Hibe Kredi

Almanya İŞKUR & OBM Yurt Dışı İşçi Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya İŞKUR & OBM Yurt Dışı İşçi Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya’da fabrika (Yurt dışı) ve özel şirketlerde en az 1.614 Avro ile 2022 de çalışmak isteyenlere müjdeli haberimiz var. 1 Mart 2020 tarihi itibarıyla ”Uzaman Eleman Göç Yasası” yürürlüğüne girdi. Skilled Immigration Act olarak geçen bu yasayla AB üyesi olmayan ülkelerden vasıflı eleman istihdamının sağlanması kolaylaştırıldı. Türkiye’de AB üyesi olmadığı için Almanya’da işçi/şoför olarak çalışmak isteyenlere böylelikle gün doğdu. Almaya hükümetin bu ihtiyacını karşılamak için de özellikle OBM gibi özel firmalar devreye girdi. Talep edilmesi durumunda İŞKUR tarafından da sağlanacak olan bu iş ilanlarını yurt dışında çalışmak isteyenler peki nasıl başvuru yapabilirler? Almanya’da çalışmak isteyen; aşçı, inşaatçı, makine/mekanik mühendisi veya elektrik & sıhhi tesisatçısı gibi kalifiye elemanlar, bu fırsat kaçmaz!

Son dakika! Almanya özellikle hava alanların (limanları) da çalışacak en az 2000 işçi Türkiye’den istihdam edecek. Detaylar başlıklarda.

Almanya’ya Türkiye’den Binlerce İşçi Alacak

Almanya, Türkiye dahil bir çok ülkeden özellikle vasıflı binlerce işçi alacaktır. Bunun sebebi ise; Almanya da gün geçtikçe artan yaşlı nüfusun çoğalması tır. Bu durum işçi kaybına yol açtığı için de gün geçtikçe daha fazla kendini hissettirmektedir. Bu sorunu çözüme kavuşturmak için de Almanya, fabrika ve özel şirketlere de artan işçi sıkıntısını çözmek için bir yasa çıkartmıştır. 2020 1 mart ayı ile yürürlüğe giren Nitelikli Eleman Göç Yasası ile böylece AB üyesi olmayan ülkelerden dahi kolayca işçi istihdamının sağlanmasının önü açılmıştır.

Yalnız, çıkan yasa, adından da anlaşılacağı gibi Almanya da vasıflı yani nitelikli eleman alımlarının önünü açmıştır. Yani, şayet herhangi bir özelliğe sahip değilseniz, Almanya da işçi olarak çalışmanız şimdilik zor gibi gözükmektedir. Ama imkansız da değildir. Bu nedenle hiç bir vasfa sahip olmayan Türk vatandaşlarımızın için de bir alt başlık oluşturmayı da ihmal etmedim. Bu başlık altında vasıfsız işçilerin nasıl bir yol izleyerek Almanya da işçi olarak çalışabileceğinizi de anlattım. Ama, önce Almanya’da en çok ihtiyaç duyulan vasıflı iş gücünün hangisi olduğundan bahsetmek istiyorum.

Almanya En Çok İşçi Alımı Hangi Meslek Kollarında Olacak?

Almanya en az 1.614 avro maaşlı olarak binler içi alacaktır. Bu işçi aylığının TL olarak karşılığı ise şuan ki kura göre 17.000 TL ile 20.000 TL arasında olmaktadır. En çok işçi alımlarını ise; BMV, Mercedes, Audi gibi otomobil, Vaillant ve Viessmann gibi kombi dahil bir çok fabrikada çalıştırılmak için gerçekleştirecektir. Fabrikaların yanı sıra ise inşaat, restoran ve çeşitli özel güvenlik kollarına da ihtiyaç duymaktadır. Bu tür sektörler de çalışmak üzere en çok hangi mesleklere sahip işçi alacak derseniz.

