KOSGEB Kredi

Konut Kredisi Dosya Masrafları Ne Kadar? (Sigorta, Ekspertiz)

Konut Kredisi Dosya Masrafları Ne Kadar? (Sigorta, Ekspertiz)

Bankalar her kredi için faiz aldığı yetmiyormuş gibi ne yazık ki birde işlem yada dosya masrafı adı altında bir kesinti uygulamaktadır. Bu uygulama üzülerek söylemem gerekir ise 2021 yılında da sürmeye devam etmektedir. Konut alımları içinde de uygulana dosya ve bilir kişi yani ekspertiz ücreti olarak ne kadar bir kesinti yaşarsınız buna cevap olduk. Ayrıca sizler için ufak da bir araştırma yaparak en az dosya işlem ücreti kesen bankayı da tanıttık.

Konut Kredisi Kullanan Tüketiciye Yapılan Zorunlu Sigorta

Her banka tüketiciye hangi opsiyonda kredi olanağı sunarsa sunsun mutlaka kredi olanaklarından faydalanan tüketiciye ferdi kaza veya hayat sigortası yapmaktadır. (Bu şartlar ara sırada olsa kampanya kapsamında istenmeye bilmektedir. ) Bankalara göre yapılacak olan hayat veya ferdi kaza sigorta ücretleri değişiklik gösterse de günümüzde en az olarak yapılan hayat sigortası 120 TL den başlamaktadır. Yapılacak olan bu hayat veya ferdi kaza sigortası kredi vadesi boyunca devam edip tüketiciden bir defada toplam olarak kullandığı krediden kesilmektedir. Sigorta bedeli genel olarak bankaların belirlemiş olduğu yaş kriterine ve kredi limit, vadesine göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Konut Kredisi Kullanım Dosya Masrafı 2021

Tüketici hakem heyetleri tarafından her ne kadarda da alınmasının etik olmadığı kararı alınsa da bankalar tarafından dosya masrafları ”kredi tahsis ücreti” adı altında tüketicilerden alınmaktadır. Bankalardan alınman bu masraf tüketiciden bir defaya mahsus olarak alınmada ve kullanılan ev kredisi içinden çekilmektedir. Bir hayli yüksek olan kredi tahsis ücretleri genel olarak kullanılan kredinin en az %0,5 den başlamaktadır. Anlayacağınız kullanacağınız kredi limiti ne kadar çoğalırsa kesilecek olan dosya masrafı da o kadar artacaktır. Bunun da hesaplamasını en uygun olan bankaya göre yaparsak şayet, karşımıza şöyle bir tablo çıkmaktadır.

 • 50.000 lira konut kredisinin en az dosya masrafı 2021 yılında %0,5 ‘den hesapladığımız vakit → 250 Lira olur.
 • 100.000 TL konut almak için kredi kullanan bir vatandaşın dosya masrafı olarak uğrayacağı kesintisi ise ==> 500 lira olur.
 • 125.000 lira için en az kesilecek dosya masraf kesintisi ise => 625 lira civarlarında olacaktır.
 • 150.000 lira kullanacak olan bir vatandaşın dosya işlem ücreti kesintisi en az ==>750 olur
 • 175.000 TL konut kredisinin kesinti miktarı ise 875 lira olacaktır.
 • Son olarak ise 200.000 liranın toplam olarak kesilecek olan dosya masrafı 2021 da en az 1.000 lirayı bulacaktır

DASK ve Konut Kasko Paketleri Masrafları Can Yakıyor 🙁

Kredilendirilmiş olarak alınan evin yine kredi vadesi bitene kadar zorunlu olarak her yıl düzenli olarak yapılması gereken konut kredisi masrafları içerisinde yer alan bir diğer giderde DASK ve konut kaskosu dur. DASK ve konut kaskosu aynı araç sigortası ve kaskosuna benzemektedir.! Kısaca aralarındaki farkı belirtmek gerekirse DASK sadece doğal afetleri kapsarken konut kaskosu da konutta oluşabilecek olan tüm tahribatları içine almaktadır. Ücretlendirme konusuna gelirsek DASK ( Doğal Afet Sigorta Kurumu ) konut kaskosuna göre daha uygun olup 133 TL den başlamaktadır. Konut kaskosu da tamamen kapsadığı içeriğe göre ve işlemi yapan sigorta acentasına göre fiyatları değişiklik göstermektedir. Yine konut kaskosu fiyatını belirleyen bir diğer kriterde evin m2 değeridir. Günümüzde normal muhitlerde yer alan bir evin ortalama olarak konut kasko bedeli yıllık olarak yaklaşık 258 TL den başlamaktadır.

