Hibe Kredi

Yanlış Hatalı Para Gönderme Transferi Nasıl İptal Edilir? İade Olur Mu?

İnternet bankacılığını bir çoğumuz kullanıyoruz. Kolay para EFT yada havale imkanını bizlere sağlaması da gerçekten çok hoş. Hele bir de son dönemler de FAST özelliğinin gelmesi 7/24 para gönderme olanağı sağlamaktadır. Tüm bu imkanlar para göndermek isteyenler için gerçekten çok güzel. Bu aynanın tabi ön tarafı. Arka tarafına gelince de bazen bu teknolojiyi yanlış kullanabiliyoruz. Bunda ise karşımıza en çok yanlış hesaba para gönderme geliyor.

Yanlış Hatalı Para Gönderme Transferi Nasıl İptal Edilir? İade Olur Mu?

Hatalı olarak para gönderme işlemleri ise aslında çoğu zaman kendi bilimcimizce yapılıyor. Çünkü, IBAN numarasını girdiğinizde alıcının da ismini girmeniz gerekiyor. Yani hem IBAN hesap numarasını hem de alıcı isim soy ismini yanlış girme olasılığımız nerede ise sıfır. Fakat buna rağmen göndermiş olduğumuz para transferini benim gibi sizlere de çeşitli sebeplerden dolayı sonradan iptal ettirmek isteyebilirsiniz. Ben ne yalan söyleyeyim, yardım amacıyla gönderdiğim parayı sonradan dolandırıldığımı düşündüğüm için iptal ettirmek istedim. Akbank dan farklı bir banka olan Yapı Kredi bankasına bu işlemi gerçekleştirdim. İptal ettirmek için nasıl bir yol izlediğimi de sizlere bu içerikte anlattım. İzlediğim yolu sizlere anlatmadan önce ama ilk olarak yanlışlıkla para gönderme iadesi oluyor mu? Bunu müşteri hizmetlerinden almış olduğum bilgiye istinaden anlatacağım. Sonrasında ise nasıl gönderdiğimiz para iadesini hangi şart dahilinde alabiliriz anlatacağım.

Not: Dolandırıcılık hadiselerinde Cumhuriyet savcılığına nasıl başvuru yapılır, sizlere dilekçe örneğiyle de sayfamda yer verdiğimi bilmenizi isterim.

Yanlış IBAN Hesap Numarasına Gönderilen Para Geri Alınabilir Mi? (FAST)

Yanlış IBAN numarasına gönderilen para transferleri geri alınabilir mi? Bunun yanıtı sizin nasıl bir para gönderme işlemi yaptığınıza göre değişmektedir. Bu sebeple sizlere FAST, EFT ve havale yöntemlerine göre yanıtlayacağım. Yanlış para transferleri geri iade edilir mi cevabını bu 3 yol haricin de bir de dolandırıldığınızı hissediyorsanız her ne çeşitle para göndermiş olsanız dahi nasıl bir yol izlemeniz gerektiğinizi de anlatacağım.

 1. FAST ile gönderilen para iadesi %50 olasılıkla geri alınmaktadır.
 2. EFT ile gönderilen yanlış para iadesi hafta sonu yada mesai saati dışında ise geri alabilirsiniz.
 3. Havale olarak yanlış para göndermelerinin geri iadesi %50 olasılıkla alınır.
 4. Dolandırıldığınızı hissediyorsanız FAST, EFT yada havale yolu ile gönderilen paraların geri iadesi alınır.

Yanlış olarak başka bir hesaba gönderilen paraların iadesi edilir mi? Edilirse olasılığın ne olduğunu sizlere açıkladım. Şimdi sıra geldi bu 4 yol ve nedenle gönderilen paraların iadesi için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine.

Yanlışlıkla FAST Yolu İle Gönderilen Para İadesi Nasıl Alınır?

