Hibe Kredi

İnternetten Trafik Cezası Nasıl Ödenir? Plakadan Ceza Borç Sorgulama

İnternetten Trafik Cezası Nasıl Ödenir? Plakadan Ceza Borç Sorgulama

Geçenlerde şehir içine kurulan radara girdiğimi düşündüm. Neden emin değilsiniz diye sorarsanız. Çünkü hız limitler, bazı yerlerde 50 iken yolun şehre uzaklığına göre 70 ile 80 km kadar çıkmaktadır. Her ne kadarda biraz moral bozukluğu kısa süreliğine yaşamış olsam da, EGM trafik cezamın kesin olduğunu bilmediğim için hala bir umudum açıkçası vardı. Bu nedenle hemen plakama trafik cezası uygulandı mı diye sorgulama yapmak istedim. Fakat karşıma şu şekilde bir engel çıktı. Araç benim üstüme olmadığı için hem e-Devlet hem ise GİB tarafından oluşturulan sayfada ne yazık ki trafik cezam var mı diye öğrenemedim. Araç annemin üstüne olduğu için bu iki site üzerinden borç sorgulama yapabilmem için çünkü annemin T.C. ile e-Devlet şifresi gerekiyordu. Bunlarda elimin altında olmadığı için trafik borcumu öğrenmek için farklı bir yol buldum. Bu yolla hem yabancı yani farklı bir araca ait trafik borcu sorgulama yapabiliyorsunuz. Hem de, İnternet üzerinden kolaylıkla trafik cezası borcunu ödeye bilmektesiniz. Bu iki işlemin de nasıl yapılacağını öğrendikten sonra benim ile aynı durumda olanlar için paylaşmak istedim.

Sadece Plakadan EGM Trafik Cezası Sorgulama

İnternet üzerinden EGM trafik cezası nasıl ödenir? Bunu anlatacağım ama önce bence borcunuz var mı? Bunun sorgulaması bir yapalım öyle değil mi? Bu sorgulama yapmak içinde size bir kaç yol göstermek istiyorum. Göstereceğim bir yöntemlerden biri araçları kendi üzerine olanlar için olacak. Bir diğeri ise araç sahibi olmasanız dahi nasıl sadece plakadan EGM trafik cezası sorgulama yapılır olacaktır. Şimdi ilk olarak bir çok İnternet sitesinde de anlatılan araç sahiplerinin nasıl ve nereden araç trafik cezası sorgulama yapılır? Bunu anlatıyorum.

Araç Sahiplerinin EGM Trafik Cezası Sorgulama Adresi:

 1. E-devlet şifreniz var ise; https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama adresine giriş yapın. Şayet trafik cezanız var ise doğrudan karşınıza çıkacaktır.
 2. https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp? adresine gidelim. Sol menüde yer alan e-Devlet ile giriş yap dediğimizde yine ana ekranda var ise şayet trafik dahil tüm vergi borçlarınızı göreceksiniz.

Plakadan Farklı Araç Trafik Cezası Sorgulama Adresi: (Nasıl Yapılır)

 1. Vergi dairesine giderek öğrene bilirsiniz.
 2. Herhangi bir bankanın İnternet Bankacılığı üzerinden öğrene bilmektesiniz.

Evet arkadaşlar, araç şayet sizin üzerinize değil ise İnternet bankacılığı üzerinden sadece plaka girerek EGM trafik cezasının kaç TL olduğun öğrene bilmektesiniz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz.

 1. Bunun için önce bir İnternet bankacılığı hesabınız olması gerekiyor. Ziraat Mobil İnternet Bankacılık Hesabı Nasıl Açılır? Şubeye Gitmeden! bunu bu bağlantıda bahsettim. Diğer bankalarda da aynı şekilde şubeye gitmeden bu hesabı açabilirsiniz.
 2. Hesap açtıktan sonra İnternet bankacılığı hesabına giriş yapalım. (Ben Akbank İnternet bankacılığı üzerinden anlatıma devam ediyorum.)
 3. Menüden ÖDEME YAP butonunu bulalım. blank
 4. Açılan ödeme ekranından TRAFİK PARA CEZASI ÖDEME sekesini tıklatalım. blank
 5. Açılan ekrana hangi araca ait trafik cezası sorgulaması yapacaksak, o araca ait plaka numarasını girelim. Sonrasında ise DEVAM diyelim. blank
 6. Şayet girmiş olduğunuz plakaya ait EGM trafik borcu var ise ekranda çıkacaktır. Bende şükür olmadığı için sizin de görmüş olduğunuz gibi borcu yoktur uyarısı çıktı. blank

Sizin de görmüş olduğunuz gibi arkadaşlar, sadece 5 adımda kolaylıkla sadece araç plakasını girerek EGM borcu var mı? Yok mu? Sorgulamasını yaptım. Peki, sorgulama ekranında trafik borcum çıktı ise bunu nasıl ödeye bilirim. İşte sizlere bir kaç EGM trafik borcu ödeme alternatif yolları.

