KOSGEB Kredi

T.C. Kimlik No İle e-Devlet Üzerinden GSS Borç Sorgulama


T.C. Kimlik No İle e-Devlet Üzerinden GSS Borç Sorgulama

Türkiye’de yaşayan TC vatandaşı olan kişilerin, sağlıklarının korunması için yapılan zorunlu sigortaya Genel Sağlık Sigortası denir. İş görmezlik, hastalık, iş kazası, malullük gibi durumlarda oluşan harcamaların finansmanını sağlayan SGK yani zorunlu sigorta Genel Sağlık Sigortası olmaktadır. 2012 yılında yürürlüğe girmiş olan GSS prim borçları internet aracılığı ile e-Devlet üzerinden TC Kimlik No ile kolaylıkla sorgulanmaktadır. Peki borcumuzu sorguladık ve ne kadar olduğunu öğrendik ödemezsek ne olur? GSS prim borcu silinir mi? Tüm bu sorularınızın cevapları 2021 yılına ait son çıkan kanunlarla birlikte makalemizin içeriğinde bulunmaktadır. Ayrıca GSS prim borçlarınızı 5 dakika içinde, banka ve kredi kartı ile ödeme seçenekleriniz de bulunmaktadır. Tek yapmanız gereken vermiş olduğumuz bilgileri dikkatlice okumalısınız.

GSS Nedir? Prim Borcu Nasıl Olur?

Türkiye’de sağlık sigortası sosyal sigortalar kapsamı dahilinde zorunlu olan ve tamamen kanunların hükmüne dayalı bir sistem olmaktadır. Tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden eşit şartlar ile yaralanabilmeleri için oluşturulan bir sistemdir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu‘nun 3. kısmında 60 ila 70 maddeleri arasında GSS kapsamında düzenlenmiştir. Daha önceki senelerde GSS sigortası uygulamaya girmeden önce farklı kapsamlar ve kurumlar uygulanmaktaydı. Yani belirlenen kurumlar kapsamında olan vatandaşlarımız yalnızda balı olmuş oldukları kendi kurumlarından sağlık hizmeti almaktaydılar.

GSS-Nedir-Prim-Borcu-Nasıl-Olur

GSS sistemi uygulanmaya başladığından bu yana herkes eşit şartlarda ayırt edilmeksizin sağlık hizmetlerinden faydalanmaktadır. Kamu kurumlarda yada özel sektörde işçi olarak çalışanlar için bu uygulama ücretsizdir. Peki hiç bir yerde sigortalı olarak çalışmayan işsiz olan vatandaşlarımız için bu uygulama nasıl olur diyenler. Her ay  bu kişiler için belli bir miktar ücret talep edilmektedir. GSS aylık ödemesini zorunlu  yapacak kişiler ise,

 • SGK’ ya dayalı hiç bir iş yerinde çalışmayan
 • 18 yaşını doldurmuş olan bireylerin lise ve dengi okullarda eğitim görmesi halinde 20 yaş sınırı
 • Üniversite giden, Lisans gören bireyler için 25 yaşını doldurmuş olması

Yani bu kişiler ailesinin bakmakla yükümlü olduğu kişi sınıfında bulunmayan tüm bireylerin Genel Sağlık Sigortası prim borcu bulunmaktadır. Adlarına çıkmış olan prim borcunu herkes ödemek zorundadır. Ödemeniz gereken miktarın ne kadar olduğunu merak eden bireylerimiz ” Gelir Testi” yaptırarak aylık ödeyeceğiniz miktarları öğrenebilirsiniz.

Prim-Borcu-Nasıl-Olur

Eğer gelir testini yaptırmazsanız, gerekli yerlere bildirimde bulunmadığınız halinde zorunlu olduğu için mecbur GSS’ den yaralanmış olacaksınız. Bu yüzden en yüksek prim ödemesi hesaplanarak borcunuz oluşur. Yapmanız gereken tek şey gelir testine girmenizdir. Peki gelir testi nasıl yapılır diye merak edenler için bilgiler aşağıda bulunmaktadır.

