KOSGEB Kredi

Hibe Destekli Traktör Nasıl Alınıyor? Hangi İllere Veriliyor? (SORGULAMA)

Hibe Destekli Traktör Nasıl Alınıyor? Hangi İllere Veriliyor? (SORGULAMA)

Traktör proforma fatura bedelinin en az %20 en çok %60 kadarını Devletten hibe desteği alabilirsiniz. Geri kalan tutarını ise de faizsiz veya çok düşük faizlerle 72 aya varan vadelerle ödeye bilmektesiniz. Ülkemizde bu 2 hibe desteği ile verilen projelerin isimleri ise TKDK ile ORKÖY olmaktadır. TKDK ülke genelinde sözleşmeli üretim yapma asıl şartı ile seçili 42 illere bu olanakları çağır ilanlarıyla sağlamaktadır. OGM bünyesine bağlı olan ORKÖY ise de 21.395 orman köylümüze ferdi kredi desteği ile sağlar. Bu nedenle ilk olarak traktör hibesi almak isteyen çiftçilerimiz bu iller veya köylerde olduğunuzu sorgulama yapmanızı tavsiye ederim. Sorgulama sonrasında destek verilen iller yada köyler iseniz, sonrasında şartların neler olduğunu sitemizden inceleyip, nasıl başvuru yapacağınızı göre bilirsiniz.

Traktör Hibe Desteği Kimlere Verilir? Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çiftçilik faaliyetlerinde motorlu makinaların önemi bir hayli fazladır. En çok ihtiyaç duyulanı ise şüphesiz ki traktörler olmaktadır. Kendisine takılan yardımcı ekipmanlarla kepçe görevi dahi gören bu harika makinalar, günümüzde Devlet hibe destekleri ile dahi alına bilinmektedir. Bu güne kadar da binlerce çiftçimiz sahip oldukları traktörleri bu şekilde almıştır. Sizde %20 den başlayıp %60 kadar çıkan hibe destekleriyle traktör sahibi isterseniz olabilirsiniz. Nasıl olabileceğinize geçmeden de kimlere verilir bilmenizindi fayda olacaktır. Boş hayallere girmemek adına bu nedenle ilk olarak bulunduğunuz il/köy traktör hibe desteği sorgulama da yer alıp almadığınıza lütfen bakınız. Peki bu sorgulamayı nasıl yapabilirsiniz? Tabi ki ikametgah ettiğiniz ilin TKDK yada ORKÖY içinde yer alıp almadığına bakarak? Hadi şimdi aşağıdaki tablodan bir bakalım, TKDK yada ORKÖY içinde yer alıyor musunuz?

TKDK Tarafından Traktör Desteği Verilen İller Hangileri
Afyonkarahisar Balıkesir Diyarbakır Kahramanmaraş Manisa Sivas
Ağrı Burdur Elazığ Karaman Mardin Şanlıurfa
Aksaray Bursa Erzincan Kars Mersin Tokat
Amasya Çanakkale Erzurum Kastamonu Muş Trabzon
Ankara Çankırı Giresun Konya Nevşehir Uşak
Ardahan Çorum Hayat Kütahya Ordu Van
Aydın Denizli Isparta Malatya Samsun Yozgat

 

ORKÖY Projesi Kapsamında Traktör Hibe Desteği Verilen Köyler
ORKÖY kapsamında destek verilen illerin listesi ⇒ Orman Köyü Listesi bağlantımızda yer almaktadır.

Yaptığınız sorgulama sonrasında TKDK ve ORKÖY illeri/köyleri içinde iseniz, traktör hibe desteği alabilmek için en kritik şartı sağlıyorsunuz demektir.

TKDK IPARD kapsamında yer alan 42 il içinde iseniz de alacağınız traktör için nasıl hibe alabileceğinizi aşağıda anlattım.

TKDK IPARD Traktör Hibe Desteği Başvuru Hakkında

TKDK Avrupa birliği uyum kapsamında IPARD-2 programlarıyla bir çok tedbir kodu oluşturmuştur. Oluşturulan bu tedbir kodları ile de kırsal alandaki çiftçilerimize ve yatırımcılara hibe destekleri sağlanmaktadır. Sağlanan bu hibe destekleri içinde belli dönemlerde traktör alımları için de hibe verilmiştir! Traktör alımına %50 varan hibe sağlanan TKDK IPARD tedbir adı ise; Çiftçilik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi tir. Bu tedbir kodu ile daha önce traktör alımına hibe almış bir çiftçimizin röportajını da görmek istiyorsanız, aşağıdaki görselimize bir göz atmanız yeterlidir.

