Hibe Kredi

Hayvan Kredisi Almak İçin Belgeler Nedir? (Kefiller Dahil Evraklar)

Çiftçilerimizin bir çoğu hayvancılık kredilerini Ziraat bankasından kullanır. Ziraat bankasının hayvan kredisi şartlarına uygun olmadıkları taktirde bu seçimlerini Şekerbank, yada o dönem veriyorsa Vakıfbank ile Halkbank dan kullanılırlar. Her bankacının hayvan kredisi başvurusu için şartları farklılık göstere bilir. İstenilen belgeleri ise çoğunlukla aynıdır. Sadece hayvan kredisi başvurusu yapacaklar için bu gerekli evraklar aranmadığını da bilmenizi isterim. Büyükbaş, küçükbaş yada tavukçuluk gibi tüm hayvansal kredilere başvuru yapacak olan çiftçimize kefil olandan da ayrıca bazı belgeler talep edilir.

Hayvan Kredisi Almak İçin Belgeler Nedir? (Kefiller Dahil Evraklar)

Hayvancılık kredisi kullanacak olan çiftçilerimizin den istenilen bu belgelerin tanzim edilmesi bir kaç saatti anca alır. Kefil olacak şahıstan da talep edilen evrak yine çok fazla olmadığı için bir iki saat içinde konuma göre hazır edilmektedir. Diyeceğim, hem kefil hem de tarımsal krediye başvuru yapacak olan çiftçimiz en fazla yarım mesai günü içinde bankalardan istenilen tüm bu belgeleri hazırlayabilir. Peki hazırlamanız gereken bu belgeler nelerdir? Nereden çıktısını alabilirsiniz ile cevapladım.

Hayvan Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? (Ziraat Bankası)

Büyükbaş, küçükbaş yada kanatlı (aracı, tavuk vb.) hayvancılık kredisi çekmenin şartlarının olduğunu hepimizi biliyoruz. Bu şartlar Ziraat bankası tercihinde bulunan çiftçilerimiz için biraz daha zor olduğunun farkındayım. Aranan şartlar kadar bir de başvuru yapacak olan çiftçimizden bazı gerekli evraklar da aranır. Yine aynı şekilde istenilen bu evraklar özel bankalara göre Ziraat bankası için biraz daha fazladır. Ama işin sonunda faizsiz yada çok düşük faizli hayvancılık kredisi var ise bir iki fazladan belge hazırlamaktan da bence kaçınılmaması gerekilir. Ziraat bankası sadece başvuru yapan çiftçimizden bu evrakları talep etmekle de kalmadığını da bilmenizi isterim. Ayrıca kefillerin her birinden de bazı evraklar istemektedir. Peki, bu evraklar nelerdir? Nereden bu gerekli belgeleri alabilirsiniz?

 1. Yeni Tarihli çiftçilik belgesi istenilir. Bu belgeyi, kiraladığınız bir ahır üzerinden bile rahatlıkla çıkarta bilirsiniz. Nasıl çıkarta bileceğinizi detaylı olarak ÇKS Belgesi Nasıl Çıkarılır? Gerekli Belgeler Nelerdir? sayfamda anlattım. Nereden çıkartırız diyorsanız başvuru yapacağınız adres bağlı olduğunuz Tarım İlçe Müdürlüğü dür.
 2. İşletme tescil belgesi numaranızı almanız gerekiyor. Bunu da yine işletmenizi kurduktan sonra Tarım İlçe Müdürlüğünden alabilirsiniz.
 3. İşletmeye ait tapu yada kira kontrat belgesi. Tapuyu kiraladığınız mülkiyet sahibi den alabilirsiniz. Kira kontratını da yine mülk sahibi ile herhangi bir kırtasiyeden alacağınız boş kira kontratı üzerinden doldurarak hazırlaya bilirsiniz.
 4. T.C. Nüfus Cüzdan fotokopileri. (Kefiller dahil olmak üzere.)
 5. Tarım Kredi Kooperatifine borcunuz olup olmadı sorgusu için Ziraat bankasından alınan formun Kooperatif tarafından borcu yoktur tasdikli yapılması.
 6. 3 adet kefil istenilmektedir, kefillerin gelir belgeleri de talep edilmektedir. Maaşlı çalışansa bordrosu, esnaf ise gelir levhası belgesi, kira gelirlilerden kira kontratı. Ayrıca son düzenlemeye göre kefillerin eşlerinin de onayları gerekmektedir.
 7. Hayvancılığı köyde yerleşik olarak yapan çiftçilerimiz için köy muhtarlarından köy de hayvancılık yaptığına dahil iki aza imzalı dilekçe.
 8. Yatırım amaçlı kredi kullanmak isteyenler için hazırladıkları iş planı projesi.
 9. Yatırım kredilerinden satın almaya konu varlığın tevkifine ilişkin fatura. (Satın alınacak firmadan alınır.)
 10. Son dönem ödenmiş herhangi bir fatura
 11. Sıfırdan hayvancılık yapmak isteyenlerden ipotek değeri olan taşınmazların tapu, hayvancılık yapanlardan ise hayvan küpe numaraları. Küpe numaraları Tarım İlçe Müdürlüklerinden alınmaktadır.
 12. Devlete vergi borcunuzun olmadığı gösteren vergi dairelerince verilen yazı.

