KOSGEB Kredi

Devlete Ait Bankalar Hangileri? Tam 8 Tane Var


Devlete Ait Bankalar Hangileri? Tam 8 Tane Var

Yaşamımızı sürdürdüğümüz il ve ilçelerde bir çok banka faaliyet göstermektedir. Genel olarak hemen hemen her ilçede rahatlık ile gördüğümüz bankaların başında ise İş bankası, Vakıfbank veya Akbank gelmektedir. Peki bu bankalar kimin? İçlerinde devlete ait 8 tane bankalar hangileridir ? Sizlere en iyi imkanları sağlayan devlete ait olan bankaları tanıtacağız..

Türkiye’de Faaliyette Olan Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde bir çok bankacılık sistemi yer almaktadır. Bu bankacılık sistemlerin içinde mutlaka bir tanede olsa devlete ait bankalar yer almaktadır. Genel olarak bankaları tanımlamak gerekir ise; kamusal sermayeli olan devlete ait bankalar, özel sermayeli şahsa veya firmalara ait bankalar ve faizsiz kredi imkanı sunan katılım bankalarıdır. Tüm bu bankaların hepsi vatandaşlara ihtiyaç, araç, konut başta olmak üzere bir çok kredi veya kredi kartı başta olmak üzere bir çok bankacılık hizmetlerini sunmaktadır. Bankaların kredi faiz oranları değişiklik gösterse de kredi vadeleri BDDK tarafından alınan kararlar doğrultusunda aynı olmak zorundadır. Tabi buna kredi kartı taksit sayıları ve gelire göre kredi limitleri de dahil edilmiştir. Genel olarak devlete ait bankalar diğer bankalara nazaran biraz daha düşük faizli kredi veren bankalar kategorisinde yer almaktadır. Gelin şimdi hep beraber devlete ait bankalar hangileri birlikte inceleyelim..

Devlete Ait Kamusal Sermayeli Bankaların Listesi

Devlete ait bankalara kamusal sermayeli bankalar veya kamu bankaları adı da verilmektedir. Devlete ait bu bankaların bile bazıların hisse oranları halka açıktır. Gelin şimdi hisse payları ile devlet bankalarını tanıyalım.

 1. Ziraat bankası; Genelde devlet teşvikli çiftçi ve hayvan kredisi imkanları ile tanınan bu bankamız zirai kredilerin haricinde vatandaşlara sunmuş olduğu diğer krediler ile de bilinmektedir. Kredi faiz oranları oldukça makul olan bankadan her  T.C. vatandaşı rahatlık ile istifade edebilir. Bu bankanın tamamı Başbakanlığa aittir.
 2. Türkiye Halk Bankası; Genel olarak devlet hibe veya faizsiz kredi imkanlarını KOBİ yada esnaflara iletme ile bilinmektedir. TOKİ ve bir çok devlete ait gayrimenkul satışları da bu banka aracılığı ile yapılır. Bankanın %51 oranı başbakanlığa %49 gibi bir oranı da halka açıktır.
 3. Türkiye Vakıflar Bankası; Devlete ait bankaların en son üyesidir. %58 Başbakanlık %25 oranı halka açık %17 bazı devlet vakıflarına aittir.
 4. İller bankası
 5. Türkiye Kalkınma Bankası
 6. Türk Eximbank

Katılım Bankaları Hangileridir?

Ülkemizde aslında çok zamandır var olan katılım bankaları bu sıralar ismini sıklık ile duyurmaktadır. Faizsiz kredi imkanını İslami şartlara uygun bir şekilde sunan bu bankalar ile konut veya araç alımının yanı sıra kredi kart ve sigortacılık dahil olmak üzere tüm bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Katılım bankaları da içlerinde devlete ait ve özel şahız firmalarına ait olarak ikiye ayrılmaktadır.

Devlete Ait Katılım Bankaları

Devlete ait katılım bankaları alında da kamu bankaların alt hizmeti olarak da değerlendirebiliriz. Ziraat bankası ve Türkiye Vakıflar bankasına bağlı olan bu bankaların isimleri;

 1. Ziraat katılım bankası
 2. Vakıflar katılım bankası

olarak geçmektedir.

Özel Şahıslara ve Firmalar Ait Katılım Bankaları

Ülkemizde şuan için 3 tane şahıslara ait katılım bankaları mevcuttur. Bu 3 bankanın tamamı da ortaklık sistemi ile var olmaktadır. Bu bankalar ise;

 • Albaraka Türk – %54 kendisine %8 İslam kalkınma bankasına ve %25 halka açıktır.
 • Kuveyt Türk – %62 oranı kendisine %19 Başbakanlık %9 İslam kalkınma %9 Kuveyt sosyal güvenlik %1 diğer ortaklarına aittir.
 • Türkiye Finans – %67 kendisine %10 gözde girişime %23 diğer ortaklarına

isimli bankalardır.

Devlete Ait Olamayan Bankalar Hangileri

Aslında yukarıda ismi geçmeyen tüm bankalar devlete ait bankalar değildir 😉 Yine bu bankalar da içlerinde bir kaç guruba ayrılmaktadır. Pek o kadar ince ayrıntısına girmeyeceğim ama biliniz ki bu bankaların da ortaklık sistemleri yerli ve yabancı sermayeli olarak yer almaktadır. Yerli ve yabancı sermayeli özel bankaların bir kısmının ismini belirtirsek şayet;

 • Yabancı sermayeli bankalar; Citibank, Alternatif Bank, HSBC, Deniz bank, ING, QNB Finansbank, Odeabank, Garanti bankası
 • Yerli sermayeli bankalar; Akbank, Fibabank, Anadolubank, Şekerbank, Turkish bank, TEB, İş bankası ve Yapı kredi bankalarıdır.

