Hibe Kredi

Ziraat Mobil Üzerinden EFT Havale FAST Para Gönderme İptal Edilir Mi?

Yanlış hesaba Ziraat bankası ATM yada Mobil uygulama üzerinden gönderilen para iptal edilir mi? Bunun yanıtı farklı bankaya göndermiş olduğunuz EFT ve FAST işlemleri için önce yanıt vereceğiz. Daha sonrasında ise Ziraat bankası alıcısı için havale yolu ile hatalı göndermiş olduğunuz para transferleri için cevaplayacağız. Son olarak da Ziraat bankası mobil uygulaması üzerinden yanlış para gönderme iptali nasıl yapıldığını sizlere resimli ve videolu olarak anlatacağız.

Ziraat Mobil Üzerinden EFT Havale FAST Para Gönderme İptal Edilir Mi?

Ziraat bankası hatalı para transferleri genellikle IBAN yada hesap numarasının yanlış girilmesi sonucunda meydana gelmektedir. Tabi bu her iki para transferlerinde de bir de alıcı isminin girilmesi istenilir. Yani, iki adımlı doğrulamalı şekilde para gönderimi yapılır. Bu iki doğrulamalı adımlı para gönderimde hesap veya alıcı ismi yanlış girildiğinde para transferi zaten gerçekleşmez. Gerçekleşmiş olsa dahi göndericiye otomatik olarak iade edilir. Bunun haricinde para transferinin iptalin istenilme nedeni ise; 1- Sonradan dolandırıldığının anlaşılması. 2- Alıcının vaat ettiğinin yerine getirilmemesi. 3- Tanımlı hesaptaki hesaba yanlışlıkla para gönderilmesi tir. Bu sebeple sizlere bu 3 hatalı işlem neticesinde gerçekleştirdiğiniz para göndermelerinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinizden de bahsedeceğiz. Tabi bunları işin hukuki boyutuna göre açıklayacağız.

Ziraat Bankası EFT Havale FAST Para Gönderme İşlemi İptal Edilir Mi?

İlk olarak Ziraat bankası EFT (Açılımı; Elektronik Fon Transferi olmaktadır. Farklı bankalara gönderilen para transferi olarak işlev sağlamak için kullanılır.) Havale (Aynı banka içi para gönderme) FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi anlamına gelir. Farklı bankalara mesai saatleri dışında para gönderimi için tercih edilir.) üzerinden para gönderim işlemi iptal edilir mi? Bunun yanıtını sizlere vermek istiyorum. Bunla birlikte iptal edilirse de nasıl işlemini iade işlemini gerçekleştirmeniz gerektiğinize de değineceğim. İlk olarak ama yanlışlıkla Ziraat bankası EFT, FAST yada Havale yolu ile para gönderim işlemi iptal edilir mi? Sorusunu cevaplayalım.

 • FAST: İptal edilmez. (Yasal süreçle yada alıcının rızası ile geri alınabilir.)
 • Havale: İptal edilmez. (Yasal süreçle veya alıcının rızası ile ancak geri alınabilir.)
 • EFT: İleri tarihli veya mesai saati dışında işlem gerçekleşti ise iptal edilir.

Ziraat bankası üzerinden FAST ve Havale yolu ile yanlışlıkla para göndermelerin iadesi sizin de görmüş olduğunuz gibi normal şartlarda yapılmaz. Ancak alıcının gönül rızası veya dolandırıldığını düşünüyorsanız; Cumhuriyet savcılığı ile veyahut ta mahkeme yolu ile geri iadesini talep edebilirsiniz. Bunlar için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinize değineceğim. Ama önce EFT olarak para gönderimlerin nasıl iptal edilmesini anlatacağım.

Ziraat Mobil Üzerinden EFT Talimatı İptal Etme Nasıl Yapılır?