Vergi dairesinden borcu yoktur yazısının bir örneğini sizler için aşağıda hazırladık arkadaşlar. Arzu edenler bu örnek ile de giderek ilgili alanları doldurtup çıktısını alabilirler. Yada anlattığımız şekilde e-Devlet şifrenizle hiç evinizden çıkmadan da hazırlaya bilirsiniz.

BAĞKUR SGK Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nereden, Nasıl Alınır?

Ziraat Bankası üzerinden hayvancılık kredisi kullanacaklar dan vergi borcu yoktur yazısı muhakkak istenilir. (Bu yazı farklı kurumlardaki devlet desteklerinden yararlanacaklardan da istenilmektedir.) Özel bankalar için bu yazı istenilmeyeceğini de bilmenizi isterim. Bu nedenle herhangi bir BAĞKUR pirim borcu ödemeniz de eksiklik varsa ya borcunuzu ödeyin, yada hayvansal kredi başvurusu için özel bir banka tercihinde bulunun. BAĞKUR borcu olmayanlar vergi borcu yoktur yazısını nereden nasıl alabilirler?

 1. Vergi Dairesi
 2. e-Devlet (SGK Uygulaması Üzerinden)

Vergi dairesinden borcu yoktur yazısı almak şahsen gitmeniz gerekiyor. Yanınızda kimlik belgenizin olması yeterli olacaktır. Alacağınız belgenin örneğini ise aşağıda bula bilirsiniz. Daha önce Ziraat bankası hayvancılık kredisine başvuru yaparken bizzat aldığımız bu belge öreği ise şu şekilde olması gerekir.

T.C.

…………………………. KAYMAKAMLIĞI

VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ

Servis:

Sayı:

Konu: Borcu Yoktur.

 

İlgi:

İlgide kayıtlı dilekçenize istinaden ………………………………………………….. T.C. numarasında kayıtlı, ………………… ………………………………………….. adına 6183 sayılı kanunun 22/A madde kapsamında kayıtlarımızın tetkikinde ………./……../20…… tarihi itibaren Türkiye genelinde vadesi geçmiş, vergi borcu bulunmamaktadır. İş bu yazı ilgili makama sunulmak üzere hazırlanmıştır. Bilgilerinize arz ederim.

 

 

MÜDÜR

Bu örneği bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız BAĞKUR Vergi Borcu Yoktur Örneği bağlantısını tıklaya bilirsiniz. Vergi dairesine gitmek yerine e-Devlet üzerinden SGK uygulaması aracılığı ile nasıl çıkartırız diyorsanız.

e-Devlet Üzerinden Borcu Vergi Borcu Yoktur Yazısı Alma:

 • https://www.turkiye.gov.tr/sgk-esgkuyg-esgksifre-e-borcu-yoktur adresine girilir. Burada, Kimliği Şimdi Doğrula butonuna tıklanır. Açılan sayfada da e-Devlet şifresi girilir. blank
 • e-Devlet şifresi girildiği zaman karşımıza giriş yapacağımız uygulama ile ilgili bilgiler gelecektir. Bu bilgileri okuduktan sonra UYGULAMAYA GİT diyelim. blank
 • Uygulama bazı kişisel bilgilerimize erişim hakkı için izin isteyecek. Bunlar kimlik doğrulaması için isim ile T.C. bilgilerimizdir. Çekinme den ONAYLA diyelim. blank
 • Açılan sayfanın çıktısını almak için mausenizin sağ tuşuna basarak YAZDIR diyerek çıktısını alabilirsiniz. blank

Vergi borcu yoktur yazısını e-Devlet üzerinden boş görüyorsanız, iş yeri yetkilisi olmadığınızdan kaynaklana bilir. Bu durumda ya yetkili tarafından bu işlemleri sağlatın yada bağlı bulunduğunuz Sigorta İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezine şahsen olarak başvuru yapın.

 

BİZİ LÜTFEN DEĞERLENDİRİN
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. İsmail dedi ki:

  Benim. 30. Koyunum. Var. Ben. Çoğaltmak istiyorum. Onu. İçin. Kredi. Yada hibe. Destek. İstiyorum

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Hibe için Tarım İl Müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. Kredi için ise size tavsiyem faizsiz kredi kullanmak için Ziraat bankasına başvuruda bulunmanız dır.

   1. Metin dedi ki:

    Slm ben büyük baş hayvancılık yapmak istiyorum devletten nasıl bir destek alabilirim

    1. KOSGEBAdmin dedi ki:

     Nerede yapmak istiyorsunuz.

 2. Faruk dedi ki:

  Iyı aksamlar kosgep ın hayvancılık uzerıne desteklerı nelerdir

  1. KOSGEBAdmin dedi ki:

   Sadece ticari bir faaliyet kurarsanız destek alabilirsiniz. Örneğin, şarküteri, kasap gibi