Genel Sağlık Sigortasından yararlanamayan vatandaşlarımız, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için Yeşil kart çıkartabilirler. Peki Yeşil Kart Ne İşe Yarar? Nasıl Nereden Alınır? diyecek olursanız. Sizler için gerekli olan tüm bilgiler vermiş olduğumuz adreste bulunmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi Nasıl Yapılır?

Hiçbir yerde çalışmayan işsiz sigortası olamayan kişiler. Aileden sigortalı çalışanın birinin bakmakla yükümlü olmadığı kişilerin muhakkak gelir testi yaptırmaları gerekmektedir.  Gelir testi nedir? sorusuna gelecek olursak eğer, genel sağlık sigortası kapsamında olmayan vatandaşlarımızın yaşamış olduğu hanedeki diğer aile bireylerinin gelirlerinin tamamı hesaplanmasıdır.

Genel-Sağlık-Sigortası-Gelir-Testi-Nasıl-Yapılır

Hesaplama sonucunda tüm kurumları kapsayan, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesine olanak sağlayan bir test türü olmaktadır.

 • Genel Sağlık Sigortası kapsamında olmayan kişiler
 • İşsiz çalışmayan kişiler
 • Herhangi bir kendine ait iş yeri olmayan kişiler
 • Harp yada vazife malullüğü almayan kişiler
 • İşsizlik ödeneği alamayanlar
 • 65 yaş üzeri yaşlılık maaşı almayanlar

yani herhangi bir geliri olmayan vatandaşlarımız gelir testi yaptırarak  Genel Sağlık Sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Gelir testine tabi tutulan hane içindeki aile bireyleri, aynı evde yaşayan kişi evli ise eşi, evli olmayan çocuğu, annesi ve babasından oluşan aile bireyleri esas alınmaktadır. Aile bireylerinden birinin GSS ya da bakmakla yükümlü olunan kişi olması, diğer aile bireylerinin Genel Sağlık Sigortalılığı için yapılacak gelir tespitinde esas alınmalarına engel olmamaktadır. Yaşları ne olursa olsun aynı ev içinde yaşayan bekar olan çocuklar gelir tespitine dahil olmaktadır. Eğitim aldıkları için, geçici olarak aynı ev içinde yaşamayan 25 yaşını doldurmamış bekar çocuklar, eğitim aldıkları sürede aile içinde değerlendirilmektedir. Aynı hanede birden fazla aile yaşaması durumunda her bir aile için ayrı gelir tespiti yapılmaktadır.

Gelir-Testi-Başvuruları-Sosyal-Yardımlaşma-ve-Dayanıma-Vakfı

Gelir testini yaptırmak isteyen vatandaşlarımız ikametgah adreslerinin bulunduğu, il yada ilçedeki  Vali yada Kaymakamlık bünyesinde hizmet veren, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurusunu yapmalıdır. Gelir testi yaptıracak kişi şahsen kendi müracaatta bulunması gerekmektedir. Başvuru için sizlere görevliler tarafından form verilecektir. O formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bunun haricinde TC kimlik kartınızın aslı ve fotokopisi, gerekli görüldüğünde ise 2 adet vesikalık fotoğraf İstenmektedir. Başka sizlerden hiç bir şekilde evrak yada belge talep etmezler. Peki başvuruyu yaptınız ve gelir testi için süreç başlamış oldu. Araştırmada dikkate alınacak hususlara gelecek olursak eğer,