Yanlışlıkla FAST yolu ile gönderilen para iadesi nasıl alınır? %50 ihtimal ile geri alabilirsiniz. Bunu sizlere yaşamış olduğum tecrübeye göre anlatacağım. Ama önce FAST nedir? Bunu bir açıklayayım. Böylece FAST yolu ile gönderilen para iadesinin %50 olasılıkla nasıl geri alınabileceğini bana kalırsa daha iyi anlayacaksınız. FAST demek fonların anlık ve sürekli transferi kelimesinin kısaltılmıştır. Bu sistem sayesinde farklı bankalara para transferini 365 gün 7/24 saat nerede ise anında gerçekleştirebilirsiniz. Buda şu oluyor ki! FAST üzerinden yaptığınız para gönderme işlemleri alıcıya yanlışlıkla dahi olsa anında geçer. Şimdi gelelim FAST ile gönderilen para transferleri neden %50 olasılıkla geri alınabileceğine.

FAST ile gönderilen para alıcının hesabına anında geçer. Siz iade için başvuruda bulunsanız bile görüşme yapana kadar paranız alıcının hesabına geçer. Dolayısı ile para alıcının hesabına düştüğü için ancak alıcı geri iade için onay vermesi durumunda paranızın iadesini gerçekleştirebilirsiniz.

Benim FAST ile Yapı Kredi bankasına yapmış olduğum işlemin iadesinde bu prosedür karşıma çıktı. Ben iade için nasıl bir yol izledim diyorsanız da sırası ile şu işlemleri yaptım.

 1. Para transferi yapmış olduğum Akbank müşteri hizmetlerini aradım.
 2. Çalıntı ve hatalı işlem tuşuna bastım.
 3. Karşıma doğrudan müşteri hizmetleri çalışanı çıktı. Kendisine hatalı olarak para gönderdiğimi beyan ettim.
 4. Müşteri hizmetleri direk karşı bankaya yanlış para gönderme bilgisini iletti.
 5. Bana karşı bankada olan işlemimi sorgulaya bilmem için de bir referans kodu verdi.

Sonuç ne diyorsanız, para gönderdiğim kişi iade talebime olum yanıt vermediği için işlemim ne yazık ki olumlu olarak sonuçlanmadı.

Her ne kadarda ben bu işlemi ilk olarak gönüllü para gönderme işlemi sağladıysam da sonradan ama dolandırıldığımı hissettim. Peki, siz de dolandırıldığınızı düşünüyorsanız FAST dahil tüm para göndermelerinizin iadesini nasıl sağlayabilirsiniz. Hazır söz açılmışken şimdide bunu açıklayayım, sonra diğer hatalı para transferlerinin iadesi nasıl oluyor buna geçelim.

Para Gönderdiğiniz Kişi Tarafından Dolandırıldığınızı Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız?

FAST yada EFT veya havale yoluyla para transferi yaptığınız kişi tarafından dolandırıldığınızı düşünüyorsanız ne yapmalısınız? Bunun için iki tane seçeneğiniz buluyor. Bunlardan ilki ilk olarak karşı taraf ile uzlaşmaktır. Para gönderdiğiniz kişi ile irtibata geçip gönderilen paranın iadesini talep etmenizi öncelikli olarak tavsiye ederiz. Ama bunu yapmadan önce para göndermiş olduğunuz müşteri hizmetlerini arayın. Müşteri hizmetlerine hatalı para transferi yaptığınızı beyan edin. Müşteri hizmetleri sizin yerinize yapmış olduğunuz işlemin iadesi için alıcı ile iletişime geçecektir. İadenin kabulü için de yine sizin için onay alacaktır. Bu işlem sonucunda hiç bir şey elde edemiyorsanız o zaman işi yargıya taşımanız gerekir. Bunun içinde izlenmesi gerekilen yol Cumhuriyet savcılığına giderek suç buyurusunda bulunulmasıdır. Suç duyurusunu da Cumhuriyet savcılığına iki şekilde yapabilirsiniz.

 1. Yazlı olarak dilekçe
 2. Sözlü olarak

Dolandırıldığınızı iddia edecek elinizde kanıtında olması gerekir. Örneğin, para gönderdiğiniz kişiye ait IBAN hesap numarasına ilaveten dolandırıcı tarafından size para göndermenizi teşvik edici yazışmalar. Dolandırıcı tarafından sizi aldatıcı olarak para göndermeyi teşvik edici yazının çıktısının elinizde olması son derece önemlidir. Böylelikle eliniz daha güçlü olur. Bu belgenin elinizde olması ile birlikte peki nasıl bir şikayet dilekçesi doldurmanız gerekiyor. Buyurun size örneği.