 1. İnşaatçı (Duvar, demir ve kalıp ustası)
 2. Kaynakçı
 3. Tornacı
 4. Sıvacı (Alçı blok)
 5. Aşçı
 6. Makine mühendisi
 7. Elektrikçi
 8. Sıhhi tesisatçı
 9. Şoför
 10. Duvar & Metal Boyacı
 11. Üretim elemanı
 12. Montajcı
 13. Unlu mamuller ustası
 14. İş makinesi operatörü
 15. Hava alanları

Almanya tarafından en çok bu 15 meslek kolunda çalışacak nitelikli eleman ihtiyacı duymaktadır. Ustalık gerektiren bu işlerde çalışmak isteyenlere en az asgari ücret uygulanır. Çalışacak olan işçinin tecrübe ve performansına göre 4.000 ile 5.000 Avro maaş ücreti ödenmektedir. Türk lirası ile bu ücret ortalama olarak 45.000 ile 60.000 TL arasında değişmektedir.

 • İşyeri Açma Kredisi sayfamda bu saydığım ustalık deneyimlerine sahipseniz, kendi işinizi kurmanız halinde faizsiz dahi krediyi 6 ay ödemesiz alabileceğiniz den bahsettim.

Almanya hükümeti tarafından en çok ihtiyaç duyulan bu meslek guruplarında çalışacak olan işçilerden ise aşağıdaki şartlar aranır.

Almanya Engelli ve Öğrenci Çalışma İş Gücü Talebinde Bulunuyor Mu?
Şimdilik ne yazık ki, engelli yada öğrenci çalışma işçi alımı yoktur. Sadece nitelikli eleman ihtiyacı duymaktadır.

İstenilen şartları uygun olmanız halinde, gerekli evrakları da tanzim etmeniz durumunda Almanya uçuşunuz İŞKUR & OBM vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir.

Almanya’da İşçi Olma Başvuru Şartları Nedir? (OBM & İŞKUR)

Almanya da hangi meslek gurubunda çalışacak işçi olursanız olun, Almanya Federal Cumhuriyeti şartlarına uygun olmanız gerekir. İstenilen bu şartlara sahip değilseniz, ne kadar nitelikli eleman olsanız da başvurunuz ret edilecektir. Sizin anlayacağınız; Afganistan, Suriye gibi ülkelerden Türkiye gelip işçi olmaya bu iş benzemiyor! Almanya hükümeti tarafından istenilen işçi olma başvuru şartları tüm meslek gurupları için aynı olmaktadır. İŞKUR yada OBM gibi özel firmalar üzerinden başvuru yapacaklar dan aranan bu şartların en temelinde ise nitelikli yani işinin ehli uzaman işçi olmanız istenir. Bunun içinde sadece mesleki kolunuza dair diplomanızın olması yeterli değildir. Tecrübenizin de olduğunu gösteren bir USTALIK geçmişine sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Almanya da işçi olmak için istenilen en temel bu şart harici çalışacaklardan diğer aranan şartları peki nedir?

 1. B1 seviyesinde Almanca dil eğitimi almış olmanız ve bunu belgelendirmeniz gerekir.
 2. Yüz kızartıcı herhangi bir sabıka kaydınızın olmaması gerekir.
 3. Alman hükûmeti tarafından istenilen evrakları tanzim etmelisiniz.

Almanya da işçi olmak için sizi en çok zorlayan şart bence B1 seviyesinde Almanca öğrenmeniz olacaktır. Aslında bu şart pek o kadar da zor değildir. Bu belgeyi size verecek doğru dil kursuna katılmanız durumunda rahatlıkla aranan B1 dil şartını sağlamış bizce olursunuz.

Almanya da işçi olmanın 3. şartı da çalışılacak olan firma tarafından istenilen belgelerden oluşmaktadır.

İŞKUR üzerinden Almanya’da işçi olarak gitmek isteyenler, kuruma kayıtlı olması gerekir. Buradaki süreç de İŞKUR sadece yurt dışında faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmaların talebi olması halinde işçi gücü göndermektedir. Şahsen yapmış olduğum görüşmede ise şuana kadar yerli ve yabancı firmalar bu tür bir talep de hiç bulunmamış. Çünkü; ihtiyaç duydukları nitelikli elemanları hep aracı özel firmalar üzerinden tedarik etmiş.

