KOSGEB Kredi

1 Kuruş Param Yok Sermayesiz İş Kurmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?


1 Kuruş Param Yok Sermayesiz İş Kurmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

KOSGE girişimcilik desteklerinden yararlanmak isteyenlerden, iş yerlerinizi ilk olarak kendi sermayenizle kurmanız gerektiğini söyleyince en çok duyduğum şikayet şudur. ”Zaten sermayem olsa, neden destek başvursun da bulunayım” Peki madem, kendi işinizi kurmak için bahane olarak sermayeniz mi yok? O zaman sizin yine devletimizin faizsiz dahi vermiş olduğu dükkan açma kredilerinden hiç bir haberiniz yok! 1 kuruş dahi sermayem yok, ama sermayesiz iş kurmak istiyorum şayet diyorsanız. 6 ay ana para ödemesiz alacağınız franchese yani bayiliklerin teminat mektubuna kadar devletimiz çünkü HALKBANK başta olmak üzere bir çok kurumla kredi sağlamaktadır.

Sermayesiz İş Kurmak İstiyorum, Nasıl Kurabilirim?

Sermayesiz iş kurmak istiyorum, ama nasıl kurabilirim? diye bize soruyorsanız. Sizlere çözüm önerisi olarak bir kaç yol göstere biliriz. Göstereceğimiz bu yol sonrasında iş yerinizi kurmak için ihtiyacınız olan sermayeye böylece sahip olursunuz. Şayet hiç parasız olarak iş kurmayı düşünüyorsanız, sizlere tavsiye de bulunacağım bu 4 yol haricinde çok fazla bir alternatifinizin de olmadığını bilmelisiniz. Bu nedenle, sermayesiz iş kurmak istiyorum, nasıl kurabilirim diyen girişimciliklerimiz. 2021 yılında Devlet hazine destekli olarak verilen bu destlere geç kalmadın başvurunuzu yapın. Peki, sermayesiz olarak iş kurmak isteyenlere tavsiye etmiş olduğum bu fırsatlar nelerdir? Şimdi önce bunlara bir bakalım. Sonra her zaman olduğu gibi detaylarına gireceğim.

 1. Halkbank Girişimcilik Kredileri
 2. TESKOMB
 3. Bankalar (Girişimcilik Kredisi)
 4. Mikro Kredi

İsmini saymış olduğumuz bu 4 farklı kurumdan işinizi kurmak için sermaye sorunuzu rahatlıkla çözebilirsiniz. Hele bir de genç yada kadın girişimci iseniz, faizsiz dahi kredi alabilirsiniz. Devlete bağlı olarak faaliyet gösteren bu kurumların içlerinde sadece burada Mikro Kredi imkanlarından bahsetmeyeceğim. Çünkü, onu Mikro Kredi Nasıl Alınır? da zaten daha önce detaylı anlatmıştım. Şimdi sermayesiz, hali ile parasız olarak iş nasıl kurulur? Bu kurumların imkanları ile devam ediyoruz. Ama önce sıfırdan iş kurmak isteyenlere bir kaç önemli tavsiye ile bir başlayalım.

Sıfırdan Kendi İşini Kurmak İsteyenler, Çok Öneli 10 Tavsiyem Var!

Sıfırdan kendi işini kurmak isteyenler için bu içerikte Devlet hibe destekleri yer almaktadır. Bununla birlikte işletmesini kurmak için ÖZELLİKLE sermaye sorunu çekenlere, nasıl para bulacakları da bulunmaktadır. Yeni girişimcilere kredi desteklerini hangi kurumlar tarafından verildiğini yukarıda yer verdim. Yukarıda yer vermiş olduğum bu kurumların sağladığı serama desteklerini aşağıda bahsettim. Alt başlıklarda da ayrıca da sermaye sorunuzu çözdükten sonra nasıl hibe alabileceğinizi de açıkladım. Tüm bunlara geçmeden önce sıfırdan kendi işini kurmak istenler için bir kaç altın değerindeki tavsiyelerime değinmek istedim. Bunlar neler diyorsanız?

