Hibe Kredi

Kartsız Bankamatikten (ATM) Nasıl Para Çekilir? (QR Referans Kare Kodu)

Bankamatikler (ATM) kartsız bir çok işlemi yapma imkanı sağlar. Sağlanan bu olanakların en çok kullanılanı ise para çekme tir. Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi kamu bankaları dahil; Akbank, Garanti BBVA gibi diğer tüm özel bankalara ait bankamatikler den böylece günlük para çekme limitiniz dahilinde para çekebilirsiniz. Bu bankaların yanı sıra hatta PTT bankamatiklerinden dahi, yanınızda kartınız olmadan da para çekeme bilmektesiniz. Peki, kartsız olarak bankamatiklerden (ATM) den nasıl para çekebilirsiniz?

Kartsız Bankamatikten (ATM) Nasıl Para Çekilir? (QR Referans Kare Kodu)

Kartız olarak bankamatikler den nasıl para çekileceğinizi size tam 2 yöntem üzerinden anlatacağız. Bunlardan bir tanesi QR kare kod tarama ile para çekilmesidir. Diğeri ise size tanınan 60 saniye içinde referans kodunu girerek kartsız para çekilmesidir. Kartsız olarak nasıl para çekeceğini ise 2 banka için anlatacağım. Bu bankalarımızın ilki Ziraat bankası tır. Bir diğeri Akbank tır. Her ne kadarda kartsız para çekmeniz için 2 banka üzerinden nasıl bir yol izleyeceğinizi anlatsam da, emin olun Türkiye İş Bankası dahil tüm bankamatiklerden çekim yapmanız için atmanız gerekilen adımlar aynıdır.

Bankamatikten Kartsız Olarak Para Çekilir Mi? (Kart Olmadan IBAN ile?)

Bankamatikler (ATM) her geçen gün daha da fazla kendilerine özellik katmaktadır. Bunun nedeni ise; 1- Müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmak. 2- Bankaların üzerindeki iş/işçi yükünü daha da alt seviyelere çekilmesidir. İşte bu iki sebepten ötürü de bankamatiklerin sayısı sadece kendilerine yeni özellikler katılmasıyla kalmayıp, sayıları da artmaktadır. Nerede ise artık nüfuzu yüksek köylere kadar giren bankamatikler den ise en çok 3 işlem sağlanmaktadır. Bunlar ise;

 1. Para çekme
 2. Para yatırma
 3. Para gönderme

Bankamatikler üzerinden en sık gerçekleştirilen bu 3 işlem de artık günümüzde kartsız olarak yapıla bilinmektedir. Bankamatiklerden kartsız olarak para çekilir mi? Sorusunun cevabı anlayacağınız EVET olmaktadır arkadaşlar. Tüm bankalardan kartsız para çekilmesi içinde 1 gereksinime gerek duyulur. Bu ise para çekeceğiniz bankaya ait mobil uygulamanızın olmasıdır. Bu da demek oluyor ki, sadece IBAN numaranız ile kart olmadan bankamatiklerden para çekme yapamazsınız.

Kartsız olarak bankamatiklerden para çekileceğini artık biliyoruz. Peki, Türkiye’nin en çok tercih edilen 2 bankasının bankamatiği üzerinden kartsız nasıl para çekilir?

Ziraat Bankası Kartsız QR Kod ile Para Çekme Nasıl Yapılır?

Türkiye’de en çok bireysel ve özellikle çiftçi müşterisine sahip banka Ziraat bankasıdır. Bende bir çoğunuz gibi Ziraat bankası müşterisiyim. Zamanında çekmiş olduğum konut kredisine istinaden Ziraat bankası banka Bankkart ve buna bağlı olarak vadesiz hesap açtı. Her ne kadarda Ziraat bankasındaki bu hesabımı kullanmasam da gün geliyor içinde yer alan bakiyemden para çekme ihtiyacı duyuyorum. Bankkart yanımda olmayınca Ziraat bankası bankamatiklerinden para çekme işlemimi kartsız olarak yapıyorum. Ziraat bankası kartsız olarak para çekme nasıl yaptığımı da soruyorsanız, bunun içinde iki yol bulunuyor.

 1. Ziraat mobil üzerinden QR kod taratma.
 2. T.C. kimlik ve sisteme kayıtlı cep telefon numarası girerek.

Ziraat bankası kartsız olarak para çekmek için ben en çok QR kod ile olanını uygulamaktayım. QR kod ile para çekmek istiyorsanız da mutlaka cep telefonunuzda Ziraat mobil uygulamasının bulunması gerekiyor. Bu nedenle ben her iki şekilde de nasıl kartsız Ziraat’tan para çekebileceğinizi aşağıda anlattım.