Türkiye’deki Devlete ait olan ve olmayan bankalar hangileridir mümkün mertebede açık bir şekilde sitemizde yer verdik, daha ince ayrıntılı bilgiyi BURADAN alabilirsiniz.

"Devlete Ait Bankalar Hangileri? Tam 8 Tane Var" Haberi için Soru Sorabilirsiniz.

"Devlete Ait Bankalar Hangileri? Tam 8 Tane Var" - 19 YORUM
 1. blank Tolga dedi ki:

  Devlete ait olan bankalar hangisitir

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Halk Bankası, Vakıfbank ve T.C. Ziraat bankasıdır.

 2. blank recai dedi ki:

  özel bankalarda en iyisi hangisi ve siz özel banka olarak hangisini önerirsiniz acil cevabınızı bekliyorum yardım edin favorilerim: albaraka türk , garanti , türkiye finans ?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Ne açıdan sormanıza bakar bu, şayet kredi notunuz düşük ise Albaraka ve Türkiye Finans deri. KOBİ iseniz de en uzun vadeli AKBANK derim. Çalışmayan biri iseniz ENPARA ile AKBANK derim.

 3. blank recai dedi ki:

  2.sorum : özel bankalarda uzun vadeli 3 ve 5 sene daha fazla yabancı ve türk lirası olarak çalışabilirmiyim ve sz hangisini önerirsiniz .

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   AKBANK dan hiç şikayet duymadım. Bende ayrıca memnunum. Müşteri hizmetleri çok hızlı çalışıyor.

   1. blank recai dedi ki:

    cevabınız için teşekkür ederim bir sorum daha olacak ben dolar ya euro olarak kendime göre birikim yapacam sizce hangisini seçmeliyim bunlardan ve siz ne öneriniz ne olur farklı yabancı paralarda olur ve en iyi döviz birikim bankası hangisi ne tavsiye edersiniz.?

    1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

     Eğer bu işi ciddi manada yapmayı ve yüksek kazanç elde etmeyi hedefliyorsanız ENPARA borsansından USDT almanızı öneririm. Ama, yok rutin takılacaksanız İş Bankasının oranları da fena değildi en son.

 4. blank recai dedi ki:

  selam 3. sorum ben küveyttürk banlasıyla 5 – 6 yıldır hesabım var ve hiç memnun değilim farklı farklı dövizlerle çalıştım uzun dönem kurları hileli ve derin hesaplarımla 4 -5 sene içinde beni internet bankacılığından 50.000 dolar hileli kurlarla çaldı paramı ben banka değiştirmek istiyorum döviz kurunda güvenilir ve uzuun dönem birikim yatırım yapabileceğim özel banka tavsiyeniz ne olur hayırlı kandiller.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Benim özel bankalarda en güvendiğim AKBANK dır. Ancak, FİNANSBANK QNB ile birleşmesi ile harika olanaklar sağlamaya başladı. İkisinden biri derim.

 5. blank recai dedi ki:

  merhaba ben recai severek takip ediyoruz ve özel bankalarda batma ve iflas gibi durumla olur mu ?

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Çok zor bir ihtimal. Devlet bu gibi durumlarda TMSF tarafından el koyar vatandaşını kollar ve korur.

 6. blank Recai dedi ki:

  İYİ GÜNLER FOREKS VİOP GCM GİBİ İNTERNET DİJİTAL DÖVİZ İŞLEMLERİ GÜVENİLİR Mİ ? KURLARI NASIL UZUN VADEDE KULLANILIR MI ? VE BUNLARDAN VE BUNUN GİBİ SİTELERDEN HANGİSİNİ ÖNERİRSİNİZ TAVSİYENİZ NEDİR. ?
  NOT = (BANKALARIN KURLARI ÇOK YÜKSEK) ONUN İÇİN YUKARIDAKİ ÖNERİLERİNİZ BENİM İÇİN ÖNEMLİ İYİ GÜNLER DİLERİM.

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Konu ile ilgili uzman arkadaşımız size dönüş yapacaktır.

 7. blank Recai dedi ki:

  iyi günler sağlıklı kalın benim sorum olacaktı severek takip ediyoruz DOLAR mı ? EURO mu ? STERLİN mi ? ALTIN mı ? siz olsanız hangisini seçer ve hangisini önerirsiniz .

  1. blank KOSGEBAdmin dedi ki:

   Altın zirvesini yaptı. Bu yıl düğünlerinden olmayacak olması fiyatlarını bence çok daha fazla arttırmayaca. Dolar ise çok fazla sayıl da bilindiği gibi koronavirüs nedeni ile basıldı, çok olan şeyin değeri düşür ama düşmedi. EURO çok fazla hareketli bir doviz değil sterlin fazla takip etmiyorum. Bence USD.

 8. blank Recai dedi ki:

  İYİ GÜNLER FOREKS VİOP GCM GİBİ İNTERNET DİJİTAL DÖVİZ İŞLEMLERİ GÜVENİLİR Mİ ? KURLARI NASIL UZUN VADEDE KULLANILIR MI ? VE BUNLARDAN VE BUNUN GİBİ SİTELERDEN HANGİSİNİ ÖNERİRSİNİZ TAVSİYENİZ NEDİR. ? NOT = UZMAN ARKADAŞLAR SİZE DÖNECEK DEMİŞTİNİZ AMA DÖNMEDİLER LÜTFEN UZMAN CEVAPLARINIZI BURAYA MESAJ ATIN BEKLİYORUM ÖNERİLERİNİZ BENİM İÇİN ÖNEMLİ İYİ GÜNLER DİLERİM.

KOSGEBKrediler.Com