 1. Aklınızda olan iş fikrinin KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodları içerisinde yer aldığıma muhakkak bakın. Bunun kontrolünü KOSGEB Desteklenen Sektörler NACE kodları sayfamda yapabilirsiniz.
 2. İmkanınız var ise mutlaka işletmenizi kadın girişimci üzerine kurmayı düşünün.
 3. İşletmenizi kurmadan önce kesinlikle rakip analizi yapın.
 4. Sermaye planlamanızı en az 6 aylık olarak yapın.
 5. Pazar araştırmasını yapmadan asla iş yeri açmayın.
 6. Hammadde tedarikiniz için kesinlikle alternatifleriniz olsun. Mümkünse sözleşmesiz iş yapmayın.
 7. Bayilik (franchise) sistemlerinden yararlanmayı deneyin.
 8. İnternet’ten satış yapmayı düşünün
 9. Hizmet kalitenizi en düzey olarak şekilde planlayın
 10. Çıraklığını yaptığınız işi kurun. (tecrübeniz yok ise mutallaka iş fikriniz için sektörde başarılı girişimci den tavsiyeler alın)

Yeni işini sıfırdan kurmak isteyenler için tam 10 tavsiyem budur. Bu tavsiyelerim haricinde işletmenizi kurmadan ve kurduktan sonra sizlere sağlanan hibe ve kredi desteklerin neler olduğunu da girişte bahsetmiş olduğum gibi alt başlıklarda yer veriyorum.

İş Kurmak İstiyorum Ama Param Hiç Yok (Parasız Nasıl Açılır?)

Kendi işinizi kurmak istiyorum ama para hiç yok diyorsanız nasıl parasız iş kurulur burada sizlere anlatacağım. Bunun için 18 yaşından büyük olmanız yeterlidir. Sizler için ücretsiz olarak vereceğim bu danışmalık hizmetim ile parasız olan herkes devlet destekleriyle kendi işinin sahibi olabilecek. Hatta göstereceğim yol ile sadece kendi işinizi kurmak için sermaye sorunuzu çözmekle kalmayacağım. Hatta iş yerinizi açtıktan sonra tam 2 sene boyunca size sağlanan devlet desteklerinden de nasıl yararlana bileceğinizden bahsedeceğim. Şimdi hazırsak kendi işini kuracakların ilk olarak şu parasızlıklarına bir çözüm bulalım. Bunun içi ise sizleri yönlendireceğim kurum ve sağladıkları imkanlarsa şu şekildedir.

HALBANK GİRİŞİMCİLİK KREDİLERİ
DESTEK PAKETİNİN ADI KREDİ MİKTARI KİMLER FAYDANA BİLİR (DETAYLAY)
Kadın Girişimci Kredisi
 • İşini kurmuş olan kadınlara 100.000 TL
 • Yeni iş kuran kadınlara 50.000 TL
 • Her iki kesimdeki kadın girişimcilere 6 ay ana para ödemesiz olarak 36 ay vadeli olarak verilir.
 • Kredi boyunca EFT/Havale işlemlerinden ücret alınmaz
 • İş yerini kurmuş yada İŞ YERİ KURMADAN ikametgahını (oturduğu evi) iş yeri olarak gösteren kadınlar başvuru yapabilir.
HALK Girişimci
 • Kredi üst limiti 150.000 TL
 • Gazi, Engelli, Şehit/Gazi yakınlarına 200.00 TL
 • En az ilk okul mezunu
 • 45 yaşını aşmamış (Gazi, Engelli, Şehit/Gazi yakınları 55 üst yaş)
 • Kendi işini kurmak isteyen yada kurmuş olanlar
 • 12 ay ana para ödemesiz 60 ay vadeli olarak verilmektedir.
Genç Girişimci
 • 200.000 TL
 • 35 yaşını geçmeyen
 • Üniversite yada yüksek okul mezunu olup, tahsil gördüğü meslek üzerine iş yeri açacaklara
 • 12 ay ödemesiz 60 ay vadeli olarak verilir.
Cesur Girişimci
 • 250.000 TL
 • 45 yaşını aşmamış
 • Üniversite yada yüksek okuldan mezun olup, 2 sene tahsili olan işi yapan girişimcilere
 • 12 ay ödemesiz 5 yıl olarak geri ödemeli
Usta Girişimci
 • 175.000 TL
 • Mesleki eğitim diploması sahibi olan
 • Kendi işini açmak isteyen
 • En az ilk okul mezunu
 • 45 yaşını aşmamış
 • Açmak istediği iş kolunda daha önce 3 sene çalıştığını kanıtlayanlara
 • 1 sene ödemesiz 5 yıl geri ödemeli
TEKNO
 • 300.000 TL
 • Teknokent/Teknopark gibi yerlerde faaliyet gösteren
 • Bilişim  ve yazılım alalında faaliyet gösteren
 • KOSGEB & TUBİTAK yada Bakanlıkların hibe programlarından yararlanmaya hak kazanan
 • 60 ay vadeli 1 sene ödemesiz olarak verilir.

Yukarıdaki tabloda yer alan kredilerin tüm detaylarını BURADAKİ bağlantımızda bulabilirsiniz.

