KOSGEB Kredi

16 Haneli IBAN Numarası Nedir? Kartın Neresinde Yazar?


16 Haneli IBAN Numarası Nedir? Kartın Neresinde Yazar?

IBAN numarası en çok para transfer işlemlerinden ismi sıklıkla zikir edilir. Çünkü banka hesap numaralarına göre çok daha pratik işlem olanağı bizlere sağlar. 16 haneden oluşmaktadır. Bundan ötürü bir çoğumuz kendi IBAN numaramızı aklımızda tutamaya biliriz. Zaten, tutmamıza da lüzum yoktur. Çünkü, banka IBAN numaramız bir çok yerde yazmaktadır. Bunlardan biri kredi yada banka maaş kartlarımız tır. Bir diğer ise ATM yada İnternet bankacılığına giriş yaptığımız yerlerde bulunur. Peki, IBAN numaramız kredi kartlarının neresinde yazar? Şayet yazmıyor ise diğer en az 3 yöntemle IBAN numaranızı nasıl öğrene bilirsiniz.

IBAN Numarası Nedir? Nerede Yazar?

IBAN yabancı köklü bir kelimedir. Anlamı yani açılımı ise International Bank Account Number olmaktadır. Yani Türkçe anlam bakımında ise Uluslararası Banka Hesap Numarası ifade eder. Dolayısı ile IBAN numarası dediğimiz zaman biz aslında iki kere numarası demişte bulunmaktayız 🙂 IBAN numarası nedir? sorusunun anlam bakımında cevabı bu şekildedir. İşlev bakımında ise anlamı net olarak kişiye özel para transfer numarası denilmektedir. Türkçe anlam bakımından açılımında da zaten bu açık bir şekilde de belirtilmiştir. Para transferleri için kişiye özel olarak oluşturulan peki IBAN numarası nerede yazar? Bunun birden fazla yazdığı yerler vardır. Bunlar ise sizin en kolay ulaşabileceğiniz.

 1. Banka yada kredi kartı üzerlerinde
 2. ATM üzerinden giriş mevduat hesabımıza giriş yapıldığı zaman
 3. İnternet bankacılığımıza giriş yapıldığında göre biliriz.

Tabi IBAN numarası burada yazıyor diye faklı yöntemler ile de öğrenemiyoruz anlamına gelmez. Bankamızın müşteri temsilcisini arayarak da şahsınıza ait IBAN sorgulaya biliriz. Yada yine bankanızın şubesine giderek, bireysel müşteri departmanları üzerinden de IBAN öğrenilebilir. Peki, IBAN nerede yazar dediğim bu 3 madde üzerinden nasıl öğrene biliriz.

En Kolay IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir? Ziraat Vakıfbank Dahil

En kolay IBAN öğrenmenin yolu size ait banka yada kredi kartınızın üzerine bakmakla sağlanır. IBAN öğrenmek istediğiniz hesaba ait kartın üzerinde yer alan TR ile başlayıp 16 haneli numara IBAN numarasıdır. Bu numara bazı kartların arka yüzünde de olabilir. Bazı banka kartlarının üzerinde ise hiç olmaya da bilir. Bazı banka kartlarının ise sadece hesap numaranız yazar. Mesela Ziraat Bankası BANKKART da sizin de görmüş olduğunuz gibi kartın arkadasın da IBAN ve hesap numarası yazmaktadır.

ENPARA ait olan encard da ise ön yüzünde en alt kısmında IBAN numarasının yazmış olduğunu göre bilirsiniz.

Peki, benimde elimde olan diğer kartlarım Akbank ve Garanti BBVA da bu INBAN numarası olmayanlar nasıl öğrenebilir? Bunun için önerim ikinci yol olan ATM yani bankamatikler üzerinden geçmektedir. Şayet banka kartınızın ATM giriş şifresini biliyorsanız, tüm kartlar ile IBAN numaranızı kolaylıkla öğrene bilirsiniz. Bunun için ise yapmanız gereken oldukça basittir.

 1. Kartınıza ait ATM gidin
 2. ATM kartınızı sokun ve şifrenizi girin
 3. Hesaplarım bölümüne girin
 4. Vadesiz hesaplarınız bölümden IBAN numaranızı göre bilirsiniz.

ATM üzerinden IBAN öğrenmede 2. yöntemdir. 3. yöntem nedir? diyorsanız. Bu da İnternet bankacılığı üzerinden yapmaktan geçmektedir. Yine bu şekilde de kolaylıkla IBAN numaranızı öğrene bilirsiniz. Bunun içinde yapmanız gerekenler şunlardır.

 1. İlk olarak sizlere önerim IBAN öğreneceğiniz bankaya ait bir mobil bankacılık sahibi olmanızdır. Mobil Bankacılık Uygulamaları Nedir? Nasıl İndirilir? de bu konu hakkında hiç bir bilginiz yok ise yardım alabilirsiniz.
 2. Daha sonra mobil hesabınıza giriş yapınız.
 3. Resimde göstermiş olduğum MENÜ işaretini tıklayın. (Bu bankalara göre yeri değişiklik göstere bilir. Vakıfbank ile Ziraat bankasında yeri sağ alt köşededir.)
 4. Daha sonra HESAPLAR yada HESAPLARIM diyelim. Yine bu yol Ziraat, Vakıfbank dahil tüm bankalar için geçerlidir.
 5. Şimdi TÜM HESAPLARIM yada VADESİZ HESAPLARIM gibi bir bağlantı görürseniz ona tıklayalım.
 6. Karşımıza mevduat hesabımızdaki TL miktarı çıkacaktır. Mutlaka o alanda IBAN numaramızda yer alacaktır. Kiminde IBAN doğrudan gözükür, kiminde ise mevduat hesabına tıklayınca çıkar.