 • Hane içinde yaşayan kişilerin toplam aylık miktarı
 • Başvuruda bulunan aile kendi evinde yada kira ödemeden bir yakının evinde oturuyor ise, oturmuş olduğu evin rayiç bedelinin 240’ta biri
 • Başvuruda bulunan ailenin oturduğu ev dışında başka evleri varsa yine rayiç bedelinin 240’ta biri
 • Kendi oturduğu ev dışında başka evleri varsa, ve bundan kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmemişse konutun rayiç bedelinin 120’de biri
 • Gelir testinde dikkate alınan aile bireylerine ait dükkan varsa, rayiç bedelinin 240’ta biri
 • Dükkanlar için takdir edilen veya beyan edilen aylık kira getirisinin toplamı, dükkan için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmemişse konutun rayiç bedelinin 120’de biri
 • Üzerine kayıtlı olan arazi ve tarlaların rayiç bedelinin 240’ta biri
 • Binek otomobil ya da ticari amaçlı binek araç için kasko rayiç bedelinin 120’de biri.
 • Kişinin üzerine büyük baş yada küçük baş hayvan varsa il yada ilçe tarım müdürlükleri tarafından belirlenen aylık miktarı
 • Varsa bankada mevduat hesaplarınız aylık faiz getirisinin 2 katı hesaplanmaktadır.
 • Aile içinde sürekli ve düzenli olarak alınan engelli aylığı, 65 yaş aylığı, evde bakım parasının ortalaması
 • Hane içinde sürekli olarak alınan burs, yardım gibi ödemelerin aylık ortalaması

alınarak hesaplama yapılır ve gelir testinin kişi başına düşecek miktar ortaya çıkmış olur. Bu sayede de Genel Sağlık Sigortası prim borcunun aylık ödeme miktarı sizlere çıkmış olur. Yalnız gelir testi hesaplaması içinde giderlerde göz önünde bulundurulmaktadır. Peki o giderlerin neler olduğuna gelecek olursak.

 • Gıda (yiyecek, içecek)
 • Giyim (kıyafet, elbise)
 • Yakıt( ısınma, odun, kömür, doğalgaz)
 • Kira
 • Sağlık
 • Ulaşım
 • Sigara
 • Eğitim gibi ihtiyaçlar için yapılan yıllık ödemelerin 12’de biri hesaplanmaktadır.

Eğer başvuruda bulunan kişinin tespit edilen gider ve harcamaları yukarıda belirtildiği şekilde hesaplanan gelirinden yüksek çıkarsa aradaki fark gelire eklenir. Buna karşılık tespit edilen gelir toplamı gider toplamından fazla çıkarsa aradaki fark gider toplamına eklenmez. Yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda yukarıda belirtildiği şekilde aile içindeki bireylere düşen gelirin aylık tutarından gider ve harcamaların miktarı düşülür. Kalan tutar gelir testi için dikkate alınan aile bireylerin yarısına bölünür. Yani hane halkı sayısı 3 ise 3′ bölünür, 4 ise 4’e bölünür gibi. Ve sonuç olarak kişi başına düşen aylık tutar belirlenmiş olur.

Genel-Sağlık-Sigortası-Gelir-Testi

Güncel prime esas kazanç alt sınırının 3/1’den az olması durumunda aile bireyleri ve bakmakla yükümlü olduğu bireyler Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınır. Gelir testi sonucu tespit edilen aylık gelir tutarı SGK’ nın sistemine düşer ve buna göre kişiler G0, G1, G2 veya G3 olarak sınıflandırılır. Bunun sonucunda G0 kapsamına giren kişi aile bireyleri herhangi bir prim ödemez, bu kişilerin primleri SGK tarafından ilgili kamu idareleri ödemektedir. Böylelikle ücretsiz olarak GSS sağlık yardımlarından yararlanmaktadır.

E-Devlet Üzerinden TC Kimlik No İle Prim Borcu Sorgulama Nasıl Olur?

