Hibe Kredi

İŞKUR Girişimcilik Eğitimi Kursu Nedir? Nasıl Alınır?

İŞKUR girişimcilik eğitimi kursu nedir? Nasıl alınır? Ne işe yarar? Kendi işini hibe desteği ile kurmak isteyen erkek, kadın, engelli ile eski hükümlü girişimciler için açıkladık. Daha önceleri sadece İŞKUR tarafından belirlenen tarih ve adresler de düzenlenen bu eğitimleri böylelikle İnternet üzerinden çok daha kolay alabileceksiniz. Üstelik alacağınız girişimcilik sertifikasıyla isterseniz sadece İŞKUR değil, KOSGEB Girişimcilik Destek Programı başvuru da yapabileceksiniz.

İŞKUR Girişimcilik Eğitimi Kursu Nedir? Nasıl Alınır?

Ömür boyu geçerliliğe sahip olan, online eğitimlerle şuan istediğiniz vakit alınan İŞKUR girişimcilik eğtimleri 7/24 istediğiniz zaman alınabilinmektedir. Tamamen ücretsiz olarak verilen eğitimlere katılım şartları da üstelik oldukça basit olmaktadır. İŞKUR girişimcilik eğitimlerine başvuru yapmak için gerekli olan evrak ise yoktur! Evet, doğru duydunuz, sadece e-Devlet şifreniz bu eğtime katılım göstermeniz için yeterlidir.

İŞKUR Girişimcilik Eğitimi Nedir? Nereden Alınır? Neden Almalısınız?

Yeni işyeri kuracak girişimcilere sadece KOSGEB hibe desteği sağlamaz. İŞKUR’da ülke ekonomisinin istihdamını düşünerek girişimcilik faaliyetlerini destekler. Destek verdiği kitlenin en başında ise engelliler ve eski hükümlüler gelmektedir. Daha sonra ise İŞKUR’a kayıtlı olan kendi işini kurmak isteyen işsizler gelir. Eski hükümlüler ile engelli girişimcilere vereceği hibe desteğinin kaynağını ise; 4857 sayılı İş Kanununun 101. maddesi uyarınca tahsil edilen idari para ceza fonundan sağlar. Fon ve Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan kaynaklarla, kendi işini kurmak isteyen İŞKUR’a kayıtlı engelli, eski hükümlü yada işsizlere sağlanan bu desteğe başvuru yapmanın ilk şartı ise ”Girişimcilik Belgesi” alınmasıdır. İşte İŞKUR girişimcilik eğitimi nedir? neden almalısınızın cevabı budur.

Girişimcilik Belgesi alabilmeniz için ise Girişimcilik Eğitimlerine katılım göstermeniz gerekilir. Girişimcilik eğitimlerine katılanlara ise, adından anlaşıldığı üzere kendi işini kuracaklara yönelik dersler verilir. Günümüzde verilen bu dersler ise şuan sadece İnternet üzerinden sağlanır. Eğitimlerin verilmesin amacı ise; uzun soluklu başarılı bir işletme sahibi olmanızı sağlanmasıdır. Neden Girişimcilik Eğitimi alalısınızın yanıtı da budur. Başvuru şartları nedir? Nasıl alınır? Bunlarıda aşağıda başlıklarda sırasıyla bulabilirsiniz.

İŞKUR Girişimcilik Kursu Başvuru Şartları Nedir?

İŞKUR girişimcilik kurs başvuru şartları aslına baklırsa bir hayli basittir. 18 yaşından büyük, okur yazar olmanız yeterlidir. İŞKUR girişimcilik kursu başvuru şartları gördüğünüz gibi bir hayli basittir. Asıl zor olan girişimcilik kurs başvuru sonrası hibe desteği alabilmek için gerekli olan şartlardır. Bu nedenle hazır konu şartlara gelmişken, İŞKUR hibe desteği başvurusunda bulunacak engelli, eski hükümlü yada erkek ve kadın girişimcilerden istenilen bu şartların da neler olduğuna değinmeden geçmek istemedik.

