KOSGEB Kredi

Yurt Dışında Çalışanlara Konut Kredisi Veren Bankalar (Gurbetçi Mortgage)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yurt dışında çalışan milyonlarca gurbetçi vatandaşımız var. Bir çoğu da çifte vatandaş olarak, Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya ile Belçika gibi ekonomisi zengin ülkelerde çalışmaktadır. Yurtdışında çalışmasına rağmen bu gurbetçilerimiz yatırımlarını daha çok ülkelerine yapmaktadır. Yatırım konusu olarak ise de en çok konut satın almaktadırlar. Türkiye’den ev almak için her ne kadarda ekonomik güçleri olsa da, ana paralarını bağlamaktan pek yana da olmadıkları gözükmektedir. Bu nedenle de emlak satın alacak olan gurbetçilerimiz mortgage konut kredisi kullanırlar. Konut kredisi kullanmak için de en çok 1- Ziraat bankası 2- Garanti BBVA 3- ING bankasını sırasıyla tercih ederler.

Yurt Dışında Çalışanlara Konut Kredisi Veren Bankalar (Gurbetçi Mortgage)

Peki, yurt dışından Türkiye’de konut kredisi çekek olan gurbetçilerimizden bu bankalarımız hangi şartları ararlar? Kullandıracakları faiz oranları şuan için kaç? Daha da önemlisi gurbetçiler nasıl Türkiye’deki bankalardan konut kredisi çekerek ev satın alabilirler.

Mortgage Gurbetçi Kredisi Nedir? Kimler Alabilir? Şartları Nedir?

Mortgage gurbetçi kredisi nedir? Kimler alabilir? Şartları nedir? Bu 3 sorunun cevabını öğrendikten sonra şayet uygunda iseniz Türkiye’den kredi çekerek ev satın alabilirsiniz. Nasıl alacağınızı, hangi bankaların vereceğini de bir sonraki başlıklarda öğrene bilirsiniz. Şimdi ilk olarak mortgage (konut) kredisi kimlere verilir. Şartları nedir? bunlara bir bakalım.

Gurbetçi Kredisi Nedir? Türkiye dışında yaşayan. T.C. yada çifte vatandaşlara Türkiye’de verilen kredi tir.
Mortgage Gurbetçi Kredisi Başvuru Şartları Nedir?
 1. Türkiye Cumhuriyeti yada çifte vatandaş olmanız gerekir.
 2. Belgelenebilir gelire sahip olmalısınız.
 3. Kredi notu istihbarat sorgulamanızın olumlu sonuçlanması gerekir.
 4. Bankalara göre 70 ila 75 yaş üstü olmamanız.
 5. En az 18 yaşından olmanız.
 6. Satın alınacak ev krediye uygun olması gerekir. Bunun içinde bir çok banka sıfır daire alacaklar için iskanı çıkmış olmasını arar.
Gurbetçi Mortgage Kredisi Kimlere Verilir? Yukarıda bahsetmiş olduğum şartlara uygun herkese verilir.

Mortgage kredisi çekecek olan gurbetçilerimizden aranan şartlar içinde yer alan Findeks KKB skoru değeri biraz yabancı belki gelebilir. Bu şart aslına bakılırsa Dünya genelinde tüm bankalardan kredi kullanacaklardan aranan bir şart olmaktadır. Sadece isimleri ülkelere göre farklılık göstere bilmektedir. Örneğin: Almanya’da buna SCHUFA denilmektedir. Hollanda’da ise BKR olarak geçmektedir.

Peki Almanya, Hollanda, Belçika yani kısacası Türkiye dışında bu şartlara sahip olan gurbetçilerimiz, mortgage konut kredisi çekecekleri zaman ne gibi evrakları tanzim etmeleri gerekir.

Mortgage Gurbetçi Kredisinde Kefil Şartı Aranır Mı?
Çoğu bankalar kefil şartı aramaz. Sadece, çok fazla miktarda konut kredisi kullanımlarında belki araya bilirler.

Bunu da bilin ki! Anavatanınıza gelirken mortgage imkanlarından yararlanmak için yanınızda bu belgeleri de getirin.

Mortgage Kredisi Kullanacak Gurbetçilerden İstenilen Belgeler Neler?

Sadece Mortgage şartlarına sahip olmanız Türkiye’de kredi çekerek ev alabileceğiniz anlamına gelmez. Şartları sağlıyorsanız yanınızda gelirken getirmeniz gereken bazı belgeler de vardır. Her ne kadar da bu evrakları buradan faks ile sağlaya bileseniz de bu işlem bir hali zamanınızı alabilir. Bu sebeple şayet Türkiye’de kredi ile ev satın almayı düşünüyorsanız bence bu belgeleri de yanınızda mutlaka getirin. Mortgage kredisi çekecek gurbetçilerden istenilen bu belgeler peki nelerdir?