Özellikle 2021 yılında teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte bir çok işlemimiz internet üzerinden yapılmaktadır. Bu uygulama hem bizler için hem de kurumlarda görevli olan personeller için çok büyük imkan olmaktadır. e-devlet üzerinden yapmış olduğumuz işlemler sayesinde hem zaman kaybından hem de gereksiz masraflardan kurtulmuş olmaktayız. Hakkımızda açılan bir işlemi öğrenmek için adliye salonlarına yada farkı kurum ve kuruluşlara girmemiz gerek kalmamaktadır. Hatta e-Devlet Kredi Risk Raporu Sorgulama işlemlerini dahi e-devlet üzerinden kolaylıkla yapabilmekteyiz. Bununla birlikte gündemimizi fazlası ile meşgul eden Genel Sağlık Sigortası prim borcunuzun olup olmadığını öğrenmek çok basittir. Yapmanız gereken işlemler ayrıntılı bir şekilde fotoğrafları ile birlikte yazımızın devamında bulunmaktadır.

 • Öncelikle, ilk olarak telefonunuzdan yada kullanmış olduğunuz bilgisayar tablet üzerinden e-Devlet sistemine giriş yapmak olacaktır.

e-devlet-bilgisayardan-giriş

 • TC kimlik numaranız ve şifreniz ile kolaylıkla giriş sağlayabilirsiniz. Eğer şifre almadıysanız yani e-devlet şifresine sahip değilseniz, PTT şubelerinden 5 TL karşılığınızda adınıza özel şifre alabilirsiniz.
 • Resimde de görmüş olduğunuz üzere e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra karşınıza ana ekran çıkacaktır

E-Devlet-ana-ekran

 • Sonrasında yukarıda ok ile göstermiş olduğumuz arama butonunun üzerine tıklayıp, aşağıda ki resimde görmüş olduğunuz gibi ”Genel Sağlık Sigortası” yazmalısınız.

Arama-butonu-Genel-Sağlık-Sigortası

 • Açılan sayfada görmüş olduğunuz ”Genel Sağlık Sigortası ve Prim Borcu Sorgulama” seçeneğine giriş yapmalısınız.

Genel-Sağlık-Sigortası-Tescil-ve-Prim-Sorgulama

 • Sonra olarak açılan safta üzerinde aşağıda da görmüş olduğunuz üzere tüm bilgileriniz ve GSS prim borcunuzun ne kadar olduğu çıkmış olacaktır. Benim borcum olmadığı ii şuan ekranda miktar gözükmemektedir.

Genel-Sağlık-Sigortası-Prim-Sorgulama

Net ve anlaşılır bir biçimde e-Devlet üzerinden Genel Sağlık Sigortası prim borcunuzu nasıl sorgulayacağınızı resimler ile anlattığımı düşünüyorum. Eğer anlamadığınız bir nokta yada bu konu hakkında varsa bir sorunuz aşağıdaki yorumlar kısmına yazarsanız. Çözüm bulmanıza yardımcı olabilirsiz. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi e-Devlet üzerinden birçok işleminizi çok basit adımlar ile gerçekleştirebilirsiniz.

GSS-e-devlet-sorgulama

Ayrıca hayat şartlarından dolayı günlük hayatta kredi kartı kullanıyor iseniz. Hepimizin bilmiş olduğu üzere bankalar kredi kart kullanımlarından yıllık olarak yani her yıl ücret talep etmektedirler. Çıkan bu ücreti öyle de böyle de yani mecbur olarak ödemek zorundayız. Çünkü bana her türlü onu bizden alıyor. Haksız mıyım? Acaba😊 işte bu noktada dahi bankaların bizden almış oldukları Kredi Kartı Aidatını e-Devlet Üzerinden Geri Alma Başvurusu yapıp ödediğimiz miktarı geri alabiliyoruz. Konu hakkında daha fazla bilgi adres içerisinde bulunmaktadır. Sizler için mükemmel bir fırsat, bilgi almanızı tavsiye ederim.

GSS Pirim Borcu Nereden Nasıl Ödeyebilirim?

Genel Sağlık Sigortasından adınıza gelen prim borçlarını sorgulamasını yaptınız ve miktarlarını öğrendiniz. Peki bu borcu nereden ve nasıl ödeyeceğiz diyorsanız. Adınıza prim borcu ödemek için birçok yöntem bulunmaktadır. Siz nasıl ne şekilde ödemek isterseniz artık, biz size ödeme yöntemlerini gösterelim.