TESKOMB GİRİŞİMCİLİK KREDİLERİ
DESTEK PAKETİNİN ADI KREDİ MİKTARI KİMLER FAYDANA BİLİR
Genç Girişimci Kredisi 100.000 TL
 • 30 yaşını tamamlamamış
 • KOSGEB iş planı projesi onaylı olan (Nasıl hazırlanacağını KOSGEB İş Planı Örneği sayfamda bulabilirsiniz, videolu olarak dahi anlattım)
 • 5 yıl vadeli FAİZSİZ kredi verilmektedir.

TESKOMB tarafından sağlanan bu imkanın detaylarını da yine BURADAKİ bağlantımızdan inceleye bilirsiniz.

İş-Kurmak-İstiyorum-Ama-Param-Hiç-Yok

Sıra geldi, yukarıda ilk başlık olan Sermayesiz İş Kurmak İstiyorum, Nasıl Kurabilirim? de bahsetmiş olduğum 3. sermaye bulma yoluna. Bu yol ise orada da bahsetmiş olduğum gibi bankalardan geçmektedir. Bankalar açıkçası yeni iş kuranlara kredi veriyoruz diye bir paketleri yoktur. Ama, benim çevremde kuaförden, güzellik salonuna kadar bir çok arkadaşım sıfır sermayeleri olmasına rağmen nakit ihtiyaçlarını bu bolla karşıladı. Sizde şayet 36 aya varan geri ödemelerle bankaların bu imkanlarından yaralanmak istiyorsanız herhangi bir gelir belgesine sahip olmanıza gerek yoktur. Çünkü, Akbank 20 Bin TL 36 Ay Vadeli Gelir Belgesiz Kredi Veriyor da şahsen kendimin nasıl belgesiz kredi aldığımı sizlere kanıtladım, anlattım. Tek ihtiyacınız olan ne diyorsanız? En az orta seviye bir FİNDEKS KKB kredi notu değerinizin olmasıdır. Şayet bu kredi notuna sahipseniz de sizlere başvuru yapmanız için önereceğim bu ayki bankamız ise aşağıdadır.

 • QNB Finansbank 36 ay için tüm vade seçeneklerine %1.39 faiz oranı uygulamaktadır. 75.000 TL üst limitli olarak verilen kredinin geri ödeme planı ise şu şekilde oluşur.
Miktar Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
75.000 TL 18 4.857,82 TL 87.440,75 TL
20 4.441,12 TL 88.822,35 TL
22 4.100,80 TL 90.217,58 TL
24 3.817,77 TL 91.626,57 TL

Bu kredinin başvurusunu da isterseniz https://bit.ly/3tw9tkc buradaki formu doldurarak sağlaya bilmektesiniz. Söz verdiğim gibi parasız olan her kesimdeki girişimcilerimiz için kendi işinizi sermaye sorunuzu çözdüm. Üzerine değinmedim tek bir alan kaldı. O ise bayilik yani franschise sistemi üzerinden iş kuracaklara sağlanan desteklerin neler olduğudur. Onu da yine ayrı olarak bir alt başlıkta açıklama gereği duydum.

Sermayesiz Bayilik Nasıl Alınır? Bedavaya Franchise Alma

Sermayesiz olarak bayilik nasıl alınır diyen girişimcilere iki tane yol gösterebilirim. Bunlardan bir tanesi var olmayan sermayeniz için kredi ile çözüm bulmaktadır. Bir diğeri ise sermayesiz olarak bayilik veren firmalara başvuru yapmanızdır. Sermayesiz olarak bayilik almak isteyenler https://www.kosgebkrediler.com/bayilik-veren-firmalar/ bu bağlantımdaki firmaları inceleye bilir. Aklında iş için sermaye ihtiyacı duyanlar ise beniz takip etmeye devam edebilir. Çünkü, onlara bu konu hakkında harika bir müjdem var! Bu müjdem ise nedir diyorsanız?

Türkiye Halk Bankası bayilik yani franschise alacak olan yeni girişimcilere kredi vermektedir. Üstelik vermiş olduğu kredinin taksit ödemlerini ise tam 6 ay sonra başlatmaktadır. Geri ödeme süresi ise 60 ay vadelidir.

Böylece HALKBANK tarafından sağlanan bayilik kredisiyle,

 1. Franschise bedelinizi ödemek için kredi kullanabilirsiniz
 2. Dükkan için yapılan demirbaş giderlerinin %75 kadar faturalandırdığınız taktirde kredi ile ödeme yapabilirsiniz.

