Hibe Kredi

e-Devlet Kredi Risk Raporu Sorgulama (VİDEOLU ANLATIM)

e-Devlet Kredi Risk Raporu Sorgulama (VİDEOLU ANLATIM)

E-devlet sistemine yepyeni bir bedava uygulama dahil oldu. Bu ise 14 TL karşılığında sağlanan FİNDEKS KKB kredi notu sorgulama işleminin ücretsiz yapılmasıdır. Bundan böylede 2021 tarihinde tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları banka risk puanını 30 günde 1 defaya mahsus olmak kaydı ile bedelsiz bir şekilde öğrene bilecek! Peki, bu uygulamayla sadece 3 adımda e-devlet KKB banka kredi notu nasıl ücretsiz olarak öğrenilebilir siniz? Sizlere bunu resimli olarak anlattım. Çek dahil olmak üzere ücretsiz kredi değerini öğrenmek isteyenler, bu haklarını bu şekilde böylece kullanmış olacaklar.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz Olarak Yapılacak!

Artık e-devlet üzerinden 30 gün içinde kişi başı sadece 1 defa olmak üzere Findeks KKB kredi notu değerinizi ücretsiz olarak öğrene bileceksiniz. Cumhurbaşkanlığı külliyesinde yapılan toplantı sonrasında Cumhur başkan yardımcısı sayın Fuat OKTAY tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan bu açıklamada artık tüm e-devlet kullanıcıları aşağıdaki işlemleri bedava olarak ayda 1 defa olmak şartı ile gerçekleştire bilecek. Bankalar tarafından 9 ile 16 lira karşılığında yapılacak olan bu sorgulama işlemleri tüm vatandaşlara bedava olarak sunulacaktır.

  1. Bankalardan almış olduğunuz tüm kredi kartı limitlerinizi
  2. Kullanılan bütün kredi miktarlarını
  3. Vadelere göre bütün kredi kartı ve kredi borç bilgilerinizi
  4. Son 10 yıla müteakip yasal mevzuata itikal etmiş açık ve kapalı bütün borçlar
  5. Çek bilgilerin sorgulanması

görülebilecektir. TBB tarafından daha önce ücretli olarak verilen bu veriler peki nasıl ücretsiz olarak alınacak, gelin hem video hem de resimli anlatımımız ile inceleyelim.

Ücretsiz risk raporu alabilmek için e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir!

Mutlaka ücretsiz olarak son 10 yılla ait kredi notu durumunuzu rapor olarak SMS üzerinden alabilmeniz için e-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Daha önceleri Vodafone kredi notu sorgulama imkanı dahi ücretli olarak (14 TL) sağladığı bu imkandan senede 12 defa bedava olarak yararlana bilmeniz için bu şifreyi almalısınız. Size en yapın PTT şubelerinden kimlik belgeniz ile (T.C. yazılı ehliyetiniz de olur) sadece 2 TL karşılığında alacağınız bu şifre ile aşağıdaki işlemleri sırası ile sağlamanız durumunda 2 ile 24 saat içerisinde yoğunluğa bağlı olarak banka risk raporunuzu alabilirsiniz.

1- Bedava Kredi Notu Sorgulama Yapmak İçin E-devlet Girişi Yapınız

PTT ‘den almış olduğunuz e-devlet şifresi ile banka kredi notunuzu öğrene bilmeniz için ilk olarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Sistem giriş işlemini https://www.turkiye.gov.tr/ buradaki adrese girerek sağ üst köşede görmüş olduğunuz ”Giriş Yap” butonuna tıklamanız gerekir. Sonra karşınıza resim 1 de görmüş olduğunuz gibi karşınıza T.C kimlik numaranızın ve e-devlet şifrenizin istenildiği bir alan gelecektir.

E-devlet sistemine giriş nasıl yapılır

E-devlet sistemine giriş nasıl yapılır

bu alanda istenilen bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra ”Sisteme Giriş Yap” demeniz gerekecektir.

