Hibe Kredi

Yeni İş Yeri Açtım Kredi Çekebilir Miyim? (Basit Usul Yeni Vergi Levhası Olanlar)

Öncelikle yeni açtığınız iş yeriniz hayırlı olsun. Bu büyük cesareti gösterdiğiniz içinde sizi tebrik ederim. Şuan burada olduğunuz için de yalnız biraz hüzünlüyüm. Çünkü muhtemelen açtığınız basit usul yeni vergi levhası olan iş yerinizin gelir ve giderinde bir eşitsizlik var. Bu dengeyi stabile döndürmek için de işletme kredisi çekmeyi düşünüyorsunuz. Bundan dolayı da bankalardan kredi alabilir miyim diye de bu sorunun yanıtı arıyorsunuz. 1, 2 yada 3 aylık dükkan sahibi olan, işinin başındaki esnaflarımız için de bizde bu sorunun cevabını vermek istedik. Sonuç olarak da sadece 1 tek şartla size öyle yada böyle kredi ile de buluşturdum. Nasıl mı?

Yeni İş Yeri Açtım Kredi Çekebilir Miyim? (Basit Usul Yeni Vergi Levhası Olanlar)

Tüm bu sorularınızın cevapları işte bu içerikte. Size düşüne ise dikkatlice içeriğimizi okumanız, eğer var ise hala sorunuz bizlere bunu iletmenizdir.

Yeni İş Yeri Açtım Kredi Kaç Ayda Kredi Çekebilirim? Basit Usul Dahil Esnaflarımız İçin Cevapladık!

Çiğköfteci, kuaför, bakkaliye, kasap yada giyim mağazası dükkanı sahibi basit usul esnaflar. Yeni bir işyeri açtım, kaç ayda kredi çekebilirim? Sorusunu esnaflarımız için yanıtladım. Bu cevaba geçmeden önce ama siz yeni dükkan açan esnaflarımıza bir kaç bilgilendirme de bulunmam lazım. Bu ise; bankalardan işletme giderlerinizin finansmanı için 2 şekilde kredi çekebilirsiniz. Bunlardan 1. olanı ”Ticari Kredi” olmaktadır. Bir diğer ismi ile ”İşletme Kredisi” de denilmektedir. 2. kredi seçeneğiniz ise ”Bireysel Tüketici Kredisi” tir. Bu iki kredide sizin lehinize olanı ise işletme, yani ticari kredisidir. Bunun sebebi ise şunlardır.

 1. 3 hatta 6 ayda bir geri ödeme imkanının sağlanması.
 2. Daha uzun geri ödeme planının oluşması.
 3. Bazı bankalarda düşük faiz olanaklarıyla alına biliyor olması.
 4. Kredi kullanım maliyetlerinin düşük olması.
 5. Beraberinde sağlanan bazı bankacılık hakları.
 6. Yüksek tutarlarda kredi çekebilirsiniz.

Şöyle bir bireysel tüketicisi kredisiyle kıyasladığımız da, işletme kredisi gerçekten çok daha avantajlı durmaktadır. Peki bu avantajla işletme kredisi çekmek için ne gibi şartlara sahip olmanız gerekiyor. İşte burada yeni iş yeri açtım, kredi çekebilir miyim diyenler, aradıkları o sorunun da yanıtı bulabilmektedirler.

Ticari kredi başvurusunda bulunacak olan esnaflardan istenilen o şartların neler olduğu da ⇓ bulabilirsiniz.

Yeni Esnaflar Ticari Kredi Başvuru Yaparken Bankalar Ne Tür Şartlar Arar?

GİB ve yerel Belediye nizamları kapsamında Türk Ticaret Kanuna göre yeni bir işyeri mi açtınız? Tebrikler artık siz çiçeği burnunda bir esnafsınız. Böylece girişimcilik rolünden de çıkmış oluyorsunuz. Artık iş yeri açmak için değil, işletmenizin sürdürülebilmesi için çaba göstermek zorundasınız. Bunun içinde en çok ihtiyacınız olan döner sermaye döngüsünün sağlana bilmesidir. Bunu sağlamayacağınız zamanlar elbete olacak. Bu durumda da tüm esnafların izlediği yol olan banka kredilerine başvuru yapacaksınız. Peki, yeni açtığınız bu iş yeri için kredi çekme şartlarına sahip misiniz? Bunu anlamak için önce ticari kredi başvurusu için bankaların ne tür şarlar istediğini bilmemiz gerekiyor dimi? Öyle ise hadi hep birlikte bakalım.