Banka tarafından sağlanan bu imkan gerçekten süper dimi? Hele bir de 6 Ay Ödemesiz Bayilik Kredisi Veren Bankalar (KOSGEB, HALKBANK) bağlantımda olan diğer imkanları bir görseniz!

Sermayesiz İş Kurmak İstiyorum Ne Yapmalıyım (10 Süper Fikir)

1 kuruş dahi sermayem yok diyen tüm kitledeki girişimcilerin bu problemini yukarıda çözdüm. Sizde isterseniz kurumlara ait bağlantılarını dahi vermiş olduğum bu çözüm önerilerimi inceleye bilirsiniz. Orada ye vermeyip burada yer vereceğim konu ise sermayesiz iş kurmak istiyorum ne yapmalıyım? sorusuna kendi uzmanlık alanımca cevap vermek olacak. Bunun cevabını doğal olarak girişimcilik ile hibe deneyimlerime dayalı bir şekilde yanıtlayacağım. Bunun için ilk önerim kesinlikle kuracağınız iş fikri KOSGEB üzerinden hibe alabiliyor olmalıdır. Bu işler neler derseniz? Sizlere içlerinden benim en çok tercih etmiş olduğum 10 iş modelini paylaşmak istiyorum.

 1. Market/kantin açma
 2. Vücut geliştirme salonu
 3. Bayanlara yönelik jimnastik & yoga gibi faaliyetleri içinde barındıran salonlar
 4. Kadın/erkek kuaför
 5. Lazer epilasyon
 6. Lokanta (ızgara, sulu yemek, pide vb.)
 7. Çocuk yada kadın giyim
 8. Çocuk veya kadın ayakkabı, çanta dükkanı açmak
 9. Şarküteri
 10. Halı ve özellikle koltuk yıkama (Koltuk Yıkama İşi Kurmak İstiyorum Diyorsanız, Bizi Mutlaka Dinleyin de harika bir deneyim paylaştım)

Şayet beni dinlerde ne iş yapacağınızı bilmeyip bu işleri yaparsanız KOSGEB den hibe alabilirsiniz. Nasıl alınacağı da 5 Adımda KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? sayfamda bulabilirsiniz.

"1 Kuruş Param Yok Sermayesiz İş Kurmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"1 Kuruş Param Yok Sermayesiz İş Kurmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?" - 19 YORUM
 1. blank Yasin dedi ki:

  Peki benim kredi puanım sıkıntılı bankalar tarafından kara listedeyim bunun esnaf sanatkarlar odası n dan almak istediğim krediye bir sıkıntısı olurmu

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Paranın finansmanını yine HALKBANK sağlayacağı için sıkıntılı olabilir.

 2. blank çiğdem dedi ki:

  merhaba teskomb böyle birşey olmadığını söylüyor sayfalarında da gördüm ama ısrarla önce işinizi kurun sonra belirtmiş olduğunuz bu krediyi verebiliyoruz diyorlar. bu durumda ne yapmalıyız.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sayfalarında sizin ve benimde görmüş olduğum gibi o şekilde. HALKBANK a başvuru yaptınız mı?

   1. blank çiğdem dedi ki:

    Hayır Halkbanka başvuru yapmadık teskomb öyle söyleyince ayrıca teskomb evet demedikten sonra halkbank onay verirmi.

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     HALKBANK tarafından da bir çok girişimcilik kredileri var. Ben inan anlayamıyorum bu kurumları. Hem var diyorlar hem yok diyorlar gerçekten bir birlerinden haberleri yok çoğu zaman.

 3. blank Nurie dedi ki:

  merhaba ben nuriye dzehanpolat ev hanlmlylm lakin kedi isimi kurmak isterim edefim isimde bumek ilerlemek cok isteklimim ama benim bunun icin sermayem yok nakliye isi yapmak isterim yasadlm sehirde zaten nakliye bolgesi bursa gemlik tek istediyim bir tir ala bilmek tabi bunu yapa bilmem icin de sermaye lazlm malesef oda bede yok koskeb benimgibi ic sermaesi olmayan bayanara para sallyormu acaba gorduyum su gelecek elektronik ve nakliyeciliktedir ve bir bayan olarak bu sektorde yer almak isterim lakin buna sermayem yoktur ne yapmallylm .

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sermayenizi sağlamanız için tüm kuruluşların isimlerini sizler için paylaştık hanım efendi. Takıldığınız nokta varsa yine yardımcı olalım.

