Hibe Kredi

2023/1. 2. Dönem EGM Bekçi Alımı Ne Zaman? Şartları Nedir? Nasıl Olunur?

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) bekçi alımı 2023 yılında da 1. ve 2. dönem olmak kaydıyla senede 2 defa yapılmaktadır. 1. dönem çarşı ve mahalle bekçi alımı başvuruları 18 ocak 2023 ila 03 Şubat 2023 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun, Rize dahil toplam da 26 ilde 1250 bekçi alımı yapılan sınav sonrasında sağlanmıştır. Şimdi gözler 2. dönem bekçi alımı başvurularının başlama tarihine çevrildi. 1. dönem çarşı ve mahalle bekçi alımı başvurularını kaçıranlar için peki 2. dönem başvuruları ne zaman başlayacak? Bunun cevabını burada sizler için ⇓ aşağıda vereceğiz. Başvuru başlama tarihine geçemeden önce ama..

2023/1. 2. Dönem EGM Bekçi Alımı Ne Zaman? Şartları Nedir? Nasıl Olunur?

Kimler çarşı ve mahalle bekçisi nasıl olabilir? Bu sorunun cevabını yeni eklenen şartların neler olduğuyla birlikte değineceğiz. Daha sonra; 1- Şartlara uygun olanlar için de sınava hazırlık için de çalışmaları açısında hangi tür soruların çıktığından bahsedeceğiz. 2- En çok hangi illerde bekçi alımı yapılacak? Bu soruları cevaplayacağız.

2023 1. 2. Dönem Bekçi Alımı Başvuru Başlama Tarihleri Ne Zaman? Hangi İllere Kaç Kişi Alınacak?

Bekçi adayları için en çok merak edilen sorunun yanıtı vermekle başlamak istiyoruz. Soru: 2023 1. dönem bekçi alım başvuru tarihleri ne zaman başlayacak? Cevap: 2023 senesi 1. dönem bekçi alım başvuruları 18.02.2023/03.02.2023 tarihleri arasından gerçekleşmiştir. Gerçekleşen 1. dönem çarşı ve mahalle bekçi sınavlarında 1250 atama sağlanmıştır. 26 ilimize atanan bu arkadaşlarımızın görevlerinde başarılar dileriz. Soru: 2. dönem bekçi alım başvuru tarihleri ne zaman? Cevap: Bu tarih ne yazık ki şuan için henüz belli değil. Ama geçmiş dönemlere bakıldığı zaman çok büyük ihtimalle 2023/2. dönem bekçi alım başvuruları başlama tarihi Haziran/Temmuz 2023 olarak ön görülmektedir. Hangi illere kaç bekçi alınacağı ise 2023/2. dönem başvuruları başladığı vakit EGM tarafından belirlenerek bizlerle paylaşılacaktır. Bu paylaşım gerçekleştiği gibi bizler de sizler için bu sayfamızı güncelleyerek paylaşacağız. Bu paylaşımı kaçırmamak için lütfen sayfamıza abone olup bildirimleri aktif edelim.

2023 1./2. dönem bekçi alım başvuruların başlama tarihlerini sizler için paylaştık. Şimdi bu tarihler geldiğin de başvuru yapmak için şartlara sahip misiniz birlikte bir görelim.

Çarşı Mahalle Yeni Eklenen Bekçi Alımı İçin Aranan Şartlar Nedir?

2023 yılında yapılacak olan 1. ve 2. dönem çarşı ve mahalle bekçi sınav başvuruları için şartlarda bazı değişiklik yapıldığı görünmektedir. EGM tarafından yapılan bu son değişiklik ve yeni eklenenlere göre boy, tahsil, kilo, yaş, sağlık ile ilgili bu temel aranan şartların neler olduğunu ise bizler güncelleyerek en son hali ile sizin için aşağıda listeledik.