İnternet Üzerinden Plakaya Kesilen Trafik Cezası Nasıl ödenir?

İnternet üzerinden plakaya kesilen trafik cezasını ödemeniz için size 2 tane yol göstereceğim. Bu yöntemler üzerinden taksitli olarak ödeme yapabilirsiniz. Erken ödeme yapmanız durumunda indirim olanaklarından yararlanabileceğiniz İnternet üzerinden EGM trafik cezası ödeme yöntemlerinden önereceğim 2 yöntem için ihtiyacınız olacak yalnız bir belge vardır. Bu belge ise TRAFİK İDARİ  PARA CEZASI KARAR TUTAĞINI tır. Bu belgenin olmasının sebebi ise ödeme esnasında sistemin sizden SIRA NO istemesidir. Bu belgenin görseli ve İnternet üzerinden girilmesi gerekilen sıra numarasının nerede olduğunu aşağıdaki tutanak resminde göre bilirsiniz. İnternet üzerinden EGM trafik cezası ödemek için istenilen bu belgeden bahsettikten sonra, şimdi sıra nasıl, hangi adresler üzerinden ödeme yapabileceğinizden bahsedeyim.

Trafik ceza pusulasında dikkat edilmesi gerekilen alanlar

Trafik ceza pusulasında dikkat edilmesi gerekilen alanlar

İnternet Üzerinden Trafik Cezası Ödeme Yolları Şunlardır:

 1. İnternet bankacılığı kullanarak
 2. GİB sayfası üzerinden

İnternet üzerinden trafik cezası ödeme için bu 2 yolla nasıl işlemlerinizi peki sağlaya bilirsiniz.

1- İnternet Bankacılığı Üzerinden Trafik Cezası Nasıl Ödenir? (Farklı Araçlar Dahil)

İnternet bankacılığı üzerinden trafik cezası borcunuzu hızlı ve son derece basit bir şekilde ödeye bilirsiniz. Ben şahsen her seferinde EGM trafik idari cezalarımı bu şekilde ödemekteyim. Bu nedenle İnternet üzerinden trafik cezası nasıl ödenecek için ilk seçenek olarak sizi bunu anlatmak istiyorum. İnternet bankacılığı üzerinden trafik borcunun ödenmesinin diğer bir güzel yanında olduğunu ayrıca bilmenizi isterim. Bu ise araç sahibi siz olmasanız bile başka araçların plakalarına gelen trafik borçlarını da ödeye bilmenizdir. İster kendinizin isterse farklı araçlara ait EGM trafik borcu ödemeleri peki İnternet bankacılığı üzerinden nasıl yapılır?

 1. İnternet bankacılığı hesabınıza giriş yapalım. Mobil Bankacılık Uygulamaları Nedir? Nasıl İndirilir? de İnternet bankacılığı hesabı olmayanlara ne yapmaları gerektiğinden bahsettim.
 2. İnternet bankacılık hesabına giriş yapalım.
 3. Menüden ÖDEME YAP butonunu bulalım. blank
 4. TRAFİK CEZASI PARA ÖDE butonuna tıklatalım. blank
 5. Plaka numaramızı ilgili bölüme girelim. blank
 6. Kendi adınıza yada farklı kişi adına trafik cezasını ödeyeceksiniz bunu belirtiniz. blank
 7. Daha sonra araç hakkında istenilen bilgileri girelim. blank

En son olarak ödeme yapacağımız seçeneği belirleyerek, kesilen trafik cezasını ödeyelim. İnternet bankacılığı üzerinden trafik cezası ödenmesi bu kadar. Şimdi yine İnternet üzerinden 2. seçenek üzerinden nasıl ceza ödenir buna geçebiliriz.

2- GİB Üzerinden EGM İdari Trafik Ceza Borcu Ödeme

İnternet üzerinden EGM trafik cezası ödenek için ikinci yol GİB sayfasından geçer. GİB üzerinden trafik cezası borcu nasıl ödenir geçmeden bir hatırlatma yapmam gerekiyor. Bu ise; biraz sonra bahsedeceğim ödeme işleminde, şayet ana ekranda trafik borcunuz tebliğ edildi ama gözükmüyor ise TRAFİK İDARİ  PARA CEZASI KARAR TUTAĞINI belgesine ihtiyacınızın olacaktır. Böylelikle GİB üzerinden trafik cezanızı BEYANLI olarak ödeyebilirsiniz. Her iki şekilde de ödeme işlemini yapmak içinde şu adımları izleye bilirsiniz.