 1. Gelirinizi gösteren belge.
 2. Banka hareketlerinizi gösteren ekstra.
 3. Evli olanlardan eş muvafakatnamesi
 4. Satın alınacak olan eve ait tapu belgesi.
 5. Yurt dışında ikametgah ettiğinizi gösteren belge. (Ödenmiş elektrik, su, İnternet gibi adınıza kayıtlı fatura da olur)
 6. Nüfus hürriyet yada pasaport belgeniz.
 7. Sizin yerinize vekiliniz şayet evi satın alacaksa, noter tasdikli vekalet belgesi.

Mortgage kredisi çekecek olan gurbetçilerimizden istenilen belgeler de bunlardır. Bu belgeleri de hazırladınız diyelim.

Peki siz değerli gurbetçi vatandaşlarımıza hangi bankalar mortgage konut kredisi veriyor? Buna da bakalım ve içlerinden en iyisini seçerek nasıl başvuru yapacağınızı, şuan için geçerli faiz oranlarıyla birlikte görelim.

Kredi Kullanarak Ev Satın Alacak Olan Gurbetçilerden Herhangi Bir İpotek İstenilir Mi?
Satın alacağınız eve rehin konulacağı için herhangi bir ekstra ipotek istenilmez.

Mortgage Gurbetçi Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Gurbetçilerimize morgage kredisi hangi bankalar veriyor? Bunu listelemeden önce, bir açıklama yapmak istiyorum. Bu ise, normal konut kredisi ile mortgage kredisinin arasındaki farkın ne olduğudur. Bu iki konut alımı kredisinin arasındaki tek gözle görülen fark, geri ödeme vadesinin uzun olmasıdır. Her ne kadarda margage kredisi çekecekler KDDF ile BSMV den muaf olarak görünse de benim gözlemlediğim banka normal konut kredisi ile mortgage eşitlemek için faiz oranlarını dengelemektedir. Bu yüzden dolayı bence illa konut almak için kredi kullanacaklar illa mortgage imkanlarının bankada olup olmadığını dikkate almamalı. Yok ben alıyorum arkadaş diyorsanız, da şuan için mortgage kredisi gurbetçilere veren bankalar şunlardır.

 1. Garanti BBVA
 2. Denizbank
 3. Akbank
 4. HSBC
 5. Yapı Kredi
 6. ING
 7. Odeabank

Bu bankalar resmi olarak İnternet sitelerinde mortgage kredisi kampanyası ismini telaffuz etmiştir. Şayet gelin görün ki her birinin faiz oranları mortgage kampanyası düzenlemeyen Devlete ait bankalara nazaran daha yüksektir.

Bu nedenle kredi ile ev satın alacaklara ben kardeşiniz olarak naçizane fikrim Devlete ait bankaların olanaklarına muhakkak ilk olarak bir bakmalarıdır. Bu nedenle de sizlere bu karşılaştırmayı kolaylıkla yapabilmeniz için bir tablo dahi hazırladım. Zaten tabloyu görünce mortgage kredisi veren bankalarla karşılaştırma yapınca da bana kendiniz hak vereceksiniz.

Ziraat Bankası Gurbetçi Mortgage Konut Kredisinin Faiz Oranı Hesaplama

Ziraat bankası gurbetçi konut kredisinin faiz oranları mortgage kampanyası düzenleyen bankalara nazaran bence çok daha avantajlıdır. Zaten yukarıda yer verdiğim 120 ay vadeli mortgage kredisi veren bankalarla kıyaslama yapınca sizler de bunu göreceksiniz. Bu nedenden ki! yurt dışında çalışıp Türkiye’den konut kredisi kullanacaklar için özellikle Ziraat bankasının konut kredisinin geri ödeme planını oluşturdum. Ziraat bankasının gurbetçi ve Türkiye’deki vatandaşlarına hiç bir ayrım yapmaksızın vermiş olduğu konut kredisinin faiz oranları kaç? Olduğuna geçmeden önce kafanızı rahatlamak için mortgage kredisi veren bankaların şuan ki faizlerinin ne kadar olduğunu bir görelim.

Banka Adı 120 Ay Geri Ödemeli Faiz Oranı
Garanti BBVA %2.00
Denizbank %2.09
Akbank %1.82
HSBC %2.47
Yapı Kredi %2.11
ING %2.29
Odeabank %2.38

Mortgage olarak gurbetçilerimize konut alımlarına kredi sağlayan bankaların faiz oranları şuan için 120 ay vadeli olarak bu şekilde. Peki, benim sizlere önermiş olduğum Ziraat bankasının konut kredisinin faiz oranı kaç?

 • Ocak ayı için Ziraat bankasının konut kredisinin faiz oranı 120 aya %1.29 olmaktadır.

Bence sizin de görmüş olduğunuz gibi, konut kredisi için en iyi imkanlar her zaman olduğu gibi yine Ziraat bankasında. 120 ay vade için çekeceğiniz Ziraat konut kredisinin geri ödeme taksitlerinin kaç TL olacağını da merak ediyorsanız. Onu da siz değerli gurbetçilerimiz için atlamadan oluşturdum.