………………….. CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

Şikayet Eden     : Adı Soyadı – T.C. Kimlik numarası – Adres ve telefon bilgileri

Şikayet Edilen  : Adı Soyadı – T.C. Kimlik numarası – Adres ve telefon bilgileri

(Şüpheli belli değil ise bu bölüme faili meçhul yazılmalıdır)

Suç                       : Nitelikli dolandırıcılık

Suç Tarihi         :

Açıklamalar     : 

…../……/2022 tarihinde şikayet edilen şüpheli …………………………………………….. benden …………………………………… göndereceğini vaat etmiştir. Bunun içinde benden ……………………. TL para göndermemi istemiştir. Talep edilen parayı ………………………………………………… IBAN numarasına ………………………….. banka aracılığı ile gönderdim. Fakat, para göndermeme rağmen söz konusu olan ürünü göndermemiştir. Şüpheli ile bir daha irtibat kuramadığım için de göndermiş olduğum para iadesini alamıyorum. Bundan dolayı da dolandırıldığımı düşünüyorum. Gerekli incelemenin başlatılması, karşılıksız olarak hesabımdan gönderilen paranın iadesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.

Deliller             : WhatsApp görüşme kaydı, IBAN hesap numarası.

…………/……….…/………………….…

Şikayet Eden – Adı Soyadı – İmza

Savcılığa vereceğiniz bu suç duyurusunu kendinize göre düzenleme yapabilirsiniz. Hazırladığınız dilekçeyi ikametgah etmiş olduğunuz il/ilçe Cumhuriyet savcılığına elden verebilirsiniz. Savcılığa suç duyurusunda bu şekilde bulunduktan sonra peki süreç nasıl işleyecek?

 • Savcılık öncelikli olarak suçun gerçekten işlenip işlenmediğini araştırır.
 • Deliller gerçekten suçun işlendiğini kanıtlar nitelikte ise savcılık şüpheli hakkında iddianame hazırlar.
 • İddianame mahkemeye gönderilir.

Yeterli delil elde edilmezse takipsizlik kararı verilir. Yeterli delil elde edilirse de 6 ile 12 ay arasında süren bir mahkeme süreci başlar.

Savcılığa Suç Duyurusunda Bulunmak Ücretlimi?
Hayır herhangi bir ücret talep edilmez.
Savcılığa Yapılan Suç Duyurusu Nasıl Takip Edilir?
Soruşturma gizli olduğu için e-Devlet üzerinden takip edilmez. Ancak size verilen dosya numarası üzerinden savcılığa giderek suç duyurunuzu takip edebilirsiniz

Yanlış Hesaba Gönderilen EFT İptal Edilebilir Özellikle İleri Tarihliyse

EFT farklı bankalar arasındaki para transferine verilen isimdir. Açılımı ise Elektronik Fon Transferi tir. Bu transfer işlemlerini Havale ve FAST işlemine nazaran biraz daha geç gerçekleşir. Hele bir de mesai saatleri dışı olan hafta içi 16:30 ile 09:00 arası ve cumartesi pazar işlem gerçekleşti ise bu sefer işleminiz bir sonraki iş gününe aktarılır. Böylece olunca bir nevi ileri tarihli EFT yapmış olursunuz. Mesai saatleri dışında gerçekleştirilen EFT işlemleri kesinlikle iptal edilebilir. Paranızı anında geri alabilirsiniz. Mesai saatleri içinde yapılan EFT işlemleri ise elinizi çabuk tutmanı durumunda alıcının hesabına geçmemesi halinde yine %100 olarak iptal edilebilmektedir. Bu her şekilde EFT işlemleri için ise şu yolu kullanabilirsiniz.

 • Mesai saatleri içindeki EFT iptalleri için bankanızın müşteri hizmetlerini aramak.
 • Mesai saatleri dışında EFT işlemleri için ise mobil bankacılık yada yine bankanızın müşteri hizmetlerini aramaktır.

Mobil bankacılık üzerinden bekleyen EFT iptali için ise mobil bankacılığınız üzerinden şu adımları yapabilirsiniz.

Böylece yanlış hesaba göndermiş olduğunuz bekleyen EFT işleminiz anında iptal edilmiş olacaktır.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 2 Ortalama: 3]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.