 1. İşletmenizin Türk Ticaret Kanunlarına göre kurulmuş olması gerekir.
 2. İş yerinizi açalı en az 3 ay bir süre geçmiş olması gerekir. (Bu süre bazı bankalar için 6 aya hatta 12 aya kadar çıkmaktadır.)
 3. Findeks KKB kredi notu istihbarat sorgulama sürecinin olumlu bir şekilde tamamlanması gerekir. (İstenilen bu not düşük ise KKB Findeks Kredi Notu Puanını Hızlı Yükseltme Taktikleri Nelerdir? sayfam tam size göre)

Not: Findeks KKB notunuz düşük olması durumunda, çekilecek kredi miktarına göre, kefil ve teminat istenilebilir.

Bu 3 şarttı karşılıyorsanız nerede ise tüm bankalardan kolaylık işletme kredisi başvurusunda buluna bilirsiniz. Tabi başvuru yaparken aşağıdaki belgeleri de yanınızda getirmeniz kaydı ile.

 1. Kimlik belgeniz.
 2. Esnaf odası kayıt belgesi.
 3. Esnaf sicil tasdiknamesi.
 4. Vergi levhası fotokopisi.
 5. Mali bilanço.
 6. Varsa mal varlıklarına ilişkin tapular.
 7. Ticari sicil gazetesi
 8. İkametgâh veya ödenmiş fatura

Yeni iş yeri açan esnaflarımızın kredi başvuru yaparken gerekli belgeleri tanzim edebileceğinden hiç bir kuşkum yok. Ancak, özellikle en az 3 aylık bir ticari geçmişe sahip olmaları konusunda endişelerim var. Peki, dükkanını daha açalı 1, 2 ay olmuş esnaflar nasıl bankalardan kredi çekebilirler?

1,2 Aylık Yeni İş Yeri Açan Esnafa Kredi İçin Tek Çare Tüketici Kredisi Kullanmaktır.

1, 2 aylık yeni bir iş yeri açan esnaflarımız. Bankalardan vergi levhanızla işletme kredisi çekebilmeniz nerede ise imkansız. Bunun sebebi ise, bankaların ticari geçmişinizi en az 3 aylık görememesidir. Bazı bankalar bu 3 aylık süreyi dahi kabul etmeye bilir. En az 6 aylık bir ticari faaliyetinizin olmasını isteye bilirler. Bu sebeple, 3 aylık esnaf dahi olsanız, ticari kredi başvurunuzu şayet bir banka onay vermediyse, ümitsizliğe kapılmayın. Farklı (Vakıfbank, Halkbank) bankalara da mutlaka işletme kredisinde başvuru yapın. 1, 2 aylık basit usul küçük bir esnafsanız, nakit ihtiyacınızı bankalardan tedarik edebilmeniz için de tek çare ”Tüketici Kredisi” kullanmaktan geçer. Yeni bir iş yeri açan esnafımızın acil nakit ihtiyacı için tavsiye ettiğimiz bu kredi türünün başvurusu için de tek bir şart gerekir.

Yeni dükkan açmış (1, 2 aylık) esnaflarımız için kredi türü olarak bizler Tüketici Kredisi kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Bu kredinin başvurusu için tek şart ise; Findeks KKB notu sorgulama neticesinin olumlu sonuçlanmasıdır. Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Ne Kadar Olmalı? En Yüksek Kredi Notu Kaç? da bu şart hakkında detayları öğrene bilirsiniz.

Şayet yukarıdaki yer verdiğim tek bir bu şartı sağlarsanız. Bırakın kefili, ipoteği banka sizden gelir belgesi dahi istemeden finansman sağlanacaktır.

Bu kredi imkanı hangi bankalar sağlıyor diyorsanız da, size tavsiye edeceğim 4 banka şunlardır.

 1. Akbank Direkt (Akbank)
 2. ENPARA (QNB Finansbank)
 3. CEPTETEB (Türkiye Ekonomi Bankası TEB)
 4. İŞ CEP (İş Bankası)

Ben bu bankanın da sağlamış olduğu bu olanaklardan dediğim gibi yararlandım. Siz de benim gibi kolayca yararlana bilirsiniz. Nasıl diyorsanız.

