Hibe Kredi

Kadın Çiftçilerimize En İyi Kredi Veren Bankamız BURADA

Kadın Çiftçilerimize En İyi Kredi Veren Bankamız BURADA

Girişimci kadın çiftçilerimize bankalar 36 aya varan hayvancılık işletme kredisi vermektedir. Ayrıca 2022 yılında 4603 sayılı kanunun Cumhurbaşkanı Kararı ile Ziraat bankası kadın çiftçilerimize hayvancılık ve tarım alanında ekstra faiz indirimli kredi sağlamaktadır. Devlet faiz destekli olarak Ziraat bankası bu fırsatları diğer çiftçilerimize nazaran bir çok konu başlığında en az %0.10 daha avantajlı bir şekilde sağlamaktadır. Peki, hem Ziraat bankasından hem ise kadın girişimci çiftçilere hayvan kredisi veren başta Denizbank olmak üzere tüm bankalar hangileridir? Bunun yanı sıra bu bankaların uygulamış olduğu faiz oranları kaç tır. Tüm başvuru şartları ve talep edilen evraklarıyla bu başlıları burada açıklık getirdik.

Bayanlara Hayvan Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Bayanların çiftçilik hayatında daha çok yer alabilmeleri amacı ile devletimiz bir çok teşviklerinde onları daha ön plana tuttuğu aşikardır. Bu hayvancılık alanında da değişmemiş olup işletme belgesi sahibi kadın çiftçilerimizin sektöre dahil olmaları için Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat bankasın dan alacakları her türlü canlı hayvan desteklemelerine dahil edilmişlerdir. Türkiye’de sadece Ziraat bankası kadın çiftçilere hayvansal yatırımlar için kredi vermemektedir elbette ama tüm bankaların sizlere sunmuş olduğu kredi faiz oranlarına göre nerede ise 4/1 oranında olanak sağladığı göz önünde bulundurur isek bizce en iyi seçenek kadın çiftçilerimiz için hiç kuşkusuz ki Ziraat bankasıdır. Ama şunu da belirtmem gerekir ki RESMİ GAZETE’de yer alan bu olanaklardan yararlanabilmeniz için bazı şartları taşımanız gerekir. Bu şartlar hem alacağınız hayvandaki özellikler hem de kadın çiftçilerin taşıması gereken nitelikler olarak ikiye ayrılmaktadır. İlk olarak siz kadın çiftçilerimizde mutlak suret ile olması gereken özellikleri isterseniz bir belirtelim, şayet talep edilen şartlara elverişli iseniz daha sonra almak istediğiniz hayvanda istenilen özellikleri incelersiniz.

Kadın Çiftçiye Kredi Şartlar Nedir?

Kadın çiftçilerimiz her ne kadar da erkeklere oranlar ile devletin daha ön planında yer alsa da üzülerek belirtmem gerekir ki! Ziraat bankası tarafından kullanılacak olan hayvansal kredi için istenilen şartlar erkekler ile aynıdır. Buna göre ise bankamızın sizden istediği şartlar şu şekilde olmaktadır.

 1. Mutlak suret ile kadın çiftçimizin hayvancılık yapıyorsa işletme belgesine sahip olması şarttır. (ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır) da belge hakkında detayları bula bilirsiniz.
 2. Kredi notları riskli alanda yer almamamı gerekmektedir.!
 3. Kadın çiftçilerden ipotek değeri olan rehin istenilir. Şayet çiftçimiz hayvancılık ile uğraşıyor ise üzerlerine küpe numaraları ile kayıtlı hayvanları rehin ederek de kredi başvurusunda bulunabilirler.
 4. Kredi miktarına göre en az 2 çalışan olmak kaydı ile eşlerinin onayları ile kefil isteyebilmektedirler.
 5. Nüfus cüzdanı ve adres teyidi için bazı belgeler isteyebilmektedirler.
 6. Devlete vergi borcu yoktur yazısı talep edebilirler. Vergi dairesinden ücretsiz olarak çıkarıla bilir.
 7. Üst (65 en fazla 70) alt yaş (en az 18) şartı mutlaka ararlar.

bu şartlar özellik ile belirtmem gerekir ki hayvan kredisi için başka banka seçeneğinde bulunmanız halin de bile istenilmektedir.

Şimdi bu şartları taşıdığınızı var sayarak alacağınız hayvandaki özellikleri isterseniz bir belirtelim.

Alınacak Olan Hayvandaki Özellikler Çok Önemli

Hangi hayvancılık sektörü için indirim faiz desteklemelerinden yararlanacak olur iseniz olun mutlaka alacağınız hayvanda banka bazı şartları arar, bu şartları genel olarak belirtmem gerekir ise, şu şekilde sizlere bir kabaca liste oluşturabilirim.