Bu belgeler neler derseniz, lütfen hemen ⇓ bakınız.

Almanya İş Başvurusu Evrakları Nelerdir? Mavi Kart Dahil (Blue Card)

Almanya’da iş başvurusu şartlarına uygun musunuz? O zaman işçi başvurusu yapmak için şimdi gerekli evrakları hazırlamanız gerekiyor. Bu evraklar nelerdir diye merak ediyorsanız, size tam 4 farklı başlık altında istenilen evraklardan bahsedeceğim. Bunlardan 1. olanı Mavi Kart (Blue Card) çıkartmak için olanıdır. 2. istenileniler ise çalışma izni için istenilen evraktır. Diğer ikisi de öz geçmişiniz ile genel istenilen evraklardan oluşur. Bu evrakların neler olduğuna geçmeden önce ufak bir detayı da bilmenizi isterim. Bu ise; istenilen bu evraklar yeminli tercüman tarafından Almanca diline çevrilmiş ve noter tarafından onaylatılmış olması gerekir. 4 farklı başlık altında oluşan istenilen evrakların listesi ise şu şekildedir.

 1. Öz geçmişinizi anlatan dosya. Bu dosya ait örnek formatı buradan indire bilirsiniz. Almanca Olarak Doldurulması Gerekilen Öz Geçmişinizi Anlatan Örnek Dosya Formatı bu bağlantıyı tıklayınca bilgisayarınıza inecektir.
 2. Tercümesi Yapılmış Gerekli Genel Evraklar
  1. Kimlik yada ehliyet fotokopisi
  2. Sabıka kaydı
  3. Yerleşim yeri belgesi
  4. Nüfus kayıt örneği
  5. Mesleki yeterlilik belgesi yada sertifika
  6. Sağlık raporu
  7. Diploma
  8. Öz geçmiş (CV)
  9. Geçmiş çalışma dönemine ait SGK dokümanı yada çalıştığını gösteren çalıştığı yerden alınan çalışma yazısı
  10. Son 6 ay içinde çekilmiş 6 adet pirometri fotoğraf
  11. En az 3 yıllık geçerlilik süresine sahip pasaport
 3. Çalışma İzni İçin İstenilen Gerekli Belgeler
  1. En az 1 sene süreli pasaport
  2. Arka fonu beyaz olacak şekilde 3 tane pirometri fotoğraf
  3. Almanya da çalışacak firma ile yapılan sözleşme. Firmanın Almanya da Ticari Oda Kayıt ve Kuruluşunu gösteren belge. (Bu belgeleri iş başvurunuzu aracılık yapan firma temin edecektir)
  4. Almanca detaylı öz geçmişiniz ve iyi niyet mektubunuz
  5. Almanca tercüme edilmiş e-Devlet üzerinden alınacak vukuatlı & nüfus kayıt örneği
  6. Almanca diline çevrilmiş e-Devletten çıktısı alınacak olan yerleşim yeri belgesi
  7. Bordrolu SGK hizmet dökümü (e-Devletten alınabilir)
  8. Diploma
  9. Yabancı dil sertifikası
  10. Mesleki yeterlilik belgesi
  11. Eğitiminize ait var ise diğer sertifikalar
 4. Mavi Kart Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
  1. 1 Sene geçerliliği olan pasaport belgesi
  2. Arka fonu beyaz olarak çekilmiş 3 adet pirometri resim
  3. Almanya’daki firma ile imzalanmış olan sözleşme. Firmaya ait olan kuruluş ve ticari oda belgesi (Aracı firma tarafından verilecek)
  4. İyi niyet mektubu ile detaylı öz geçmişiniz (Almanca olacak)
  5. e-Devletten alınacak olan; vukuatlı ve  nüfus aile olarak kayıt örneği ile yerleşim yeri belgesi.
  6. Bordrolu SGK hizmet dökümü (e-Devlet üzerinden alabilirsiniz.)
  7. Diploma
  8. Transkript

Almanya’da işçi olarak başvuru yapacaklar için istenilen tüm evrakların listesi bu şekildedir. Bu evrakları hazırladığınız zaman artık Almanya uçuşunu sağlamanız için süreç başlamış olur. Bu süreci yürütecek olan özel yetkili firmaların izleyeceği yolu ise aşağıda anlattım.

