Hibe Kredi

PTT 65 Yaş Üstü (Yaşlılık Maaşı) Ayılığı 2023’de Ne Kadar Oldu?

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ⇒ Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü ⇒ Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) bir çok yardımlar vermektedir. Vermiş olduğu bu yardımların bir tanesi de 65 yaş üstü erkek yada kadın ayırt edilmeksizin maaş ödemesidir. Yaşlılık aylığı olarak da bilinen 65 yaş üstü aylığını almaya hak eden herkese düzenli olarak ayda bir verilir. Her yıl olduğu gibi 2023 yılına girilmesiyle birlikte bu aylık miktarı da artmıştır.

PTT 65 Yaş Üstü (Yaşlılık Maaşı) Ayılığı 2023’de Ne Kadar Oldu?

Banka IBAN numarası tanımlanmadığı vakit PTT üzerinden verilen 65 yaş aylığına peki kimler nasıl başvuru yapabilir? Yeni yapılan zamla birlikte 65 yaş aylığı ne kadar oldu? İşte bu ve daha bir çok konu ile alakalı sorunun cevabını da merak ediyorsanız aşağıda bulabilmektesiniz.

65 Yaş (Yaşlılık) Aylığı Nedir?

Türkiye sosyal bir devlettir. Sosyal devletlerde halkının refahını düşünen, geçim sıkıntısı yaşayanların yanında olandır. Güzel ülkemizde de her şey tamda bu şekilde olduğu gibidir. Bunu nasıl sağlıyor diyorsanız. İlk olarak ilgili bir bakanlık oluşturulmuştur. Bu bakanlığın adı ise; T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tır. Bu bakanlıkta özellikle yaşam sıkıntısı çekenlere yönelik bir çok sosyal yardım programları çıkarmıştır. Çıkarılan bu sosyal yardım programlarından bir tanesi de ”65 yaş (maaşı) aylığı” tır.

65 yaş aylığı nedir? Kısa ve öz olarak sizlere açıkladım. Şimdi sıra geldi 65 yaş aylığı şartları nedir? Kimlere verilir? Kimler alır? Kimler alamaz? soruların yanıtlanmasına.

65 Yaş Aylığı Şartları Değişti Mi? Kimler Alır? Kimler Alamaz!

65 yaş aylığı ne olduğunu yukarda açıklık getirdik. Şimdide sıra geldi 65 yaş şartları nedir? 2023 yılı için değişti mi? Kimler alır? Kimler alamaz? En çok merak edilen bu soruların yanıtlarını vermeye. Devamında ise, yeni yapılan memur maaşı zamlarından sonra 65 yaş aylığı kaç lira olduğundan. Son olarak ise başvurusun nasıl yapılacağını bahsedeceğiz.

65 Yaş Aylığı Şartları:

 1. Hiç bir sosyal güvencenizin olmaması gerekir.
 2. 65 yaş ve üzeri olmalısınız.
 3. T.C. vatandaşı olunması gerek.
 4. Herhangi bir kurumdan emekli olunmamalı.
 5. Hanede kişi başına düşen gelir, net asgari ücretin 3/1 den az olması gerekir. Bu rakam ise bu sene (2.835 TL) Bunun hakkında detayları öğrenmek istiyorsanız ⇒ Hanede Aylık Kişi Başına Düşen Gelir Nasıl Hesaplanır? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

65 Yaş Aylığını Kimler Alabilir?

 1. Yukardaki şartlara haiz olanlar şahsen.
 2. 65 yaş aylığı alanların vasileri.

65 Yaş Aylığı Kimler Alamaz?

 1. Yukardaki şartlara uygun olmayanlar.
 2. Hane geliri daha sonra şartların dışında kalanlar.
 3. Maaş almaya hak sahibi olanın ölümü halinde vasileri.

65 yaş aylığı şartları nedir? Kimler alır? Kimler alamaz? bunları da paylaştık. Şimdi sora geldi sıra bu şartlara uygun olanlara bağlanacak olan 65 yaş üstü aylığının kaç lira olduğundan bahsetmeye.