IBAN öğrenmenin ne kolay 3 yolu bu şekildedir. Bunun haricinde yine yukarda bahsetmiş olduğum gibi müşteri hizmetlerini arayarak yada banka şubesine giderek de IBAN öğrene bilirsiniz.

IBAN Numarası İle Neler Yapılır?

Banka IBAN numarası ile neler yapılır? diye merak ediyorsanız, hiç etmeyin. Çünkü, banka IBAN numarası ile yapılacak çok fazla bir şey yoktur. Sadece bu numara para gönderme ve alma için kullanılır. Başkada pek bir işe yaramaz. Bundan ötürü IBAN numaranızı paylaşmak için bence hiç çekinmeyin. Ben yukarıda kendime ait IBAN numaralarımı sizin de gömüş olduğunuz gibi hiç çekinmeden paylaştım. En fazla adıma para gelir 🙂 Gönderirseniz de hiç hayır da demem yani 🙂

Cebe Havale Nedir? Nasıl Gönderilir? Çekilir? (Bayram, Hafta Sonu Para Gönderme) de çok pratik bedava yollar öğrenebilirsiniz.

Banka IBAN numarasının para alıp verme haricinde hiç bir işe yaramadığını söyledim ama, sanırım biraz hakkını da yemdim. Çünkü, IBAN numarası para alıp gönderme haricinde ufakta olsa bir işe daha yaramaktadır. Bu ise banka hesap yada şube numarasını bilmeyenler için rehber olduğudur. Bunun da nasıl yapılacağını sizlere aşağıda açıkladım.

IBAN Numarasından Hesap No Banka Şubesi Öğrenme

Banka hesap numaranız IBAN üzerinde gizli bir şekilde yer almaktadır. Yine aynı şekilde banka kodu da IBAN numarasında bulunmaktadır. Bilmem ne kadar işinize yarar ama IBAN numaranız üzerinden hesap ve şube numarası nasıl öğrenilir, sizlere göstermek istedik. Bunun içinde bir resim oluşturduk. Resimde sizlerin de görmüş olduğunuz gibi bir IBAN üzerinden tam 4 tane kod gizlidir. Bunlar sadece banka hesap ile şube numarası değildir. IBAN üzerinden nerede yer almaktadır.

 1. TR yazan ülke kodu tur
 2. TR sonrasında ilk 2 numara KONTROL BASAMAKLARI olarak yer alır
 3. Kontrol basamakları sonrasındaki 5 numara banka kodu yani ŞUBE NUMARASI olmaktadır.
 4. Şube numarası sonrasındaki ilk numara REZERV ALAN numarasıdır.
 5. Rezerv alan numarası sonrasındaki kalan tüm rakamlar BANKA HESAP NUMARASI olmaktadır.

IBAN numarası üzerinde gizli olan şube ve hesap numaramızın da kaç olduğunu öğrendik. Sıra geldi, bu numaranın nasıl alınacağını bilmeyenler için anlatmaya.

IBAN Numarası Nasıl Alınır? Ziraat, Halkbank, Vakıfbank

Sizden para gönderme yada maaş yatırma için IBAN numarası git al dediler ise ihtiyacınız olan tek şey T.C. kimlik belgenizdir. Nasıl alınacağı ise oldukça basittir. Ziraat Bankası, Halk Bank yada Vakıfbank gibi tüm bankalar için bu işlemler aynıdır. Hatta özel bankalardan IBAN numarası alacaklar da aynı şekilde bu numaralarını alabilirler. Ücretsiz olarak IBAN numarası almak için ise de yapmanız gerekenler şu şekildedir.

 1. Hangi bankadan IBAN numarası alacaksanız şahsen olarak gitmeniz gerekir. Müşteri numarasından dahi bu numarayı alamayacağınızı bilmelisiniz.
 2. Bireysel müşteriler departmanına sıra almalısınız.
 3. Kimlik yada ehliyetiniz ile birlikte bireysel müşteriler departmanı temsilcisine mevduat hesabı açtıracağınızı söyleyiniz.
 4. Ücretsiz olarak ortalama 7 ile 10 dakika arasında mevduat hesabınız açılır.
 5. Size banka görevlisi bir kaç imza attırıp, resim çekebilir.
 6. Bu işlemler de tamamlandıktan sonra mevduat hesabınız açılır, IBAN numaranız oluşur.

IBAN numarası açtırmak için herhangi bir ücret ödemeyeceğinizi bir kez daha hatırlatmak isterim.

"16 Haneli IBAN Numarası Nedir? Kartın Neresinde Yazar?" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"16 Haneli IBAN Numarası Nedir? Kartın Neresinde Yazar?" - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

KOSGEBKrediler.Com