Konut kredisinin dosya masraflarının hesaplanması

Konut kredisinin dosya masraflarının hesaplanması

Konut Ekspertiz Masrafları Ne Kadar Tutar?

İster sıfır daire alın ister ise kullanılmış olan ikinci el ev alın mutlaka konut kredisi kullanacaksanız eğer ekspertiz ücreti vermek zorundasınız. Ekspertiz yani bilir kişi ücreti dosya masraflarından ve tapu giderlerinden sonra en fazla ödenen masrafların içinde yer almaktadır.

En uzun vadeli konut kredisi çekmek istiyorsanız 30 Yıl En Uzun Vadeli Konut Kredisi Veren Bankalar safamızı bir ziyaret etmelisiniz.

Ekspertiz ücretleri yine kredi kullanacağınız bankaya göre değişiklik gösterse de günümüzde en az olarak ödenen tutar 500 TL tir. Ortalama ise 900 ile 1100 TL civarlarında değişmektedir.

Kredi Erken Ödeme Tazminatı Masrafları

Bankalar yapmış olduğu işlem ve size vermiş olduğu paranın kar payını ağırlık olarak kredi vadesinden çıkarmaktadır. Siz şayet vade farkı ödemekten kaçar da kredinizi gününden önce kapama talebinde bulunursanız sizden banka erken kredi kapama tazminatı adı altında ücret kesintisinde bulunacaktır. Bu kesinti kullanmış olduğunuz kredi limitine göre değişiklik gösterse de kesintiler % olarak yapılmakta ve günümüzde ortalama olarak %2 civarlarında yer almaktadır.

Konut Kredisi Masrafları Düşürme Yöntemleri Nelerdir?

Kullanmış olduğunuz konut kredisinin ekspertiz masrafları ve konut kaskosu harcamalarını düşürmek elinizdedir. Bunun için yapmanız gereken konut kaskosunu bankanın yapmasına fırsat vermeden dışarıdan özel olarak sigortacılık hizmeti veren acentalara başvurmanız, ekspertiz ücreti için ise şayet sıfır apartmandan daire alıyorsanız ve sizin gibi konut kredisi kullanacak komşularınız mevcut ise kendinize ortakçı bulmanızdır.

Okumaktan benim gibi hemen sıkılanlardan mısınız ? 🙂 Sesli anlatımı izleyin o zaman 😉

Not: Konut kaskosunu sigorta acentasına yaptırırken en düşük kapsamda yer almasını belirtirseniz ücreti daha uygun olacaktır.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Sefer dedi ki:

  Merhaba,ben 178bin TL kredi başvurusu nda bulundum .toplam bu Mevlana’nın bana masrafları n kadar. Teşekkürler

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Mevlana derken anlamadım!

 2. Coşkun dedi ki:

  100.000 konut kredi masrafı nedir

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   %4 tapu harcı öderseniz, bin TL üzeri ekspertiz, sigorta ve kredi kullanım ücretleri ile 100 bin TL maliyeti toplamda 6 ile 8 bin TL kadar çıkacaktır.

  2. Aynur dedi ki:

   100bin konut kredisi çekilirse exper ücreti ne kadar olur 100 binin hepsini kullanabiliyormuyuz?

   1. KOSGEBAdmin dedi ki:

    Ekspertiz ücretleri çekilecek olan konut kredisinin miktarına göre bilirlenmez efendim.

    1. Aynur dedi ki:

     Ekspertizin sabit 1 bin lira ücret alma durumu var dme sabit böyle anlıyorum ciftci kredisinde

     1. KOSGEBAdmin dedi ki:

      Evet, ne kadar çekerseniz çekin ekspertiz ücreti sabit olacaktır. Ancak, aynı yerden bir kaç kişi ile konut alırsanız bu ücret düşer.