Yukarıdaki görseli sizin de görmüş olduğunuz gibi TKDK resmi İnternet sitesinden aldım. Bunu özellikle de paylaşmamın nedeni ise şudur. ”TKDK hibe traktör destekleri her zaman verilmez. Bu nedenle, bir çok çiftçimiz sürekli verildiğini düşündüğü için kurumu aramaktadır. Kurum da hali ile traktör hibesinin verilmediğini söylemektedir. Bu durumda ise bizim sizleri yanıltıcı haber verdiğimiz düşünülmektedir.” Bu nedenle bir kaz daha üstüne basarak söylemem gerekir ise değerli çiftçilerimiz.

TKDK IPARD-2 kapsamında 302-Çiftçilik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi ana tedbir kodunun altında yer alan 302-1 Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi verilen traktör hibe destekleri BELLİ ZAMANLARDA VE ALINAN ÜRETİM TAAHÜTNAMESİ doğrultusunda verilmektedir.

TKDK IPARD kapsamında traktör alımları için bu durum aranırken, diğer makine alımları için çoğunlukla aranmadığını da belirtmeden geçemeyeceğim. Tarımsal alanda çiftçilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak olan diğer hibe desteği sağlanan bu makineler nelerdir diyorsanız da, aşağıda göre bilirsiniz. Başvuru yol haritası nasıl diye merak edenler için izlenecek yol ise şu şekildedir.

 1. TKDK il koordinatörlüğünüzü arayarak, traktör yada ekipmanlarına ait desteklerin başlayıp başlamadığını sorunuz. İl koordinatörlüklerinin telefon numaralarını TKDK Desteklenen Sektörler ve İller Hangileridir? sayfamda bula bilirsiniz.
 2. Başvuru çağrı ilanı, rehberi ve başvuru paketlerini bilgisayarınıza indiriniz. https://www.tkdk.gov.tr/ProjeIslemleri/BasvuruPaketi/7 bu bağlantıdan bunları indire bilirsiniz.
 3. Makine ekipman alımları için TKDK tarafından belirlenen formata uygun projenizi oluşturunuz.
 4. Makine alımlarını ”Teklif Alma” kuralları çerçevesinden teklif alınız.
 5. Projenize uygun iş planını bilgisayarınıza indirin. Rehbere göre iş planınızı oluşturunuz.
 6. Başvuru paketinde istenilen şekilde resmi belgelerinizi temin ediniz.
 7. Word formatında yer alan taahhütnamenizi doldurunuz.
 8. Başvuru formu, harcama tablosu ile varlıkların listesine ait forumları bilgisayarınıza indirin.
 9. Teknik şartnameler ile keşif özetlerini sisteme yükleyin.
 10. Başvuru ve harcama tablosu ile mevcut varlıkların listesini doldurduktan sonra sisteme yükleyin.
 11. Başvuru formu ve ekleri, iş planı ile teknik projeden oluşan paketlerini oluşturunuz.
 12. Başvuru paketini 1 orijinal 1 de yedek olacak şekilde oluşturun. Ayrı şekilde klasör oluşturun. Elektronik ortamda harici bellek olarak hazırlayın.
 13. Hazırlanan paketleri TKDK il koordinatörlerini elden teslim edin.

Başvurunuz TKDK tarafından değerlendirir, size evrakların eksik değilse geri dönüş sağlanır.

1- Hibe Desteği Verilen Diğer Tarım Makineleri Nelerdir?

Tarım makinesi olarak sadece traktör alımlarına hibe verilmekle kalınmamaktadır. TKDK ve ORKÖY dahil olmak üzere GAP, DAP, DOKAP ve KOP gibi projeleri üzerinden den bir çok yardımcı tarım makine/aletlerine de Devletimiz hibe sağlamaktadır. Projelere göre hibe verilen tarım aletlerin neler olduğu farklılık göstere bilir. Bu nedenle sizlere şu projeden bu tarım aletini hibeli olarak alabilirsiniz gibi net bir yönlendirme yapamayız. Ama, Tarım İlçe Müdürlük binasına giderek aşağıda listede bulunan hibeli tarım makinelerinin hangilerinin şuan için proje kapsamında verildiğini doğru bir şekilde öğrene bilirsiniz.