Ziraat mobil üzerinden gerçekleştirilen yanlış EFT talimatları iptal edile bilinmektedir. Hele bu EFT işlemi ileri tarihli olarak gerçekleştirilmiş ise kesin olarak iptal ederek paranızı iade alabilirsiniz. (İleri tarihli EFT nedir? Hafta sonu gerçekleştirilen farklı bankaya para gönderimin, ilk iş günü alıcının hesabına geçmesidir.) İleri tarihli EFT işlemi için ise size 2 yolla başvurmanızı öneririm. 1- Ziraat mobil uygulaması üzerinden iptal işlemini gerçekleştirmeniz. 2- Ziraat müşteri hizmetlerinin 444 00 00 – 0850 220 00 00 – 0850 258 00 00 bu 3 numaranda herhangi birini arayarak destek talebinde bulunulmasıdır. EFT iptali için benim tavsiyem ne derseniz de en hızlı yol olan Ziraat mobil üzerinden işlev sağlanmasıdır. Ziraat mobil üzerinden nasıl EFT iptali yapacağınızı bilmiyorsanız da bunu sizlere aşağıda anlattım.

 1. Öncelikli olarak Ziraat mobil uygulamasına giriş şifrenizin olması gerekir. Giriş için şifreniz yoksa ise bunu nasıl alabileceğinizi Ziraat Bankası Şubeye Gitmeden Vadesiz Online Hesap Açma (İnternet Şifre Alma) de anlattım.
 2. Ziraat mobil uygulamasına giriş yapalım. blank
 3. Giriş yaptıktan sonra sağ alt taraftan menü tuşuna tıklayalım. blank
 4. Açılan menüden PARA TRANSFELERİ diyelim. blank
 5. Şimdi de TRANSFER TALİMATLARIM sekmesini tıklatalım. blank
 6. Beklemede olan para transferinin seçimini yapın. blank
 7. İptal edilecek para transfer bilgileri karşımıza çıkacak. En alttan bekleyen para transferini iptal etmek istiyorsanız, İPTAL ET deyiniz. blank

Bu işlemin sonrasında bekleyen para transferiniz anında iptal edilmiş olacaktır.

Ziraat mobil üzerinden nasıl bekleyen para transferi iptali yapılacağını gördük. Şimdi sıra geldi FAST ve Havale işlemlerinin nasıl geri alabileceğimizin anlatımına.

Ziraat FAST Havale İptali Nasıl Yapılır?

Ziraat bankası FAST ve Havale yolu ile para transferi imkanını sizlere sağlamaktadır. Bu para gönderme olanaklarını ATM ve Mobil dahil olmak üzere bir çok yöntemle kullanabilirsiniz. Ziraat üzerinden yapacağınız FAST ve Havale yolu ile göndermiş olduğunuz para transferlerinin iptali ne yazık ki normal durumlarda yoktur. Bunun nedeni ise göndermiş olduğunuz paranın alıcının hesabına anında geçmiş olmasıdır. Dolayısıyla gönderilen para artık alıcıya aittir. Fakat yine de sizler farklı yöntemlerle yanlışlıkla göndermiş olduğunuz FAST ve Havale yolu ile para gönderimlerinizin iadesi için bir kaç yola başvuru yapabilirsiniz. Bu yollar ise şunlardır.

 1. Ziraat müşteri hizmetlerini arayarak hatalı para gönderimin talebini oluşturabilirsiniz. Burada süre ise şu şekilde işler. Sizin yerinize banka yanlışlıkla para gönderilen hesap sahibi ile iletişime geçer. Hesap sahibi hatalı gönderilen para iadesini kabul ederse banka iade işlemlerinizi gerçekleştirir.
 2. Dolandırıldığınızı düşünüyorsanız Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Suç duyurusunda bulunmak için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Sözlü yada yazılı dilekçe ile bu başvuru işlemini gerçekleştirebilmektesiniz.
 3. Göndermiş olduğunuz FAST ve Havale ile paranın açıklama kısmına özellikle gönderim nedenini yazdıysanız avukata başvuru yapabilirsiniz. Avukat SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME hükmüne dayanarak sizin için dava açabilir.

Bunun haricinde ne yazık ki sadece Ziraat değil diğer tüm bankalar üzerinden gerçekleştirilen FAST ve Havale yolu ile para gönderimleri geri alınamamaktadır.

Ziraat üzerinden yanlış gönderilen para transferi için umarım sizlere yardımcı olabilmiştir.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 2 Ortalama: 4.5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.