 1. İlk olarak yine internet üzerinden E-Devlet sisteminden Genel Sağlık Sigortası için çıkmış olan prim borcunuzu ödeyebilirsiniz.
 2. Banka şubelerinin ödeme yöntemleri ile adınıza çıkan prim borcunuzu ödeyebilirsiniz.
 3. SGK kartınız ile yine prim borcunuzu ödeyebilmektesiniz.
 4. PTT şubelerinden GSS prim borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Daha kapsamlı bir şekilde yöntemleri gösterecek olursan eğer ilk olarak 1.yöntem olan e-Devlet sistemi üzerinden nasıl yapıldığından bahsedelim.

 • Yine e-Devlet sitemine TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş sağlayın.
 • Ana ekran üzerindeki arama butonuna  ”Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile Prim Ödeme Uygulaması” yazın.

GSS-kart-ile-prim-ödeme-uygulaması

 • Sonrasında aşağıda görmüş olduğunuz gibi ”Uygulamaya Git” butonuna basın.

GSS-prim-ödeme-uygulamaya-git

 • Açılan ekran üzerindeki bilgileriniz doğru ise ”Onayla” butonuna basın.

GSS-onayla-butonu

 • Arkasından karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

e-Devlet-Sistemi-üzerinden-prim-borcu-ödeme

 • Çıkan ekranın üzerindeki bilgileri ödeme yapacağınız seçeneklere göre değiştirin

Genel-Sağlık-Sigortası-Prim-Ödeme

 • Bilgileri girdikten sonra borç sorgula tuşuna basın orada ödeyecek olduğunuz miktar çıkacaktır. Ve ödeme seçenekleri ile borcunuzu ödeyip aşağıda görmüş olduğunuz üzere dekontunuzu alabilirsiniz.

GSS-Prim-Borcu-Ödeme-Dekontu

Benim Genel Sağlık Sigortası prim borcum olmadığı için son işlem ödeme şeklini sizlere gösteremedim. Ama zor olan bir yanı yok devamı da çok basit sadece ödeyeceğiniz miktarı girip hangi kart üzerinden ödeme yapacaksanız seçecek ve ödemenizi gerçekleştirmiş olacaksınız. 2. yöntem olarak banka şubeleri aracılığı ile GSS prim borcunu ödemek isteyenler için, hangi bankalara aracılığı ile yapabileceğinizi görelim.

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Garanti Bankası
 • Deniz Bankası
 • TEB Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Burgan Bank
 • Akbank
 • Vakıfbank

Verilen bu bankalar anlaşmalı bankalar olmaktadır. Bu bankalar üzerinden Türkiye’de bulunan tüm bankaların şubelerinden, mobil internet bankacılığı sisteminden ve ATM’lerden yapabilirsiniz. Ayrıca Kredi kartı ile de ödeme yapabileceğinizi de biliyor musunuz? Bilmeyen arkadaşlarımız için tüm bilgiler aşağıda bulunmaktadır.

GSS Prim Borcunu Banka, Kredi Kartı İle Nasıl Ödeyebilirim?

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte. Bütün her şey iki avucumuzun arasında gerçekleşmekte. Artık evimizden yada iş yerimizden ayrılmadan ve saatlerde bankada kuyruk beklemeden sadece dakikalar içerisinde tüm işlemleri yapmamız mümkün olmaktadır. Nasıl mı? Sizlere yukarıda verilen bankaların bir tanesinden yola çıkarak resimler ile gösterecek olursak. Ben Akbank mobil internet bankacılığını kullanmaktayım. Şimdi sizlere buradan nasıl banka kartı ve kredi kartı ile ödeme yapabileceğinizi adım adım resimlerle yola çıkarak göstereyim,

 • Kullanmış olduğum Akbank Mobil Uygulamasına şifremi girerek ”Giriş” yaptım

İnternet-Bankacılığına-giriş

 • Açılan ekran üzerinde ”ödeme yap” menüsüne tıkladım

İnternet-Bankacılığı-İle-Ödeme-Yap-Seçeneği

 • Menünün içerisinde bulunan ”SGK Ödeme” seçeneğine girdim

SGK-Ödeme-Seçeneği

 • Karşıma ödeme yapmak istediğim hesaplar çıktı. Hesabım yada Kredi Kartı ben kredi kartını seçtim.