Devletin Hibe Desteği Sağladığı Tarım Aletleri Listesi
Pulluk Mibzer Rotovatör Rototiller Diskaro
Kültivatör Merdane Çizel Pulluk Tırmık Römork
İlaçlama Makinesi Ön Yükleyici Arka Yükleme Kepçesi Çayır, Ot Biçme Makinesi Ot Toplama Tırmığı
Gübre Serpme Makinesi Sıvı Gübre Dağıtma Tankı Katı Gübre Dağıtma Römorku Taş Toplama Makinesi Tesfiye Küreği
Konveyör Yükleme Bandı Su Tankeri Elevatör Çapa Makinesi Dal Öğütme Makinesi
Budama Makinesi Toprak Burgu Makinesi Biçme, Dikim, Söküm, Eleme, Hasat, Patos ve Sap Parçalama Makinesi Ürün Taşıma Arabası Makine Ekipman Garajı

Traktör harici hibe verilen tüm tarım makine/alet ve edevat isimleri bunlar değerli çiftçilerimiz.

Hibe desteği verilen traktör markalarını da merak ediyorsanız, bunların listesini de yine alt başlığımızda yer verdim.

2- Traktör Hibe Desteği Markaları Hangileri?

Traktör hibe destekleri yerli üretim markalarına verilir. Yurt dışı üretilen (ithal) traktör markalarına hibe desteği sağlanmaz. Sağlansa dahi verilen destek miktarı %10 oranını geçmez. Yerli üretim traktör markalarına ise hibe miktarı %60 kadar çıkabilmektedir. TKDK ve ORKÖY kapsamında hibe desteği sağlanan yeri bu traktör markalarımız ise tablomuzda yer almaktadır.

Hibe Desteği Verilen Yerli Traktör Markalarımız
ERKUNT (Nimet, Bereket, Kudret, Servet) TÜMOSAN MOTOSAN BAŞAK
HEME HATTAT YAĞMUR & VALPADANA UZEL (Massey Ferguson)
TRAMAK (New Holland & CASE IH) ESTRAK (Farmtrac) KARACABEY BOZOK TRAKTÖR

Bu markların arasında bahçe tipi traktörlerinde olduğunun hatırlatmak isterim. Son olarak ise yerli üretim Elektrikli Traktörler de piyasaya çıktığı zaman da devlet destekli olarak verileceğini bilmenizi istiyorum. Yerli üretim elektrikli traktörlerin gelişmelerini anlık olarak öğrenmek için de YouTube sayfamı⇒ https://www.youtube.com/kredim  takip etmenizi tavsiye ederim.

YORUMLAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 104 YORUM
 1. Ertaş aydın dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin Traktör hibe desteği nasıl bilgi almak istiyorum

 2. bayram dedi ki:

  kolay gelsin ben çifçilik belgemi yeni aldım traktöre ihtiyacım var ama çok param yok hibeden nasıl yararlanabilirim nevşehirde yaşıyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Çok düşük faizli kredi kullana bilirsiniz, hibeler çoğunlukla sözleşmeli üretim yapılması halinde verilir.

 3. NAİL YILDIRIM dedi ki:

  110 hp gücünde yerıli üretim traktör ve ot toplama tırmığı almak istiyorum NOT;100 dönümlük yonca ekilmiş ÇKS Belgem vardır.

 4. Özgür altıntaş dedi ki:

  Babam adına kiralık öküzgözü üzüm bağ 18 dönüm ve ceviz bahçe 7 dönüm bakımı yapmaktayım pulluk . 3 tonluk sulama tankı. traktör gibi her hangi bir destek verir mi cikarmi selam lar Elazığ merkez . çiftçi belgesi var cks var

 5. Tarık dedi ki:

  Slm ben traktör kredisi çekmek istiyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ziraat bankasını öneririm. Çiftçi belgeniz var ise tabi.

   1. Halil dedi ki:

    Hibe desteğiyle traktör almak istiyorum ne yapmam lazım

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Sözleşmeli üretim yada ORKOY desteklerinden yararlana bilirsiniz.

 6. ismail şener dedi ki:

  köyümde arazimi işlemek istiyorum fakat tıraktörüm yok nasıl alabilirim

 7. Ahmet onay dedi ki:

  Çanakkale Biga da tr yapmaktayım 65 beygirlik motor u 80 byg yükseltmek ve birden fazla ekipman alabilirim

1 6 7 8