Almanya İşçi Alımı 2022 OBM & GAMA Holding Başvuru Formu

Almanya’da işçi olarak çalışmak istiyorsanız bunu bir başvuru formu ile yapmanız gerekir. Başvuru yapma formu ve yolu müracaat edilecek aracı kuruma göre değişir. 2022 yılı için Almanya işçi alımını sağlayan ise bir tane popüler firma vardır. Bu firmanın adı ise OBM altında faaliyet yürütmektedir. OBM haricinde yurt dışı iş alan diğer şirketler de isterseniz çalışa bilmektesiniz. Bunun için de size önereceğimiz şirketimiz, özellikle enerji piyasasından oldukça söz sahibi olan GAMA holding tir. Peki, Almanya da sürekli olarak çalışacaklar için tavsiye ettiğimiz OBM aracı firmasına başvuru nasıl yapılır? Süreç nasıl ilerler?

 1. OBM aracılığı ile Almanya işçi olarak çalışacaklar ilk olarak yukarıdaki şartlara sahip olduğunu kontrol etmelidir. Çalışma şartlarına uygun olanların bir sonraki izleyecekleri yol ise gerekli evrakların tamamlanmasından geçer. Bu evrakların neler olduğunu yukarıda yine bulabilirsiniz.
 2. Almanya da Denklik Belgesi alınması için gerekli evraklar Alman yetkilerine sunulur. Gerekli kontroller sonrasında Denklik Belgesi alınır.
 3. Evrak teslimi sonrasında yüz yüze görüşme için çağrılırsınız.
 4. Sözleşme imzalandıktan sonra vizeniz alınarak Almanya uçuşunuz gerçekleştirilir.

OBM üzerinden Almanya iş başvurusunun başlatılması için ise bir form doldurmanız gerekmektedir. 4 Aşamadan oluşan bu foruma da https://bit.ly/2WP9lSQ bu bağlantıyı tıklayarak erişim sağlaya bilirsiniz.

OBM İletişim Bilgileri:

 • Tel: 0-850-303-26-26
 • Mail: info@obm-turkiye.com

Yapmış olduğunuz başvuru sorgulamasını 13 karakterli başvuru numaranızla https://bit.ly/2Yo6Ua4 bu adres üzerinden yapa bilmektesiniz.

Almanya’da Çalışacak Vasıfsız Türk İşçi Arayanlar, İlanlarınızı Bedava Yayımlaya Bilirsiniz

Geçenlerde Almanya iş başvurusu isimli bu içeriğimize bir bildirim geldi. Bu bildirim beni ziyadesi ile memnun etti. Yorumlara bakarsınız sizler de Almanya da bir işletme sahibi vatandaşımızın yazmış olduğu ilan niteliğindeki bildirimi göre bilirsiniz. Bildirimde, Almanya da dükkan sahibi olan gurbetçimizin bizlere iletmiş olduğu mesajda kısacası iş yerinde çalışacak aşçı arıyor yer alıyordu. Gurbetçi iş yeri sahibi vatandaşımızın yapmış olduğu bu ilan bende bir fikir oluşturdu. Bu fikrim ise; Neden Almanya’da çalışmak için herhangi bir aracı firmaya ihtiyaç duyulsun ki! Şayet, Almanya’da çalışacak Türk işçi arayanlar için bir ilan imkanı sağlasam, buradan da bu ilanlara talepler gelse, böylece çok daha çabuk yurttaşlarımız iş ve işçi bulma imkanı sağlamış olurdum. Bu nedenle Almanya’da çalışacak işçi arayan çok değerli işletme sahiplerimiz, lütfen Türk işçisi için taleplerinizi bizle paylaşın. Paylaşın ki, burada Almanya’da işçi olarak gelmek isteyenler,

 • Almanca öğrenmek zorunda kalmasın.
 • Aracı firmalara para vermesinler.
 • Nitelikleri olsa dahi bunu kanıtlamak için belge almaya çalışmasın.