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 2. En az lise veya dengi okul tahsilli olunması.
 3. Boyu 1.67 den kısa olmamak. Vücut kitle indeksi 18 ile 27 arasında bulunmalı,
 4. Başvuru tarihinin başlamasından önce en az 1 sene başvuru yapılan yerde ikametgah edilmesi. (YENİ EKLENDİ)
 5. Başvuru tarihi itibarıyla askerlik görevini tamamlamış olunması. (DAHA ÖNCELERİ ARANMIYORDU)
 6. Başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olunması.
 7. Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak.
 8. Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak.
 9. Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkum bulunmamak.
 10. Memuriyete engel bir hali bulunmamak.
 11. Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.
 12. EFM sağlık yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.
 13. Adayın kendisinin ve evli ise eşinin toplum genel ahlak kuralları dışında bir yaşantısı olmamalı.
 14. Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,
 15. Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak.
 16. Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak.
 17. Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak.
 18. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

Mahalle ve çarşı bekçisi olmak için bu şartlara sahip olanların nasıl başvuru yapacaklarını adımlar halinde anlatıyoruz.

EGM Mahalle Ve Çarşı Bekçisi Nasıl Olunur? (Başvuru Formu Adresi)

EGM mahalle ve çarşı bekçisi olunması için ilk olarak ⇑ da listelediğim şartlara sahip olunması gerekilir. Mahalle ve çarşı bekçisi olma şartlarına sahip olunması durumunda adayın sınav başvuru tarihlerini takip etmesi gerekmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 1. ve 2. dönem olarak yılda çoğunlukla 2 defa düzenlenen sınav başvuru tarihlerinde ise adayın müracaat işlemlerini şu şekilde yapması gerekir.

 1.  Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Giriş Sınavına ön başvuru yapacak adaylar ÖNCE Halkbank şubelerinden, Halkbank ATM’lerinden veya Halkbank internet bankacılığından sınav ücretini yatırması gerekmektedir. Daha sonra..
 2. https://ais.pa.edu.tr/ adresine tıklayalım. (Kaşımıza bekçi alımı var ise aşağıdaki görsel çıkacaktır.)blank
 3. e-Devlet şifremizle sisteme giriş yapmak için sayfanın sağ üst tarafındaki butona tıklayalım. blank
 4.  Sol menüden Kimlik Bilgilerim, Fotoğraf Bilgilerim, Adres-İletişim Bilgilerim, Eğitim Bilgilerim ve Ek Bilgilerim bölümlerini mutlaka kontrol edelim, eksikleri doğru bir şekilde dolduralım. blank
 5. Sağ menüde yer alan Başvuru Sürecindekiler bağlantısına tıklayalım. Bu bağlantıda döneme ait Çarşı ve Mahalle Bekçi Alımı linkini tıklayalım. blank
 6. İkametgah etmiş olduğumuz il bekçi sınav giriş başvuru formunu bulup tıklayalım. blank
 7. Başvuruyu KAYDET dedikten sonra Belgelerim bölümünden başvuru belgenizin çıktısını alınız. blank

Çarşı ve mahalle bekçi başvurusu internet üzerinden bu şekilde yapılmaktadır. Başvurunuz onay aldıktan sonra ise sizi bir sıvan süreci bekleyecektir.

=> EGM Çarşı Mahalle Bekçi Başvuru Yardım Kılavuzu da başvuru için gerekli belgelerden tutunda başvuru işlemini sağlarken dikkat edilmesi gerekilen tüm detayları görebilirsiniz.

Peki bu sınav sürecinde hangi konuları çalışmanız gerekiyor? Kaç puan almalısınız? İşte EGM’de bekçi olmak isteyenlerin merak etmiş olduğu bu sorularında yanıtları.

Çarşı Mahalle Bekçi Alımı Sıvan Soruları Ne? Hangi Konulardan Sorular Çıkıyor?

Çarşı ve mahalle bekçi olma adayı başvurusu kabul edilenler sınava tabi tutulacaktır. Bekçilik sınavı için toplamda ise 100 soru sorulmaktadır. Bu soruların tam olarak neler olduğunu bizler hali ile bilemeyiz. Ama daha önce yapılan açıklamayla hangi konulardan sorular geleceğini sizlerle paylaşabiliriz. Peki, daha önce çarşı ve mahalle bekçi alımı sınav soruların hangi konulardan çıktı? Puanlaması nasıl hesaplama yapıldı?