2- Risk Merkezi Başvurusu formuna giriş yapılması

E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra ise ana ekranda direk bir arama motorunu göreceksiniz. Tüm aramaların yapıldığı bu alana yine resim 2 de gözüktüğü gibi ”Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazmanız gerekecek.

E-devlet banka kredi notu sorgulama sistemine giriş

E-devlet banka kredi notu sorgulama sistemine giriş

Zaten kurumun ilk 5 harfini yazdığınız zaman direk ilgili birimin ismi karşınıza resimde olduğu gibi çıkacaktır. Bu kuruma tıkladığınız zaman ise bir sayfa çıkacaktır. Açılan sayfada aşağıdaki uyarıyı görüyor olmanız gerekecektir.

E-devlet üzerinden bedava kredi notu öğrenme

E-devlet üzerinden bedava kredi notu öğrenme

Bu uyarıda sizin de gördüğünüz gibi ”Ayda bir defa olmak üzere bedava olarak kredi risk raporunuzu öğrene bilirsiniz yazmaktadır.” Bu sayfanın sağ üst köşesinde ise + Yeni Başvuru butonu yer almaktadır. Lütfen şimdi bu butona tıklayın.

3- Risk Raporunun Belirtilmesi Alanın Doldurulması

Bilindiği gibi Findeks sistemleri artık sadece KKB kredi notu skorunuzu tutmak ile kalmayıp çek raporlarını da tutmaktadır. İşte tam da bu alanda sizden hangi sorgulamanın yapılmasın istenildiği sorulmaktadır. Resim 3 de gözüktüğü gibi siz neyi sorgulamak istiyorsanız bunu ”check”  yani işaretlemeniz gerekecek.!

Raporun belirleneceği alanın belirtilmesi

Raporun belirleneceği alanın belirtilmesi

Konumuz gereği ”e-Devlet banka kredi notu sorgulaması” yapacaklar benim işaretlediğim alanı işaretlemesi ve ardından ”Devam Et” demesi yeterli olacaktır.

Sonrasında ise kişisel bilgilerimizin yer aldığı aşağıdaki son bölüm olan resim 4 gelecektir. Bu alanda ise kimlik bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmeniz çok önemlidir.

Kredi limit ve borç bilgileri raporunun gönderilmesi

Kredi limit ve borç bilgileri raporunun gönderilmesi

Bunun nedeni e-devlet üzerinden gönderilecek olan risk raporu bu sayfada yer alan kayıtlı cep telefonuna ücretsiz olarak gelecektir. Bu butona bastığımız taktir ise başvuru işlemi son bularak bize sistem şu şekilde bir uyarı mesajı verecektir.

E-devlet üzerinden kredi notu başvurusu tamamlandı uyarısı

E-devlet üzerinden kredi notu başvurusu tamamlandı uyarısı

Bu yarıyı aldı iseniz tebrik ederim, ücretsiz olarak kredi notu sorgulama işlemini e-devlet üzerinden sağlamış durumdasınız. Artık sadece 24 saat içinde risk raporumuzun cep telefonumuza gelmesini bekleyeceğiz.!

Rapora erişim alanına giriş yapma

Rapora erişim alanına giriş yapma

Size SMS geldiğin ise https://www.turkiye.gov.tr/turkiye-bankalar-birligi-risk-merkezi-raporu-basvurusu adresine girip yukarıdaki görsel de olduğu gibi ”RAPORU GÖRÜNTÜLE” dediğiniz de karşınıza çıkan sayfaya cep telefonunuza gelen SMS şifresini girip yine ”RAPORU GÖRÜNTÜLE” demelisiniz. Sonuç ekran görüntüsü burada olduğu gibidir.

 

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalama: 1]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
  1. Gürkan Öztürk dedi ki:

    Kiredi çekmek istiyorum