PTT 65 Yaş Üstü Aylığı Ne Kadar Oldu? (2023 Yeni Ocak Ayı Zamlı Hali)

Banka IBAN numarası girilmediği zaman PTT aracılığı ile alındığından ”PTT 65 Yaş Üstü Yaşlılık Maaş” denilmektedir. Bazı yurttaşlarımız ise buna 65 yaş üstü aylığı da demektir. Her iki terimde de aynı maaşı kast eden bu aylık peki 2023 zamları sonrasında ne kadar oldu? Şimdi sizlere ilk olarak bunu burada açıklamak istiyorum. Sonrasında ise neye göre hesaplama yapıldığı hakkında bilgi vermek istiyorum.

2023 ocak ayında memur maaşlarına yapılan %30 zam sonrasında 65 yaş üstü yaşlılık aylığı 2.604 TL olmuştur.

Peki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) aracılığı verilen 65 yaş üst aylığı kaç aylık periyotlar halinde verilmektedir.

65 Yaş Üstü Maaşı Kaç Ayda Bir Alınır? Hangi Gün Yatıyor? Yatan İller

Sosyal Yardımlaşma ve Danışma Vakıfları (SYDV) nakdi yardımların bazılarını 3 ayda 1 olarak öder. Bazılarını ise senede bir sefer olacak şekilde ödemektedir. Ama, 65 yaş üstü yaşlılık maaşını aylık olarak ödemektedir. Yani her ay düzenli olarak 65 yaş üstü maaşınızı çekebilirsiniz. Peki, her ay çekilir dedik ama hangi tarihler de çekile bilinmektedir? İşte bu tarihide belirleyen 65 yaş üstü aylığı almaya hak sahibi olanın doğum tarihi belirlemektedir. Doğum tarihine göre yatacağı gün ise şu şekildedir.

 • 0-5 arasındakiler her ayın 5’inde,
 • 1-6 arasındakiler 6’sında,
 • 2-7 olanlar 7’sinde,
 • 3-8 arasında olanlar 8’inde,
 • 4-9 arasında olanlar ise her ayın 9’uncu günü ödemelerini alırlar.

65 yaş üstü yaşlılık maaşı ne zaman, hangi tarihte yattığını da yer verdik. Şimdi son olarak şartlara uygun olanlara verilen bu maaşın başvuru nasıl yapılıyor? Hangi evraklar isteniliyor? Buna geldik.

65 Yaş Üstü Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Evraklar Lazım?

65 yaş üstü yaşlılık aylığı başvurusu nasıl yapılır? Başvuru yapacaklardan hangi gerekli evraklar istenilir? Şimdi sizlere başvuru adresine kadar buradan anlatacağım. Değerli 65 yaş üstü büyüklerimiz. Yukarda paylaştığımız şartlar dahilindeyseniz şayet 65 yaş üstü yaşlılık aylığının başvurusunu kısa adı SYDV olan Sosyal Yardımlaşma ve Danışma Vakıfları vakıflarına yapabilirsiniz. Bu vakıfların adresleri ise; ilçelerinizde faaliyet gösteren kaymakamlık binalarıdır. Kaymakamlık binalarında faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Danışma Vakıfları vakıflarına 65 yaş üstü maaş başvurusunda bulunurken de yanınızda aşağıdaki belgeleri lütfen götürün.

65 Yaş Üstü Maaş Başvurusu Yaparken Gerekli Evraklar:

 1. Başvuru formu: Bu forum SYDV den temin edilir. İlgili alanlar doldurularak elden teslim edilir.
 2. Muhtaçlık belgesi: Muhtarınızdan alabilirsiniz.
 3. İkametgâh ilmühaberi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği; kaymakamlık binalarında bulunan nüfus müdürlüklerinden alınabilir.
 4. Aylık talebi vasi tarafından yapılacaksa şayet, mahkemeden alınmış olan vasilik kararı.

65 yaş üstü aylık başvurusu bu talep edilen evraklarla bahsetmiş olduğumuz şekilde adresini verdiğimiz yere böylece yapılmış olunur.

⇒ Sitemizde yer alan diğer sosyal yardımların hepsini https://www.kosgebkrediler.com/yardimlar/ bu adreste bulabilirsiniz.

65 üstü yaşlılık aylığı hakkında sormak istediklerinizi bizlere yorumlarda iletebilirsiniz. Hoşça kalın sağlıcakla kalın..

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.