 4. blank Oktay dedi ki:

  Bende genç bir girişimciyim şahıs şirketimi haziran 2020de kurdum sermayesiz olarak milli teknoloji hamlesi yolunda yerli elektronik devre ve teknolojik ürünler üretiyorum.Kosgebe başvurmadım çünkü proje beğenmiyorlar üniversiteden hocam ve aynı zamanda danışmanım olan düşündüğüm projenin geçmeyeceğini düşünüyor bu yüzden başvurmadık az da bi zaman kaldı,bizim sektör dolar ile alıp türk lirasıyla satan bir sektör dolar kuru ve pandemi derken yaşım kadar borcum var daha ne kadar böyle gidebilir bilmiyorum.Benim gibi insanlara destek olmayıp sonra bu ülkemin gelişmesini bekleyenler daha çok beklerler.

 5. blank air grubunun cherry blossom girl şarkısı dedi ki:

  2017 yılında bir şekilde kosgeb üzerinden başvuru yapmıştım girişimcilik için lakin tam olarak hatırlayamıyorum.
  beni 3 gün önce aradilar başvurunuz kabuk edildi falan diye bundan faydalanmak istiyormusunuz dediler sistemde gözüküyorsunuz ama işlem gerçekleştirilmemiş isterseniz başlatabilirim dediler.

  onay verdim işlemlerin başlatılması konusun da, bilisiniz işte bir takım prosedürel işlemler gerçekleştirildi ve beni bu süreçte ankaradan 312′ ile başlayan bir numara ile görüştüm sonrasinda yine başka bir numara ile görüştüm lakin normal hat gibiydi özel bir numara değildi.

  360.000 türk lirasina kadar para desteği alabiliyormuşum ama ben o kadarı fazla olur diye 300.000 türk lirası olsun dedim.
  gnderilicek dosyalar için bir ücret ödemesinde bulundum 500 küsür lira tutarında dev des danismanlık egitim yonetim hizmet ltd stı alıcı adlı qnb finansbank hesabina iban numarasi üzerinden ve 1:30 saat sonra hayırlı olsun onayınız düşmüş falan diye tebrik ettiler dosyalari yolluyoruz elinize 2 gün içinde ulaşır dediler.

  galiba bunlar danismanlık şirketi ve beni kendileri kosgeb’e yönlendiricekler, galiba onaylanan bir şey yok çünkü biraz araştırma yapınca gördüm ki aslında hiç bir istenen şeye sahip değilim neredeyse, özellikle kendi sermayeme ve eğitim sertifikasına.

  dolandırılmış olmaktan ziyade aslında boş yere fena halde boş umut verilmiş gibi hissediyorum.
  ya ben herşeyi ayarlasam bile para alabilecekmiyim bundan emin değilim ve bir yandan da bunun son şansım olduğunu içten içe biliyor olmak biraz koyuyor, neden cidden hibe etmiyorlar ki üstelik kafamdaki iş ile parasını çıkartırım.
  beklendiği gibi gitmediği sarpa sardığı takdirde bile en azından boş yere ölüp gitmem, devletin bana tanıdığı şansı batırdım beceremedim benim olmayan parayı yok ettim diye yaşamıma son veririm.

  ya galiba boşu boşuna gideceğim bu diyardan.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Defalarca üstüne basa basa her yerde girişimcilik eğitimleri ücretsiz, sizden para isteyenlere göndermeyin diyoruz. Ne diyelim geçmiş olsun.

 6. blank Irfan kuşcu dedi ki:

  Cocuk ve bayan giyim dukkeni acmak istiyorum

 7. blank GÜLER URTEKİN dedi ki:

  1972 doğumluyum ben girişimcilik belgesini nasıl alırım ve kosgepten faydalana bilirmiyim ve kendime ait dikiş atölyesi kurmak istiyorum mümkün mü

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sitemde nasıl alabileceğinize video olarak yer verdim. Desteklerden de faydalana bilirsiniz.

 8. blank deniz dedi ki:

  sıkıntılı başıma geldi

 9. blank Burak dedi ki:

  Sahibinde, gittigidiyor vb site yapmak icin kosgeb destegi alabilir miyim. Bu sekildeki is fikirlerine kosgeb destek veriyor mu? 63.12.01 koduyla web portalı faaliyetleri diye bisey var ileri girisimcilikte fakat buna giriyor mu bilmiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   O kod İnternet sitesi yapımları için, sizin iş fikriniz ne önemli olan o.

 10. blank fırat tekin dedi ki:

  benım hıc sermayem yok kucuk bas hayvancılık kredı hıbe alabılırmıyım batman gercus ılcesınde koyde yapıcam bu falıyetı mevcutta yerımız var hazırda bı ahırımız var acık ve kaapalı alanı mevcut

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Alabilirsiniz ama ipotek isterler o yok ise zor.

KOSGEBKrediler.Com