 1. Yurt içinde doğum yapmış olması.
 2. Alınacak sayı miktarı.
 3. Cinsi ve ırkı.
 4. Yaşı ve doğum sayısı.
 5. Küpe numaralarının HAYBİS yada Bakanlık tarafından sektöre yönelik kurulan izleme sisteminde yer alması.
 6. Bakanlık sisteminde hayvanların yer alma süreleri.

en göze batan şartlar olarak ön planda yer almaktadır. Şimdi tüm hayvancılık sektörü için bu özellikleri de göz önünde bulundurarak şartları sırası ile belirtelim isterseniz.

Genç Kadın Çiftçilerin Alacakları Hayvan Mutlaka Bu Özelliklere Haiz Olmalıdır!

Sizden almanız gereken hayvandaki bu özellikler resmi gazetede yer aldığı gibi paylaştığımızı lütfen unutmayınız. Buna göre ise 27/12/2016 tarih ve 2016/9695 sayılı karara göre hayvanlarda aranan özellikler şu şekildedir.

Bayanlara Hayvan Kredisi Veren Bankalar

Bayanlara Hayvan Kredisi Veren Bankalar

 1. Damızlık süt sığırcılığı için alınması gereken hayvan sayısı en az 5 baş olmalı. Hayvan cinsleri ise; Manda, ülkemizde doğmuş olmak kaydı ile siyah yada kırmızı alaca holstein veya jersey ırkı. Yaşı en az 36 aylık ve ilk defa doğum yapmış yada gebe olmalıdır.
 2. Etçil yada Konbine Damızlık Sığır Yetiştiriciliği için alınacak sayı yine en az 5 baş olmalı ve hayvan ırkları ise, Simental, Hereford, Angus, Şarole, BrownSwiss, Limuzin yada Montbeliard olmalıdır. Yaşları ise en az 36 aylık ve ilk defa doğum yapmış yada gebe olabilir.
 3. Düve yetiştirecek kadın çiftçilerimiz en az 50 baş dişi danalar almalıdır. Yaşları ise en az 4 en fazla 13 aylık olabilir.
 4. Büyükbaş hayvan yetiştirecek olan bayanlarımız kültür ırkı veya melezi olmak kaydı ile en az 10 baş alım yapmalı ve hayvanların yaşlarının da en az 48 aylık olması aranır.
 5. Büyükbaş besicilik yapacak olan kadın çiftçilerimiz 10 baş hayvan almalı ve alınacak büyükbaşların bakanlık izleme sisteminde en az 3 ay süre ile kayıtlı olması istenilir.
 6. Keçi yada koyun yetiştirecek olan kadınlarımızın en az koyun için 50 baş keçi için ise 25 başlık bir alım için müracaatta bulunması gerekir. Alınacak olan küçükbaşların ülkemizde doğmuş olması ve yaşlarının da 6 ile 24 aylık aralarında olması şarttır.
 7. Kanatlı sektöründe yer almak isteyen kadın çiftçilerimiz ise etlik tavuk için en az 10 bin adet yumurta tavukçuluğu için ise 7.500 adet alması yeterlidir.

Ziraat Bankası Kadın Çiftçi Faiz Oranları Nedir?

2022 yılında Ziraat bankası hayvan kredisi faiz oranları cari olarak senelik %14 olarak belirlenmiştir. Bu oran yıl içerisinde bir kaç puan aşağı veya yukarı olarak değişik de gösterebilmektedir. Bu yıl kadın çiftçilerimize ise resmi gazete de ayrı bir parantez açılmıştır. Böylece işletme sahibi olanların haricinde kadın çiftçilerimiz hayvansal konulardaki kredileri %10 daha düşük oranlarda kullana bilmektedir. Bunun örneğini aşağıdaki koyun kredileri için devletin sağlamış olduğu faiz desteği tablosunda paylaştım.

blank

Ziraat-Bankası-Kadın-Çiftçi-Faiz-Oranları-Nedir

Böylece kadın çiftçilerimiz işletme belgesi haricinde aranan diğer hiç bir kriterlere dahi sahip olmasalar bile Ziraat bankasından senelik olarak şu faiz oranları ile hayvansal kredi kullana bilirler.

 • Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği
  • Yatırım ve işletme dönemleri için %60 faiz desteği alırlar. Böylece senelik %5.60 aylık ise %0.46 faizler ile kredi kullanabilirler
 • Damızlık Düve Yetiştiriciliği
  • Yatırım ve işletme dönemleri için %85 faiz desteği alırlar. Böyle yıllık faiz oranı %2.10 oranına düşer, aylık ise bu oran %0.17 oranına tekabül etmektedir.
 • Büyükbaş Hayvan Besiciliği
  • Her iki dönem için %60 faiz desteği alırlar. Senelik faiz oranı %5.60 aylık ise bu oran %0.46 oranına denk gelir.
 • Küçükbaş Hayvancılık
  • %85 faiz desteğini her iki dönem içinde alılar. Bu şekilde faiz oranı yıllık %2.10 aylık ise %0.17 denk gelir.
 • Arıcılık
  • Her iki faaliyet dönemi için %60 faiz desteği almış olurlar. Aylık faiz oranı ise %0.46 oranına denk gelir.
 • Kanatlı Sektör
  • Yatırım için %35 destek ile senelik %9.10 faiz imkanlarından yararlanırlar Aylık faiz oranı ise %0.75 faizli olarak kredilerinden istifade etmiş olurlar.
  • İşletme dönemi için ise %60 faiz desteği görüler. Böylece aylık %0.46 faiz olanaklarından kadın çiftçilerimiz istifade etmiş olurlar.
 • Geleneksel Hayvansal Yatırımlar
  • 100.000 TL kadar her iki dönem içinde faizsiz kredi kullanırlar.
   • Her iki dönem için 100 bin TL üzerinde rakamlar için %60 faiz desteği ile aylık %0.46 faizli kredi olanaklarından yararlana bilirler

En düşük faiz oranı olan aylık %0.17 faiz oranı ile 60 ay ödemeli bir hesaplama tablosu oluştur isek taksit ödemeleriniz şu şekilde oluşacaktır.

Miktar Aylık Ödeme Toplam Maliyet
50.000 TL 886,22 TL 53.173,34 TL
70.000 TL 1.240,71 TL 74.442,67 TL
80.000 TL 1.417,96 TL 85.077,39 TL
100.000 TL 1.772,44 TL 106.346,65 TL
120.000 TL 2.126,93 TL 127.616,03 TL
140.000 TL 2.481,42 TL 148.885,32 TL
150.000 TL 2.658,67 TL 159.520,05 TL

Kadın Çiftçiye Kredi Veren Diğer Bankalar Hangileridir?

Ziraat bankasının yanı sıra diğer 6 bankada kadın çiftçilere hayvan yatırımlarına karşılık kredi olanakları sağlar. Bu bankalar tarafından istenilen şartlar ise yine nerede ise Ziraat bankası ile aynıdır. Sadece en büyük fark ise alınacak olan hayvan sayısı için herhangi bir diretme olmamaktadır. Bankalara göre hayvan kredisinin faiz ve geri ödeme vadeleri değişiklik ayrıca gözükmektedir. Kredinin ödeme periyotları ise çoğunlukla 3 ayada 1 geri olacak şekilde sağlanmaktadır. Listemizde kadın çiftçiye kredi veren bankalarından bazıları ise bu vadeyi biraz daha esnetip harmanda öde şeklinde kampanyalar da düzenleye bilmektedir. Harici sağlanan diğer imkanları Kadın Genç Çiftçilerimiz Çok Daha Şanslı başlığı altında bulabilirsiniz. Şimdi sizlere Ziraat harici kadın çiftçilere kredi veren diğer bankaların hangileri olduğunun listesini paylaşmak istiyorum.

gelmektedir. Listemizde kadın çiftçilere tarımsal ve hayvansal kredi veren bu bankalar ÇKS belgesi şartı koştuğunu belirtmek isterim. Dolayısıyla sadece iyi bir kredi notu ile kredi kullana bilmenin yegâne yolu tüketici kredilerinden geçmektedir. Özellikle amatör olarak başlangıç yapacaklara önermiş olduğum bu kredi olanağını da sizlere en iyi sunan Denizbank olmaktadır. Bankanın bu ayki sağlamış olduğu imkanlar ise şunlardır.

 • Denizbank 36 aya kadar bütün vadelere aylık %2.82 faiz uygulamaktadır. Farklı tutarlara uyguladığı geri ödeme toplam ve aylık miktarları ise tablomuzda olduğu gibidir.
Denizbank Bireysel Kredi Geri Ödem Takvimi
Miktar 36 Aylık Boyunca Taksit Tutarı Toplam Maliyet
15.000 TL 726,98 TL 26.171,59 TL
20.000 TL 969,31 TL 34.895,22 TL
25.000 TL 1.211,64 TL 43.618,95 TL
30.000 TL 1.453,97 TL 52.342,73 TL
50.000 TL 2.423,28 TL 87.238,17 TL

Detaylı bilgiyi 0-850-222-08-00 Denizbank müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz. Yada ön başvurunuzu doğrudan https://bit.ly/385f8UO bu adres üzerinden hemen yapabilirsiniz.

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.