Sayfalarımdan dilediğini giriş yaparak detayları öğrene bilirsiniz. Gelir belgesiz kredi veren tavsiye ettiğim 4 banka için terettüpte mi kaldınız? O zaman sizlere bu ay uyguladıkları Bireysel Tüketici Kredisi Faiz Oranları kaç olduğunu paylaşayım. Belki bu seçim yapma konusunda size yardımcı olur.

Esnaflara Tavsiye Ettiğim Gelir Belgesiz Kredi Veren 4 Bankanın 36 Ay Geri Ödemeli Kredi Faiz Oranı
Akbank ENPARA CEPTETEB İŞ CEP
%3.34 %2.39 %2.19 %1.95

1, 2 ay önce yeni dükkan açan esnaflarımız, 3 aydan daha eski işletme sahipleri. Ticari ve bireysel olarak verilen bu iki kredinin en üst limitleri peki ne kadar? Merak ettiğinizi bildiğimiz için son olarak bu soruyu da yanıtlamak istiyoruz.

Yeni Bir Esnaf Ne Kadar Kredi Çekebilir? (Ticari İşletme & Bireysel)

Kredi çekmek isteyen yeni bir esnaf bankalardan ne kadar çekebileceğini hep merak etmiştir. Bana kalırsa kaç TL kredi kullana bileceklerini merak etmeleri de yersizde değildir. Netice olarak bir iş yeri işletiyorsunuz. Buradaki çarkı çevirmek için de finansman hesaplamalarınız yapmanız gerekiyor. Bir esnaf kardeşiniz olarak bende bu nedenle bun soruyu sizin için yanıtlamak istedim. Vereceğim cevap ise 3  farklı kredi türü için oluşmaktadır. Bu kredi türleri neler derseniz? 1. Ticari İşletme Kredisi 2. Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 3. Tüketici kredisi kullanacaklar için oluşmaktadır. Cevap ise;

 1. Ticari Kredi miktarı şuan için 150.000 TL kadar verilmektedir. Mali bilanço verilerinize göre bu miktardaki krediyi kullana bilirsiniz. En az işletme kredisinin aylık taksit ödemesi bilanço raporunuzun aylık net kazancınızın %50 miktarını geçmemesi gerekir.
 2. Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 500.000 TL üst limitli vermektedir. En az %150 kadar ipotek göstermeniz istenilir. Bu da 1.250.000 TL eder. (Kredinin faiz ver güncel geri ödeme planını Esnaf Kefalet Kredi Hesaplama Robotu da bulabilirsiniz.)
 3. Bireysel İhtiyaç Kredisi 125.000 TL kadar çoğu bankalar vermektedir. Aylık taksit ödemesi sisteme beyan ettiğiniz geliriniz %50 oranını geçmemesi gerekir.
 4. Halkbank 500.000 TL kadar limitini çıkartmıştır. Geri ödeme vadesi ise 48 ay 3 ila 6 ayda 1 olaraktır.

Yeni bir dükkan açan esnaflarımızın kolaylıkla çekebilecekleri ticari & bireysel kredi miktarları bu şekildedir. Şartlarının neler olduğunu zaten yukarıda yer verdik. Burada da kullanacakları kredi için ne kadar bir gelir beyan etmelerinin gerektiğinden de bahsettim. Artık, başvurulara başlaya bilirsiniz 😉

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 14 Ortalama: 3.9]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 65 YORUM
 1. Tanju dedi ki:

  Merhabalar yeni iş yeri tuttum oto boyaciyim eşim tuttu dükkanı esnaf kooperatifden kredi çekmek istiyoruz en kısa sürede ne zaman cekebiliriz ?

 2. Osman dedi ki:

  Mrb ben 5 ay önce tamirhane işyeri asdim yeni bu ay vergi levhasına başvurdum odaya yeni başvurdum kredi cekebilirmiyim ev teminat verip kredi kullana bilirmiyim 27 yaşındayım yada genc girisimci

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hayır ne yazık ki, en az 6 ay ticari faaliyet gösterilmesi gerekiliyor. Ama, bireysel kredi kullana bilirsiniz. Tabi KKB notunuz olumu ise.

1 5 6 7