 • Sınavlarda 100 soru sorulacaktır. Her sorulan sorunun doğru cevabı ise 1 puan olarak değerlendirilecektir.
 • 4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecektir.
 • 100 soru üzerinden yapılan sınavda 50 puan ve üzeri alan sınavı geçmiş olarak sayılacaktır.
 • 50 puan ve üzeri puan alanlar bir üst mülakata geçmiş olarak kabul edilecektir.

Sıvanda Sorulacak Soru Konuları Ve Sayıları

KONULAR SORU SAYISI
Türkçe 20
Sosyal Bilgiler 15
Fen Bilgiler 15
Hayat Bilgisi 15
Matematik 15
Genel Kültür 20

Not:

 • Yapılacak üç aşamalı sınavda; yazılı olarak (Türkçe, sosyal bilgiler, fen, hayat bilgisi, matematik ve genel kültür) 50 puanın üstünde almak.
 • Fiziki sınavda 60 puan üzeri başarı göstermek.
 • Sözlü mülakatta ise kişinin öz güven ve beden dili analizi bunların yanında verilecek bir konu üzerindeki genel kültür seviyesi, kendisinden istenileni kavraması, öz güveni, ifade etme yeteneği ve beden dilini kullanma becerisi ayrı ayrı değerlendirilip her biri 20 puanın altında olmamak kaydıyla toplamda 70 puanın altına düşmeyen adaylar başarılı olmuş sayılacaklardır.

Emniyet Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında ise 3 ile 10 derece arasında Çarşı ve mahalle bekçi kadrosuna yerleşmeniz için bu üç sınavın ortalaması; yazılı ve fiziki sınavın %25 i, sözlü sınavın ise %50 şeklinde hesaplanacak. Asıl listede yayınlanacak bu başarılı adaylar güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından geçirildikten sonra sağlık kurulu raporu ile mesleğe hak kazanmış olacaklar.

Konumuzu sonlandırmadan önce çarşı ve bekçi olma sınavını girip kazanamayanlar için ufak ama önemli bir detaydan bahsetmek istiyorum.

En Hangi İllerde Bekçi Alımı Daha Fazla Oluyor?

Bekçi alımları Türkiye’nin 81 ilin tamamında yapılacak diye bir kaide kesinlikle yoktur. Hangi ilde kaç bekçi alımın yapılacağını EGM tarafından yapılan talebe göre belirlenir. Peki geçmiş dönemleri de göz önünde bulundurursak en çok hangi ilimiz için bekçi alımı yapılmaktadır? Cevap: 2023 senesinde 1. dönem bekçi alımı yapılacak illere de bakıldığında geçmiş dönemlerdeki sıralamasını takip ettiği görülmektedir. Buna göre en çok bekçi alımı yapılan illerimiz ise şu şekilde oluşmaktadır.

S.N. İL
1 İSTANBUL
2 İZMİR
3 ANKARA
4 BURDA
5 ADANA
6 KONYA
7 TEKİRDAĞ
8 MUĞLA
9 VAN
10 DİYARBAKIR
11 GAZİANTEP
12 EDİRNE
13 ISPARTA
14 TUNCELİ
15 IĞDIR
16 YALOVA
17 ARDAHAN
18 MARDİN
19 SİİRT
20 HAKKARİ
21 ŞIRNAK
22 AĞRI
23 ÇANKIRI
24 ÇANAKKALE
25 NEVŞEHİR
26 AKSARAY
27 YOZGAT
28 BİTLİS
29 ERZİNCAN
30 KİLİS

EGM Bekçi Alımı Ne Zaman? Şartları Nedir? Nasıl Olunur? hakkında tüm merak edilenlerin cevabını sizler için verdiğimizi düşünüyoruz. Buna rağmen şayet varsa farklı sorularınız bizlere çekinmeden iletebilirsiniz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalama: 1]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 97 YORUM
 1. Soner kartal dedi ki:

  Baş vuru yapamiyom

1 15 16 17