Hesabım-ve-Kredi-Kartı-Seçenekleri

 • Açılan ekran üzerinde ”diğer tahsilatlar” menüsüne giriş yaptım.

Diğer-Tahsilatlar

 • Karşıma çıkan menüde sizlerin de resimde görmüş olduğu üzere ”GSS Prim” çıktı. Bu buton üzerine giriş yaptım.

GSS-Prim-Ödeme

 • Ekran üzerinde 2 tane seçenek açıldı ”Kendi Adıma” ve  ”Başkası Adına” diye, kendi adıma olarak giriş yaptım.

Kendi-Adıma-GSS-Prim-Borcumu-Ödeme

 • Sizlerin de görmüş olduğunuz üzere, girilen bilgilere ait olarak SGK borcu bulunmamaktadır diye bilgi verildi.

GSS-Prim-Borcu-Ödeme-Sonuç

 • Sonrasında merak ettim ve diğer seçeneği Başkasının Adına olanı tıkladım karşıma ödeyecek olduğum kişin TC numarası çıktı.

Başkasının-adına-GSS-prim-Borcu-Ödeme

Yani bu ne demek oluyor bir başkasının, yakınlarımızın dahi GSS borcunu kendi internet bankacılığımızdan da ödeyebilmekteyiz. Bu sayede bunu da öğrenmiş olduk. Sizlerde gömüş olduğunuz üzere teknoloji nelere kadir. oturduğumuz yerden bütün işlemlerimizi  dakika içerisinde yapabiliyoruz.😊3. yöntem SGK kartı ile prim borcu ödemeye gelecek olursak. SGK kartınız ile GSS prim borcunuzu ödemek için de e-Devlet sistemi üzerinden göstermiş olduğumuz adımları takip ederek aynı uygulama üzerinden yapabilirsiniz. 4. son yönteme gelecek olursak eğer, bütün bunların dışından PTT şubesinden de Genel Sağlık Sigorta prim borcunuzun ödemesini yapabilirsiniz. PTT şubelerinin ATM’sinden ödeme yapacaksanız SGK ödemeleri menüsüne girerek GSS prim borcu ödeme tuşuna basmalısınız.

GSS-prim-borcu-PTT-şubelerinden-ödeme

Daha sonra TC kimlik numaranızı yazarak borcunuzun sorgulamasını yaptıktan sonra hesapta çıkan miktarı ister tamamını isterse yarısını ödeyebilirsiniz. Ödeme şekillerinin uygulamalı olarak nasıl yapılacağını öğrendiğimize göre şimdi sıra geldi GSS prim borcunu ödemezsek ne olacağına, haydi gelin hep birlikte bunu öğrenmiş olalım.

GSS Prim Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Sizlerin de bilmiş olduğu üzere Genel Sağlık Sigortası zorunlu tutulmuştur. Yani adınıza çıkan GSS prim borcunu nasıl nasıl ödemek zorundayız. Ödememe gibi bir imkanımız yok. Ödemediğimiz taktirde ise, sağlık hizmetlerinden hiç bir şekilde faydalanamayız. Allah korusun başımıza talihsiz bir kaza geldiğinde ne yapacağız. Ya da birden herhangi bir hastalığımız meydana geldi ve tedavi aşaması uzun yıllar sürecek. Bu bizler için o zaman daha külfiyetli olacak. Toplam  en fazla 4 adet GSS borcu olmaktadır. Eğer 4’ün üzerine çıkarsa ve sistemde ödenmemiş borcunuz gözükürse hiç bir şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanamazsınız. Kısacası sağlığını düşünenler için prim ödemesi yapılmak zorundadır.