T.C. ve Cep Telefon Numarasıyla Kartsız Para Çekme:

 1. ATM’den kartsız işlemler menüsüne girilir.
 2. Sistemde kayıtlı olan cep telefon numarası ile T.C. kimlik numarası ilgili yere girilir.
 3. Para çekilecek olan kart seçilir.
 4. Seçilen kartın şifresi girilir.
 5. Cep telefonuna gelen SMS girilir.
 6. İşlem yapılacak hesap seçilir.
 7. Çekilecek para miktarı girilerek işlem sonlandırılır.

QR Kod İle Ziraat Bankasından Kartsız Para Çekme:

 1. Öncelikle mutlaka Ziraat Mobil uygulamasının cep telefonuz da kurulu olması gerekir. Cep telefonunuzda Ziraat Mobil uygulamasının sadece kurulu olması da ayrıca yetmez. Bu uygulama giriş için şifre almanız da gerekilir. Bu işlemleri şubesiz olarak da yapabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız eğer, Ziraat Bankası Şubeye Gitmeden Vadesiz Online Hesap Açma (İnternet Şifre Alma) sayfamı ziyaret etmenizi tavsiye ederim. İlgili sayfada resimli olarak neler yapmanız gerektiğini anlattım.
 2. Ziraat mobil uygulamamızı çalıştıralım.blank
 3. Ana sayfanın altındaki QR kod işlemleri seçelim. blank
 4. Para çekme diyelim. blank
 5. T.C. kimlik ile şifremizi girelim ve DEVAM diyelim. blank
 6. Cebinize gelen şifreyi girin, yeniden giriş yapmanız için Ziraat Mobil şifrenizi girin. Daha sonra para çekilecek hesabı belirleyin. blank
 7. Çekmek istediğiniz para miktarını belirleyin. blank
 8. Çekilecek miktarı onaylayın. blank
 9. Şimdi otomatik olarak QR kod açılacak bu kodu Ziraat bankası bankamatiklerine okutmak için aşağıdaki adımları bu sefer Ziraat ATM üzerinden yapınız. Bunun içinde ATM üzerinden sağ altında yer alan QR Kod İşlemleri butonuna basınız. blank
 10. Kaşımıza ATM’den çıkan QR koda telefonumuzdaki açılan kara ekranı okutalım. Sonra ONAY verelim. blank

Ziraat bankası kartsız olarak QR ile para çekmek bu kadar basit arkadaşlar. Videolu olarak bu işlemlerin nasıl yapılacağını ise yine aşağıda bulabilirsiniz.

Şimdi sıra geldi yine sizler için videosunu da çekmiş olduğum Akbank üzerinden nasıl kartsız para çekileceğinin anlatılmasına.

Akbank Kartsız Referans Kodu QR İle Nasıl Para Çekilir?

Akbank kartsız olarak para çekmek için sizlere mobil üzerinden iki tane seçenek sunar. Bunlardan bir tanesi referans kodu girilerek olanıdır. Diğeri ise QR kod okutulmasıyla olanıdır. ATM üzerinden böylece günlük para çekme limitiniz kadar kartız olarak yine 7/24 para çekme yapabilirsiniz. Akbank kartsız olarak hem referans hem de QR kodu ile nasıl para çekilir bilmiyorsanız sizler için bunu videolu olarak anlattım.

Her ne kadar da videolu olarak Akbank kartsız para referans kodu ve QR ile para çekileceğini anlatmış olsam da, okuyarak talimatları uygulamak isteyenler için adımları yazılı olarak da sıralamayı da es geçmek istemedim.

 1. Akbank mobil uygulamasını cep telefonlarımıza indirelim. (Şifremiz yoksa, müşteri hizmetleri 444 25 25 den alabilirsiniz.)
 2. Mobil uygulamamıza giriş yapalım.
 3. Ana sayfa altında Başvurular ve Nakit İhtiyaç butonuna basalım.
 4. Çekilecek para miktarını girelim ve DEVAM diyelim.
 5. QR kod veya referans kodu ile çekim yapmak için şimdi Akbank bankamatiğine gidelim ve şu işlemleri yapalım.
  1. Kartım Yok
  2. Pare Çekme
 6. Hangi işlem üzerinden para çekimi yapacaksak onu ATM ve cep telefonundan seçerek kartsız olarak para çekme işlemimizi tamamlayalım.

Akbank üzerinden kartsız olarak nakit para çekme de bu şekilde kolayca yapıla bilinmektedir. Bu arada bir Akbank müşteri olduğum için hazır yeri gelmişken söylemek isterim bu bankamız dan gelir belgesiz de kredi kullana bilirsiniz. Nasıl mı? Akbank 100 Bin TL 24 Ay Vadeli Gelir Belgesiz Kredi Veriyor da bunu anlattım arkadaşlar.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Bahar3535 dedi ki:

  Bu or kodu işlemi basit ve temassız olarak düşünülebilir guzelmis böyle paylasimlar kolaylık sagliyo admin teşekkür

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Yorum yaptığınız için ben teşekkür edeirm.