi çabuk tutun hemen başvuru yapın derim.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 3 Ortalama: 4.7]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.