 1. İŞKUR kaydınızın olması gerekir.
 2. Engelliler için %40 en az bedensel, ruhsal ”Sağlık Kurulu Raporu” sahibi olmalısınız.
 3. 18 yaş üstü olunmalı.
 4. Engelli girişimciler için emekli olmamak.
 5. İŞKUR’a hiç bir borcunuzun olmaması.
 6. Üzerine kayıtlı herhangi bir işletme olmaması.
 7. İşyerini kuracağı il sınırları içinde ikametgah etmeli.
 8. Kurcağı iş için isteniliryor ustalık belgesi, izin gibi belgelere sahip olunması.
 9. Engelliler için kendisine vasi tayin edilmemiş olunması.
 10. Eski hükümlüler için yüz kızartıcı suç işlemiş olunması.
 11. Yasa dışı suç örtü menzubu olunmaması.
 12. icra dosyasının olmaması gerekir. İcra Dosyası Sorgulama (turkiye.gov.tr) adres üzerinden bu sorgulama yapılır.
 13. Büyük ve küçük hayvan hibe başvurusu yapacaklar da Sürü Yönerim Elemanı/Hayvan Yetiştiriciliği belgesine sahip olunmalı.
 14. Arıcılık hibe desteği başvurusu yapacaklar da ise MEB yada Üniversite onaylı Arıcılık Belgesi sahibi olunmalı.

İŞKUR Girişimcilik Eğitimi ve hibe desteği alınmasının şartları bunlardan oluşmaktadır.

İŞKUR Girişimcilik Eğitimi nedir? Neden almanız gerekiyor? Başvuru şartları nelerdir? Tüm bu merak edilen soruları siz sormadan bizler yanıtladık. Şimdi sıra geldi bu eğitimi nasıl alabileceğinize.

İŞKUR Girişimcilik Eğitimlerine Nasıl Başvuru Yapılır?

İŞKUR Girişimcilik Eğitimine nasıl başvuru yapılır diye soranlara önce den 2 tane yol gösteriyorduk. Bunlardan bir tanesi derslikler de örgün verilen eğitimlerdi. Kurum tarafından belirlenen adresler de konusunda uzman eğitmenlerce verilmekteydi. Belli sayıda ve daha önceden belirlenen tarihlerde veriliyordu. Alınması ise bir hayli meşaketliydi. Çok şükür kü artık bu uygulama kaldırıldı. Şimdi İŞKUR Girişimcilik Eğitimleri sadece tek bir yöntemle veriliyor. Bu ise; KOSGEB iş birliği ile birlikte uzaktan eğitimle İnternet üzerinden online olanıdır. KOSGEB aracılığıyla verilen İŞKUR girişimcilik eğitimlerine başvuru yapabilmeniz için ise tek bir şey isteniliyoru. Bu ise kursiyere ait e-Devlet şifresinin olmasıdır.

PTT’ye Gitmeden İlk Defa e-Devlet Şifresi Alınır Mı? 4 Yolla Bedava Nasıl Alınır? da anlattım arkadaşlar. Artık bedaya alabiliyorsunuz.

İŞKUR girişimcilik eğitimi başvurusu için bu şifreye sahipseniz, nasıl İnternet üzerinden alıacağını da yine çok açık bir şekilde aşğıda anlattım arkdaşlar.

e-Devlet İŞKUR Girişimcilik Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR Girişimcilik Kurs Başvuruları sadece e-Devlet şifresiyle birlikte yapılmaktadır. Bedava olarak e-Devlet şifreniz yoksa alabilirsiniz. Nasıl alacağınızı da https://www.youtube.com/watch?v=AYqYC-OXTMY buradaki videoda anlattım. e-Devlet şifresi edindikten sonra Girişimcilik Eğitimi anasıl alınacağını da alağıdaki adımlarda anlattım. Takip edere İnternet üzerinden online olarak kolayca alabilirsiniz.