Ziraat Bankası MORTGAGE Faiz Oran Hesaplaması
Miktar (TL) Vade (Ay) Aylık Ödeme Toplam Maliyet
150.000 120 2.464,30 TL 295.717,41 TL
200.000 3.285,74 TL 394.288,73 TL
250.000 4.107,17 TL 492.861,87 TL
300.000 4.928,61 TL 591.433,20 TL
350.000 5.750,04 TL 690.006,28 TL
400.000 6.571,48 TL 788.577,58 TL
450.000 7.392,91 TL 887.150,57 TL
475.000 7.803,63 TL 936.436,17 TL
500.000 8.214,35 TL 985.721,83 TL

Türkiye’de kredi çekerek ev almak için tüm şartlara diyelim ki uygunuz. Peki, bu krediyi nasıl çekebiliriz? Aylık taksit ödemelerini nasıl gerçekleştire bilir?

 • Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi imkanlarını Devlet faiz indirimli olarak vermektedir. Bir çok gurbetçimiz memleketlerine dönüş yaparak hayvancılık yapmayı düşünmektedir. Bu nedenle bu içeriği sizler için hazırladığımı bilmenizi isterim.

Tüm bunların cevabını Türkiye’ye dahi gelmeden nasıl yapılacağınız birlikte aşağıda anlattım.

Ziraat-bankası-Mortgage-Konut-Kredisi-Gurbetçi-Şartları-Nedir

Sıfır daire satın almak için kredi kullanacaklar, evinizin en az yukarıdaki resimde kadar bitmiş olması gerekmektedir.

Yurt Dışında Yaşayanlar Türkiye’den Kredi Çekebilir Mi? Mortgage Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurt dışında yaşayanlar Türkiye’den kredi çekebilir mi? Şartlara sahipseniz buna EVET olarak yukarıda yanıt verdiğimi görebilirsiniz. Şartlara uygun olması halinde peki memleketlerinizde konut kredisi çekere ev nasıl alabilirsiniz. Bunlar dan bir tanesi yaşadıkları Almanya, Hollanda, Belçika gibi ülkelerden gelmeden yapmak isteyenler için anlattım. Bir diğerini de Türkiye’ye şahsen gelerek konut kredisi kullanmak isteyenler için anlattım. Böylece ülkenize hiç gelmeden de gelerek de 2 yolla konut kredisi kullanarak ev alabileceksiniz.

Türkiye’ye Hiç Gelmeden Konut Kredisi Nasıl Çekilir? Ev Alınır?

Yaşadığınız ülkeden çıkıp gelmeden hem konut kredisi kullanabilirsiniz. Hem de kredili olarak şartları sağlayan istediğiniz daireyi satın alabilirsiniz. Bunu yapmak için ise yapılması gerekenler ise şunlardır.

 1. Sizin yerinize ev kredi çekecek olan kişiye noter onaylı vekaletname vermelisiniz. (Karşı tarafa güveniniz yoksa, sadece adıma konut satın alabilir vekaleti de çıkarta bileceğinizi bilmenizi isterim.)
 2. Gerekli olan yukarıda bahsi geçen evrakları göndermelisiniz.

Daha sonra vekiliniz kredi işlemlerini banka şubesinde sizin yerinize halleder, tabuyu sizin adınıza çıkarttırır.

Türkiye’ye Gelerek Nasıl Konut Kredisi Çekebilirsiniz?

 1. Konut kredisi çekeceğiniz bankaya şahsen gidin.
 2. Gerekli evrakları bireysel müşteriler temsilcisine teslim ederek, konut kredisi çekeceğinizi beyan edin.
 3. Başvurunuzu müşteri hizmetleri değerlendirir ve onay için talebinizi banka merkezine iletir.
 4. Krediniz onay alması durumunda banka ile anlaşmalı ekspertiz satın alınacak daireyi kontrol eder.
 5. Krediniz bilir kişinin raporuna göre onay alır.
 6. Satın alma işlemleri banka avukatı eşliğinde sağlanır.

Yaklaşık 3 ila 5 iş günü içinde her iki şekilde de banka kredisi ile Türkiye’den ev satın almış böylece olursunuz.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 92 YORUM
 1. Umut dedi ki:

  Slm ben suudi arabistanda calisiyorum 150 bin konut kredisi cekmek istiyorum 2 yillik yukarda yazdiginiz tum belgeleri saglayabilirim sadece kredi karti hic kullanmadim onu temin etmeden kredi verme imkani varmi bankanin

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Çok rahatlıkla kredinizi kullana bilirsiniz. Türkiye’de var olan bir kredi notunuz var mı?

 2. Leyla dedi ki:

  merhabalar ben isvicre’de yasiyorum, TR’de daire satin almak istiyorum. Konut kredisi cemek istiyorum. 60 taksite baglamis olsam kredi süresini, ama 24 ay icinde geri ödemek istesem bu banka taraf kabul ediliyormu? 650bin TL konut fiyatina maximum ne kadar kredi verilebilir? Emlakci ile mi anlasmali oluyor bu islem? tesekkür ederim

1 5 6 7