Bu ve bunun gibi bir çok pörsütür den muaf olarak Almanya’da çalışmak isteyenler ise bizi takip etsin. Hatta takip etmekle kalmasın, uzmanlık alanlarını ilan da iletişim bilgisiyle paylaşsın.

Almanya’da İşçi Maaşları İş Kollarına Göre Ne Kadar?

Almanya’da vasıfsız işçi maaşları ne kadar? Fabrika işçisi, çöpçü, temizlik görevlisi ve inşaat işçisine kadar güncel ortalama rakamlarla yer verdik. Kaynakçı dan, aşçısına kadar avro olarak verilen maaş miktarları 2022 de en az 1.614 avro dan başlamaktadır. Almanya da vasıfsız işler için verilen bu maaş miktarı, biraz  daha vasıflı işçiler için ise 3.207 avroya kadar çıkmaktadır. Almanya’ya işçi olarak gitmeyi düşünenler için en çok merak konusu olan ise bu maaş oranlarının mesleki kollara göre ne kadar olduğudur. Hali ile para kazanmak için gurbete gidecek olan vatandaşlarımızın merak ettiği bu rakamları da biz de aşağıda bu nedenle yer verdik.

ALMANYA İŞÇİ MAAŞLARI (ORTALAMA €)
Vasıfsız Personel 1.614
Fabrika İşçisi 2.756
Çöpçü 1.850
Temizlik Görevlisi 2.299
Güvenlik Görevlisi 2.096
Garson 2.389
İnşaat İşçisi 3.020
Operatör 2.722
CNC Operatörü 3.077
Kaynakçı 3.207
Elektrikçi 2.904

Almanya Hava Alanlarında Çalışacak En Az 2 Bin Türk İşçi Alacak!

Almanya Ulaştırma Bakanı Volker Wissing yapmış olduğu açıklama da en az Türkiye’den 2000 bin çalışan alınacağını duyurusunu yaptı. Öncelikli olarak alınacak olan Türk işçiler şuan bir kaos yaşayan hala alanlarına istihdam edilecek. Bunun için İçişleri Bakanı Nancy Faeser ve Çalışma Bakanı Hubertus Heil ile bir araya gelerek acil bir şekilde hava alanlarındaki bu açığın giderilmesi için çalışma yapıldı. Yapılan çalışma sonrasında ise bir an önce Türkiye’den alınacak olan hava alanı çalışanlarına oturma ve çalışma izinlerin hızlandırılması çıktı. Türkiye’den hava alanlarına alınacak olan personellerin ise şu departmanlarda görevlendirilmesi beklenmektedir.

 • Güvenlik
 • Uçak yükleme
 • Check in (Bilek kontrol)

Almanya da pandemi sonrasında oluşan personel açığı sadece hava alanlarıyla da sınırlı kalmadı. Gün geçtikçe çalışan açığı artmaya başlamıştır. Yapılan son duyuru da Almanya hükümeti şu sektörlere işçi alımı için de starta bastı.

 • Gastronomi
 • Konaklama
 • Tarım

Saydığımız bu 3 sektör için özellikle deneyiminiz var ise geç kalmadan sayfamızda yer vermiş olduğumuz adrese başvuru yapmanızı öneririz. Alman Ulaştırma Bakanlığınca yayınlanan demecin de yer aldığı video ⇒ https://www.youtube.com/watch?v=Xa_y8ae_zBc

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 32 Ortalama: 3.9]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 250 YORUM
 1. Adnan tepe dedi ki:

  Selam adım Adnan tepe kara sıva alçı sıva boya dış cephe yalıtım işleri yapmaktayım 20 yıldır bu mesleğin içindeyim yurt dışında çalışmak istiyorum 5376025244

1 43 44 45