 1. Önce bu => https://lms.kosgeb.gov.tr/ adrese giriş yapalım.
 2. Sayfanın sağ üsttünde GİRİŞ YAP diyelim. blank
 3. e-Devlet ile Giriş diyelim. (Başka da bir seçeneğimiz yok zaten) blank
 4. e-Devlet şifremizi girelim. Sistem bizi doğrudan yine eğitimi alacağımız siteye yönlendirme yapacak. Ana sayfaya geldiğimiz zaman ise biraz aşağıya inelim ve ”ÖNE ÇIKAN EĞİTİMLER” bölümünden Geleneksel Girişimcilik Eğitimi altındaki EĞİTİME BAŞLA diyelim. blank
 5. Eğitime Kayıt Ol diyelim. Daha sonra da Eğitim Videoları izlemeye sırasıyla başlayalım. blank
 6. Videoyu izlemek için ePUP kullanımı sayfasında video izleme tuşuna basınız. blank
 7. Videoyu sonuna kadar izleyelim ve onay verelim. blank

Girişimcilik eğitimleri izlendikten sonra arkalarından çıkan testleri de cevaplamanız gerekilmektedir. KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Test Soru Cevapları Nedir? de çıkabilecek soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz.

Eğitim Alma Anlatım Videosu:

Eğitimi alan engelli girişimcilerimiz daha sonra nasıl İŞKUR hibe desteklerine başvuru yapabileceklerini de aynı bu şekilde detaylı anlattım. İŞKUR Engelli Girişimci Hibe Desteği Başvurusu Yapma da atmanız gereken başvuru adımlarını göre bilirsiniz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 1 Ortalama: 1]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 64 YORUM
 1. Eda dedi ki:

  MERABA BEN ÖZEL BI KURSTAN ULUSLARARASI AKREDİTE ONAYLI KURSTAN HASTA KABUL SERTİFİKASI ALACAĞIM VE BU KURS ISKUR ÜZERİNDE SERTİFİKAYI GÖREBİLİRSİNİZ DIYOR SIZCE BIR ARTISI VAR MIDIR ? DOGRU MUDUR?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   İş yeri kuracaksanız hiç bir artısı olmaz

  2. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hibe almak için ise herhangi bir artısı olmaz.

 2. yahoucmay dedi ki:

  Engelli eşimin adına el işi hediyelik eşya satışı yapılan işyeri-dükkan açma girişiminde bulunmayı düşünüyoruz.
  Şuan atölyede üretim ve ufak çaplı satış yapılıyor.
  İşkur ve kosgeb desteklerinden nasıl yararlanabiliriz.

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hediyelik eşya için destek verilmektedir, ama öneririm aceleniz yok ise İŞKUR desteklerinin açılmasını beklemeniz olacaktır.

 3. Yasemin aşçı dedi ki:

  Merhaba ben ev hanımı yim ve inek besliyorum işimi buyutmek ve devletten destek alabilmem için kurslarda önce hangisine başlamam gerekiyor ve nası bi yol izlemem gerektiğini söyler misiniz ?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Bunun için kurs almanıza lüzum yok. İşletme belgeniz var ise Tarım İl Müdürlüklerinden hibe ve faizsiz krediler hakkında bilgi alabilirsiniz.

 4. Müjde Tamer dedi ki:

  Okul kantini çalıştırmayı istiyorum hangi belgeyi almam gerekiyor ona göre başvuru formu doldurmak istiyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Geleneksek yeterli. Sektör de destekliniyor.

 5. Şerife yılmaz dedi ki:

  Merabalar girisimcilik belgesi alabilmek icin ne yapmam gerekiyor yada kurslara nasil katilirim ve belgemi nasil alırim

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Kontrol ettim de içerikte videolu olarak dahi anlatmışım sizlere. Anlamadığınız nokta var mı?

1 4 5 6