 1. https://www.gib.gov.tr/ adresine girilir.
 2. Hızlı Erişim Menüsünden İnteraktif Vergi Dairesi seçilir. blank
 3. MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme bölümü seçilir. blank
 4. Vergi yada T.C. kimlik numarası, araca ait plaka girilir ve SORGULA denilir. blank
 5. Açılan ekranda ceza bilgileri sekmesine tıklanır. blank
 6. Açılan ceza bilgilerin yer aldığı bölümden ödeyeceğiniz trafik cezası seçilir. blank

Daha sonra ödeme seçenekleri kapsamında trafik cezası ödenir. Şayet, ekranda trafik cezanız size tebliğ edilmiş ama gözükmüyor ise o zaman BEYANLI TRAFİK CEZASI ÖDE butonuna basılır. blank

Daha sonra tebliğ edilen CEZA PUSULASINDA yer alan SIRA NUMARASI ve TEBLİĞ TARİHİ girilir. blank

Sonra aynı ekranda yer alan HESAPLA butonuna basınız. Ödemek için de ÖDE demelisiniz. blank

Şayet trafik cezanızın ödemesi 15 günü geçmemiş ise böylelikle sizin için ödeme seçeneklerinden herhangi birini açılan ekranda seçerek ödeme işleminizi sağlaya bilirsiniz.

Tebliğ Edilmeyen Trafik Cezası Ödeme

Tebliğ edilmeyen trafik cezasını ödeme için iki tane yolunuz bulunmaktadır. Bu yollardan bir tanesi Gelir İdaresi Başkanlığına giderek, araç plakası ve T.C. ile yapılandır. Bir diğeri ise GİB resmi İnternet sayfasından sağlanır. GİB İnternet sayfasından sağlanabilmesi için ise muhakkak cezanızın Trafik Cezası Ödeme listesinde gözükmesi gerekir. Aksi taktirde trafik cezanızı ödemek için BEYANLI ÖDEME kısmından trafik cezası pusulasında yer alan SIRA VE TEBLİGAT tarihi girilmesi gerekir. GİB üzerinden tebligatsız olarak trafik cezası ödemek için ise şu adımları sırası ile yapınız.

 1. https://ivd.gib.gov.tr/tvd_side/main.jsp? adresine girin.
 2. MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme butonuna tıklatalım. blank
 3. T.C. ve Araç Plaka Numarasını girelim. blank
 4. SORGULA dedikten sonra Ceza Bilgileri bölümünden tebliğ edilmeyen ceza gözüküyor ise seçelim. blank

Daha sonra tebliğ edilmeyen trafik cezamızı ödeye biliriz. Tebliğ edilmeyen trafik cezasını bu iki yöntemle böylece ödemiş oluruz. Peki, trafik cezası borcu olarak ne kadar bir para öderiz.

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi Ne kadar, Süresi Kaç Gün? Hesaplama

Trafik cezası erken ödeme indirimi ne kadar? Hemen söyleyeyim kesilen cezanın 4/1 kadar. Buda demek oluyor ki %25 tir. Erken ödeme indirimden yararlanmak için kaç gün süreniz var diyorsanız da 15 gün derim arkadaşlar. Belirlenen kırmızı ışıkta geçme, radar ve yasak olan yere park etme gibi bazı trafik cezaların miktarları ve indirim sonrası hesaplaması ise tablomuzda yer aldığı gibidir.

Trafik Cezası Hesaplama Tablosu
Ceza Adı İndirimsiz Ceza Ödeme Tutarı 15 Gün İçinde Ödenirse İndirimli Ceza Miktarı
Kırmızı Işıkta Geçme 314 TL 235.50 TL
Alkollü Araç Kullanımı (1. Sefer) 1.339 TL 1.000 TL
Alkollü Araç Kullanımı (2. Sefer) 1.679 TL 1.259 TL
Hız Sınırı %10 ile %30 Aşılırsa 314 TL 236 TL
Hız Sınırı %30 ile %50 Arası Aşılırsa 652 TL 489 TL
Hız Sınırı %50 Üzeri Aşılırsa 1.339 TL 1.005 TL
Emniyet Kemeri Kullanmamak 144 TL 108 TL
Seyir Halinde Cep Telefonu Kullanmak 314 TL 235 TL
Alkol Testine İtiraz Etme 3.836 TL 2.877 TL
Ehliyetsiz Araç Kullanma 2.698 TL 2.024 TL

Trafik cezası erken ödeme miktarı ne kadar? Hesaplama işlemi ile de yaptıktan sonra sanırım EGM cezaları ile aklınız da hiç bir soru kalmamış olmalı. Var ise de bizlere sorabileceğinizi de hatırlatarak, kazasız ve cezasız günler dilerim.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ufuk başkır dedi ki:

  selamlar,
  ceza e-devlette görünüyor ancak bankada görünmüyor
  bankadan isteğe bağlı ödeme yapılmak istendiğinde indirim uygulanıyormu?

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Vergi dairesinden yada bankalardan ceza makbuzunuz ile ödeme yapabilirsiniz. İndirim olmaktadır.