GSS-Prim-Borcu-Ödenmezse-Ne-Olur

Ayrıca zamanında ödeme yapılmadığında gecikme zammı ve faiz uygulanmaktadır. Zamanında ödenmeyen prim borçlarımız için gecikmenin olduğu gün sayısı kadar gecikme zammı uygulanır. Bunun sonucunda da tekrar söylüyorum epey bizleri zorlayacak miktarlar çıkmaktadır. Ayrıca Genel Sağlık Sigortası tüm uyarılara karşı ve gelen tebligatlara rağmen ödenmedi ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından icra ve haciz yoluna başvurulmaktadır. Sizlere çıkan prim borcunun üzerine birde avukat masrafları da bizlere eklenmiş olmaktadır. Borcun bir kısmı ödenip, diğer bir kısmı bırakılmamalıdır. Kısacası tamamını ödememiz gerekmektedir. Yarısını ödediğimizde de dahi yine de yararlanamamaktayız. Ödemelerin tamamı gerçekleştiğinde her şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmekteyiz.

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcumu Nasıl Sildirebilirim?

Genel Sağlık Sigortası prim borcunun silinmesi için yapılandırmadan yararlanmak için daha önce hiç bir şekilde gelir testine girilmemiş olması gerekmektedir. Girilen test sonucuna göre borcun silinip silinemeyeceği belli olmaktadır. Test sonuçlandığında ödeme gücü olmadığının tespiti gerçekleşirse eğer, işte o zaman GSS prim borcu silinmiş oluyor. Ödeme gücünün olup olmadığının tespiti nasıl yapılmaktadır diye soranlar için. Hane içindeki kişi başına ve toplam gelire bakılacaktır. Sonuç olarak ise 2021 yılına göre aylık 1.192.00 TL’nin altında çıkanlar için geçerli olmaktadır. Yani ödeme gücü olmayan kişiler diye kastedilenler bu kişiler olmaktadır.

Genel-Sağlık-Sigortası-Prim-Borcumu-Nasıl-Sildirebilirim

Yukarıda ayrıntılı bir şekilde gelir testinden bahsetmiş olduğumuz üzere ikametgahınızın bulunmuş olduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaatta bulunmanız gerekmektedir. Unutmadan söylemem gerekir ise son başvuru tarihi 30 Kasım 2021 olmaktadır. Peki ödeme gücü olanlar GSS prim borcunu sildirebilir mi? derseniz. Cevabımız evet silinebilir. Nasıl olacağına gelecek olursak, Yapılandırma yapılmaktadır. Eğer yıl sonuna kadar prim borçlarının anaparasının tamamını öderler ise gecikme zammı ve gecikme faizi uygulanmayacaktır. Borcunuzun sorgulamasını e-Devlet üzerinden yapıp ne kadar olduğunu öğrendikten sonra SGK ile anlaşmalı bakalar aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Bunun için de son tarih 31 Aralık 2021 olmaktadır. Yapılandırma kanunu 30 nisan 2021 tarihine kadar ödenmesi gereken ama ödenmeyen GSS prim borçlarını kapsamaktadır. Yani 01 Mayıs 2021 tarihinden sonra olan prim borçlarınız için yapılandırma geçerli olmamaktadır.

Evet değerli okurlarım sizlere verebileceğimiz bilgilerin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bizlere sormak istediğiniz soru yada görüşleriniz varsa eğer aşağıda👇 bulunan yorumlar kısmında paylaşım yapabilirsiniz. Sizlere en kısa süre içerisinde dönüş sağlayarak sorularınızı cevaplayabiliriz.

 

"T.C. Kimlik No İle e-Devlet Üzerinden GSS Borç Sorgulama" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"T.C. Kimlik No İle e-Devlet Üzerinden GSS Borç Sorgulama" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKrediler.Com